ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    179

    ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ?

    Γεια σας φιλοι μου..στο προηγουμενο θεμα μου μιλουσα για εναν συντροφο με ανασφαλειες..
    προσπαθησα να τον στηριξω,παρα τη καταπιεση που μου ασκουσε..οσο καιρο εμενε μαζι μου...με ακουγε,προσπαθουσε οταν ηταν με τους δικους του..χειροτερευε..
    τελος παντων το θεμα ειναι οτι ο συγκεκριμενος το τελευταιο διαστημα εσπαγε πραγματα και μαλιστα μια φορα εσπασε ενα τζαμι στο οποιο στηριζομουν..
    του ειπα να χωρισουμε..και στην αρχη με απειλησε οτι θα με σκοτωσει,οτι θα με δειρει,με εκβιαζε για προσωπικα δεδομενα και στο τελος αρχισε να κλαιει,να κανει τα παντα να τον λυπηθω σε εξευτελιστικο σημειο,εστειλε μνμ σε φιλες μου οτι δε θα με ξαναενοχλησει,στη συνεχεια προσπαθησε να με κανει να ζηλεψω και διαφορα αλλα..

    ο ανθρωπος πιστευω εχει προβλημα σοβαρο,εφοσον μεγαλωσε με μια ψυχρη μανα και με εναν πατερα νευρικο...εγω θεωρω πως δε πρεπει να ξαναγυρισω μετα απο ολα αυτα..γτ ειδα κακοποιητικες τασεις...ολο αυτο θεωρειται συναισθηματικη κακοποιηση?στο μελλον αυτος ο ανθρωπος μπορει να χειροδικησει?
    Τα πράγματα συμβαίνουν όλα στροβιλίζονται
    Υπάρχουμε σ' ένα θαύμα,αυτό είναι το μέλλον

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Θα σου δώσω μια συμβουλή σαν ένας άνθρωπος που έχει περάσει από παρόμοια σχέση, όπου ο άλλος ήταν κτητικός, μια κρύο μια ζέστη, χειροδίκησε και μετά άρχισε τις κλάψες κ.ο.κ.: ΜΗΝ ΚΑΤΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΑΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΧΕΙΡΟΔΙΚΗΣΕΙ. Σε βλέπω μέρες τώρα να το συζητάς από δω, να το συζητάς από κει και δεν μπορώ να καταλάβω τι έχεις στο μυαλό σου. Αυτή η σχέση προφανώς και έχει τελειώσει μετά από τα τελευταία γεγονότα, επομένως τι το σκαλίζεις παραπάνω; Ειλικρινά σε αφορά γιατί αυτός ο άνθρωπος έχει βγει έτσι; Αν φταίει η μάνα του ή ο πατέρας του; Το θέμα είναι ότι εσένα δεν σου κάνει μετά από όλα αυτά. Ρίξε απλά ένα τεράστιο Χ και μην ξανασχοληθείς ποτέ μαζί του.

    Εσένα σε νοιάζει να είσαι εσύ καλά, σε μια υγειή σχέση, αφού αυτός δεν μπορεί να στο προσφέρει, άντε στο καλό. Τώρα αν εσύ κολακεύεσαι που επιμένει και θες να γυρίσεις είναι άλλο θέμα και αν γουστάρεις να πάρεις τέτοιο ρίσκο είναι δικαίωμά σου. Απλά για μένα σχέσεις υπερβολικής ζήλειας δεν λειτουργούν.

    Μια τελευταία συμβουλή: αυτός ο πρώην μου μου στέλνει μηνύματα μια στο τόσο ακόμη, παρότι έχουν περάσει 8 χρόνια (μπορεί και παραπάνω) από τότε που του απάντησα για τελευταία φορά. Αυτοί οι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν από ένα απλό όχι, επομένως αν πραγματικά θες να ξεκοψεις δεν θέλει πισωγυρίσματα. Εννοώ δεν θέλει ούτε καλημέρες, ούτε τι κάνεις, ούτε να κρατήσουμε φιλική σχέση μετά τον χωρισμό, ούτε μηνύματα για χρόνια πολλά στις γιορτές. Γι'αυτούς είναι ενδείξεις ότι κάτι υπάρχει ακόμα μεταξύ σας.

    Επομένως, εσύ αποφασίζεις. Αν κολακεύεσαι από τη συμπεριφορά του γύρνα. Αν πάλι θεωρείς ότι είδες αρκετά ξέκοψε μαχαίρι. Για μένα η απόφση δεν φαντάζει δύσκολη. Αλλά και πάλι εγώ έμεινα μέχρι που έφαγα ξύλο. Γι'αυτό ΠΟΤΕ ξανα δεν πρόκειται να μείνω μέχρι το τέλος σε παρόμοια σκηνικά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    179
    καλημερα μελισσα...δεν θελω να ξαναγυρισω..ηδη ενα μηνας εχει περασει απο τοτε που χωρισαμε.
    θα ειχα επιδιωξει να τον δω..οχι δε κολακευομαι καθολου γτ γνωριζω οτι οι λογοι δεν ειναι συναισθηματικοι,αλλα αποτελεσμα καποιος μειονεξιας...
    ο λογος που το συζηταω μαλλον ειναι γτ εχω αναγκη να ακουω οτι εκανα το σωστο..
    γενικοτερα κυκλοφορουν αναμικτα συναισθηματα μεσα μου...λυπηση,μισος,θυμος,συμ πονοια..ειναι φορεες που θελω να τον βρισω κι αλλες φορες που θελω να ναι καλα..
    παντα το ειχα αυτο οταν εφευγα..ηθελα να επιβεβαιωνομαι οτι ειχα δικιο..
    διαβασα καποια αρθρα τελευταια με θεμα την κακοποιηση...και μου φανηκε βαρυς ο ορος...και ηθελα να δω αν ολο αυτο ηταν τοσο σοβαρο.
    Μελισσα δεχομαι την αποψη σου που τη βρισκω πολυ σωστη..αλλα θα προτιμουσα αλλα υφος..δεν ειμαι 15 χρονων για να μιλας οπως η μανα στο παιδι
    κι απο τη στιγμη που εσυ εκατσες και εφαγες και ξυλο..μη με χρεωνεις για αυτα που νιωθω!
    Τα πράγματα συμβαίνουν όλα στροβιλίζονται
    Υπάρχουμε σ' ένα θαύμα,αυτό είναι το μέλλον

Similar Threads

  1. Συναισθηματική αιμομιξία
    By RainAndWind in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 56
    Last Post: 20-12-2010, 13:24
  2. Replies: 6
    Last Post: 02-09-2010, 14:46
  3. συναισθηματικη διαταραχη
    By melene in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 04-07-2009, 00:31
  4. Συναισθηματική αστάθεια
    By Invictusmaximus in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 18-03-2009, 16:50
  5. Συναισθηματική κακοποίηση
    By sadsun in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 23-09-2006, 16:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •