Πρόβλημα με την 8χρονη κόρη μου. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 36
  1. #16
    Ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σας. Η συμπεριφορα αυτη ειναι μονο στο σχολειο και γενικα στο "εξω". Στο σπιτι ειναι αλλο παιδι. Δεν εχουμε ποτε κανενα προβλημα.
    Ολος ο κοσμος της ειναι μονο τα εικαστικα και οι ζωγραφιες. Μονο της ονειρο να παει καλων τεχνων ( το εμαθε κι αυτο ). Ο,τι εχει σχεση με σχολειο, διαβασμα, φιλιες κτλ απλα δεν το θελει και δεν το επιδιωκει. Συνηθως το πολεμαει κι ολας. Θα επισκευτω καποιον ειδικο.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    16
    Mαρία,
    διαβασα πολλες φορες το αρχικο σου μηνυμα,αλλα καμια τα υπολοιπα...θα σου πω τη δικη μου αποψη καθαρα σαν εκπ/κος:
    Το σχολειο και το προγραμμα του ετσι οπως ειναι διαμορφωμενο, δεν ενισχυει τα πραγματικα χαρισματικα παιδια...και το δικο σου -απο τα λογια που λες-μοιαζει σε μενα να ειναι χαρισματικο.Εχει εντονη καλλιτεχνικη κλιση και αυτη δυστυχως στα σχολεια μας δεν ενισχυεται οπως πρεπει...τα παιδια με αυτες τις κλισεις εχουν πολυ συχνα τη συμπεριφορα της κορης σου...ειχα καποτε μαθητη που ηταν στην εκτη και εγραφε ακομα και το ονομα του λαθος.Δεν ηθελε πραγματικα να κανει τιποτα μα τιποτα απο ασκησεις...ηταν ησυχος στην ταξη,αλλα ειχε το δικο του κοσμο...ζωγραφιζε καταπληκτικα και παντου...στο θρανιο,στα βιβλια,στα τετραδια,σε οτιδηποτε υπηρχε μπροστα του.Επισης ηταν αριστος σε οτιδηποτε αφορουσε μηχανικη και ηλεκτρισμο...μπορουσε να σου λυσει και να σου ξαναδεσει τη μηχανη ενος αυτοκινητου...στο μαθημα της φυσικης,στο κεφαλαιο με τον ηλεκτρισμο τον ειχα πρωτο πρωτο να φτιαχνει,να παρουσιαζει και να βοηθα τα αλλα παιδια με τις λυχνιολαβες...στο τεστ εγραψε αριστα(τα τεστ μου στη φυσικη αποτελουνταν απο διαφορα ειδη ασκησεων και δεν ειχαν μονο ανοιχτες ερωτησεις κατι το οποιο θα τον δυσκολευε πολυ και δε θα καθοταν καθολου να γραψει...).Τοτε ανεδειξε τα ταλεντα του και ξεχωρισε και ηταν μια ευκαιρια να του αποδειξω ο,τι του ελεγα τοσο καιρο,οτι αμα θελει κατι το καταφερνει.Κατα τα αλλα δεν τον ζοριζα...καθολου...ηταν και απο ενα περιεργο οικογενειακο περιβαλλον και αμα τον ζοριζα,θα ετρωγε και ξυλο και πιθανον να εκανε και απουσιες...ηταν καθε μερα μαζι μου και αυτο mου εφτανε...θελω να σου πω οτι ηταν ενα χαρισματικο παιδι που ομως δεν ανταποκρινοταν σε αυτα που στο σχολειο αναδεικνυουν τους καλους μαθητες δηλαδη γραμματικη,μαθηματικα και καλες επιδοσεις στα τεστ...ηθελε να φτιαχνει,να δημιουργει και ποιος ειναι αυτος τελικα που θα κρινει οτι τα ενδιαφεροντα του ειναι λιγοτερο σημαντικα;Η κορουλα σου ειναι καλλιτεχνικη φυση...και οι καλλιτεχνες ειναι ανησυχοι...πιθανον και οι συμμαθητες της να το εχουν νιωσει αυτο ,η διαφορετικοτητα φαινεται παντα...και δυστυχως δυσκολα γινεται αποδεκτη...ισως να την εχουν αντιμετωπισει με εναν τροπο που εκεινη ψυχανεμιζεται οτι δεν την θεωρουν ιδια με τους αλλους...ισως να την ειρωνευτηκαν καποια στιγμη που εκανε κατι λαθος...αυτο γινεται κατα κορον απο τους "καλους"μαθητες και δυστυχως πολλοι συναδερφοι μου δεν αντιμετωπιζουν οπως θα επρεπε αυτη την αλαζονικη συμπεριφορα καποιων παιδιων...αναφερεσαι και στο μεγαλυτερο παιδι σου που ειναι τελειο ,οπως περιμενουμε εμεις να ειναι το τελειο...ειμαι σιγουρη 1000% οτι η κορουλα σου το εχει πιασει αυτο ...ειναι πολυ δυσκολο να το διαχειριστει στην ηλικια της...και φυσικα και αντιδρα.Εμενα παντως καθολου εντυπωση δε μου κανουν οσα λες.Το να πας σε ειδικο,θα σε συμβουλευα και γω...η κορη σου,αν ισχυουν οσα γραφω,δεν εχει κανενα προβλημα,απλα εχει αλλη προσωπικοτητα και αλλα ενδιαφεροντα απο αυτα που απαιτει η κοινωνια και το σχολειο για να αναδειξει καποιον ως αποδεκτο...αλλα ο ειδικος θα βοηθησει εσενα πώς να διαχειριστεις αυτην την κατασταση,πώς να την προσεγγισεις,πώς να την κανεις να μην αισθανεται οτι οι γονεις της θεωρουν πιο επιτυχημενο τον αδερφο της...ευχομαι να βοηθησα λιγο και ειλικρινα θα ηθελα καποια στιγμη να μαθω νεα.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    φυσικα και εχει σχεση.. ειχα και εγω κλιση στις καλες τεχνες ζωγραφικη και τετοια και ειμουν και εγω επαναστατικο πνευμα... δε μαζευομουν πουθενα ετσι ειμουν και εγω ακριβως δεν εκανα φιλους... μαλον ειναι πολυ ευαισθητη και εκλεκτικη απο κουνια... και εγω απο κουνια ζωγραφιζα καταπληκτικα ειμουν στη κοσμαρα μου και διαλεγα πολυ καλα φιλους.... να εισαι πολυ προσεκτικη γιατι υποπτευομαι οτι θα πληγωνεται πολυ ευκολα οσοι ασχολουνται με τη τεχνη ειναι υπερευαισθητοι για αυτο προσεχε να εισαι γλυκια μαζι της...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Παιδια ακομα εγω κ το αγορι μου δεν εχουμε ομως πιστευω οτι εχεις ενα ταλαντουχο παιδι,Παροτι ως παιδι εγω δεν εκανα φασαρια ζωγραφιζα παρα πολυ κ ημουν πραγματικα οργισμενη που στο σχολειο δεν προσφερανε μαθηματα ζωγραφικης κ γενικα τα σχολεια μας δεν προσφερουνε οτι καλυτερο για να αναδειξει ενα παιδι τα ταλεντα του,Μαλλον η μικρη σου ειναι κ αυτη οργισμενη που δεν μπορει να εκφραστει στο σχολειο οπως επιθυμει κ αν ενδιαφεται μονο για καλες τεχνες ειναι λογικο να πιεζεται για να διαβασει εφοσον ολα τα μαθηματα δεν ειναι μεσα στα ενδιαφεροντα της,Προσπαθησε να την στειλεις σε καποιο εργαστηρι ζωγραφικης στον ελευθερο χρονο της κ μαλλον οταν ασχοληθει με αυτο που πραγματικα της αρεσει ηρεμησει

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Quote Originally Posted by Μαρία12 View Post
    Ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σας. Η συμπεριφορα αυτη ειναι μονο στο σχολειο και γενικα στο "εξω". Στο σπιτι ειναι αλλο παιδι. Δεν εχουμε ποτε κανενα προβλημα.
    Ολος ο κοσμος της ειναι μονο τα εικαστικα και οι ζωγραφιες. Μονο της ονειρο να παει καλων τεχνων ( το εμαθε κι αυτο ). Ο,τι εχει σχεση με σχολειο, διαβασμα, φιλιες κτλ απλα δεν το θελει και δεν το επιδιωκει. Συνηθως το πολεμαει κι ολας. Θα επισκευτω καποιον ειδικο.
    πηγαινε την σε κανενα αθλημα να δεισ τι θα κανει κ εκει αμα ασχοληθει θα κουραζεται αρκετα κ στο σχολειο δε θα χει ενεργεια πολυ κ θα ηρεμησει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Παιδια ακομα εγω κ το αγορι μου δεν εχουμε ομως πιστευω οτι εχεις ενα ταλαντουχο παιδι,Παροτι ως παιδι εγω δεν εκανα φασαρια ζωγραφιζα παρα πολυ κ ημουν πραγματικα οργισμενη που στο σχολειο δεν προσφερανε μαθηματα ζωγραφικης κ γενικα τα σχολεια μας δεν προσφερουνε οτι καλυτερο για να αναδειξει ενα παιδι τα ταλεντα του,Μαλλον η μικρη σου ειναι κ αυτη οργισμενη που δεν μπορει να εκφραστει στο σχολειο οπως επιθυμει κ αν ενδιαφεται μονο για καλες τεχνες ειναι λογικο να πιεζεται για να διαβασει εφοσον ολα τα μαθηματα δεν ειναι μεσα στα ενδιαφεροντα της,Προσπαθησε να την στειλεις σε καποιο εργαστηρι ζωγραφικης στον ελευθερο χρονο της κ μαλλον οταν ασχοληθει με αυτο που πραγματικα της αρεσει ηρεμησει
    εγω δε νομιζω οτι εχει προβλημα ολοι οι ζωγραφοι ειναι ετσι επαναστατες

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Χαιρεται καινουριος εδω μεσα στο φορουμ κανω την ξεναγηση, μου μετα απο 3 χρονια και επειδη αγαπαω τα παιδια και πιο πολυ τα κοριτσια (αν με αξιωση ο θεος στο μελλον να γινω χαζο μπαμπας) ευχομαι καθε προοδο, υγεια, ευτυχια στην κορουλα σου!!

  8. #23
    Είναι σαν να περιγράφεις το γιο μου... Μετά από πάρα πολλά χρόνια που το ψάχνω έχει καταλάβει το εξής :
    1. Έχεις ένα παιδί έξυπνο και με έντονη φαντασία που έχει προφανώς μια δική του ιδέα για το πως θα παιχτεί το παιχνίδι.. Όμως είναι τόσο έντονη η ιδέα στο μυαλό του που απαιτεί από τους άλλους να την ακολουθήσουν... Και γι αυτό χαλάει το παιχνίδι. 2. Πολλά παιδιά θα έρθουν κατηγορώντας το.. Μην πέσεις στην παγίδα να το κάνεις κι εσύ... Παρακολουθήσε μια συνάντηση με παιδιά... Δες τι πάει να γίνει.. Αν πάει να κάνει κάτι επικίνδυνο πάρε την λίγο στην άκρη και μίλησε της.. Πες της :νομίζω πως αν πας να κάνεις κάτι τέτοιο Θα συμβεί αυτό... Και δε θα σου αρέσει αληθινά.. Κάνε μια βόλτα να σκεφτείς αυτό που σου είπα...
    Αν όμως δεν είναι κάτι επικίνδυνο αλλά θέλει απλώς να παίξει ένα παιχνίδι με δικούς της κανόνες, βοήθησε την.. Πες:Νομίζω πως η Ελένη θέλει να προτείνει κάτι καινούριο... Μήπως θέλετε να το δοκιμάσετε;;; Αν τα παιδάκια δεν συμφωνούν, εξήγησε της το και δώσε της δυο επιλογές.. Ή θα παίξει με τον τρόπο που ήδη παίζουν τα παιδιά ή να παίξει κάποιο άλλο παιχνίδι, ακόμη και μόνη της. Δεν πειράζει... Πρέπει να μάθει πως για να παίξει με τα υπόλοιπα παιδιά πρέπει να υπάρχει αμοιβαίος σεβασμός. Μην αγχώνεσαι... Ξέρω πόσο μπορεί να επηρεάσει την δική σου ψυχολογία αυτό..

  9. #24
    Μην βάλεις στο παιδί σου την ταμπέλα του προβληματικου...μεγάλη παγίδα!! Δες πως μπορείς να βοηθήσεις τις συναναστροφες τις σαν να ήταν φίλος σου ο οποίος δεν καταλαβαίνει... Εξήγησε της ήρεμα που κάνει λάθος, δείξε της πως να φερθεί, πες τα λόγια που θα ήθελες να πει και εκείνη, για να τα επαναλάβει κ εκείνη στο μέλλον... Μιλάω εκ πείρας.. Κι ακόμη μαθαίνω...

  10. #25
    Είναι κάπως σύνηθες φαινόμενο το πρώτο παιδί επωμίζοντας όλες τις προσδοκίες των γονιών να είναι ένα παιδί πρότυπο-άριστος μαθητής κλπ και το δεύτερο να είναι ένα πιο επαναστατικό πνεύμα σε φυσιολογικά πλαίσια. Κατά την γνώμη μου κάποιες φορές το πρώτο παιδί ειναι και λίγο πιο σκληραγωγημένο από τα πρώτα του χρόνια. Και αυτό ίσως συμβαίνει γιατί όταν από την γέννηση του το πρώτο παιδί μαθαίνει στην αμεριστη αγάπη των γονιών του και ξαφνκά έρχεται το δεύτερο παιδί να του "κλέψει" την προσοχή μαθαίνει καλύτερα στα όρια, κάτι που το δεύτερο παιδί δεν έχει την ευκαιρία να μάθει. Επιπλέον το δεύτερο παιδί έχει ένα πιο γόνιμο έδαφος γιατί οι γονείς ειναι πλέον πιο έμπειροι και πολλές δυσκολιες που αντιμετώπιζαν στο πρώτο παιδί τώρα ξερουν πως να τις διαχειριστούν στο δεύτερο. Είνα πιο στρωμένο το έδαφος, γιαυτό μπορεί εν τέλει να γίνει και πιο καλομαθημένο.. Τώρα αυτό ειναι μια υπόθεση γιατί τα δεύτερα παιδιά ίσως είναι πιο επαναστατικά.
    Θεωρώ πως το παιδί από την μια μεριά πρέπει να νιώθει αμεριστη αγάπη και ανευ όρων αποδοχή απο τους γονείς απτην άλλη όμως μεριά να μην κερδίζει την προσοχή την γονιών με τις αρνητικές συμπειροφές αλλά μόνο με τις θετικές. Σαν ενας μηχανισμό ενισχυσης και επιβράβευσης των θετικών συμπεριφορών ώστε οι ανεπιθυμητες συμπεριφορές να μην ενισχύονται και να εγκαταλείπονται..
    Κάποιες σκέψεις είναι αυτά.. Μπορεί με την συνδρομή ψυχολόγου να βρεθούν και αλλοι παράγοντες που το παιδί δυσκολεύεται στους κανόνες και στην κοινωνική συναναστροφή. Μπορεί κάποιοι λόγοι να είναι και συγκυριακοί ή περιβαλλοντικοί.. Οπως ας πουμε bullying ή οτιδήποτε άλλο.. Από την άλλη πλευρά κάτι που θεωρούμε παθολογικό πολλές φορές είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό απλώς διαφορετικό..

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Όμως είναι τόσο έντονη η ιδέα στο μυαλό του που απαιτεί από τους άλλους να την ακολουθήσουν...
    θα γινει προεδρος δηλαδη με αυτο το σκεπτκο

  12. #27
    Χεχεχε... Δεν νομίζω αλλά πεισματάρικα μπορείς να τα πεις αυτά τα παιδιά..

  13. #28
    Καλησπέρα σε όλους. Είχα από το 2013 να συνδεθω και ξέθαψα το ποστ μου αυτό. Σαν θεματοθέτρια λοιπόν κι από Β'δημοτικου έφτασε η κόρη μου τρίτη γυμνασιόυ. Τα αποτελέσματα και η πορεία ήταν τα εξής.

    1)δεν ηρέμισε ποτέ το ανύσηχο πνεύμα.

    2)σταμάτησαν τα παράπονα από τους δασκάλους και λοιπούς, ακριβώς 2 χρόνια μετά, όταν στην Τετάρτη δημοτικού ανέλαβε την τάξη μια δασκάλα, η οποία ήταν ο μοναδικός άνθρωπος που μπήκε στο μυαλό της, κατάλαβε την προσωπικότητα της, τους λόγους των προβλημάτων, και με πλήρη αγάπη και αφοσίωση, μεταμόρφωσε το παιδί, πατώντας πάνω στα "υπέρ" της και αγνοώντας τα "κατά" της.

    3)Εφηβεία πλέον...κανενα πρόβλημα σε γενικές γραμμές.

    4)Αντιδραστική σαν χαρακτήρας ήταν και θα είναι για όλη τη ζωή.

    5)Ασχολήθηκε εκείνη την παλιά εποχή με μια πολεμική τέχνη.

    6)Φέτος αναδείχτηκε πανελληνια πρωταθλήτρια στο άθλημά της.

    7)Είναι από τα ηχηρά ονόματα στο άθλημα της, ακόμα και σε ευρωπαικό επίπεδο. 3η θέση σε πρωτάθλημα ευρωπαικού επιπέδου.

    8)Στόχος το παγκόσμιο και οι ολυμπιάδες του '24 και του '28

    9)Ακόμα είναι υπερβολικά επιλεκτική στο ποιούς "αφήνει" δίπλα της.

    Συμπέρασμα δικό μου από την πορεία αυτών των ετών.

    Κάθε παιδί έχει 1 μεγάλο ατού. Ανακαλύψτε το και δώστε του την ευκαιρία να αναδιπλώσει το ταλέντο του.
    Δεν υπάρχουν προβληματικά παιδιά. Υπάρχουν παιδιά που πνίγονται από τους κανονιμούς που τους επιβάλλουμε λόγω συστήματος και μυαλού.

    ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΤΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.

    Σας ευχαριστώ απο την καρδιά μου, όσους διαβάσατε και σχολιάσατε αυτά τα χρόνια τον προβληματισμού εκείνο.
    Να είστε όλοι καλά!
    Μαρία.

  14. #29
    Πολυ θετικό το μήνυμα που περνάτε σε ολες τις μανουλες.
    Εύχομαι να ειστε καλά και να χαιρεστε την οικογένεια σας.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μιαζει πολυ με παιδι με υψιλη ευφυια ομως η υψιλη ευφυια ειναι πολυ ευκολο να οδηγησει στη παρανοια γιατι αυτο οπως ελεγες οτι δε καθετε σε καρεκλα αυτο δημιουργει μια ταση στο μυαλο να γκαζωνει συνεχεια σα να τρεχει στο ραλυ με αποτελεσμα καπιες φορες να καταλυγει στο οριο του παραληρηματος μαλον πρεπει να εισαι προετοιμασμενη για ολα γιατι ειναι πολυ δυσκολο παιδι και οι πιθανοτητες να μην εμφανισει παρανοια ειναι λιγες δεν θελω να περιαυτολογισω αλλα το μονο ατομο που εχω δει σε κατασταση αφασιας με ενα μυαλο να γκαζωνει συνεχως ειμαι εγω ειναι σα να υπερλειτουργει συνεχως

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Η κόρη παντρεύεται κ ο πατέρας μες στη μιζέρια...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 16-02-2012, 13:48
  2. δυσκολιες με την κορη μου
    By elenia in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 2
    Last Post: 25-01-2012, 22:09
  3. Replies: 113
    Last Post: 01-05-2011, 17:23
  4. Αυτοκτονησαν μανα και κορη με φυτοφαρμακο
    By Winston_man in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 23-03-2010, 14:55
  5. Μάνα- κόρη
    By edin in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 17
    Last Post: 18-03-2009, 13:19

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •