Έρωτας;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7

Thread: Έρωτας;

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    2

    Έρωτας;

    Χαίρεται,

    έιμαι 18 χρονών. Πριν απο 3 χρονια (1η λυκειου) ειδα μια κοπελα στο τμημα μου, την αλεξια, η οποια αμεσως μου αρεσε ιδιαιτερως. Την πλησιασα λοιπον αλλα ανεπιτυχως. Μετα απο 2 μηνες τις ειπα πως αισθανομαι και αυτη αρχισε να κλαει γιατι στεναχωριοταν επειδη δεν ενιωθε και αυτη ετσι. Οποτε τι εκανε: με εβγαλε τελειως απο τη ζωη της. Οπου πηγαινα εφευγε, δε μου μιλουσε δε χαιρετουσε... Με πληγωσε πολυ. Ομως την αγαπουσα ολο και πιο πολυ. Αυτη η κατασταση συνεχιστηκε μεχρι που αρχισε να χαλαρωνει και σιγα σιγα να μου μιλαει. Ακουσε ομως απο μια φιλη της οτι μου αρεσει ακομα οποτε ξαναγυρισαμε στην αγνοηση. Φτασαμε και φετος οπου για πρωτη φορα η Αλεξια εχει σχεση με καποιον. Αλλα δεν ξερω αν με πειραζει γιατι την βλεπω χαρουμενη. Ειναι αληθεια οτι ξυπναω και κοιμαμαι με τη σκεψη της, καθε φορα που παιρναω καλα η βλεπω κατι που μου αρεσει ευχομαι να ταν μαζι μου η Αλεξια. Μου αρεσουν τα παντα σε αυτην, το πως γελαει το τι λεει το πως αντιδρα... Δεν εχω ξανανιωσει ετσι για καμια. Ομως η εποχη που την πλησιασα ηταν μαλλον η χειροτερη, γιατι ηταν ψυχολογικα ανωριμη, κολλημενη σε ειδωλα της ποπ μουσικης - Demi Lovato, One Direction...-. Σε 4 μηνες θα σταματησω να την βλεπω αφου πιθανοτατα θα περασει πανεπιστημιο σε αλλη πολη. Τι μπορω να κανω για να προχωρησω τη ζωη μου; Αλλες σχεσεις δοκιμασα αλλα ολες μου φαινονται υποδιεστερες υπο μια εννοια μπροστα της. Αμα τυχει και κανω τη συγκριση κοπελας-Αλεξιας, η κοπελα εχει τελειωσει για μενα. Ειναι ερωτας αυτο; Εγω παντως ετσι νιωθω... Σε καθε περιπτωση, τι μπορω να κανω;

    Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Δεν ειδα το ανωριμο της υποθεσης με τα ειδωλα της ποπ να την εμποδισε να κανει αλλη σχεση.
    Μικρος εισαι φιλαρακι, ειναι γνωστα τα κοληματα, τα πλατωνικα, τα απωθημενα κλπ κλπ, ειναι με 2 λογια της ηλικιας.
    Σιγα σιγα θα σου περασει και θα δεις αργοτερα οτι ο χρονος που χρειαζεται για να σου περασει θα μικραινει οταν σου ξανατυχει.
    Επισης ειναι καλο να αξιοποιησεις την εμπειρια αυτη για μαθηση ωστε στο μελλον να επωφεληθεις απ το μαθησιακο κεφαλαιο που θα σου αποδωσει καλυτερα αποτελεσματα.
    Για παραδειγμα, ποτε δεν πεταμε τη βομβα της ερωτικης ξομολογησεως παρα μονο αν ξερουμε οτι κ η αλλη νιωθει το ιδιο. Πολυ λογικη η αντιδραση της, τι θες να εισαστε? Φιλεναδες? Εφοσον δεν ειναι αμοιβαια τα αισθηματα μετα δε νιωθει καλα η κοπελα κ αποφευγει γτ δε σε βλεπει ερωτικα. Το γτ δε θελει ειναι πολλοι οι λογοι, σιγουρα φταις κ συ. Επειδη εσυ νιωθεις αυτο δεν υποχρεωνει κ την αλλη να νιωθει.

    Το πιο βασικο...να κοιταξεις τα μαθηματα σου γτ 4 μηνες μεινανε κ οι εποχες ειναι δυσκολες. Μολις περασεις στη σχολη εκει να δεις!Μιλαμε χαμος! Εσυ θα εχεις παρει το μαθημα σου και την επομενη φορα θα εισαι αρχηγοπουλο. Που στοχευεις? Τι θες να γινεις οταν μεγαλωσεις??

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Πιο γρήγορα πρέπει να τις ξεπερνάσ τις χυλόπίτεσ αδερφέ έκανες κίνηση έφαγες πόρτα το πήρες απόφαση τελείωσε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    18
    Ακούγεσαι πολύ πολύ καλό παλικάρι. Τίμησες το αίσθημά σου ακόμα κι αν ήταν ανεκπλήρωτο και έφτασες να συλλάβεις την έννοια της άνευ όρων αγάπης, τότε που χαίρεσαι μόνο και μόνο επειδή ο άλλος είναι χαρούμενος ακόμα κι αν δεν είσαι εσύ η αιτία της χαράς του. Αξιοθαύμαστη ωριμότητα για τέτοια ηλικία, κατα πάσα πιθανότητα είσαι από τους ανθρώπους που έχουν το capacity να ερωτεύονται αληθινά και με σθένος. Σιγά σιγά θα καταλαγιάσει το αίσθημά σου, φαίνεται απίστευτο στη φάση που είσαι αλλά στα αλήθεια γίνεται λιγότερο δυσβάσταχτο. Στο μέλλον θα βιώνεις διαβαθμίσεις αυτού του συναισθήματος και θα πρέπει να αποφασίσεις αν θα συμβιβαστείς με κάτι λιγότερο ή θα περιμένεις για να το βιώσεις στην ολότητά του (με κάποια που θα αισθάνεται όπως εσύ). Δε θα είναι με όλες το ίδιο δυστυχώς.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Δεν ειδα το ανωριμο της υποθεσης με τα ειδωλα της ποπ να την εμποδισε να κανει αλλη σχεση.
    Μικρος εισαι φιλαρακι, ειναι γνωστα τα κοληματα, τα πλατωνικα, τα απωθημενα κλπ κλπ, ειναι με 2 λογια της ηλικιας.
    Σιγα σιγα θα σου περασει και θα δεις αργοτερα οτι ο χρονος που χρειαζεται για να σου περασει θα μικραινει οταν σου ξανατυχει.
    Επισης ειναι καλο να αξιοποιησεις την εμπειρια αυτη για μαθηση ωστε στο μελλον να επωφεληθεις απ το μαθησιακο κεφαλαιο που θα σου αποδωσει καλυτερα αποτελεσματα.
    Για παραδειγμα, ποτε δεν πεταμε τη βομβα της ερωτικης ξομολογησεως παρα μονο αν ξερουμε οτι κ η αλλη νιωθει το ιδιο. Πολυ λογικη η αντιδραση της, τι θες να εισαστε? Φιλεναδες? Εφοσον δεν ειναι αμοιβαια τα αισθηματα μετα δε νιωθει καλα η κοπελα κ αποφευγει γτ δε σε βλεπει ερωτικα. Το γτ δε θελει ειναι πολλοι οι λογοι, σιγουρα φταις κ συ. Επειδη εσυ νιωθεις αυτο δεν υποχρεωνει κ την αλλη να νιωθει.

    Το πιο βασικο...να κοιταξεις τα μαθηματα σου γτ 4 μηνες μεινανε κ οι εποχες ειναι δυσκολες. Μολις περασεις στη σχολη εκει να δεις!Μιλαμε χαμος! Εσυ θα εχεις παρει το μαθημα σου και την επομενη φορα θα εισαι αρχηγοπουλο. Που στοχευεις? Τι θες να γινεις οταν μεγαλωσεις??
    ιατρική θέλω να περάσω και είμαι αισιόδοξος. Κάτι σε χειρουργος με τραβαει.

    Quote Originally Posted by lol
    Στο μέλλον θα βιώνεις διαβαθμίσεις αυτού του συναισθήματος και θα πρέπει να αποφασίσεις αν θα συμβιβαστείς με κάτι λιγότερο ή θα περιμένεις για να το βιώσεις στην ολότητά του (με κάποια που θα αισθάνεται όπως εσύ). Δε θα είναι με όλες το ίδιο δυστυχώς.
    Ελπίζω να μπορεσω να βρω αλλη μια κοπελα που να με κανει να νιωθω κατι παρομοιο... Και να ανταποκριθει ομως.

    Σε κάθε περίπτωση με αποσπά όντως αρκετά από τα μαθήματα, ειδικά όταν την βλέπω καθημερινά στο τμήμα. Είναι δύσκολη η καθημερινότητα μαζί της, αλλά το πνίγω για να μην την φέρω σε δύσκολη θέση. Μακάρι να είναι όλα καλύτερα στο πανεπιστήμιο, όπως τα λες kerasi :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Φιλε μου δυστυχως δεν υπαρχει κατι αλλο που μπορει καποιος να σου προτεινει για να νιωσεις καλυτερα ή να αλλαξεις την κατασταση. Σου απομενει ομως αν εισαι ξυπνιο παιδι να αξιοποιησεις μαθησιακα την εμπειρια αυτη για να μαθεις τον εαυτο σου και το αλλο φυλο και την επομενη φορα να πετυχεις. Εισαι στην αρχη της ζωης ακομα και ολοι τα χουμε περασει αυτα. Παρτο ομως και απ τον εαυτο σου, αν τα ριξεις σε μια κοπελα και αυτη δε θελει, μετα καπου δε νιωθεις περιεργα? δε μπορεις να μιλας και να φερεσαι σα να μη συνεβη τιποτα. Καπου νομιζω σπαζεσαι και δε θες ουτε να μιλατε. Ειναι δηλ δικαιολογημενη η αντιδραση της και προβλεψιμη, μη την παρεξηγεις. Το ιδιο θα σου προτεινα να κανεις και συ στη ζωη σου. Δεν ειναι σοφο να συντηρουντε επαφες με ατομα οπου υπαρχει μονοπλευρο ερωτικο ενδιαφερον με το προσχημα της φιλιας ας πουμε.
    Λοιπον μιας και στοχευεις ψηλα και θα χεις αρκετο διαβασμα προσεξε μην τα φορτωσεις στον κοκορα. Σε περιμενει φοιτητικη ζωη, πιο ωριμος και πιο εμπειρος πλεον. Αν περασεις και γιατρος, ποιος τη χαρη σου...εγω μενω απεναντι απ την ιατρικη σχολη, εχω και φιλους που σπουδαζουν ιατρικη, μια χαρα ειναι!
    Αληθεια βιολογια πως προετοιμαζεσαι?

  7. #7
    στη χειροτερη περίπτωση σου εμεινε η εμπειρια.. ετσι θα σου ειναι καλύτερα τα πραγματα αμα σ αρεσει καποια στη σχολη που θα περασεις. Προς το παρον βρες καποια καλή δικαιολογια να κρατησεις επαφη μαζι της γιατι δε ξερεις ποτε τι γινεται, νοουμενου ότι δε θα κολλήσει ο νους σου πάνω της.
    γιάννης

Similar Threads

  1. Ανεκπληρωτος ερωτας
    By lynyrd skynyrd in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 21-04-2011, 19:53
  2. Σεξ&Ερωτας
    By Michaelgr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 62
    Last Post: 11-06-2010, 21:45
  3. Έρωτας?
    By Moi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 13-11-2009, 14:22
  4. Έρωτας και φαγητό
    By Illusion in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 01-09-2009, 22:19
  5. Στοματικός έρωτας
    By Maximilian in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 17-07-2009, 18:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •