Παιδική Επιθετικότητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2

    Παιδική Επιθετικότητα

    Γεια σας,
    ΕΧΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΜΟΥ ΓΙΟΥ.
    ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΣ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΙΝΗΣΗ.
    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΞΑΔΕΛΦΙΑ ΤΟΥ.
    ΜΠΟΡΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΡΙΑΣΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.
    ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΗΡΕΜΙΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΛΛΕΣ ΟΧΙ, ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΑΥΤΗ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ? ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ.

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Γεια σου.
    Είδα χτες στην τηλεόραση μια εκπομπή με θέμα την επιθετικότητα των παιδιών και έλεγαν ότι δυστυχώς είναι συχνό φαινόμενο αυτό,πολλά παιδάκια εμφανίζουν επιθετικότητα πέρα από το φυσιολογικό,γιατί κάτι θέλουν να πουν με αυτόν τον τρόπο.
    Πόσο χρονών είναι ο γιος σου?Πώς την εκδηλώνει την επιθετικότητα?Τι ακριβώς κάνει δηλαδή?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    178
    Αν είναι μικρό (κάτω των 5-6), είναι φυσιολογικό- νομίζω.
    Και γω ρωτώ με τη σειρά μου... τι ακριβώς κάνει και τον χαρακτηρίζεις επιθετικό?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    μηπως εισαι και η δικη σου συμπεριφορα ειναι παρομοια και το παιδι σε μιμειται? Δεν χρειαζεται να επιτιθεσαι σωματικα, και λεκτικα να το κανεις το ιδιο ειναι. Τα παιδια μας μιμουνται πολυ. Ο δικος μου (7 ετων) οταν δεν γινεται το δικο του τσιριζει, χτυπαει πορτες.... Και οταν του λεω γιατι το κανει μου απανταει \"εσυ γιατι φωναζεις?\" . Και πραγματι κι εγω καπως ετσι αντιδρω οταν του λεω κατι και δεν το κανει. Χωρις να το καταλαβαινουμε ειμαστε εμεις οι γονεις αυτοι που τους μαθαινουμε την επιθετικοτητα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    gramle θα συμφωνησω μαζι σου
    τα ξεσπασματα του γιου μου ειναι ολοιδια με τα δικα μου..δυστυχως!

    απο κει κ περα θελω να ξαναπω τους τροπους αντιμετωπισης που πηρα απο τον παιδοψυχιατρο(να ενημερωσω τα καινουργια μελη οτι πεθανε ο πατερας του κ αυτος ειναι ο λογος που παμε σε παιδοψυχιατρο )

    χαμηλωνουμε στο υψος των ματιων του κ του μιλαμε ηρεμα με σταθερη φωνη κοιταζοντας τον στα ματια..του λεμε αυτο που θελουμε κι απο κει κ περα αγνοουμε τις υστερικες αντιδρασεις(αλλιως το παιδι μαθαινει να αποκτα μεσα απο την υστερια αυτο που θελει)
    οταν ειμαστε σε ενα σπιτι κ το παιδι μας χτυπαει..τον απομακρινουμε απο την παρεα λεγοντας του οτι αν συνεχισει θα φυγουμε
    κι οτι λεμε το κανουμε!

    κ τελος κατι που θελω να πω για να το εμπεδωσω κι εγω ΔΕΝ τον χτυπαμε
    η δραση αυτη βιας θα φερει ως αντιδραση τη βια!
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....συνηθως τα μικρα δειχνουν με τη συμπεριφορα τους τη δυσλειτουργια στο οικογενειακο περιβαλλον!Συνηθως κατι δεν γινεται σωστα....

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΞΑΔΕΛΦΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΤΑ 5-6 ΧΡΟΝΙΑ.
    ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΓΚΑΛΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟΥΜΠΑΡΕΙ ΜΕ ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΕΣ.
    ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΜΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΗΡΕΜΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΟ ΚΛΑΜΑ ΚΑΙ ΕΜΕΤΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ (ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ).

    ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΝΑ ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΦΕΡΘΗΚΑ ΑΣΧΗΜΑ.
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....βαλτε ορια στο παιδι και θα δειτε πολυ θετικα αποτελεσματα,αρκει να το κανουν και οι 2 γονεις!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    τα ιδια ειναι κ ο δικος μου γιος.τημ μια με ακουει και την αλλη οχι.μαλλον ειναι η ηλικια που φταιει.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    Τα παιδιά γενικά θέλουν να γίνετε το δικό τους πολύ απλά γιατί θέλουν να καταφέρουν αυτό που θέλουν για να περάσουν καλύτερα.
    Σε γενικές γραμμές και εμείς οι <<μεγάλοι>> το δικό μας θέλουμε να περνάει απλά η ζωή μας έδειξε ότι δεν είναι πάντα εφικτό.
    Πιστεύω με τον καιρό όταν δεν γίνετε το δικό απλά θα ασχολείται με κάτι άλλο.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    Ο τίτλος παιδική επιθετικότητα μηπως είναι λίγο υπερβολικός για το μικρό σου ???

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    ναι σιγουρα εγω ειμαι αρκετα ευχαρηστιμενη με τον δικο μου απλα μια απορια ειχα

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    Μαρία δεν το έλεγα για σένα το έλεγα για την chrkik .............

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    α οκ,ειμαι νεα εδω και περδευομαι καλε

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •