Αντικαταθλιπτικά - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 47
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    13
    Καλησπερα παιδια.Εγω εχω καταλαβει οτι υπαρχουν σιγουρα καποιες σταθερες ,αλλα απο εκει και περα ο καθε οργανισμος λειτουργει
    διαφορετικα.Παιδευομαι γυρω στα 10 χρονια με γενικευμενη αγχωδη νευρωση.Με τα Ladose παχυνα τρελα (υποτιθεται οτι κοβουν την ορεξη),με τα CYBALTA
    μια επαιρνα μια εχανα , τα xanax τα εκοψα πολυ ευκολα ενω διαβαζω φιλους που δυσκολευτηκαν πολυ.Τωρα ημουν 2 χρονια πολυ καλα,αλλα δυστυχως
    ξανακυλησα και ξεκινησα cipralex πριν 10 μερες.Καμμια εμπειρια απο αυτα κανεις?

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Εγώ ήμουν 72 κιλά κι έφτασα 84 μου είχε ανοίξει η όρεξη, το κακό είναι ότι έκανα δίαιτα ΄στο 7μηνο θεραπείας μου με εφεξορ, ήδη δηλαδή ήμουν πολύ κάλά..αλλά παρατήρησα ότι με τίποτα δεν έχανα κιλα! Νομίζω δε μπορεις να χάσεις δε βάζεις. Τα χαπια επισης ανοιγουν την όρεξη απο τις αρχες ακόμη που τα είχα πάρει τις βραδυνες ώρες. Τα σταμάτησα..υποτροπίασα αμέσως κι έχασα τα κιλά, αυπνιες χαλια γενικά....και τώρα τα ξανάρχισα. Προσπαθω εφόσον το ξέρω τώρα να μη τρώω πολύ ή να τρώω σαλάτες τα βράδυα με λίγη πρωτεινη π κοτόπουλο η τυράκι μεσα ψιλοκομμένα σε μαρούλι ή λαχανο με 2-3 φέτες γαλοπουλα πχ...ώστε να υπάρχει κορεσμός. Τωρα θα τα παίρνω για πολύ καιρό τα χάπια και θα πρέπει να προσέχω. Καλο μας κουράγιο..τι να πω!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    LARY.. να σκέφτεσε ότι ήσουν καλά 2 χρόνια μπραβο! Οπότε θα ξαναγίνεις απλά πρέπει να σταματήσεις σιγά σιγα τα φάρμακα και μη βάζεις κιλά..αυτό ειναι το θέμα όπως παρατήρησα,,,γιατί μετά δε χάνονται ο οργανισμός κρατάει έχω την εντύπωση άμυνα δλδ σε κρατάει ήρεμο και γερό με τα φάρμακα και δε χάνεις ότι βάζεις. Επίσης θα μου πεις πως γινετε να μη τρώω αφου σου ανοίγει η όρεξη πολύ...θα σκέφτεσε αυτό που έγραψα πριν.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Έτσι έτσι, ο καθένας αντιδρά διαφορετικά...
    Αφού άμα διαβάσεις τις παρενέργειες, πολλές φορές λένε πράγματα τελείως αντίθετα
    μεταξύ τους, εννοείται σε διαφορετικά ποσοστά. Σε άλλους θα τους ανοίξει την όρεξη,
    σε άλλους θα τη ρίξει κοκ.

    Εγώ, για όποιον ενδιαφέρεται, που παίρνω Serosmine (= Effexor) δεν έχω καθόλου
    (αλλά ΚΑΘΟΛΟΥ!) λίμπιντο και επίσης έχω μια υπνηλία άλλο πράγμα. Η φωτεινή
    πλευρά είναι ότι με βοηθάνε να είμαι κάπως λειτουργικός όσον αφορά το άγχος!

  5. #35
    εγώ παίρνω δύο χάπια και μέσα σε τρία χρόνια έβαλα δέκα επτά κιλά ευτυχώς είχα περιθώριο αλλά εντάξει θα μου πείτε πόσο πια, όσο για την υπνηλία σταμάτησε στα δύο χρόνια και κάποιες φορές βέβαια κοιμάμαι περισσότερο από το φυσιολογικό αλλά επειδή βαριέμαι, όπως είπε ένας φίλος από εδώ μέσα, αλλάζει ο μεταβολισμός και έχει δίκαιο, ισχύει δυστυχώς με τα χάπια και επειδή ηρεμούμε κιόλας από τα πολλά άγχη και τα νεύρα ενδεχομένως και γιαυτό.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    Εγω επαιρνα παλια τα σεροπραμ...και ειχα παρει βαρος και οταν δεν ετρωγα δεν εχανα ουτε γραμμαριο. Μετα πηρα τα σιμπαλτα δεν μπορουσα να φαω γιατι μου εφερναν τρομερη αναγουλα αλλα δυστυχως δεν ηταν αυτα που ταιριαζαν στην ασθενεια μου απ οτι μου ειπε ο ψυχιατρος που πηγα πρωτη φορα πριν λιγες μερες... Παλαιωτερα μου τα εδινε παθολογος... Τωρα παιρνω τα σεροξατ... μου ειπε οτι πρεπει να προσεξω γιατι βαζεις βαρος επειδη ομως ανοιγουν την ορεξη. Ξαναξ επαιρνα κατα διαστηματα μισο οταν παθαινα κριση πανικου δεν ειχα ποτε προβλημα να τα κοψω αλλα και απλι λεω οτι επαιρνα μισο το δυμηνο. Τωρα παιρνω rivotril μαζι με α σεροξατ για ενα μηνα μου ειπε ο γιατρος και φοβαμαι εκει λιγο τον εθισμο. Μηπως δεν μπορω να τα κοψω μετα
    [B]μπορει να ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα αλλα τουλαχιστον εχουμε ο ενας τον αλλον[/B]

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Να τα σταματησεις σιγά σιγά, εγώ τη πρώτη φορά πριν χρόνια έτσι έκανα και δεν επαθα τίποτε. Πέρσυ όμως που ξανακύλισα τα σταμάτησα απότομα (βλακεια μου) και υποτροπίασα αμέσως...τώρα παίρνω ξανά εφεξορ και για πολύ περισσότερο διάστημα απ ότι μου είπε..όπως τον είδα μάλλον για πάντα..αλλά κι αλλιώς ναναι θα τα κόψω πολύ σιγά. Εθισμός δε τίθετε, απλα τα χρειάζεσε όπως κάποιος με θυρεοειδή πχ το φάρμακό του, όταν λένε εθισμό απο ότι μου είπε και η ψυχολόγος, θέλουν να πούν ότι δε σε πιάνει και πρέπει να αλλάξεις ουσία αλλο φάρμακο δλδ. αποκτάς με λίγα λόγια αντοχή στο παλιό. Κι όσο για τα κιλα απο πρόσωπική εμπειρία κατάλαβα οτι ΑΝ βάλεις κιλά δε τα χάνεις ενω παίρνεις αντικαταθλιπτικά, βέβαια σου ανοίγουν την όρεξη αυτό ειναι γεγονός. Αν προσέχεις και δε τρώς παραπάνω τότε οκ

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    δεν φοβαμαι τον εθισμο στα αντικαταθλιπτικα, φοβαμαι τον εθισμο στα αγχολυτικα γιατι πρωτη φορα παιρνω για τοσο διαστημα. Ημουν τοσο στην τσιτα ομως που αναγκαστικα επρεπε να τα παρω. Φοβομουν να ξεκινησω τα σεροξατ ειχα να κοιμηθω πανω απο μηνα... 2-3 ωρες την ημερα κοιμομουν ξυπνουσα με κριση πανικου
    [B]μπορει να ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα αλλα τουλαχιστον εχουμε ο ενας τον αλλον[/B]

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    13
    ELLI ,αυτη τη στιγμη μπορω να σου πω οτι δεν με νοιαζουν τα κιλα.Προτεραιοτητα μου ειναι να βεμτιωθω παλι,γιατι αυτη τηστιγμη ειμαι παλι χαλια...

    Quote Originally Posted by elli1 View Post
    LARY.. να σκέφτεσε ότι ήσουν καλά 2 χρόνια μπραβο! Οπότε θα ξαναγίνεις απλά πρέπει να σταματήσεις σιγά σιγα τα φάρμακα και μη βάζεις κιλά..αυτό ειναι το θέμα όπως παρατήρησα,,,γιατί μετά δε χάνονται ο οργανισμός κρατάει έχω την εντύπωση άμυνα δλδ σε κρατάει ήρεμο και γερό με τα φάρμακα και δε χάνεις ότι βάζεις. Επίσης θα μου πεις πως γινετε να μη τρώω αφου σου ανοίγει η όρεξη πολύ...θα σκέφτεσε αυτό που έγραψα πριν.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Θα βελτιωθείς σίγουρα! Εγώ κάθε φορά περίπου τη 5η βδομάδα αρχίζω και συνέρχομαι (κατάθλιψη), βέβαια υπάρχουν κάτι ψιλοενοχλήσεις αλλά σιγά σιγά θα φύγουν κι αυτές..τόμαθα τώρα πιά το σενάριο..και κάτι υπνηλίες πχ δε δίνω σημασία που ειναι απο τα χάπια. Το προτιμώ απο το να είμαι ζωντανή νεκρη. Όσο για τα κιλα...όχι δε θέλω να βάλω..μετά θα ξαναπάθω κατάθλιψη γιαυτό το λόγο:P Καλή υπομονή σου ευχομαι..μη ξεχνάς χρειάζετε χρόνος για να νοιώσεις καλά

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΤΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ Κ ΖΟΡΙΖΕΣΤΕ ΠΑΡΤΕ ΑΝΤΙΨΥΧΩΤΙΚΑ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΘΛΗΘΕΙΤΕ ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΜΕΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΝΟΛΑΙΜΟ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    Quote Originally Posted by Zodiac View Post
    Xanax τα επινα πριν 7χρονια περιπου κ οντως προκαλουνε εντονο εθισμο κυριως ψυχολογικο.Δοκιμασε το clonotril π ειναι στην ιδια κατηγορια αλλα εχει πιο μακρυ χρονο δρασης κ προκαλει λιγοτερο εθισμο.
    zodiac,σ,ευχαριστω πολυ για την χρησιμη πληροφορια,αλλα το clonotril οπως ειπε ο γιατρος μου ειναι πολυ καλη λυση για την διακοπη των xanax,αλλα δεν υπαρχει πλεον.(γιατι αραγε.........)

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    13
    elli 1 ,εγω ειμαι στην 2η εβδομαδα οποτε ανυπομονω να ερθει η 5η.Αν και εγω εχω κυριως προβλημα με πονους κλπ και οχι τοσο με καταθλιψη,οποτε ισως οι χρονοι
    των φαρμακων να ειναι διαφορετικοι.Σε ευχαριστω πολυ παντως!!!

  14. #44
    Larry οι πόνοι είναι μάλλον ψυχοσωματική επειδή έκανες μείωση φαρμάκων μάλλον,
    και τα φάρμακα προκαλούν εθισμό, και εγώ έχω πόνους, στα γόνατα, στους αγγόνες,
    και κουράζομαι πιο εύκολα, όταν μου μειώνουν την δόση, όταν τα διέκοψες τελείως παλιά δεν είχες πόνους;
    Είναι μέχρι να τα συνηθίσεις, θα σου περάσουν με το καιρό πιστεύω.

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    13
    οχι Μαριαννα ,οταν ειχα καταφερει και τα ειχα κοψει δεν ποναγα πουθενα.Απλα τωρα ειμαι μαλλον στο ενδιαμεσο σταδιο της αλλαγης ( τα cybalta εχουν παψει να ενεργουν αφου τα σταματησα και τα cipralex δεν εχουν ενεργησει ακομα ) , οποτε εχω μπολικους πονοκεφαλους και συνεχες ρεψιμο-sorry ( κλασσικο συμπτωμα του αγχους για μενα).
    σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια...

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2012, 13:34
  2. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ
    By CHRPAP in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 49
    Last Post: 06-03-2012, 16:58
  3. αντικαταθλιπτικα σε mp3...
    By james in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 21-08-2010, 15:20
  4. Αντικαταθλιπτικα και μεταβολισμος
    By melene in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 15
    Last Post: 13-09-2009, 02:49
  5. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ
    By CHRPAP in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 16-07-2008, 19:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •