Θέλω να αυτοκτονήσω.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 12 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 180
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Λάρισσα,Ελλάδα
    Posts
    64

    Σκέψεις αυτοκτονίας

    Δεν αντέχω άλλο αυτήν τη ζωή. Κουράστηκα να αγωνίζομαι. Βαρέθηκα τους ψυχαναγκασμούς,τις σκέψεις,τον εγωισμό και τα ελαττώματα μου. Μισώ τον εαυτό μου. Ό,τι με περιβάλλει. Εκτός από τη φύση και τα γατάκια μου που δε μου έχουν φταίξει σε τίποτα. Αυτή η ζωή είναι ανυπόφορη. Χωρίς νόημα. Άδεια. Μακάρι να μπορούσα να διαγράψω τα τρία τελευταία χρόνια. Φοβάμαι την αυτοκτονία. Γι'αυτό στις δύο προηγούμενες απόπειρες δείλιασα. Ενημέρωσα τους γονείς μου. Πανικοβλήθηκα. Είμαι τόσο νέα ακόμα. Μόλις 16 ετών. Σε μία κρίσιμη περίοδο της ζωής μου κατέρρευσα. Δε φοβάμαι τον πόνο πολύ,ούτε το θάνατο. Τις συνέπειες αυτής μου της πράξης σκέφθομαι μόνο. Οι γονείς μου θα στενοχωρηθούν ,θα κλάψουν για ένα μικρό χρονικό διάστημα,όμως θα συνεχίσουν τη ζωή τους και θα αποτελέσω μία δυσάρεστη ανάμνηση για εκείνους. Η αυτοκτονία είναι αμαρτία. Δε θα κηδευτώ. Ο μεγαλύτερος μου φόβος είναι το τί θα ακολουθήσει μετά το θάνατο. Θα γελάτε φαντάζομαι. Ίσως είμαι παρανοϊκή. Κουράστηκα πλέον. Δεν πρόκειται να καταφέρω τίποτα. Άδικα κουράζομαι. Περισσότερο με πληγώνει το γεγονός πως ο κόσμος προοδεύει,αγωνίζεται,ερωτε ύεται . Ενώ εγώ παραμένω στάσιμη εδώ και δύο ολόκληρα χρόνια στην κατάθλιψη,τους ψυχαναγκασμούς,τα χάπια και τον ύπνο. Φθάνει πια. Τα υπνωτικά χάπια τα απέρριψα εξ'αρχής. Έχω βιώσει ήδη δύο φορές την εμπειρία της επίπονης πλύσης στομάχου. Τί να κάνω; Πότε θα τελειώσει αυτός ο εφιάλτης; Θα αναγκασθώ να δώσω ένα τέλος εγώ;
    Last edited by Petitefille; 25-01-2013 at 07:14.

  2. #2
    16 ετων εισαι... αλλοι θα εδιναν τα παντα για να ναι στην ηλικια σου. δεν υπαρχει προβλημα που να μην λύνεται, κι ιδιως αμα καποιος ειναι μικρης ηλικιας όπως εσυ τα πραγματα ειναι πιο ευκολα.
    Τι εχεις πάθει? Πες μας τι σε βασανιζει?
    γιάννης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Petitefille View Post
    Δεν αντέχω άλλο αυτήν τη ζωή. Κουράστηκα να αγωνίζομαι. Βαρέθηκα τους ψυχαναγκασμούς,τις σκέψεις,τον εγωισμό και τα ελαττώματα μου. Μισώ τον εαυτό μου. Ό,τι με περιβάλλει. Εκτός από τη φύση και τα γατάκια μου που δε μου έχουν φταίξει σε τίποτα. Αυτή η ζωή είναι ανυπόφορη. Χωρίς νόημα. Άδεια. Μακάρι να μπορούσα να διαγράψω τα τρία τελευταία χρόνια. Φοβάμαι την αυτοκτονία. Γι'αυτό στις δύο προηγούμενες απόπειρες δείλιασα. Ενημέρωσα τους γονείς μου. Πανικοβλήθηκα. Είμαι τόσο νέα ακόμα. Μόλις 16 ετών. Σε μία κρίσιμη περίοδο της ζωής μου κατέρρευσα. Δε φοβάμαι τον πόνο πολύ,ούτε το θάνατο. Τις συνέπειες αυτής μου της πράξης σκέφθομαι μόνο. Οι γονείς μου θα στενοχωρηθούν ,θα κλάψουν για ένα μικρό χρονικό διάστημα,όμως θα συνεχίσουν τη ζωή τους και θα αποτελέσω μία δυσάρεστη ανάμνηση για εκείνους. Η αυτοκτονία είναι αμαρτία. Δε θα κηδευτώ. Ο μεγαλύτερος μου φόβος είναι το τί θα ακολουθήσει μετά το θάνατο. Θα γελάτε φαντάζομαι. Ίσως είμαι παρανοϊκή. Κουράστηκα πλέον. Δεν πρόκειται να καταφέρω τίποτα. Άδικα κουράζομαι. Περισσότερο με πληγώνει το γεγονός πως ο κόσμος προοδεύει,αγωνίζεται,ερωτε ύεται . Ενώ εγώ παραμένω στάσιμη εδώ και δύο ολόκληρα χρόνια στην κατάθλιψη,τους ψυχαναγκασμούς,τα χάπια και τον ύπνο. Φθάνει πια. Τα υπνωτικά χάπια τα απέρριψα εξ'αρχής. Έχω βιώσει ήδη δύο φορές την εμπειρία της επίπονης πλύσης στομάχου. Τί να κάνω; Πότε θα τελειώσει αυτός ο εφιάλτης; Θα αναγκασθώ να δώσω ένα τέλος εγώ;
    εαν εχεις γονεις,ζησε για κεινους.εγω ζω γι αυτους αυτη τη στιγμη............
    αξιζει κ μονο γι αυτους..................................

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    18
    Γενικώς απόφευγε τις μη αναστρέψιμες πράξεις, καλή μου. Λες ότι δε σε νοιάζει ο θάνατος και τα συναφή. Μοιάζει σαν να είσαι τόσο χώμα που δε φοβάσαι. Μην εστιάζεις τόσο στο ότι είσαι χώμα. Εστίασε στο αίσθημα της απουσίας του φόβου, ζήσε σαν όντως να μην υπάρχει κάτι να χάσεις. Αναλογίσου πώς θα μπορούσε να σε μεταμορφώσει αυτό, είναι μια ιδιαιτέρως απελευθερωτική σκέψη.

    ΜΗΝΠΙΣΤΕΥΕΙΣΟ,ΤΙΣΚΕΦΤΕΣΑΙ.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Λάρισσα,Ελλάδα
    Posts
    64
    Ίσως κατ'αυτόν τον τρόπο θα μπορούσα να βοηθηθώ. Όμως έχω εξαντλήσει όλες τις πιθανές μεθόδους που θα μπορούσαν να απαλύνουν τον πόνο. Κάτι συμβαίνει πάντοτε. Πάνω που αρχίζω να ανακάμπτω , θα συμβεί κάτι που θα με ταράξει. Θα βυθιστώ στις σκέψεις και στη μελαγχολία μου. Νοιώθω πως επί δύο χρόνια ζω έναν καθημερινό εφιάλτη. Αλλαγή 360 μοιρών. Ποτέ δεν είχα φανταστεί πως θα έφθανα σε αυτό το σημείο. Ήμουν πάντοτε ένα χαρούμενο και σχετικά κοινωνικό κορίτσι. Από τότε που εμφανίσθηκε η ΙΔΨ έχω ξεχάσει τί είναι πραγματική χαρά και δε βρίσκω κάτι εκτός από την οικογένεια και τα ζωάκια μου που να με δένει μ'αυτήν τη ζωή. Είμαι ένα ψυχικό ράκος. Οι γονείς μου και η γιαγιά μου δεν γνωρίζουν τα συναισθήματα και τις αυτοκτονικές μου σκέψεις. Δε θέλω να τους στενοχωρήσω. Προσποιούμαι. Από εκείνους αντλώ δύναμη. / Εχθές δεν κατάφερα να κοιμηθώ με αποτέλεσμα σήμερα να μην πάω στο φροντιστήριο. Η μαμά θα εξοργιστεί. Έχει γίνει πολύ ευέξαπτη τελευταία. Αυτή η κατάσταση την έχει εξαντλήσει. Πού να γνώριζε και τις σκέψεις που με τριγυρίζουν το τελευτίο διάστημα....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Δεν κοιμηθηκες; :-( τι εκανες ολη νυχτα και ολη μερα;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Θα σου γράψω από εμπειρία. Μην το κάνεις.

    Πρασπάθησα κι εγώ. Με πρόλαβαν με πλύση στομάχου. 3 ημέρες νοσηλεύτηκα. Πήγα σε ψυχίατρο και παίρνω κι εγώ χάπια. Παράτησα την σχολή, τους φίλους μου, όλα. Μια ατελείωτη αδράνεια...άχρηστη ένιωθα και ήμουν ένα βάρος μη ικανό να κάνει οτιδήποτε. Έτσι δεν νιώθεις κι εσύ??

    Εσύ είσαι 16 κι εγώ 19. Κι εγώ είχα ψυχαναγκασμούς και τους μετρίασα μόνη μου.
    Μην το κάνεις. Δεν αξίζει. Ειλικρινά. Φοβάσαι το θάνατο όπως όλοι μας.

    Δώσε μια ευκαιρία στον εαυτό σου να ζήσει! ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ! Πιστεύω πως θέλεις να ζήσεις, αλλά δεν ξέρεις πως...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    No name τι σου συμβαινει εσενα;

  9. #9
    Πρέπει να είναι δύσκολο να έχεις ΙΔΨ αλλά είσαι μόλις 16 χρονών,είσαι πάααρα πολύ νέα να τα παρατήσεις τώρα,όλη η ζωή είναι μπροστά σου αρκεί να μάθεις να ζεις με αυτό που έχεις.Καλό θα ήταν να έρθεις πιο κοντά με την οικογένειά σου,να μοιραστείς μαζί τους όσα σε βασανίζουν που σίγουρα δεν είναι λίγα και το γεγονός ότι διανύεις την εφηβεία σου το κάνει ακομα πιο δύσκολο.Επισκέπτεσαι ψυχολόγο;

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Λάρισσα,Ελλάδα
    Posts
    64
    Εχθές δεν κατάφερα να κοιμηθώ όπως και πολλά άλλα βράδια. Προτιμώ πάντως να παραμένω ξύπνια τη νύχτα. Επικρατεί απόλυτη ησυχία. Εγώ,βυθισμένη στις σκέψεις μου,χωρίς να με ενοχλεί κανένας. Το πρόβλημα είναι οι συνέπειες αυτής της αϋπνίας. Μόλις τώρα ξύπνησα./ no name φαντάζομαι πως και εσύ επιχείρησες να αυτοκτονήσεις με χάπια όμως δεν τα κατάφερες. Όπως και εγώ. Αναγκάσθηκα να υποβληθώ δύο φορές στην διαδικασία της επίπονης πλύσης στομάχου. Εξ'άλλου ,υπνωτικά χάπια δεν έχουμε στο σπίτι μας. Τα έχουν εξαφανίσει οι γονείς μου φοβούμενοι την ύπαρξη και τρίτης απόπειρας. /Ήρα σε ψυχολόγο-ψυχίατρο πηγαίνω. Κουράστηκα πλέον,όπως και οι γονείς μου αναζητώντας το σωστό ψυχολόγο. Έχω γνωρίσει αρκετούς ψυχολόγους και δεν έχω μείνει ιδιαίτερα ευχαριστημένη. Τελευταία ξεκινήσαμε ομαδικές και ατομικές συνεδρίες με μία ψυχίατρο στη Θεσσαλονίκη. Θα έλεγα πως είμαι αρκετά ικανοποιημένη.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    νοτιοανατ.αττικη
    Posts
    27
    Μην τα παρατας βρε συ!! εχεις τα πιο καλα χρονια μπροστασου!!! οπως εγραψε κι ενα παιδι πιο πανω ,αλλοι θα ηθελαν με τρελα να εχουν τα νιατα σου!! κι εσυ θες να πεθανεις? μα γιατι?
    Σκεψου οτι η ηλικια σου ειναι κατι υπεροχο, οχι μονο γιατι εισαι νεα , αλλα γιατι φτανεις στο τελος μιας φασης της ζωης σου οπου εισουν παιδι, μαλον μια εφηβη! ανατελη μια νεα περιοδος της ζωης σου! σε λιγο καιρο θα εισαι μεγαλη κοπελα¨) , θα εχεις καινουργια ενδιαφεροντα! θα βγενεις σε διαφορετικα μεροι, θα αλλαξει ο τροπος διασκεδασης σου! εσενα αλλα και των φιλων σου! σε ενα χρονο θα μπεις στην διαδικασια να βρεις τι θα κανεις , τι θα σπουδασης!! μπορεις να εχεις μπροστα σου τα φοιτητικα χρονια¨), οπου ειναι υπεροχα!!! θα εχεις πολλες χαρες τοτες!! κανε λιγο υπομονη ρεσυ¨) , τωρα ξεκινα η πραγματικη ζωη!! τωρα θα μπεις σε αλλους ρυθμους!! δεν θα σε βλεπουν σαν παιδακι πλεον¨) ο λογος σου θα μετρα!!
    Δεν ξερω να σου πω λογια επιστημονικα! ξερω ομως να σου πω οτι εχεις το δικαιομα να καμεις οτι τρελα θες!! οτι παλαβο σου ερθει¨) ποιος θα τολμισει να σε κατηγορησει? εχεις το αλλοθι της 16χρονης ¨), ουτε φυλακη δεν πας το ξερεις? κανε καποια τρελα!! κανε κατι που θα σου δοσει μεγα δοση αδρεναλινης! ερωτευσου! ΝΑΙ , βρες ενα αγορι , κανε ερωτα!! ακομα κι σεξ μοναχα!! θα δεις που θα σε αλλαξει, να δεις για πωτες θα τα ξεχασεις ολα κι θα ζητας την καθε ευκερια για να το ξανα καμεις¨)¨), συγνωμη αν ειπα κατι που ειναι πολυ προσωπικο αλλα το κανα για να σου φερω ιδεες να ξεφυγεις λιγο¨), αυτα,,
    Ευχομαι να ακουσω χαρουμενα νεα σου, ευχομαι να καταλαβεις γρηγορα ποσο τυχερη εισαι που εχεις την υγεια σου σωματικα, ποσο τυχερο εισαι που εχεις μια τοσο καλη οικογενεια , οπου σε αγαπαει τοσο πολυ, κι ειναι τοσο σωστη, σκεψου τα γατακια σου ρεσυ!! τι θα καμουν αμα "φυγεις" δεν τα λυπασαι?ε?

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Λάρισσα,Ελλάδα
    Posts
    64
    Κρόσνι σε ευχαριστώ πολύ για τα υπέροχα λόγια σου. Η αλήθεια είναι πως τα γατάκια μου με κρατούν στη ζωή. Ο γατούλης μου δεν αντέχει μακριά μου. Εκείνον σκέφθομαι. Όσον αφορά τις Πανελλήνιες,δεν ξέρω τί θα κάνω. Εαν δεν τα καταφέρω; Δεν είναι όμως αυτό το πρόβλημα. Έχω κουραστεί να προσπαθώ. Η ζωή μου δεν έχει κάποιο ενδιαφέρον. Όσον αφορά τα αγόρια ,ντρέπομαι απίστευτα να μιλήσω σε κάποιο απ'αυτά. Ίσως γιατί δεν έχω βρει τον κατάλληλο που θα μου δώσει τη δύναμη να εξωτερικεύσω τα συναισθήματα μου.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    No name τι σου συμβαινει εσενα;
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...B9%CF%88%CE%B7

    πάτησε το σύνδεσμο και διάβασέ με.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by Petitefille View Post
    Εχθές δεν κατάφερα να κοιμηθώ όπως και πολλά άλλα βράδια. Προτιμώ πάντως να παραμένω ξύπνια τη νύχτα. Επικρατεί απόλυτη ησυχία. Εγώ,βυθισμένη στις σκέψεις μου,χωρίς να με ενοχλεί κανένας. Το πρόβλημα είναι οι συνέπειες αυτής της αϋπνίας. Μόλις τώρα ξύπνησα./ no name φαντάζομαι πως και εσύ επιχείρησες να αυτοκτονήσεις με χάπια όμως δεν τα κατάφερες. Όπως και εγώ. Αναγκάσθηκα να υποβληθώ δύο φορές στην διαδικασία της επίπονης πλύσης στομάχου. Εξ'άλλου ,υπνωτικά χάπια δεν έχουμε στο σπίτι μας. Τα έχουν εξαφανίσει οι γονείς μου φοβούμενοι την ύπαρξη και τρίτης απόπειρας. /Ήρα σε ψυχολόγο-ψυχίατρο πηγαίνω. Κουράστηκα πλέον,όπως και οι γονείς μου αναζητώντας το σωστό ψυχολόγο. Έχω γνωρίσει αρκετούς ψυχολόγους και δεν έχω μείνει ιδιαίτερα ευχαριστημένη. Τελευταία ξεκινήσαμε ομαδικές και ατομικές συνεδρίες με μία ψυχίατρο στη Θεσσαλονίκη. Θα έλεγα πως είμαι αρκετά ικανοποιημένη.

    Ναι, έκανα κι εγώ απόπειρα με χάπια. Φοβήθηκα να πεθάνω και υποσυνείδητα δεν το ήθελα, απλά ζητούσα βοήθεια. Καταλαβαίνω πως νιώθεις ακριβώς. Εγώ για να κοιμηθώ παίρνω Nozinan, πέρα από τα αντικαταθλιπτικά. Πρέπει να κοιμηθείς. Οπωσδήποτε. Πρέπει να ζήσεις. Οπωσδήποτε.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    νοτιοανατ.αττικη
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by Petitefille View Post
    Κρόσνι σε ευχαριστώ πολύ για τα υπέροχα λόγια σου. Η αλήθεια είναι πως τα γατάκια μου με κρατούν στη ζωή. Ο γατούλης μου δεν αντέχει μακριά μου. Εκείνον σκέφθομαι. Όσον αφορά τις Πανελλήνιες,δεν ξέρω τί θα κάνω. Εαν δεν τα καταφέρω; Δεν είναι όμως αυτό το πρόβλημα. Έχω κουραστεί να προσπαθώ. Η ζωή μου δεν έχει κάποιο ενδιαφέρον. Όσον αφορά τα αγόρια ,ντρέπομαι απίστευτα να μιλήσω σε κάποιο απ'αυτά. Ίσως γιατί δεν έχω βρει τον κατάλληλο που θα μου δώσει τη δύναμη να εξωτερικεύσω τα συναισθήματα μου.
    Σκεψου το γατο σου, αλληθεια? γιατι μονο το ενα γατο λυπασαι?ε? "),το αλλο το γατακι?. Σκεψου κι τους γονιους σου! τι θα παθουν μετα? δεν το φανταζεσαι λιγακι? η μαμα σου θα τρελαθει !! εκτος απο το οτι η ζωη της θα καταστραφει τελειως !μια για παντα!! δεν ειναι αυτο που λες οτι μετα απο καιρο θα ειναι ολα μια χαρα! τελος!! αμα σε χασουν απο τετοιο τροπο οι τυψεις θα τους ρημαξουν! υπαρχει κι η πιθανοτητα να ερθει να σε βρει!!
    Αδελφακια εχεις? οσο για το αμα αποτυχεις που λες, θα ξανα προσπαθησεις¨), αν κι παλυ δεν μπορεις πες τους να σε στειλουν σε μια ιδιωτικη σχολη! υποχρεομενοι ειναι¨).
    Η ζωη σου ειναι κατι πολυδιαστατο , δεν ειναι το σημερα μονο! δεν ειναι αυτα που ζεις τωρα! η ζωη σου μπορει να αλλαξει μονομιας! μπορει να γινει κατι το απιστευτα διαφορετικο! στο χερακισου ειναι ! Μπορεις να την κανεις πιο μιζερη ! η να την κανεις μια υπεροχη κι ρομαντικη περιπετεια!¨), μπορεις να την κανεις μια τρελη χαρα σαν τις ταινιες του Ταραντικο¨)¨).
    Γιατι δεν προσπαθεις να κανεις καμια "τρελα" , κατι που φανταζεσαι?ε ? να κανεις κατι που θα το λες κι δεν θα σε πιστευουν!! να κανεις κατι που θα σου γεμισει το κορμι αδρεναλινη!! καντω!!! κι θα με θυμηθεις βρεσυ!!¨)
    Οσο για τα αγορια που λες, ειναι πολυ λογικο να ντρεπεσαι!! να κολας! αυτο ειναι κι το νοημα ! δεν σου λεω να τους κανεις εσυ το "πεσιμο" αλλα να αποφευγεις κι το "χεσιμο" ¨)¨), κατι που κανεις υποσυνείδητο, οπως κι τα πιο πολλα κοριτσια, ειναι λογικο , ειναι της ηλικιας! θελω να πω οτι χωρις να το θες τους κλεινεις την πορτασου!!, τα αποφευγεις γιατι ντρεπεσαι!! προσπαθησαι να τους χαμογελας! αυτον που σου αρεσει , αυτος που σου κανει το " κλικ" μαλον αυτους!! γιατι να ειναι ενας?? αυτους λοιπον που γουσταρεις μπορεις να τους δειξεις ενδιαφερον , να τους κανεις το λεγομενο "καλεσμα" να κουνησεις το κορμισου μοναχα , να τους κοιταξεις ! κι απο εκει κι περα ειναι δικια τους δουλεια η συνεχεια¨) μετα αυτοι αναλαμβανουν !¨). ετσι ειναι η φυση του ερωτα κι του φλερτ! εσυ κανεις το νευμα, την επυλογη κι το αγορι πρεπει να ερθει κι να σε φλερταρει! να σε κυνηγησει !οπου εκει εσυ δεν εχεις να κανεις κατι δυσκολο! απλα να τον πεδεψεις λιγο, λιγακι ομως ε? οχι να τον κουρασεις!!
    Αντε βρε κοριτσι ¨) σου πα κιι πως να βρεις αγορι ,χεχεχε( ελποιζω να μην με παρεξηγεις, προσπαθω να σε κανω να δεις ποσα ωραια πραματα εχεις να ζησεις! να δεις μπροστασου! ειναι κριμα να τα χασεις ολα αυτα), ομως μην εχεις στο μυαλο σου τον παπα της ενοριας σου την ωρα που φλερταρεις με καποιο αγορι ετσι? ¨)¨), να εχεις τον αγιο βαλεντινο ¨) , χεχε.

Page 1 of 12 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 10-10-2011, 00:50
  2. Δεν θελω να αυτοκτονησω
    By liveloula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 152
    Last Post: 01-10-2009, 12:07
  3. Τα complex μου με κάνουν να θελω να αυτοκτονήσω
    By ΝiNa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2009, 22:20

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •