ΜΗΠΩΣ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ ΨΥΧΩΣΗΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    ΜΗΠΩΣ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ ΨΥΧΩΣΗΣ

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ, ΛΟΓΩ ΚΑΠΟΙΩΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ.Ο Τ. ΗΡΘΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΠΡΙΝ 5 ΜΗΝΕΣ,ΕΧΟΥΜΕ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ, ΕΙΝΑΙ 30 ΚΑΙ'ΓΩ 22 ΧΡΟΝΩΝ.ΑΣΥΝΗΘΙΣΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ,ΠΑΛΙΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΑΠΛΑ ΓΝΩΣΤΟΙ.ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΑΝ Κ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΝ ''ΤΡΕΛΟ'' ''ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ'' ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ''ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕ ΑΝΤΕΧΕΙ, ΟΛΟΙ ΦΕΥΓΟΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ'' ''ΕΙΜΑΙ ΑΣΥΝΙΘΗΣΤΟΣ,ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ''. ΓΕΝΙΚΑ ΨΑΧΝΕΤΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ''ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ'' ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΤΑΙ.ΔΕΝ ΗΡΕΜΕΙ ΠΟΤΕ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΠΙΕΙ ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ Η ΠΟΤΟ.ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΜΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ Κ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΙΑ ΟΛΑ,ΑΛΛΑ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΣ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΝΟ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟΝ ΨΑΧΝΟΥΝ.ΕΙΧΕ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΧΕΣΗ.ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ,ΣΤΑΣΗ ΖΩΗΣ ΤΟΥ. ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ.ΖΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ.ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΜΕ ΞΥΛΟΔΑΡΜΟΥΣ,ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ, ΦΥΓΕΣ ΑΠ'ΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΘΟΡΙΟ.ΛΙΓΑ ΡΟΥΧΑ,ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΖΙΝ Κ ΩΡΑΙΑ ΡΟΥΧΑ.ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ, ΕΧΕΙ 1 ΤΖΙΝ ΓΙΑ ΕΞΟΔΟΥΣ ΒΡΑΔΥΝΕΣ.ΥΠΗΡΕΤΗΣΕ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ,ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΑΣΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ,ΤΟΝ ΕΠΙΑΣΑΝ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ,ΤΟΝ ΒΑΣΑΝΙΣΑΝ.ΕΚΕΙ ΑΚΟΥΣΕ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΦΩΝΕΣ,ΝΟΜΙΖΕ ΠΩΣ ΤΟΥ ΜΙΛΟΥΣΕ Ο ΘΕΟΣ.ΕΚΕΙ ΕΚΑΝΕ Κ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ.ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΝ ΑΚΟΥΕΙ ΑΚΟΜΑ ΦΩΝΕΣ.ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ 3 ΑΝΕΠΙΤΥΧΕΙΣ ΑΠΟΠΕΙΡΕΣ.ΠΡΙΝ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΕΠΙΑΣΕ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ,ΕΛΕΓΕ ΤΑ 'ΔΙΚΑ ΤΟΥ'' ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΤΑ ΕΧΕΙ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΟΛΑ, ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΣΚΟΤΩΝΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ.Ο ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΤΟΥ, ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟ.ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕ ΝΑ ΦΥΓΩ ΜΑΚΡΥΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ.ΠΑΝΤΑ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΥ ΜΙΛΗΣΩ, ΦΕΥΓΕΙ Η ΟΤΑΝ ΝΕΥΡΙΑΖΕΙ ΜΕ ΠΑΡΑΤΑΕΙ Κ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΗ Κ ΔΕΝ ΜΕ ΑΝΤΕΧΕΙ.ΜΑΖΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΧΩΡΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΑΝ ΑΝΤΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΜΕ ΑΓΑΠΑΣ.ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΥΠΑΡΧΩ Κ ΑΥΡΙΟ ΟΧΙ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ.ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΩΣ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΤΡΩΣΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΣΩΜΑ Ο ΤΑΦΟΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ.ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΣ,ΠΟΛΛΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ. ΠΧ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ Η ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΑΣΙΜΟΥ. ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΤΩΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ.ΚΑΜΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ.ΑΡΑΓΕ ΤΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ¨ΕΛΕΝΑ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Μπορεί όλα αυτά να είναι μια ιδιαιτερότητα ή εκκεντρικότητα!!!Ποιος ξέρεις άραγε?

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    lena8999,
    αναρωτιέσαι μήπως ο σύντροφος σου έχει κάποια μορφή ψύχωσης και η αλήθεια είναι πως δεν αναρωτιέσαι άδικα. Μοιάζει να υπάρχει κάποια ψυχοπαθολογία όμως την εκτίμηση θα μπορέσει να την κάνει μόνο κάποιος ψυχίατρος τον οποίο θα χρειαστεί να επισκεφθεί ο σύντροφος σου.
    Διάβασα στο μήνυμα σου ότι αρνείται να πάει σε ειδικό, κι αυτό αφενός ενισχύει τις αρχικές μου υποψίες, αφετέρου δυσκολεύει πολύ τη διάγνωση και την όποια θεραπεία.

    Στη διάθεση σου να τον βοηθήσεις, μην γίνεις πιεστική στο να πάει σε ειδικό, δε θα χει αποτέλεσμα. Προσπάθησε όμως, σε μια καλή στιγμή να του εξηγήσεις ότι δεν έχει να χάσει τίποτα αν δοκιμάσει μια επίσκεψη, ώστε να μπορέσει να κουβεντιάσει για όλη αυτή την ένταση που έχει μέσα του. Ακόμη καλύτερα, έχε μια έτοιμη λύση, πχ ένα τηλέφωνο ενός γιατρού \"για τον οποίο έχεις ακούσει πολύ καλά λόγια, τον επισκέφθηκε μια φίλη σου και βοηθήθηκε κ.ο.κ. Προσφέρσου να τον συνοδεύσεις, όμως, επαναλμβάνω, μη γίνεις πιεστική. Θα αισθανθεί ότι δεν είστε \"μαζί\" αλλά \"απέναντι\", θα αισθανθεί ενδεχομένως ότι δεν τον καταλαβαίνεις, ότι δεν τον πιστεύεις.

    Καλή συνέχεια!

    ΥΓ. Μεταφέρω το θέμα στο φόρουμ \"ψυχώσεις\".
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    .....θα επρεπει να δει καποιον ειδικο οντως!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by lena8999
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ, ΛΟΓΩ ΚΑΠΟΙΩΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ.Ο Τ. ΗΡΘΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΠΡΙΝ 5 ΜΗΝΕΣ,ΕΧΟΥΜΕ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ, ΕΙΝΑΙ 30 ΚΑΙ\'ΓΩ 22 ΧΡΟΝΩΝ.ΑΣΥΝΗΘΙΣΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ,ΠΑΛΙΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΑΠΛΑ ΓΝΩΣΤΟΙ.ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΑΝ Κ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΝ \'\'ΤΡΕΛΟ\'\' \'\'ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ\'\' ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ \'\'ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕ ΑΝΤΕΧΕΙ, ΟΛΟΙ ΦΕΥΓΟΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ\'\' \'\'ΕΙΜΑΙ ΑΣΥΝΙΘΗΣΤΟΣ,ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ\'\'. ΓΕΝΙΚΑ ΨΑΧΝΕΤΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ \'\'ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ\'\' ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΤΑΙ.ΔΕΝ ΗΡΕΜΕΙ ΠΟΤΕ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΠΙΕΙ ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ Η ΠΟΤΟ.ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΜΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ Κ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΙΑ ΟΛΑ,ΑΛΛΑ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΣ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΝΟ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟΝ ΨΑΧΝΟΥΝ.ΕΙΧΕ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΧΕΣΗ.ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ,ΣΤΑΣΗ ΖΩΗΣ ΤΟΥ. ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ.ΖΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ.ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΜΕ ΞΥΛΟΔΑΡΜΟΥΣ,ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ, ΦΥΓΕΣ ΑΠ\'ΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΘΟΡΙΟ.ΛΙΓΑ ΡΟΥΧΑ,ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΖΙΝ Κ ΩΡΑΙΑ ΡΟΥΧΑ.ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ, ΕΧΕΙ 1 ΤΖΙΝ ΓΙΑ ΕΞΟΔΟΥΣ ΒΡΑΔΥΝΕΣ.ΥΠΗΡΕΤΗΣΕ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ,ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΑΣΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ,ΤΟΝ ΕΠΙΑΣΑΝ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ,ΤΟΝ ΒΑΣΑΝΙΣΑΝ.ΕΚΕΙ ΑΚΟΥΣΕ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΦΩΝΕΣ,ΝΟΜΙΖΕ ΠΩΣ ΤΟΥ ΜΙΛΟΥΣΕ Ο ΘΕΟΣ.ΕΚΕΙ ΕΚΑΝΕ Κ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ.ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΝ ΑΚΟΥΕΙ ΑΚΟΜΑ ΦΩΝΕΣ.ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ 3 ΑΝΕΠΙΤΥΧΕΙΣ ΑΠΟΠΕΙΡΕΣ.ΠΡΙΝ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΕΠΙΑΣΕ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ,ΕΛΕΓΕ ΤΑ \'ΔΙΚΑ ΤΟΥ\'\' ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΤΑ ΕΧΕΙ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΟΛΑ, ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΣΚΟΤΩΝΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ.Ο ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΤΟΥ, ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟ.ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕ ΝΑ ΦΥΓΩ ΜΑΚΡΥΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ.ΠΑΝΤΑ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΥ ΜΙΛΗΣΩ, ΦΕΥΓΕΙ Η ΟΤΑΝ ΝΕΥΡΙΑΖΕΙ ΜΕ ΠΑΡΑΤΑΕΙ Κ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΗ Κ ΔΕΝ ΜΕ ΑΝΤΕΧΕΙ.ΜΑΖΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΧΩΡΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΑΝ ΑΝΤΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΜΕ ΑΓΑΠΑΣ.ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΥΠΑΡΧΩ Κ ΑΥΡΙΟ ΟΧΙ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ.ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΩΣ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΤΡΩΣΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΣΩΜΑ Ο ΤΑΦΟΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ.ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΣ,ΠΟΛΛΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ. ΠΧ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ Η ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΑΣΙΜΟΥ. ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΤΩΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ.ΚΑΜΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ.ΑΡΑΓΕ ΤΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ¨ΕΛΕΝΑ

    Μια χαρά τα λέει..Χαχα...Μισό να διαβάσω απόψεις....Παίζει λόγω των ασταθών πολλών του να έχει μια οριακή αλλά είναι καθαρά δική μου άποψη.Σίγουρα χρήζει φροντίδας.....Διάβασα απόψεις Δωδώνη και Αλκμεόν οπότε ακολούθα αυτές.....

  6. #6
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ.ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ.ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΟΛΥΤΟΣ Κ ΑΓΥΡΙΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΦΟΒΑΤΑΙ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΕΘΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΙ.Π.Χ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ.ΧΤΕΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΟΛΑ ΟΣΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΓΥΡΩ ΤΟΥ , ΕΞΩ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΝ ΤΡΕΛΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙ\'\'ΑΥΤΟ ΖΕΙ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟ.ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΩ ΣΤΑ ΕΓΚΟΣΜΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ.ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ ΔΕΙΛΙΑ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ;
    αμα δεν μαθεις να χαιδευεις τις πληγες....δεν θα σου φτασει ολη η ζωη σου για να κλαις....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    104
    Κανείς δεν ξέρει παρά μόνο ο ειδικός. Και εμένα με τρελαίνουν όσα γίνονται στον κόσμο, αλλά πολεμάω να τα αλλάξω.. Ίσως να έχει παραιτηθεί.. Αλλά θέλει σίγουρα μια βοήθεια

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    37
    δεν ξερω αλα μου θιμιζει πολυ εμενα, πιστευω πως ειναι παιδι indigo special kid δηλαδη, αφου λες πανεξυπνος και καλιτεχνης, ειμαστε πολυ ολοιδιοι πες του
    εγω πιστευω οτι ειναι καλα, απλα ειναι τρελος με την καλη ενοια, δηλαδη ειναι υπερανο των αλων ανθρωπων
    αλα η πραγματικοτητα δεν του αρεσει καθολου
    θα του προτεινα να ασχολαιται με αφτο που του αρεσει και να δει καποιον ειδικο για να ηρεμισει
    αντε Bye

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1
    Εχω πρόβλημα με τον αδελφο μου ο οποιος πασχει απο ψυχωσικη συνδρομη
    Στο Αιγινητειο δεν κανουν τιποτε αλλο απο το να του χορηγουν συνεχως φάρμακα με αποτελεσμα να τουν εχουν προκαλεσει τρεμουλο και ασταθεια.Στη τελευταία επισκεψη οταν τους ζήτησα να τον βοηθήσουν το μονο που εκαναν ηταν να του αυξήσουν την δοσολογια στο εφεχορ για να τουν φτιαξουν λεει την διάθεση.Θα μπορούσε ισως καποιος να μου συστήσει εναν καλο ψυχίατρο ανθρωπο πανω απο ολα και οχι καλο συνταγογράφο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Καταρχήν κοίτα μήπως εσύ έχεις κάποιο πρόβλημα.. Έγραψες όλα τα μηνύματα σου με κεφαλαία σαν να φωνάζεις..
    Θα σου πρότεινα πριν πάει σε ειδικό \"ψυχίατρο\" ..και από εκεί βγεί μόνιμα ή προσωρινά ανάπηρος , να αρχίσεις με βιταμίνες ή κάποιο ομοιοπαθητικό φάρμακο για να ηρεμήσει λίγο..
    Να κοιτάζει περισσότερο την υγεία του, τι ώρα κοιμάται αν τρώει φρούτα εάν έχει κάποια αστάθεια του ζαχάρου του στο αίμα και να αρχίσει αέροβια γυμναστική όπως τρέξιμο ή περπάτημα.
    Μπορείς π.χ. να πηγαίνεις μαζί του για περπάτημα ή τρέξιμο , έτσι θα κάνεις και στον εαυτό σου καλό..

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    2
    Eisai akoma 22 etwn. Fige makria tou mexri na parei thn katalilh farmakeytikh agogh giati tha se katastrepsei me thn trela tou. O filos sou exei poly sobaro problima psixiatriko den tha pisteya leksi apo osa leei kai oso oti kai na kaneis esy san antrwpos den tha ton kaneis pote kala - mono o giatros me farmaka mporei na ton kanei ligo pio stathero. Den nomizo oti treksimo kai peripatoi einai h lysh oute bitamnies- afou akouei fwnes h nomizei oti ton akolouthoun exei 100% sxizofrenia kai mono o giatros mporei na ton bohthisei. Milaw apo prosopikh empeiria edw kai xronia - mono me ta farmaka ginese kala se teties periptwseis - ola ta alla einai giatrosofia kai me to paramikro tha ypotropiasei kai tha kanei mhnes na ginei kala.

  12. #12
    kalimera...ευχαριστω για την βοηθεια σας...και τις συμβουλες σας...πλεον επαψα να προσπαθω.και ειπα να κοιταξω εμενα..θεωρει οτι δεν εχει προβλημα και απλα ειναι διαφορετικος οπως λεει ο σωτηρης λιγο πιο πανω...πλεον αναρωτιεμαι ποσο \'\'προβλημα\'\'εχω εγω που προσπαθω να βοηθησω καποιον που δεν μου το ζητησε...ισως να τον κανει ευτυχισμενο αυτη του η ιδιαιτεροτητα..περνωντας ο καιρος δεν σταματαω να τον αγαπω, να ανησυχω,ομως να αλλαξω την δικη του σταση ζωης και αποψη δεν γινεται...λυπαμαι που μερα με την μερα τον βλεπω απο αποσταση,τωρα πια να... λιωνει πανω του...ομως λεει οτι ολα οσα περναει ειναι δικες του επιλογες...παντως αυτη η σχεση ειχε πολυ ψυχολογικη και λεκτικη βια...πολυ πονο...τοσο πονο που σε σημαδευει και σε αλλοιωνει σαν προσωπικοτητα...οσο μακρυα του και αν ειμαι \'\'επιλογη μου\'\'.... για μενα ειναι παντα εδω ακομα...
    αμα δεν μαθεις να χαιδευεις τις πληγες....δεν θα σου φτασει ολη η ζωη σου για να κλαις....

  13. #13
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    65
    xwris na 8elw na se stenaxwrisw prepei na dei pasi 8ysia psyxiatro...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •