Αντικαταθλιπτικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23

    Αντικαταθλιπτικά

    Καλησπέρα.
    Όπως είχα ξαναγράψει πάσχω από κατάθλιψη. Η γιατρός μου, μου έχει χορηγήσει Zoloft, Xanax και Nozinan(για να κοιμάμαι).
    Παίρνω 1 Zoloft και 1 Xanax το πρωί, 1 Zoloft και 1 Xanax το βράδυ, καθώς και Nozinan, μία ώρα μετά.
    Ακολουθώ αυτή την αγωγή 2 μήνες περίπου.
    Η διάθεση τώρα έχει ξεκινήσει να βελτιώνεται, αλλά ο ύπνος μου χειροτερεύει.

    Αυτό που με προβληματίζει και ο λόγος που ανοίγω το θέμα, είναι το βάρος μου. Έχω παρατηρήσει αύξηση του βάρους μου (1-2κιλά) λόγω της επιθυμίας μου για φαγητό. Πεινάω συχνότερα, τρώω περισσότερο.

    Διάβασα ότι τα Zoloft έχουν ως παρενέργεια την αύξηση σωματικού βάρους.

    Υπάρχει κάποιος εδώ στο φόρουμ με ανάλογη εμπειρία?
    Θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει να γράψει, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Θα βάλεις κ άλλα κιλά, είναι η στάνταρ παρενέργεια, εγώ σε έναν χρόνο έβαλα 12 κιλά, αυτό γιατί ενώ δεν ήμουν ποτέ λιχούδης, τα χάπια με έκαναν. Πρόσεχε όσο μπορείς.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by Konstantinoss View Post
    Θα βάλεις κ άλλα κιλά, είναι η στάνταρ παρενέργεια, εγώ σε έναν χρόνο έβαλα 12 κιλά, αυτό γιατί ενώ δεν ήμουν ποτέ λιχούδης, τα χάπια με έκαναν. Πρόσεχε όσο μπορείς.
    Ήταν το μόνο που δεν ήθελα να γίνει. Μου έριξε την ψυχολογία πάρα πολύ. Ευχαριστώ πάντως που απάντησες.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    Τα xanax ειναι που ανοιγουν την ορεξη και οχι μονον. Κολλας και δεν ξεκολλας με τιποτα. Τα θεωρω απο προσωπικη πειρα εγκληματικα.Το zoloft , απο παλι προσωπικη πειρα , και φιλου μου, απλως δεν κανει ΤΙΠΟΤΑ.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by vagpap View Post
    Τα xanax ειναι που ανοιγουν την ορεξη και οχι μονον. Κολλας και δεν ξεκολλας με τιποτα. Τα θεωρω απο προσωπικη πειρα εγκληματικα.Το zoloft , απο παλι προσωπικη πειρα , και φιλου μου, απλως δεν κανει ΤΙΠΟΤΑ.
    To xanax? Αλήθεια? Δεν έχω διαβάσει κάτι παρόμοιο για το συγκεκριμένο. Το zoloft μετά από 4 βδομάδες ενεργεί, και πράγματι βοηθά, εμένα τουλάχιστον. Με έχει προβληματίσει ιδιαίτερα αυτή η παρενέργεια και δεν σκοπεύω να την αφήσω να με καταβάλλει.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    αληθεια ειναι.η εξαρτηση απο xanax ειναι χειροτερη απο αλκοολ.Το αλκοολ το εκοψα μονος,αλλα δυσκολα.Τα xanax ακομα τα παλευω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Εγώ πάλι ξέρω ότι τα zoloft κόβουν την όρεξη και από προσωπική εμπειρία. Αφού ήξερα και ψυχίατρο που μισοαστεία-μισοσοβαρά, έλεγε να πάρει κανένα για να αδυνατίσει.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Εγώ πάλι ξέρω ότι τα zoloft κόβουν την όρεξη και από προσωπική εμπειρία. Αφού ήξερα και ψυχίατρο που μισοαστεία-μισοσοβαρά, έλεγε να πάρει κανένα για να αδυνατίσει.
    Το καθε αντικαταθλιπτικο εχει εντελως ,μα εντελως διαφορετικες ενεργειες και παρενεργειες στον καθενα.Εχω φιλη που παιρνει zoloft για τα νευρα της.και εχει αποτελεσμα!Το μονον αντικαταθλιπτικο που στην πλειοψηφια ανοιγει την ορεξη ειναι το REMERON.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ρε σεις τι λετε τωρα, το ζολοφτ μειωνει την ορεξη! Πραγματικα ειναι καλυτερο απο το λαντοζ σε θεμα μειωσης βαρους! εγω περσυ με ζολοφτ ξεκινωντας απο 65 κιλα πηγα 48, φυσικα προσεχα κ τι ετρωγα λιγακι! Παντως μηπως κ εσυ δν προσεχεις, διοτι το ζολοφτ δν ειναι απο τα φαρμακα που αποδεδειγμενα ανοιγουν την ορεξη, αμα σε βοηθαει ως αντικαταθλιπτικο εγω θα σ λεγα να το συνεχισεις απλα να περιορισεις λιγο τη μασαμπουκα! χιχιχιχι φιλικα τροπος του λεγειν μην παρεξηγηθεις ε?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Ρε σεις τι λετε τωρα, το ζολοφτ μειωνει την ορεξη! Πραγματικα ειναι καλυτερο απο το λαντοζ σε θεμα μειωσης βαρους! εγω περσυ με ζολοφτ ξεκινωντας απο 65 κιλα πηγα 48, φυσικα προσεχα κ τι ετρωγα λιγακι! Παντως μηπως κ εσυ δν προσεχεις, διοτι το ζολοφτ δν ειναι απο τα φαρμακα που αποδεδειγμενα ανοιγουν την ορεξη, αμα σε βοηθαει ως αντικαταθλιπτικο εγω θα σ λεγα να το συνεχισεις απλα να περιορισεις λιγο τη μασαμπουκα! χιχιχιχι φιλικα τροπος του λεγειν μην παρεξηγηθεις ε?
    Από τότε που μου αύξησε τη δόση αυξήθηκε και η όρεξή μου. Μέχρι στιγμής είμαι σε επίπεδα φυσιολογικά, ελέγχω τον εαυτό μου, αλλά πρέπει να κάνω κάτι δραστικό ώστε να μη παρασυρθώ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    φιλε εγω αν ημουν στη θεση σου θα επαιρνα δυο ζολοφτ το πρωι βασικα θα αλλαζα τη σειρα να δω τι θα γινει μαλακια θα μου πεισ τωρα αλλα καμια φορα πιανει προσωπικη εμπειρια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    elis, δεν μπορώ να αλλάξω τη δοσολογία μόνη μου!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Συμφωνω, ελλη (χχαχαχαχα!! ) πρεπει να γινει σε συννενοηση με το γιατρο, διοτι μονη της αμα παρει 2 ζολοφτ ενω ο γιατρος την ειπε ενα μπορει να χτυπησει μανια,! ποσα mg zoloft παιρνεις??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    5
    προσοχη με τ χαπια ειδικα αν ειναι πολλα ο οργανισμος πιστευω οτι μπερδευεται..επειδη επαιρνα αρκετο καιρο ζολοφτ δεν μπορω να πω οτι μου αυξησε την ορεξη καθε αλλο μην σου πω με βοηθησε να περιορισω και τα βουλιμικα επεισοδια που ειχα απλα το θεμα ειναι οτι σε "κοιμηζει" γενικα οσο μπορεις να μην συνηθισεις σε μεγαλες ποσοτητες γιατι δυσκολευεσαι μετα να το κοψεις..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Με το effexor τι γινεται; Εχει κανεις εμπειρια; Εδω και κανα μηνα που το παιρνω νιωθω οτι μου φερνει τρελη υπνηλια. Καθε μερα κοιμαμαι 12 ωρες. Επισης, μου εχει ανοιξει την ορεξη, νιωθω οτι οσο παω στρογγυλευω :-/

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2012, 13:34
  2. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ
    By CHRPAP in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 49
    Last Post: 06-03-2012, 16:58
  3. αντικαταθλιπτικα σε mp3...
    By james in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 21-08-2010, 15:20
  4. Αντικαταθλιπτικα και μεταβολισμος
    By melene in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 15
    Last Post: 13-09-2009, 02:49
  5. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ
    By CHRPAP in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 16-07-2008, 19:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •