Αντικαταθλιπτικά - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 47
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Καλησπέρα και απο εμένα. Απο τον περασμενο ιουνιο επαιρνα ενα remeron καθε βραδυ και εμενα μου ειχε αυξηθει τρομερά η όρεξη, βεβαια ευτυχως γιατι εχασα 20 μερες δεκα κιλα.
    Τελοσπαντων επειδη η ψυχολογικη μου κατάσταση χειροτερευε μερα με τη μερα ξεκινησα πριν δυο βδομαδες sofelin 1 καθε πρωι και μισο seropram το βράδυ και 1/4 tranxene..Μπορω να πω οτι τουλαχιστον δεν κλαιω ολη μερα οπως πριν, εχω ηρεμησει καπως, κανω δουλιτσες, αλλα αυτο που παρατηρησα ειναι οτι δεν εχω σχεδον καθολου ορεξη, τρωω λιγο πρωινο και το μεσημεριανο μου αλλα δεν νιωθω καθολου το αισθημα της πεινας απο τοτε που ξεκινησα αυτη την αγωγη.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    5
    Γενικα τα αντικαταθλιπτικα οπως κ ολα τα χαπια εχουν επιπτωσεις στον οργανισμο αλλα εχει να κανει κ με τον καθε ανθρωπο.εμενα με το ζολοφτ με εφερνε υπνηλια και ειχα ελειψη συγκεντρωσης σε μεγαλο βαθμο.αφου θυμαμαι ορισμενες μερες να προσπαθω να προσεξω στο σχολειο στα μαθηματα κ εκλειναν τ ματια μ ενω ασ πουμε ειχα κοιμηθει κανονικα.επισης αδυνατουσα να συγκεντρωθω να διαβασω.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by vagpap View Post
    αληθεια ειναι.η εξαρτηση απο xanax ειναι χειροτερη απο αλκοολ.Το αλκοολ το εκοψα μονος,αλλα δυσκολα.Τα xanax ακομα τα παλευω.
    Xanax τα επινα πριν 7χρονια περιπου κ οντως προκαλουνε εντονο εθισμο κυριως ψυχολογικο.Δοκιμασε το clonotril π ειναι στην ιδια κατηγορια αλλα εχει πιο μακρυ χρονο δρασης κ προκαλει λιγοτερο εθισμο.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Η υπνηλία που προκαλούν τα αντικαταθλιπτικά είναι σχεδόν ''φυσιολογική''. Είναι παρενέργεια και με το πέρασμα του χρόνου περνάει. Έτσι ένιωθα κι εγώ. Θυμάμαι μια μέρα στη Σχολή έκλεισαν τα μάτια μου και δεν άνοιγαν με τίποτα!

    Το xanax ηρεμεί...πολύ.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    23
    http://gawker.com/5083445/xanax-vs-klonopin-the-verdict διαβαστε εδω γτι τι κλονοτριλ ειναι καλυτερο.κλονοπιν ειναι στην αμερικη

  6. #21
    η μητερα μου περνει φαρμακευτικη αγωγη για βαρια καταθλιψη ανα μεσα ειναι και xanax εχει αυξηθει πολυ το βαρος τα τελευταια χρονια..εγω ηθελα να ρωτησω κατι αλλο.επειδη εχω τρομερο προβλημα με τον υπνο τα δοκιμασα και εγω ειναι δυνατον να μην με πιανουν τα xanax ?πασχω απο ελαφρια μορφης καταθληψη που εμαθα προσφατα

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by dragonfly1 View Post
    η μητερα μου περνει φαρμακευτικη αγωγη για βαρια καταθλιψη ανα μεσα ειναι και xanax εχει αυξηθει πολυ το βαρος τα τελευταια χρονια..εγω ηθελα να ρωτησω κατι αλλο.επειδη εχω τρομερο προβλημα με τον υπνο τα δοκιμασα και εγω ειναι δυνατον να μην με πιανουν τα xanax ?πασχω απο ελαφρια μορφης καταθληψη που εμαθα προσφατα
    τα xanax δεν είναι τόσο για να κοιμάσαι άλλα για να χαλαρώνουν τα νεύρα σου. Το θέμα του ύπνου πρέπει να το συζητήσεις με το γιατρό οπωσδήποτε. Εμένα π.χ μου έδωσε Nozinan για να κοιμάμαι.

  8. #23
    ειναι τοσο αδικο ομως ξερεις να ειμαστε σε αυτη την κατασταση με τα φαρμακα..δεν εχω παει σε ψυχιατρο ακομα και δεν ξερω...τελος παντων σε ευχαριστω και ευχομαι στη δικη σου ζωη τουλαχιστων τα πραγματα να ειναι καλυτερα γιατι και σε μενα μερικεσ φορεσ γυριζει ο θανατοσ αλλα ξερω οτι δεν πρεπει

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by dragonfly1 View Post
    ειναι τοσο αδικο ομως ξερεις να ειμαστε σε αυτη την κατασταση με τα φαρμακα..δεν εχω παει σε ψυχιατρο ακομα και δεν ξερω...τελος παντων σε ευχαριστω και ευχομαι στη δικη σου ζωη τουλαχιστων τα πραγματα να ειναι καλυτερα γιατι και σε μενα μερικεσ φορεσ γυριζει ο θανατοσ αλλα ξερω οτι δεν πρεπει
    Μην παίρνεις έτσι αυθαίρετα φάρμακα. Πήγαινε οπωσδήποτε σε έναν ψυχίατρο. Εγώ ήδη επισκέφθηκα έναν και βοηθάει πραγματικά. Τα χάπια θα είναι αποτελεσματικά μόνο με ιατρική βοήθεια. Μην κάνεις στον εαυτό σου κακό γιατί αξίζει να ζήσεις.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    Μολις ξεκινησα τα cipralex ηδη παιρνω ladose για καταθλιψη,φοβιες και επειδη σε ενα χρονο εβαλα 15 κιλα με τα προηγουμενα χαπια.
    εχει καποιος εμπειρια πανω στα cipralex και αν εχουν και αυτα σαν παρενεργεια την αυξηση βαρους ?
    αλλα τι λεω ας με κανουν να νιωθω καλυτερα και θα αρχισω το τρξιμο ,ερχεται και ανοιξη ........

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Εγω παιρνω effexor απο περσυ το φεβρουάριο εως τον νοεμβριο.......τα ξαναρχισα πριν ενα μηνα με διακοπη 2 μηνων δηλαδη. Το βαρος μου ναι αυξηθκε το καλοκαίρι 10 κιλα...ετρωγα όμως απλά δε μπορουσα να τα χασω οταν το αποφάσισα το σεπτεμβρη. Νομιζω οτι αμα βαλεις δε μπορεις να τα χασεις τα κιλά. Τώρα....μετα απο διακοπη των χαπιών και υποτροπιασμο δυστυχως της καταθλιψης, τα ξαναεχασα τα κιλα. Τωρα ξαναρχιζω να παιρνω τα πανω μου αλλα προσεχω τι τρώω, την επομενη διετια θα ειμαι με χαπια,, φοβαμαι να τα σταματησω ξανα

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    δεν υπάρχει στάνταρ για τα ψυχοφάρμακα, στο καθένα αντιδρούν διαφορετικά! τα ζολόφτ δεν κόβουν την όρεξη σε όλους, τα ζυπρέξα δεν παχαίνουν όλους κλπ. στατιστικά παρατηρείται ότι κάποια φάρμακα έχουν κάποιες παρενέργειες σε αρκετούς ασθενείς, αλλά ποτέ στο 100%. οπότε θα πρέπει να κάνεις υπομονή και να δεις εσένα τί σου προκαλεί το ζολόφτ κ αν παρατηρήσεις ότι όντως σου ανοίγει την όρεξη κ παχαίνεις κ δεν είναι κάτι παροδικό, να το συζητήσεις με το γιατρό σου κ θα δείτε τί θα κάνετε.

    ίσως χρειαστεί να αλλάξεις χάπι αν σε παχαίνει, που αν σου ταιριάξει το ζολόφτ για την κατάθλιψη είναι κ λίγο σπάσιμο. σχεδόν απίθανο θα είναι πάντως να σε παχαίνουν όλα τα αντικαταθλιπτικά. κάποιο θα σου ταιριάξει.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ειναι θεμα οργανισμου, ειναι κ θεμα φαρμακου, ειναι κ θεμα προσπαθειας κ βουλησης! Τα zoloft εμενα μ εκοψαν εντελως την ορεξη ενω δν τα πηρα για αυτον τον σκοπο, μου ταιριαξαν βεβαια κ στο θεμα της καταθλιψης περισσοτερο απο καθε αλλο φαρμακο! Τα entact δν μ φεραν καποια αλλαγη σ αυτον τον τομεα, τα ladose με βοηθησαν λιιιγο στο θεμα της βουλιμιας, τα effexor τα πηρα για πολυ λιγο οποτε δν θυμαμαι... Παντως εντυπωση μ κανει ρε σεις π λετε οτι βαλατε κιλα με το zoloft... μηπως φταιει κ κατι αλλο???
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Ειναι θεμα οργανισμου, ειναι κ θεμα φαρμακου, ειναι κ θεμα προσπαθειας κ βουλησης! Τα zoloft εμενα μ εκοψαν εντελως την ορεξη ενω δν τα πηρα για αυτον τον σκοπο, μου ταιριαξαν βεβαια κ στο θεμα της καταθλιψης περισσοτερο απο καθε αλλο φαρμακο! Τα entact δν μ φεραν καποια αλλαγη σ αυτον τον τομεα, τα ladose με βοηθησαν λιιιγο στο θεμα της βουλιμιας, τα effexor τα πηρα για πολυ λιγο οποτε δν θυμαμαι... Παντως εντυπωση μ κανει ρε σεις π λετε οτι βαλατε κιλα με το zoloft... μηπως φταιει κ κατι αλλο???
    Με τα ζολοφτ πολυ περιεργη ιστορια.Τα επινα παλια χρονια κ μ καναν δουλεια στην καταθλιψη αλλα εβαζα κ τα κιλακια.Περυσι π το χα παρει για μια υποτροπη μ εκανε ζημια.Μ εκανε την καταθλιψη χειροτερη,μ εριξε την λιμμιντο αλλα το καλο εχασα αρκετα κιλα.Το αλλαξα αμεσως σε λαντοζ κ ισιωσα αλλα σταματησα να χανω κιλα.Πριν μια βδομαδα περιπου δοκιμασα μινιτραν κ υπνο π ειναι κ αντικαταθλιπτικο κ ηρεμηστικο μαζι κ εβαλα 3 κιλα σε μια βδομαδα αν ειναι δυνατον συγκοπη πηγα να παθω.Το σταματησα αμεσως.Η βουλιμια κ η υπογλυκαιμια πςσ στο διαολο παλαευονται?Οι διαιτες δε μια παινουν κ οταν με πιανει βουλιμια μ δεν φαω εχω νευρα.Μονο κανα ρεταλιν π ειναι αμφεταμινη θα με σωσει αλλα δν το γραφει κανεις αυτο.χχαχαχαχα

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Zodiac (αμαν κ εσυ νικνειμ π διαλεξες), νομιζω οτι η δικη σ απαντηση ειναι η αντιπροσωπευτικοτερη οσον αφορα την σχεση ζολοφτ κ σωματικου βαρους. τυχαινει με το ζολοφτ πχ εγω 3 μερες να μν μπορω να φαω κ να εχω ναυτια κ να ανακατευεται το στομαχι μου κ μετα 3 μερες να τρωω τα παντα. οντως το ζολοφτακι περιεργο στορυ βαραει, αλλα δουλευει καλα το ατιμο.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2012, 13:34
  2. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ
    By CHRPAP in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 49
    Last Post: 06-03-2012, 16:58
  3. αντικαταθλιπτικα σε mp3...
    By james in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 21-08-2010, 15:20
  4. Αντικαταθλιπτικα και μεταβολισμος
    By melene in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 15
    Last Post: 13-09-2009, 02:49
  5. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ
    By CHRPAP in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 16-07-2008, 19:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •