φοβος οτι δεν θα μπορω να περπατησω!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    φοβος οτι δεν θα μπορω να περπατησω!

    γεια σας παιδια και παλι!το προβλημα μου ειναι οι κρισεις πανικου με ολες τις φοβιες!!λοιπον η τελευταια φοβια μου ειναι οταν περπαταω να νομιζω οτι θα μπερδεψω τα βηματα μου η δεν θα μπορω να περπατησω οτι θα παραλισουν τα ποδια μου,τα νιωθω πιασμενα και που σφυγμενα!παιζει να ειναι απο το αχγος η κατι νευρολογικο?αν και εχω παει σε νευρολογο στα 5 χρονια 5 φορες δηλαδη καθε χρονο και 1 φορα και παντα δεν βρησκει τιποτα!!!η τελευταια πριν κατι μηνες περιπου στους 6!εχει κατι παρομοιο καποιος απο εσας?καθομαι και διαβαζω στο ιντερνετ και τρελενομαι πιο πολυ !κανω οτι μου ελεγε ο νερολογος για να δει αν εχω κατι..π.χ να κλεισω τα ματια και να πιασω τν μυτη μου με το ενα χερι και μετα το αλλο κοιταω να δω αν εχω ισοροπια και τετοια!!!εχει κανεις απο εσας κατι παρομιο με το περπατημα και να νομιζει ετσι???

  2. #2
    Billy δε νομίζω να είναι νευρολογικός ο λόγος αλλά ψυχολογικός εξαιτίας του άγχους που αυτή τη φορά εκδηλώθηκε με αυτόν το τρόπο.Μη ψάχνεις στο ίντερνετ για πληροφορίες αφού όταν δε ξέρεις τι έχεις βλέπεις ομοιότητες με όλα,άρα μόνο χειρότερα μπορούν να γίνουν τα πράγματα.Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια,μη προσπαθείς να βγάλεις διάγνωση από αυτή τη πηγή λοιπόν.Γνώμη μου πως είναι καθαρά ψυχολογικό,εγώ στην εφηβεία μου ας πούμε ένιωθα ότι τα πόδια μου πήγαιναν σαν ρομπότ,τόσο σφιγμένα και ότι όλοι μπορούσαν να δουν ότι δε μπορώ καν να περπατήσω.Το ξεπέρασα σχετικά γρήγορα,ήταν καθαρά θέμα ανασφάλειας.Κάτι ανάλογο θα σημβαίνει κ μ'εσένα.

  3. #3
    Quote Originally Posted by Ήρα288 View Post
    Billy δε νομίζω να είναι νευρολογικός ο λόγος αλλά ψυχολογικός εξαιτίας του άγχους που αυτή τη φορά εκδηλώθηκε με αυτόν το τρόπο.Μη ψάχνεις στο ίντερνετ για πληροφορίες αφού όταν δε ξέρεις τι έχεις βλέπεις ομοιότητες με όλα,άρα μόνο χειρότερα μπορούν να γίνουν τα πράγματα.Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια,μη προσπαθείς να βγάλεις διάγνωση από αυτή τη πηγή λοιπόν.Γνώμη μου πως είναι καθαρά ψυχολογικό,εγώ στην εφηβεία μου ας πούμε ένιωθα ότι τα πόδια μου πήγαιναν σαν ρομπότ,τόσο σφιγμένα και ότι όλοι μπορούσαν να δουν ότι δε μπορώ καν να περπατήσω.Το ξεπέρασα σχετικά γρήγορα,ήταν καθαρά θέμα ανασφάλειας.Κάτι ανάλογο θα σημβαίνει κ μ'εσένα.
    δεν ξερω ρε συ ηρα αλλα πολυ με αγχονη αυτο το πραγμα,θελω να παω για περπατημα και το σκεφτομαι πολυ νομιζω δεν θα τα καταφερω,παντως μου εδωσες θαρρος μονο που μου ειπες αυτα που ηθελα να ακουσω!!σ ευχαριστω πολυ πολυ!!!αααα το ιδιο καμια φορα και με τα χερια οτι δεν θα μπορεσω να πιασω κατι η να κανω κατι π.χ να οδηγησω κτλ,και ολο νομιζω οτι εχω κατι κεντρικο νευρικο συστημα ουφφφφφφφφφ

  4. #4
    Καταλαβαίνω!Κι εγώ όταν περπατούσα ένιωθα και τα χέρια μου πολύ πιεσμένα να κινούνται μηχανικά "στημένα".Απλά ήξερα ότι δεν ειναι νευρολογικό,να σου πω την αλήθεια δε πέρασε καν από το μυαλό μου αυτή η ιδέα, καταλάβαινα πως συμβαίνει εξαιτίας της υπερβολικής ντροπής μου.Αυτό στη δική μου περίπτωση βέβαια.Μην ανησυχείς,μου πέρασε σταδιακά, χωρίς καν να το καταλάβω με εγκατέλειψε.Το ιδανικό βέβαια είναι να βρεις την αιτία και να την αντιμετωπίσεις ώστε μελλοντικά να μην εκδηλωθει με άλλον τρόπο.Πάντως ακόμα κ αν δε τη βρεις αυτό θα περάσει,έτσι πιστεύω τουλάχιστον.

  5. #5
    αυτο θελω να πιστευω κι εγω οτι θα περασει!!εσυ ηρα εχει προβλημα με τους πανικου οπως κι εγω?σορυ που ρωταω οκ?

  6. #6
    Δεν υπάρχει πρόβλημα Κοίταξε,κρίσεις πανικού οπως τις ξέρω δεν είχα,δηλαδή δε χρειάστηκε να πάω σε κάποιο γιατρό.Ίσως επειδή τότε δε γνώριζα τι είναι αυτό.Ωστόσο κοιτάζοντας τώρα πίσω έχω συμπεράνει ότι μάλλον αυτό ήταν.Προφανώς θα ήταν ελαφριές κρήσεις για να μη χρειάστηκε η συμβολή κάποιου γιατρού.Ακομα κ τώρα μια φορά στους 3 μήνες μπορεί να νιώσω ένα παρόμοιο σύμπτωμα αλλά με λιγότερη ένταση κ πλέον μπορώ να το χειριστώ γιατί ξέρω τι είναι.Αν όμως σε ταλαιπωρούν οι κρήσεις είναι καλύτερο να συμβουλευτεις ψυχολόγο.Δε χρειάζεται να σε φοβίζει αυτό γιατί αν μάθεις το τρόπο να τις αντιμετωπίζεις δε θα είσαι δυσλειτουργικός στην καθημερινότητά σου,θα ξέρεις να τις ελέγχεις.

  7. #7
    Quote Originally Posted by Ήρα288 View Post
    Δεν υπάρχει πρόβλημα Κοίταξε,κρίσεις πανικού οπως τις ξέρω δεν είχα,δηλαδή δε χρειάστηκε να πάω σε κάποιο γιατρό.Ίσως επειδή τότε δε γνώριζα τι είναι αυτό.Ωστόσο κοιτάζοντας τώρα πίσω έχω συμπεράνει ότι μάλλον αυτό ήταν.Προφανώς θα ήταν ελαφριές κρήσεις για να μη χρειάστηκε η συμβολή κάποιου γιατρού.Ακομα κ τώρα μια φορά στους 3 μήνες μπορεί να νιώσω ένα παρόμοιο σύμπτωμα αλλά με λιγότερη ένταση κ πλέον μπορώ να το χειριστώ γιατί ξέρω τι είναι.Αν όμως σε ταλαιπωρούν οι κρήσεις είναι καλύτερο να συμβουλευτεις ψυχολόγο.Δε χρειάζεται να σε φοβίζει αυτό γιατί αν μάθεις το τρόπο να τις αντιμετωπίζεις δε θα είσαι δυσλειτουργικός στην καθημερινότητά σου,θα ξέρεις να τις ελέγχεις.
    ξερω οτι εχω κρισεις πανικου και περνω φαρμακα εδω και 5 χρονια και δεν λεει να φυγουν με τιποτα,αν και ειμαι καλυτερα απο οτι παλια..το παραπαονο μου ειναι να ζω οπως παλια χωρις φοβιες και καταστοφολογια και αγχος!!!!!!!!!!!τελος παντων θα ελπιζω μια ζωη ετσι πως παω!σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου ηρα παρα πολυ!

  8. #8
    Δεν κάνει τίποτα!Εύχομαι τα πράγματα να καλυτερέψουν και ναι όσο ελπίζεις και προσπαθείς αυτά θα βελτιώνονται,μπορεί με αργό ρυθμό αλλά αξίζει/

  9. #9
    Κάτι ακόμα, ίσως βοηθήσει το να έχεις ως στόχο όχι να γινεις όπως παλιά αλλά να γίνεσαι όλο και καλύτερα.Είναι πιο προσιτός και ρεαλιστικος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Το άγχος σφίγγει τα νεύρα κ αυτα τους μυσ το σώμα προετοιμαζετάι για μάχη τα κλπ χρειάζεσαι ένα κορίτσι στη ζωή σου που θα σ χαρίσει ηρεμία δες τον εαυτό σου μετά την πράξη κ πιάσε τα πόδιαφτύσε με κ αμα είναι σφιγμένα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Μπιλ ετσι οπως τα γραφεις φαινεται να ειναι θεμα αγχωδους διαταραχης. Στο λεω γιατι πριν ενα χρονο τετοια εποχη εζησα μια τετοια κατασταση. Μεσα σε ολες τις εκδηλωσεις της διαταραχης ηταν και αυτο το θεμα με το βαδισμα. Δηλαδη προχωρουσα με ζορι σαν να ειχαν φυγει οι δυναμεις μου απο τα ποδια, μια εντονη κομμαρα, σαν κατι να εμποδιζε τα ποδια μου να προχωρανε. Τελος παντων η λυση δωθηκε με θεραπεια με αγχωλυτικα κυριως τα οποια μου μειωσαν το εντονο στρες εκεινης της περιοδου και σιγα σιγα επανηρθα. Οχι οτι δεν εχω ξαναζησει παρομοιες καταστασεις μετα απο τοτε. Απλα τωρα τις αντιλαμβανομαι προσπαθω λιγο να ξεαγχωθω αλλα οταν βλεπω οτι δεν νικιεται παιρνω αγχολυτικο
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  12. #12
    [QUOTE=ti einai touto pali;421086]Μπιλ ετσι οπως τα γραφεις φαινεται να ειναι θεμα αγχωδους διαταραχης. Στο λεω γιατι πριν ενα χρονο τετοια εποχη εζησα μια τετοια κατασταση. Μεσα σε ολες τις εκδηλωσεις της διαταραχης ηταν και αυτο το θεμα με το βαδισμα. Δηλαδη προχωρουσα με ζορι σαν να ειχαν φυγει οι δυναμεις μου απο τα ποδια, μια εντονη κομμαρα, σαν κατι να εμποδιζε τα ποδια μου να προχωρανε. Τελος παντων η λυση δωθηκε με θεραπεια με αγχωλυτικα κυριως τα οποια μου μειωσαν το εντονο στρες εκεινης της περιοδου και σιγα σιγα επανηρθα. Οχι οτι δεν εχω ξαναζησει παρομοιες καταστασεις μετα απο τοτε. Απλα τωρα τις αντιλαμβανομαι προσπαθω λιγο να ξεαγχωθω αλλα οταν βλεπω οτι δεν νικιεται παιρνω αγχολυτικο[/QUO κανω θεραπεια φιλε μου με αντικαταθλιπτικα 5 χρονια και μερικες φορες ειμαι καλα και μερικες με πιανουν παλι τα τρελα μου κα παλι απο την αρχη!!ολο κατι θα με πιασει.θα νομιζω οτι εχω ζαχαρο η καρδια η οπως χθες σκλυρινση κατα πλακας διαφορα ωραια πραγματα!!!θα φυγουν ποτε ολα αυτα???γιατι δεν παλευετε για μια ζωη ετσι!!!

  13. #13
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Το άγχος σφίγγει τα νεύρα κ αυτα τους μυσ το σώμα προετοιμαζετάι για μάχη τα κλπ χρειάζεσαι ένα κορίτσι στη ζωή σου που θα σ χαρίσει ηρεμία δες τον εαυτό σου μετά την πράξη κ πιάσε τα πόδιαφτύσε με κ αμα είναι σφιγμένα
    εχω κοριτσι και ναι ειναι οπως τα λες αλλα ολα αυτα ερχοντε μετα!!!

  14. #14
    Στο λεω γιατι πριν ενα χρονο τετοια εποχη εζησα μια τετοια κατασταση. Μεσα σε ολες τις εκδηλωσεις της διαταραχης ηταν και αυτο το θεμα με το βαδισμα. Δηλαδη προχωρουσα με ζορι σαν να ειχαν φυγει οι δυναμεις μου απο τα ποδια, μια εντονη κομμαρα, σαν κατι να εμποδιζε τα ποδια μου να προχωρανε.

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 16:17
  3. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12
  4. Αρρυθμίες και φόβος του θανάτου, δεν μπορώ άλλο να ζω έτσι
    By panospeggy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 05-11-2010, 23:40
  5. φοβος
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 115
    Last Post: 20-06-2009, 23:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •