διαφορα καταθλιπτικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300

    διαφορα καταθλιπτικα

    Και εκει που ελεγα οτι θα κανω μια νεα αρχη, και πως τελος τα χαπια, οι ψυχολογοι, η κακη διαθεση...παλι επεσα στα ιδια...
    γιατι να μη μπορω να ξεφυγω απο αυτη την απαισια κατασταση;
    αυτο που πραγματικα θα ηθελα ειναι να γνωρισω καποιον που να περναει το ιδιο ακριβως με μενα, καποιος που θα ηταν φιλος μου και θα με καταλαβαινει απολυτα, θα το περνουσαμε μαζι ολο αυτο.
    ολες μου οι γνωριμιες τους τελευταιους μηνες ειναι σκετη αποτυχια.
    νομιζω τελικα πως μονο με καταθλιπτικα ατομα ταιριαζω. ή οχι;
    φοβαμαι οτι θα φαω απορριψη απο ατομα μη καταθλιπτικα.
    γενικα τα προσωπικα μου πανε χαλια.
    σημερα ειχα πολυ ασχημη μερα. εκανα παρα πολλες αρνητικες σκεψεις. σκεφτομουν πολυ εντονα το παρελθον και με βασανιζε.
    γιατι κανω τα ιδια λαθη;;; φταιει η καταθλιψη γι' αυτο;
    αυτα...

    Κι όλο πάλι στα ίδια γυρνώ
    με κομμένα σπαθιά πολεμώ
    αλλάζω χρώματα στον ουρανό
    μήπως έτσι ξαναθυμηθώ

    Κι όλο πάλι στα ίδια γυρνώ
    όλο φεύγω κι όλο είμαι εδώ
    χίλια κύματα ακολουθώ
    μήπως έτσι ξαναγεννηθώ

  2. #2
    Πολύ δύσκολα θα περνάς! Νομίζω οι περισσότεροι εδώ περίπου την ίδια κατάσταση βιώνουμε και τις ίδιες σκέψεις κάνουμε..

    Θές να μας πείς συγκεκριμένα για το πώς περνάς και τι δυσκολίες σου δημιουργεί η κατάθλιψη;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    18
    γιατί ας πούμε να μη σε κάνει να νοιώθεις καλύτερα η σκέψη ότι ένα σωρό άνθρωποι εκεί έξω είναι το ίδιο και χειρότερα με σένα; κι ένα δεύτερο στέφανο να φτιάχναμε που περνάει ακριβώς αυτό που περνάει ο πρώτος στέφανος πάλι δε θα σε έκανε να νοιώσεις καλύτερα γιατί θέλουμε δε θέλουμε είμαστε ολομόναχοι στην υποκειμενική μας εμπειρία. κάποιος που είναι ή υπήρξε καταθλιπτικός μπορεί όντως, αν όχι να σε καταλάβει καλύτερα, τουλάχιστον να μη σε επικρίνει. αλλά γίνεται συνεχώς να περιμένουμε να παρουσιαστεί η αδερφή ψυχή μας ή να γίνει κάτι θαυμαστό στη ζωή μας ούτως ώστε να διώξουμε αυτήν την κατάρα από πάνω μας;

    Φιλαράκι μεταξύ μας, τις χειρότερές σου φάσεις τις πέρασες μονάχος, δεν ήταν κανείς εκεί να σε συνεφέρει στις πιο αποπνιχτικές σου στιγμές ούτε να αναστήσει τις νεκρές σου μέρες. Πάλεψες ολομόναχος και για να είσαι εδώ σήμερα και να μας μιλάς σημαίνει ότι τα πήγες περίφημα. Ακόμα και όταν είσαι χώμα μην υποτιμάς το γεγονός ότι το επιβιώνεις όλο αυτό για τόσα πολλά χρόνια όντας μόνος. Είσαι περισσότερο δυνατός από όσο θέλεις να πιστέψεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Εγω φιλε μου επειδη βρισκομαι στην ακριβως την ιδια θεση με εσενα και επειδη κι εγω δεν αντεχω αλλο αυτη την κατασταση..
    Θελω να ζησω...
    Θα παω σε ψυχολογο να συζητησω να του πω τι με απασχολει...
    Αυτος σαν ειδικος θα μ πει τι πρεπει να κανω...
    Οταν θα εχω νεα θα σας ενημερωσω για το τι μου ειπε η αν μ εδωσε καποια φαρμακα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Στεφανε σορρυ που επεμβαινω αν κ υπαρχει το ενδεχομενο να με βρισεις αλλα τεσπα, μηπως κακως εκανες τελικα που σταματησες τα φαρμακα? Διοτι απ ο,τι θυμαμαι δν ησουν ψυχολογικα κ στην καλυτερη φαση οταν τα διεκοψες.. Μηπως εστω θα ηταν καλο να κανεις ψυχοθεραπεια? (απλη συζητηση δλδ, χωρις χαπια, απλα λιγο να αλλαξει το σκεπτικο σου, διοτι εχει κολλησει στη μαυρη πλευρα καιρο τωρα..) δν ξερω μπορει να λεω κ ασχετα μια αποψη ειπα σκεψου το εσυ..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    lol πολυ ωραια απαντηση
    lacrymosa ξεκινησα ξανα αγωγη και ψυχοθεραπεια.

  7. #7
    Νομίζω η απόφαση που πήρες, να αρχίσεις πάλι την ψυχοθεραπεία και την αγωγή ήταν ίσως το καλύτερο που μπορούσες να κάνεις στη συγκεκριμένη φάση που είσαι.Θα έχεις υποστήριξη (έστω μη προσωπική) απο ειδικούς που είναι αρκετά σημαντικό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Μακαρι να λυτρωθουμε ολοι μια μερα απο τη μαστιγα της καταθλιψης

Similar Threads

  1. διαφορα καταθλιπτικα
    By stefanos14587 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-01-2013, 19:57
  2. Διάφορα ερωτήματα!
    By BloodRazor in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 26-11-2012, 00:14
  3. Διαφορα σεμιναρια..
    By Adzik in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 14-02-2011, 12:36
  4. Διαφορα
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 01-11-2009, 20:54
  5. Διαφορά
    By ico in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 22-05-2008, 19:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •