Πρόβλημα με την 8χρονη κόρη μου. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 36 of 36
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Τι ωραία εξέλιξη!!!
    Πραγματικά χαίρομαι πολύ!
    Να ζήσετε και να χαίρεστε το παιδί σας και να το καμαρώνετε πάντα.
    Οντως δεν υπάρχουν προβληματικά παιδιά...μόνο παιδιά που δνε τα καταλαβαίνουμε.
    Ευχομαι όλα να πάνε καλά :)

  2. #32
    Πόσο ευχάριστα νέα :) Πόσο σημαντικο το ότι βρέθηκε εκπαιδευτικος να την καταλάβει για να μην αισθάνεται "περίεργη ". Ως μητέρα φυσικά εσύ έκανες τη μεγαλύτερη δουλειά. Αγάπη αποδοχή έρευνα. Συγχαρητήρια για το κοριτσάκι σου αν και τώρα λόγω εφηβείας θα αισθάνεται δεσποινίς. Απευθύνθηκες ποτέ σε παιδοψυχολογο;;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #33
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Πόσο ευχάριστα νέα :) Πόσο σημαντικο το ότι βρέθηκε εκπαιδευτικος να την καταλάβει για να μην αισθάνεται "περίεργη ". Ως μητέρα φυσικά εσύ έκανες τη μεγαλύτερη δουλειά. Αγάπη αποδοχή έρευνα. Συγχαρητήρια για το κοριτσάκι σου αν και τώρα λόγω εφηβείας θα αισθάνεται δεσποινίς. Απευθύνθηκες ποτέ σε παιδοψυχολογο;;
    Ναι! Εκείνες τις μέρες που είχα κάνει και το πρώτο ποστ. 3-4 συνεδρίες. Με βοήθησε με διάφορες συμβουλές σε κινήσεις που εγώ έκανα λάθος απέναντι σε πράγματα που βίωνε το παιδί. Πιο πολύ θέμα αντιμετώπισης των καταστάσεων. Από τότε απλά διαβάζω άρθρα ψυχολογίας.

  4. #34
    Σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες. Εύχομαι να το διαβάσουν και άλλοι γονεις που δεν ξέρουν που να απευθυνθουν ή πως να το διαχειριστούν. Εύχομαι ότι να ότι καλύτερο :)
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το θεμα ειναι οτι αυτη η υψιλη ευφυια που λεω μαλον βρισκετε προς αρνητικη κατευθυνση οπως το φως και η σκια και αν καποια ειναι η σκια αυτο καταληγει στο μακαρι φτωχο το πνευμα.αν θες να βγαλεις ακρη και να τη βοηθησεις

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Συγχαρητήρια λοιπόν στην δασκάλα, άξια. Να ξέρεις πιθανώς η δασκάλα να ήταν σαν παιδί στη ίδια φάση, να βοηθήθηκε από κάποιον δικό της και να το μετέδωσε στη μικρή. Ήξερε ακριβώς τι χρειάζεται η μικρή.
    Κάπως έτσι ήμουνα κι εγώ κάποτε αλλά πήρα σωστό δρόμο λόγω κάποιων ανθρώπων γύρω μου. Έχω παρατηρήσει ότι με παιδιά γνωστών μου που είναι λίγο δύστροπα, δύσκολα, έχω πολύ καλή επικοινωνία, με αγαπάνε και με ακουνε και τους έχω μεγάλη αδυναμια. Υπαρχει ενα connection εξ αρχης. Πληροφοριακά έχω βαφτίσει ένα τέτοιο παιδί και οι γονείς του με έχουν ευχαριστήσει πολλές φορές για την βοήθεια που του έχω δώσει, αν και ποτέ δεν μπορούν να καταλάβουν για ποιον λόγο με ακούει και ηρεμεί. Μιλάμε για καταπληκτικό παιδί και ειμαι σίγουρος πως το ίδιο καταπληκτική είναι και η κόρη σου.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Η κόρη παντρεύεται κ ο πατέρας μες στη μιζέρια...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 16-02-2012, 13:48
  2. δυσκολιες με την κορη μου
    By elenia in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 2
    Last Post: 25-01-2012, 22:09
  3. Replies: 113
    Last Post: 01-05-2011, 17:23
  4. Αυτοκτονησαν μανα και κορη με φυτοφαρμακο
    By Winston_man in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 23-03-2010, 14:55
  5. Μάνα- κόρη
    By edin in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 17
    Last Post: 18-03-2009, 13:19

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •