ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796

    ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ

    Οσοι καπνιζετε συστηματικα, μπορειτε ταυτοχρονα κ αθλειστε? Σε σχεση με οταν δεν καπνιζατε, πως ειναι η αποδοση σας στη γυμναστικη? Παιζει ρολο κ ο αριθμος των τσιγαρων/πακετων? Καπνιζω ενα πακετο Davidoff ασπρα τη μερα (20 εχει μεσα), παλια καπνιζα περισσοτερα.. Εχω διαπιστωσει οτι οταν παω να κανω γυμναστικη, αεροβιας μορφης κυριως, δλδ τζοκινγκ η διαδρομο η περπατημα, κουραζομαι πολυ περισσοτερο σε σχεση με παλιοτερα.. Τι μπορω να κανω γι αυτο? Το χει κανεις αλλος? Δλδ να τα συνδυαζει κ τα 2? Πως τα καταφερνετε?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Κοψιμο τσιγαρου ειναι η μονη λυση.
    Σε μικροτερη ηλικια δεν με ενοχλουσε αλλα τωρα μετα απο 11 χρονια καπνισμα και 25 κιλα παραπανω δυσκολευομαι , κυριως οταν ανεβαινω σκαλες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Κοψιμο τσιγαρου δν γινεται ρε συ, ηδη το χω ελαττωσει, παλιοτερα καπνιζα πολυ περισσοτερο! Ασε που το χω συνδεσει με ορισμενα πραγματα κ ολη η παρεα μ καπνιζει οποτε λιγο δυσκολο.. Παντως δεν βοηθαει οταν καπνιζεις η γυμναστικη? δλδ διωχνει τις τοξικες ουσιες του τσιγαρου?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Η γυμναστικη βοηθαει στην γενικη βελτιωση της υγειας , αλλα το να διωχνει τις ουσιες του τσιγαρου δεν νομιζω. Ισως η αεροβικη να αντισταθμιζει σε ενα βαθμο τις βλαβες στο καρδιαγγειακο και αναπνευστικο αλλα δεν νομιζω να μπορει να τις εξαλειφει .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Παντως ειναι θετικο το οτι καποιος που καπνιζει γυμναζεται ταυτοχρονα, γενικα η σωματικη ασκηση κανει καλο, φυσικα αμα δν καπνιζαμε θα ειχε ενδεχομενως καλυτερα αποτελεσματα, αλλα ο,τι μπορουμε κανουμε.. Εσυ καπνιζεις κ γυμναζεσαι??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Γυμναζομαι που και που οχι συστηματικα , αλλα καθε μερα περπαταω περιπου 3 χιλιομετρα και να ναι καλα τα ΜΜΜ της γερμανιας με αναγκαζουν να ανεβωκατεβαινω σκαλες και 20 φορες την ημερα ..

  7. #7
    Η γυμναστική διώχνει από τον οργανισμό τις τοξικές ουσίες του τσιγάρου και διάφορες άλλες τοξίνες όχι εντελώς, αλλά μέχρι κάποιον βαθμό. Με την γυμναστική ενισχύεται το αναπνευστικό και το κυκλοφορικό σύστημα.
    Προσπάθησε να μην καπνίζεις υπερβολικά.
    Αν μπορείς, μείωσε το κι άλλο. Εγώ παλαιότερα κάπνιζα πάρα πολύ. Τώρα πλέον καπνίζω από τρία μέχρι επτά - οκτώ τσιγάρα την μέρα, και δεν έχω σκοπό να το κόψω.
    Φυσικά, το καλύτερο είναι να μην καπνίζεις καθόλου.
    Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΜΑΣ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Βρε καλως τον λαθρο ... Πως και απ τα μερη μας?

  9. #9
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Βρε καλως τον λαθρο ... Πως και απ τα μερη μας?
    Έτσι είμαι εγώ... Λαθροβιώνω!
    Ζω και υπάρχω υπογείως, δεν με βλέπει κανείς.
    Κυκλοφορώ στην ζούλα, στην ησυχία και στο σκοτάδι, όταν οι άλλοι κοιμούνται.
    Εμφανίζομαι ξαφνικά από το πουθενά, και δίνω το παρών.
    Και μετά πάλι χάνομαι...
    :)
    Είπα να περάσω λίγο από εδώ, να σας προσφέρω τις πολύτιμες απόψεις και σκέψεις μου, και να απαντήσω στις ερωτήσεις σας.
    Χαχαχαχαχαχαχα!:D
    Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΜΑΣ

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    20
    Σίγουρα το καλύτερο θα ήταν να κόψουμε τελείως το τσιγάρο αλλά επειδή και εγώ καπνίζω αρκετα και γυμνάζομαι καταλαβαίνω πως ο οργανισμός μου δεν έχει τις ίδιες αντοχές που είχε παλιά όταν δεν κάπνιζα. Είναι απόλυτα λογικό να κουράζεται πιο γρήγορα και πιο ευκολα ένας καπνιστης απο ότι ένας άλλος που δεν καπνίζει. Αλλά αν κάνεις συστηματική γυμναστική με το πέρασμα του χρόνου θα βελτιωθεί η αντοχή σου αρκετά δεν θα φτάσει ποτέ όμως σε επίπεδα που θα έχει ένας μη καπνιστής.

  11. #11
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Οσοι καπνιζετε συστηματικα, μπορειτε ταυτοχρονα κ αθλειστε? Σε σχεση με οταν δεν καπνιζατε, πως ειναι η αποδοση σας στη γυμναστικη? Παιζει ρολο κ ο αριθμος των τσιγαρων/πακετων? Καπνιζω ενα πακετο Davidoff ασπρα τη μερα (20 εχει μεσα), παλια καπνιζα περισσοτερα.. Εχω διαπιστωσει οτι οταν παω να κανω γυμναστικη, αεροβιας μορφης κυριως, δλδ τζοκινγκ η διαδρομο η περπατημα, κουραζομαι πολυ περισσοτερο σε σχεση με παλιοτερα.. Τι μπορω να κανω γι αυτο? Το χει κανεις αλλος? Δλδ να τα συνδυαζει κ τα 2? Πως τα καταφερνετε?
    Ειρήνη, πάνε γύρω στις 45 μέρες περιπου που το εκοψα, έστω αυτα τα λίγα τσιγαρα που καπνιζα ανα μερα. Μεσα σ αυτες τις 45 μερες καπνισα, αφηνοντας να μεσολαβησει διαστημα αρκετων ημερων, συνολικα 4-5 τσιγαρα. Καπου νιωθω ότι ο οργανισμος μου το έχει μισησει κι ετσι πλεον να μην το θελω. Σωστη η διαπιστωση σου ότι κουραζει, κι αυτο γινεται σταδιακα, δλδ βλεπεις τη διαφορα στις αντοχες σου πως ήταν πριν ενα δυο χρονια και πως τωρα.
    Στο γυμναστηριο παρα το ότι παντα εκανα τον ιδιο δρομο, γυρω στα 3 χλμ, αρα δεν με επηρεασε, εντουτοις δεν μπορουσα να κανω όλες τις υπολοιπες ασκησεις βαρη όπως παλια ή ήταν πεσμενη η αποδοση μου σ αυτες επειδη κουραζομουν. Ασε που στην καθημερινοτητα ενιωθα καποιες φορες κουραση, ιδιως τα βραδυα, χωρις να εχω κανει καποια ιδιαιτερα δυσκολη εργασια.
    Το ζητημα μετα που τελειωσε το τελευταιο πακετο ειναι να μην αφησω τον εαυτο μου να αγορασει πακετο (έστω κι αν ακουγεται καπως γελοιο αυτο). Σιγα σιγα νιωθω λιγοτερη κουραση και μεγαλυτερες αντοχες καθημερινα, ιδιως να μην με εγκαταλειπουν γρηγορα οι δυναμεις μου με το τελος της μερας. Αυτα σαν η προσωπικη εμπειρια.
    γιάννης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Εγω εκοψα το καπνισμα για ενα χρονο και πηγαινα 6 φορες την εβδομαδα κολυμβητηριο κολυμπουσα 3 χιλιομετρα και ειχα πνευμονια για αλλα τοσα.
    Τωρα εχω 6 μηνες που καπνιζω 12 τσιγαρα την ημερα,προσπαθησα μεσα σε αυτο το εξαμηνο 4 φορες να το κοψω και δεν μπορεσα.
    Οι προπονησεις μου μειθηκαν σε 4 φορες την εβδομαδα.Παντως με την συστηματικη αεροβια ασκηση ξεμπουκωνεις.Εννοειται οτι ειδα διαφορα με του που αρχισα το καπνισμα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    salonica
    Posts
    1,049
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Η γυμναστικη βοηθαει στην γενικη βελτιωση της υγειας , αλλα το να διωχνει τις ουσιες του τσιγαρου δεν νομιζω. ...
    Έχω την εντύπωση πως όταν ο οργανισμός βρίσκεται σε γρήγορση μέσω της γύμνασης αποβάλεται σημαντική ποσότητα υδατοδιαλυτών και λιποδιαλυτών στοιχείων που πιθανά συσσωρεύεται με την καθιστική ζωή.

    Πάντως, το λιγότερο που θα μπορούσε να γίνει εφόσον χρειάζεται να γυμναστεί ο καπνιστής είναι να υπάρχει ένα ελάχιστο κενό μισής ώρας πρίν και μετά
    διαρκής αναθεώρηση ________________________________________ Β α σ ί λ η ς

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Ναι, πράγματι είναι πολύ πιο βλαπτικό το κάπνισμα πριν ή μετά σωματική προσπάθεια (εδώ συμπεριλαμβάνεται και το τσιγάρο αμέσως μετά το φαγητό). Πάντως σίγουρα υπάρχει διαφορά στις αντοχές μετά τη διακοπή. Αλλά επίσης, όταν σταματάμε μια τέτοια άχρηστη και βλαπτική συνήθεια, συνήθως κινητοποιούμαστε να κάνουμε κι άλλα καλά για τον εαυτό μας πράγματα, οπότε έχουμε το συνδυαστικό όφελος πολλών μικρών αλλαγών. Και βρε παιδιά (ιδίως οι κοπέλες), αν όχι οτιδήποτε άλλο, λυπηθείτε το δέρμα σας....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Λαθρόβιος View Post
    Η γυμναστική διώχνει από τον οργανισμό τις τοξικές ουσίες του τσιγάρου και διάφορες άλλες τοξίνες όχι εντελώς, αλλά μέχρι κάποιον βαθμό. Με την γυμναστική ενισχύεται το αναπνευστικό και το κυκλοφορικό σύστημα.
    Προσπάθησε να μην καπνίζεις υπερβολικά.
    Αν μπορείς, μείωσε το κι άλλο. Εγώ παλαιότερα κάπνιζα πάρα πολύ. Τώρα πλέον καπνίζω από τρία μέχρι επτά - οκτώ τσιγάρα την μέρα, και δεν έχω σκοπό να το κόψω.
    Φυσικά, το καλύτερο είναι να μην καπνίζεις καθόλου.
    Πιστευω κανεις την καλυτερη επιλογη κ εγω αυτο σκοπευω να κανω κ ελπιζω να τα καταφερω, δλδ να κανω 7-8 τσιγαρα την ημερα, διοτι να το κοψω τελειως ειναι απιθανο κ απο την αλλη να καπνιζω εναμιση πακετο ειναι ιδιαιτερα επιβλαβες, πιστευω το ιδανικο ειναι αυτο που λες, μια χρυση τομη δλδ! Το να το κοψω δυσκολο οπως σ ειπα, διοτι οσοι εχουμε ψυχ θεματα ε μας ηρεμει τροπον τινα, βοηθαει σ αυτο το θεμα, κ το αλλο οταν ολη η παρεα καπνιζει ειναι απιθανο πλεον, δλδ κ να θελω να το κοψω οταν ολοι οι αλλοι στην παρεα μ καπνιζουν, δν υπαρχει περιπτωση να υλοποιησω κατι τετοιο!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αρρυθμίες πάνω σε άσκηση
    By KaterinaA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-09-2017, 23:14
  2. άσκηση για την εξισορρόπηση και εστίαση της ενέργειάς μας
    By Anonymous in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 07-10-2011, 01:34
  3. ΚΑΤΑΘΛΗΨΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ
    By DIDI in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 05-03-2008, 22:17
  4. Replies: 4
    Last Post: 01-10-2007, 17:14
  5. Replies: 0
    Last Post: 27-03-2005, 12:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •