Θέλω να αυτοκτονήσω. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 180
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    146
    Petitefille, κι εγω εχω ιψδ περιπου απο 15 χρονων και τωρα ειμαι 22, αλλα μπορω και την ελεγχω.Ξερω λοιπον για τι κολαση προκειται.Μολις στα 19 ανακαλυψα οτι υπαρχει αυτη η ασθενεια.Μεχρι τοτε δεν ηξερα οτι επασχα.Τα βασικα που εχω να πω ειναι
    1)Η σκεψη που σιγουρα πρεπει να απορριπτεις πριν καν την επεξεργαστεις ειναι η σκεψη της αυτοκτονιας.
    2)Αυτο το εκπαιδευτικο συστημα ειναι αθλιο και μπορει ευκολα να πυροδοτησει ιψδ σε ατομα ευαλωτα σε αυτην.Και στη δικη μου περιπτωση ηταν απο τους βασικους παραγοντες που εφταιξαν.Οποτε, μην πιεζεις τον εαυτο σου παραπανω απο οσο πρεπει σε αυτο, γιατι δεν αξιζει.
    3)Φροντιζε να μην καταρρακωνεται κι αλλο ο αυτοσεβασμος σου απο αυτα που σου λενε οι γονεις σου.Σιγουρα ειναι πολυ δυσκολο και γι'αυτους, αλλα συχνα τα ατομα που δεν εχουν βιωσει ιψδ υπερτιμουν την αντοχη των πασχοντων.
    4)Απο οσα γραφεις φαινεται πως πιστευεις στο Θεο.Αντι λοιπον να του ζητας να σε παρει, ζητα του να σου δινει δυναμη.Και σιγουρα θα σου τη δινει.
    5)Ανεφερες πως υπαρχουν φορες που ανακαμπτεις.Παρε κουραγιο απο αυτες και καλλιεργησε τες.
    6)Οσο οξεια μορφη κι αν εχει η ιψδ σε σενα, προσπαθησε να ξεχνας την "ταμπελα" αυτη.Δες το απλως σαν μια κριση που περνας, και που μπορει ΠΛΗΡΩΣ να ξεπεραστει.Και ασχολησου με ο,τιδηποτε σε κανει να ξεχνιεσαι ευχαριστα.

  2. #32
    Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Λάρισσα,Ελλάδα
    Posts
    64
    Raffaella σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου. Εκτιμώ απεριόριστα το ενδιαφέρον σου. Όντως η ΙΔΨ είναι μία κόλαση,ένας εφιάλτης. Και δεδομένου του άγχους μου και της τελειομανίας μου έχω οδηγηθεί σε αυτό το σημείο. /Τεταμένη η ατμόσφαιρα στο σπίτι. Η μαμά μου φωνάζει διαρκώς. Πριν από λίγο έφυγε από το σπίτι. Κοπάνησε την πόρτα. Μάλωσε με τον μπαμπά μου. Έχω διαλύσει όλη την οικογένεια!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    και εγω που ο αλλος διελυσε τα παντα τι να κανω.......................................... ..εγω δεν εχω κατι να ασχοληθω.......................
    ειμαι ρακος

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Petitefille View Post
    Raffaella σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου. Εκτιμώ απεριόριστα το ενδιαφέρον σου. Όντως η ΙΔΨ είναι μία κόλαση,ένας εφιάλτης. Και δεδομένου του άγχους μου και της τελειομανίας μου έχω οδηγηθεί σε αυτό το σημείο. /Τεταμένη η ατμόσφαιρα στο σπίτι. Η μαμά μου φωνάζει διαρκώς. Πριν από λίγο έφυγε από το σπίτι. Κοπάνησε την πόρτα. Μάλωσε με τον μπαμπά μου. Έχω διαλύσει όλη την οικογένεια!
    μην αισθανεσαι ενοχες εαν μαλωνουν οι γονεις σου............................................ ....................

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Κοριτσια μου θελω να αγωνιστουμε ολες μαζι. Σας παρακαλω. Μην εγκαταλειπετε. Πρεπει να τα καταφερουμε.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    146
    Quote Originally Posted by Petitefille View Post
    Raffaella σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου. Εκτιμώ απεριόριστα το ενδιαφέρον σου. Όντως η ΙΔΨ είναι μία κόλαση,ένας εφιάλτης. Και δεδομένου του άγχους μου και της τελειομανίας μου έχω οδηγηθεί σε αυτό το σημείο. /Τεταμένη η ατμόσφαιρα στο σπίτι. Η μαμά μου φωνάζει διαρκώς. Πριν από λίγο έφυγε από το σπίτι. Κοπάνησε την πόρτα. Μάλωσε με τον μπαμπά μου. Έχω διαλύσει όλη την οικογένεια!
    Πρεπει να πιστεψεις βαθια πως δεν φταις εσυ για ο,τι συμβαινει.Πολλες φορες στην προσπαθεια μας να ξεπερασουμε κατι, πιεζουμε τον εαυτο μας, κι ετσι χανουμε κι αλλες δυναμεις αντι να κερδιζουμε.
    Κι εγω ημουν παντα τελειομανης, απο τους βαθμους στο σχολειο μεχρι το πώς να φερθω στους αλλους.Και το πληρωσα πολυ ακριβα.Θεωρητικα καταλαβαινουμε οτι χρειαζεται μετρο, αλλα ειναι δυσκολο να το βρουμε στην πραξη.Οχι αδυνατον ομως.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Κοριτσια μου θελω να αγωνιστουμε ολες μαζι. Σας παρακαλω. Μην εγκαταλειπετε. Πρεπει να τα καταφερουμε.
    χλωμο το κοβω να τη βγαλουμε καθαρη κοπελες μου..........................
    δυστυχως ,δε το βλεπω να φτιαχνει τιποτε...................................... .................

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Θα τον βρουμε τον τροπο...για ολες. Θα κανουμε ομαδα. Πρεπει. Για μας πρωτα. Απ ολα.

  9. #39
    Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Λάρισσα,Ελλάδα
    Posts
    64
    Βλέπω πως όλες βρισκόμαστε σε απόγνωση. Οι γονείς μου,κυρίως η μαμά μου με θεωρεί υπαίτια της διάλυσης της οικογένειας. Και έχει δίκιο. Καταστραφήκαμε. Ο μπαμπάς μου θλιμμένος. Άραγε ήρθαμε σε αυτήν τη ζωή για να βιώνουμε κυρίως δυσάρεστες καταστάσεις;

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Petitefille View Post
    Βλέπω πως όλες βρισκόμαστε σε απόγνωση. Οι γονείς μου,κυρίως η μαμά μου με θεωρεί υπαίτια της διάλυσης της οικογένειας. Και έχει δίκιο. Καταστραφήκαμε. Ο μπαμπάς μου θλιμμένος. Άραγε ήρθαμε σε αυτήν τη ζωή για να βιώνουμε κυρίως δυσάρεστες καταστάσεις;
    εμενα με λενε ολο τεμπελα.................................... ........................τι να πω κι εγω δηλαδη

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Οχι, απλα η λυπη μπορει να αποτελεσει μεγαλο μερος της ζωης μας. Κριμα που δε μενουμε στην ιδια πολη. Κατι θα γινοταν ετσι.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Θα τον βρουμε τον τροπο...για ολες. Θα κανουμε ομαδα. Πρεπει. Για μας πρωτα. Απ ολα.
    μην το ψαχνεις το πρωι που σηκωνομαι ειμαι μες τη φρικη...................................κ το βραδυ τη νυχτα πολυ.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Οχι, απλα η λυπη μπορει να αποτελεσει μεγαλο μερος της ζωης μας. Κριμα που δε μενουμε στην ιδια πολη. Κατι θα γινοταν ετσι.
    ολα γινονται το πρωι κυλιομουν στη σκονη συνεχως...................................

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Οχι, απλα η λυπη μπορει να αποτελεσει μεγαλο μερος της ζωης μας. Κριμα που δε μενουμε στην ιδια πολη. Κατι θα γινοταν ετσι.
    μπορουμε να κανουμε κατι.......................................... ....

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Οπως; Για πες μας Δαναη, θα χαρω να ακουσω.

Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 10-10-2011, 00:50
  2. Δεν θελω να αυτοκτονησω
    By liveloula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 152
    Last Post: 01-10-2009, 12:07
  3. Τα complex μου με κάνουν να θελω να αυτοκτονήσω
    By ΝiNa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2009, 22:20

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •