σχεση με καποιον διπολικο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 72
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    7

    σχεση με καποιον διπολικο

    καλησπερα!ειμαι καινουριο μελος κ χρειαζομαι την βοηθεια σας
    ειμαι αρραβωνιασμενη εδω και μισο χρονο με καποιον που εχει διπολικη.την εχει χρονια. τωρα τελευταια επαιρνε τα φαρμακα του. η αληθεια ειναι πως πριν γνωριστουμε είχε σταματησει να παιρνει το ενα χαπι του το πρωι.
    ομως παλι πριν γνωριστουμε το ξαναρχισε,απο μονος του.
    τωρα πριν ενα μηνα επρεπε να διορθωσει κατι και δεν το εκανε σωστα,ενιωσε οτι απετυχε.ειχε τασεις αυτοκτονιας κ επεσε σε φαση καταθλιψης. το θεμα ειναι οτι αρχισε να αμφιβαλλει για τα αισθηματα του προς εμενα. λεει οτι ειναι μπερδεμενος. απλα ειναι τελειως αλλος ανθρωπος απο αυτον που ειχα γνωρισει.μεχρι πριν σχεδιαζαμε το γαμο μας..
    πιστευετε το οτι ειναι μπερδεμενος οσον αφορα τα αισθηματα του σε μενα ειναι θεμα αρρωστιας ή τελικα χαρακτηρα?
    ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Και τωρα σε τι φαση εισαστε? Μενετε μαζι ας πουμε? Μιλατε? βρισκοσαστε?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    7
    τωρα βρισκεται μακρια με τους δικους του, κ του ειπα να με παιρνει τηλεφωνο μονο οταν νιωθει οτι θελει να μιλησει....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Αυτο που επρεπε να διορθωσει κ δε το πετυχε, τι ειναι?
    Και σε εχει παρει να μιλησει απο τοτε που απομακρυνθηκε?
    Και πριν ποσο καιρο χωρισατε?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    7
    κατι με τον υπολογιστη καποιου αλλου οχι τιποτα που δεν διορθωνεται...απλα μεχρι τωρα καταλαβα οτι με επαιρνε με το ζορι τηλεφωνο γιατι απο χθες που του το ειπα δεν εχει δειξει σημεια ζωης....ακομη δεν χωρισαμε απλα λεει οτι θελει καιρο για να αναρρωσει κ για να ξεμπερδεψει τα αισθηματα του...πιστευεις οτι ειναι φυσιολογικο κατι τετοιο?δηλαδη αυτο το μπερδεμα να ειναι απορροια της αρρωστιας?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Οχι, πιστευω οτι η αρρωστεια ειναι ασχετη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    κι ομως παιζει ρολο μεγαλο και η αρρωστια! ναι μεν ειναι και θεμα χαρακτηρα αλλα η αρρωστια σε κανει να αντιδρας υπερβολικα. εχω διπολικη και εγω και ο δικος μ και ξερω ποσο δυσκολο ειναι, ομως απλα δεν θελει πιεση και πρεπει να ακολουθει την αγωγη του για να μην πεφτει σε διχασμους και μανιες η μικτα
    I m a Good Person With Bad Attitude

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    7
    Α τέλεια. . .απλά δεν παίζει να τον επηρεάζει η φάση κατάθλιψης ε?κ να τα βλέπει όλα μαύρα. .

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    7
    Δηλαδή τα αισθήματα του να είναι ειλικρινή απλά να νιώθει μπερδεμένος λόγω κατάθλιψης. . ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Καλησπερα 23bian

    Θα σου προτεινα να ενημερωθεις λιγο περισσοτερο για το τι ειναι η διπολικη , η φαση καταθλιψης, ,μανιας κτλ..
    Οταν εισαι σε καταθλιψη ,οχι μονο αμφισβητεις ολα τα συναισθηματα που εχεις προς τους αλλους ,αλλα και προς τον ιδιο σου τον εαυτο ..
    Οταν εισαι σε καταθλιψη ,δεν εισαι μπερδεμενος απλα ,αλλα χαμενος τελειως ..

    θα σου ελεγα και γω οτι παιζει πολυ σημαντικο ρολο...η ασθενεια.
    Αν δεν υπηρχε ,καποιο αλλο προβλημα στη μεταξυ σας σχεση ,πριν το καταθλιπτικο επεισοδιο που περναει τωρα, να κανεις υπομονη ,και να τον στηριξεις οσο "μπορεις" ..μεχρι να τη ξεπερασει ...
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by soft View Post
    Καλησπερα 23bian

    Θα σου προτεινα να ενημερωθεις λιγο περισσοτερο για το τι ειναι η διπολικη , η φαση καταθλιψης, ,μανιας κτλ..
    Οταν εισαι σε καταθλιψη ,οχι μονο αμφισβητεις ολα τα συναισθηματα που εχεις προς τους αλλους ,αλλα και προς τον ιδιο σου τον εαυτο ..
    Οταν εισαι σε καταθλιψη ,δεν εισαι μπερδεμενος απλα ,αλλα χαμενος τελειως ..

    θα σου ελεγα και γω οτι παιζει πολυ σημαντικο ρολο...η ασθενεια.
    Αν δεν υπηρχε ,καποιο αλλο προβλημα στη μεταξυ σας σχεση ,πριν το καταθλιπτικο επεισοδιο που περναει τωρα, να κανεις υπομονη ,και να τον στηριξεις οσο "μπορεις" ..μεχρι να τη ξεπερασει ...
    Θα συμφωνησω , σε φαση καταθλιψης μπορει να μην εχεις καν αισθηματα .........

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    7
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια κ τις απαντήσεις το εκτιμώ πολύ!μια ακόμη ερώτηση δηλαδή υπάρχει περίπτωση τα αισθήματα του να μην έχουν αλλάξει απλά η κατάθλιψη να τον αλλάζει?το ότι δεν θέλει επικοινωνία μαζί μου επειδή δεν του "βγαίνει" είναι κ αυτό της φάσης?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Εγω μπιαν23 θελω να σε ρωτησω αν γνωριζες οτι εχει διπολικη απ την αρχη, ή τελοσπαντων το εμαθες λιγο μετα? ή το ανακαλυψες προσφατα και αυτο τον εναμιση χρονο δε το γνωριζες. Και να σου προτεινω μετα κ πρακτικα τι μπορεις να κανεις.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    7
    ναι εννοειται πως εν γνωσει μου ξεκινησα απλα ειναι η πρωτη φορα που συμβαινει....εχω διαβασει πολλα για διπολικη αλλα ειναι τελειως διαφορετικο να το ζεις στην πραγματικοτητα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Καλα δεν εννοειται, θα μπορουσες να μη το ξερεις. Μου κανει εντυπωση παντως που αρραβωνιαστηκες κιολας. Το λεω γτ θεωρω οτι ενα ατομο που αντιμετωπιζει ψυχολογικα προβληματα δεν ειναι σε θεση να δωθει πληρως και απολυτα σε μια σχεση. Καλο ειναι να αποφυγεις να συναψεις σχεση. Αυτη ειναι η δικη μου αποψη. Μπορεις βεβαια να συμπαρασταθεις σε φιλικο επιπεδο οταν ειναι εφικτο.
    Ειδικα εκει που λες οτι επειδη δεν μπορεσε να επιδιορθωσει μια συσκευη και απογοητευτηκε, για μενα ειναι σοβαρο. Χωρια τα περι αυτοκτονιας. Δε νομιζω οτι μπορει ενα τετοιο ατομο να προχωρησει σε μια σχεση με προοπτικη κλπ. Τι θα κανει δηλαδη στις προκλησεις ενος γαμου και μιας σχεσης? Πως θα τα διαχειριστει? Προεχει να νιωσει καλα με τον εαυτο του πρωτα.
    Εγω παντως θα σου προτεινα να μην τον καλεις, να συμφωνησεις με ο,τι σου πει πχ αν δε θελει να του μιλησεις ή να τον επισκεφτεις και να αφησεις αυτον να κανει καποια κινηση, αν κανει. Προεχει ομως πανω απ ολα να θεραπευτει απ την ασθενεια προκειμενου μετα να ανακτησει την ποιοτητα ζωης και να δοθει και σε μια σχεση. Αν μιλησετε λοιπον πες του, το σκεφτηκα κι εγω και εφοσον εισαι μπερδεμενος ειναι καλυτερα να παρεις το χρονο σου και το χωρο σου και οποτε νιωσεις καλυτερα μου λες. Ως τοτε μη τον ενοχλεις. Παντως αν οφειλεται το φερσιμο του στην ασθενεια τοτε τα πραγματα ειναι πολυ χειροτερα. Εν κατακλειδι θεωρω οτι δεν ειναι γενεσιουργος αιτια η ασθενεια, απλα ειναι επιβαρυντικος παραγων.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Θα ήθελα να γνωρίσω καποια/-ον διπολικό/-η
    By Pablo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 15-12-2012, 09:25
  2. Η σχέση μ ένα διπολικο
    By George64 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 21-11-2012, 11:53
  3. Έχω λείψει σε κάποιον;
    By ella2 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 08-03-2012, 19:32
  4. Replies: 22
    Last Post: 20-09-2010, 16:49
  5. Διακοπη Θεραπειας απο διπολικο σύνδρομο
    By Kat14 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 12-10-2006, 19:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •