Περιμένοντας τον θάνατο.. - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 52 of 52
  1. #46
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Κλειδί Σκέψης View Post
    Τα συλλυπητήρια μου... Ελπίζω πια που πέρασε λίγο ο καιρός η πληγή να έχει σταματήσει να αιμορραγεί. Να θυμάσαι πως αυτοί που δεν υπέφεραν ποτέ, δεν ξέρουν τίποτα.
    Δεν ξέρουν ούτε τα καλά ούτε τα κακά. Δεν ξέρουν τους ανθρώπους. Δεν ξέρουν ούτε καν τον εαυτό τους. Γνωρίζοντας τον θάνατο αυτόματα γνωρίζουμε και ένα μεγάλο κομμάτι της ζωής... Η θλίψη και ο πόνος που νιώθεις είναι ένα στάδιο απολύτως αναγκαίο για την συναισθηματική αναδιοργάνωση και την προσαρμογή σου στην νέα κατάσταση που έχει δημιουργηθεί...http://tokleidi.wordpress.com/2013/04/29/i-thlipsi/
    Σε ευχαριστώ πολύ για τα συλλυπητήρια. Η πληγή δυστυχώς αιμορραγεί ακόμα... Συμφωνώ με τα λόγια σου. Έχω αρχίσει να γνωρίζω καλύτερα τον θάνατο και τη ζωή. Διάβασα το κείμενο για τα στάδια της θλίψης, δεν ξέρω σε ποιο στάδιο βρίσκομαι.. νομίζω πως είμαι στο τέταρτο αλλά μερικές φορές γυρίζω πίσω στα προηγούμενα. Το κεφάλι μου είναι χάος, κάνω συνειρμούς που πάντα οδηγούν στο γεγονός οτι εκείνος πια δεν ζει και δεν είναι κοντά μας. Καμιά φορά μπορώ να μιλάω για εκείνον με χαρά και υπερηφάνεια αλλά είναι και πολλές οι στιγμές που δεν μπορώ να αναφερθώ στο όνομά του χωρίς να αρχίσω να κλαίω χωρίς σταματημό.

    Μετά από 5 μήνες έχω ανάγκη από βοήθεια ξανά... ο πόνος φουντώνει αντί να καταλαγιάζει.

  2. #47

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Να ζητήσεις βοήθεια.... είναι σημαντικό. Από φίλους και ανθρώπους που αγαπάς και σε αγαπάνε. Από κάποιον ειδικό αν το θέλεις... η παλινδρόμηση σε στάδια είναι απόλυτα φυσιολογική. Είναι τόσο απόλυτος ο θάνατος που σε αφήνει χωρίς ανάσα. Το ξέρω, το ένιωσα και πια ξέρω πως είναι κάτι που όλοι θα βιώσουμε μια μέρα... Ο πόνος πολλές φορές σε κάνει να ξεχνάς την ίδια σου την ύπαρξη αλλά το κλειδί είναι (για μένα) να εκφραστεί όσο πιο αρμονικά γίνεται... να εκφράσεις τον πόνο κλαίγοντας, μιλώντας για αυτό, δημιουργώντας με όποιο τρόπο δεν θα αφήσει μόνιμη μνήμη πόνου στην ψυχή σου. Είναι άδικο να θυμάσαι τον πόνο από τον θάνατο κάποιου και όχι την ευτυχία που σου χάρισε όσο ήταν στην ζωή (που ακόμη και χρονικά ήταν πολύ μεγαλύτερη) Δεν είναι ο πόνος και η θλίψη του θανάτου πιο δυνατά από μια χαμογελαστή του εικόνα ... Το λες και μόνη σου μιλάς για αυτόν με χαρά και περηφάνια (το καλό δίνει μάχη να βγει στην επιφάνεια) και άλλες φορές η θλίψη κερδίζει την μάχη και κάνει την εμφάνισή της (και αυτό είναι καλό γιατί βγαίνει από μέσα σου) ... Θα δεις που στο τέλος θα μείνουν μονάχα τα καλά και θα αποδεχθείς τον κύκλο της ζωής ... αν όλα ήταν αιώνια ίσως και να μην είχαν αξία ...βλέπεις ποτέ δεν είναι κατάλληλος ο χρόνος για να χάσεις κάποιον που αγαπάς....
    http://tokleidi.wordpress.com/2013/0...ia-ti-thlipsi/
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  4. #49
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    3
    Πειραζει που πλεον εχω μεταλαχθει σε ατομο που δεν περιμενει τον θανατο απλα ζει χωρις να τον σκεφτεται; Γενικως δεν μπορω την αναμονη, ποσο μαλλον για κατι τοσο δυσαρεστο. Πειραζει που αντι να σκεφτομαι την αναμονη προτιμαω να ζησω την ΖΩΗ με τα απλα καθημερινα πραγματα της που με γεμιζουνε τοσο πολυ; Η αναμονη ειναι για ενα κοντινο προσωπο αλλα εχω εκπαιδευσει ετσι τον εαυτο μου που και να μην μπορει αλλα και να μην βρισκει νοημα στο ολο mood της "αναμονης".

    Απο την μια φοβαμαι λιγο με την διαφορετικοτητα που δειχνω σε σχεση με το μεγαλυτερο ποσοστο του κοσμου, απο την αλλη η λογικη που επιστρατευα μια ζωη και που παντα ειχε δικιο, αυτο μου λεει να κανω και τωρα. Ειναι κακη η τακτικη (και για τον περιγυρω μου αλλα και για μενα, ψυχαναγκασμος η δεν ξερω εγω τι αλλο) του "so what", "never mind" που ακολουθω ακομα και σε τετοιες περιπτωσεις;

  5. #50
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    16
    Δεν μπορώ να σου πω αν είναι κακή η τακτική σου.. Πιστεύω πως όλοι προτιμάμε να σκεφτόμαστε την ζωή και επιδιώκουμε να ζήσουμε. Όταν όμως εκεί που ζεις την γεμάτη ζωή σου, σου λένε πως ένα κομμάτι αυτής της ζωής δεν θα υπάρχει πια, νομίζω πως δεν μπορείς να πεις απλά ένα "so what". Φυσικά και θα σε πειράξει! Και αν δεν σε πειράξει τόσο, φταίει η ασπίδα που έχεις τοποθετήσει. Αυτός ο μηχανισμός κάποια στιγμή θα σπάσει όμως, είναι 100% βέβαιο.. όσο και να προσπαθείς η διαδικασία του πένθους -διαφορετική στον καθένα ασφαλώς- πρέπει να κάνει τον κύκλο της.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    οΘεος να σας δινη δυναμη Επειδή πιστευω πολύ στο Θεο σας προτείνω να παρετε ένα βιβλιο που λεγεται Αγιος Κυπριανος θα δια βαζετε κκ αθε μερα μερα από τη σελιδα που λεει λυση μαγειας τα πρωτα τρια φυλλα και αμεσως μετα τη παρακληση των Αγιων Αρναργυρων και φυσικα παντα θα λετε το ονομα του πατερα σας αυτά οσον αφορα με τη θρησκεια Υπαρχει επισης η αλοη μπορειτε να φ τηβρητε σε βιολογικα προιοντα εχει την ιδιοτητα να καθαριζη τοαιμα και να τοδινη δυναμη και φυσικα δεν δημιουργει κανενα πρόβλημα στα δφδαρμακα της θεραπείας του σας ευχομαι περαστικα πιστη στο Θεο και δυναμη και να πανε όλα καλα αν θελει οΘεος θαυματα κανει και ανδε θελει είναι μονο για το καλο μας ασχετα που εμεις δεν το καταλαβαίνουμε περαστικα και καλη δυναμη.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Πωλινα ειχα ακριβως τον ιδιο τυπο πατερα ευαισθητο,με χιουμορ,αθωο,σαν μεγαλο παιδι τον οποιο λατρευα κ συνηθως λειτουργουσα σαν το γονιο του γονιου μου τον προστατευα κ.λ.π.Συμφωνω οτι δεν θα μπορεσει να το διαχειρειστει κ καλα κανετε κ δεν του το λετε.Το ιδιο καναμε κ εμεις στο δικο μου.Δεν ξερω αν υπαρχει καποια λυση μεσω των video που ανεβασαν τα παιδια.Μακαρι να υπαρχει.Ο πατερας μου εχει φυγει τωρα.Παντα μου λειπει κ θα μου λειπει κ τωρα που στα γραφω αυτα κλαιω κ ας εχουνπερασει 8 χρονια.Πριν φυγει χωρις να ξερει οτι ηταν αρρωστος του ειχα πει ποσο τον αγαπουσα κ αυτος το ιδιο.Περνα αυτες τις πολυτιμες στιγμες μαζι του.Αν σε παρηγορει ειναι πολυ σημαντικο οτι ανφυγει θα ειναι χωρις πονους κ ταλαιπωρια κ οπως σας ειπαν οι γιατροι θα πεσει σε κωμα κ δεν θα καταλαβει τιποτα.Ο πατερας σου κ να φυγει θα ειναι παντα μαζι σου μεσα στην καρδια σου.Κουραγιο.Με τη μανα σου θα βρειτε μια χρυση τομη αν μεινετε μαζι.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΣΟΥ 3
    By Lacrymosa in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 12
    Last Post: 11-06-2012, 00:23
  2. μετα τον θανατο τι?
    By μαρια1999 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 22
    Last Post: 19-05-2012, 20:15
  3. Ζω περιμένοντας να ζήσω...
    By triunk in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 04-09-2011, 18:45
  4. περιμενοντας το ναι!!!!
    By ekimi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 21-04-2010, 03:15
  5. περιμένοντας να νιώσεις όπως πριν...
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 25-09-2009, 16:05

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •