φωνες.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6

Thread: φωνες.

  1. #1

    φωνες.

    Καλησπέρα,δεν ειμαι σιγουρη εαν γραφω στη σωστη στηλη..Ηθελα να παρω γνωμες απο ατομα με παρομοια εμπειρια..Τελευταια εχω ενα θεμα με φωνες,δεν ακουω ή κατι τετοιο αλλα δεν τις αντεχω καποια διαστημα.Εχω αποπραγματοποιηση δεν γνωριζω εαν σχετιζεται με αυτο.Ουσιαστικα μου εχει συμβει δυο φορες τελευταια,να ειμαι σε ενα περιβαλλον με συζητησεις φωνες ανθρωπους και ξαφνικα ολα αυτα να μην αντεχω να τα ακουω,να νιωθω το αισθημα πως θα με πιασει πανικος,με καποιο τροπο πως θελω να σταματησουν,να μην επικρατει τιποτα ουτε ψιθυρος.Οσο συνεχιζω να ακουω τοσο πιο πολυ το μεσα μου το νιωθω σαν να εκραγει,σαν να μην αντεχει ολα αυτα που ακουγονται εκεινη τη στιγμη.Δεν ειναι θεμα τοσο οπτικο ισως να σχετιζεται και με την αποπραγματοποιηση αλλα το ενιωσα πολυ εντονα και πιεστηκα πολυ εκεινη τη στιγμη οποτε ειπα να παρω μια γνωμη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Και εγω το ειχα αυτο οσο καιρο ειχα αποπροσωποποηση αλλα δεν ηταν ανυποφορο. Εγω ενιωθα οτι θα αρχισω να φωναζω σε ολους για να σταματησουν να μιλανε.
    Ποσο καιρο εχεις αποπροσωποποιηση?

  3. #3
    Eχουν σχεση αυτα τα δυο αλλα δεν εχω αποπροσωποποιηση,εχω αποπραγματοποιηση καποιους μηνες τωρα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Καλα παιρνω ορκο οτι διαβαζα αποπροσωποποιηση . Ναι αυτα τα δυο ειναι παρομοια η διαφορα ειναι οτι στο πρωτο αντιλαμβανεσαι μονο το περιβαλλον ως ξενο και στην αλλη αντιλαμβανεσαι και τον εαυτο σου ως ξενο.
    Εγω τα ειχα και τα δυο μαζι για περιπου ενα χρονο μαζι με την καταθλιψη , πριν απο την καταθλιψη ειχα αποπραγματοποιηση μονο κατα την διαρκεια των κρισεων πανικου.

    Ισως αυτο που λες να οφειλεται εκει . Εχεις και κατι αλλο ή μονο αποπραγματοποιηση πχ καταθλιψη, αγχωδη διαταραχη??

  5. #5
    Ναι την γνωριζω την διαφορα..Περναω περιοδο άγχους,οχι καταθλιψης ειμαι καλα σε αυτο το κομματι.Απλα μου εκανε πολυ εντυπωση επειδη το ενιωσα παρα πολυ εντονα σαν να ημουν ετοιμη να εκραγω,να σπασω μονο και μονο επειδη μιλουσαν ανθρωποι..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Απαλεψια είναι αυτό μάλλον
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. φωνές
    By ryan584 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 20
    Last Post: 11-12-2012, 16:19
  2. φωνες -ψυχοθεραπεια
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 21-11-2012, 23:32
  3. παλι οι φωνες!
    By εσωτερική_σήψη in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 158
    Last Post: 21-11-2012, 22:19
  4. φωνες
    By cocorosie in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 17-01-2012, 22:37
  5. φωνες
    By pythagoras in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 116
    Last Post: 31-07-2011, 20:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •