ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    72

    ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ

    Ολα είναι στο μυαλό πόνος και γιατρειά. Τραγούδι είναι αυτό πιστευω το ξέρετε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    118
    Δεν το έχω ακούσει Γιώτα..

    Αλλά συμφωνώ και το έχω διαπιστώσει, ότι όλα στο μυαλό είναι!!!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    29
    Originally posted by giota73
    Ολα είναι στο μυαλό πόνος και γιατρειά. Τραγούδι είναι αυτό πιστευω το ξέρετε.
    Το έχω ακούσει -και μάλιστα μπορώ να σου πω ότι αυτοί οι στίχοι... με ανακουφίζουν! Είναι αλήθεια...
    Όπως μια άλλη πλευρά της αλήθειας αυτής είναι το \"ο χειρότερος εχθρός μας είναι ο εαυτός μας\"...

    Η δύναμη του μυαλού έχει επιβεβαιωθεί τόσο εμπειρικά με πρακτικά παραδείγματα όσο και επιστημονικά...

    Από το μυαλό του άλλος πέθανε κι άλλος νίκησε το θάνατο, το μυαλό είναι ικανό για όλα. Κι αυτό, γιατί επηρεάζει άμεσα και τη βιολογική ύπαρξη, όχι μόνο την αφηρημένη έννοια της ψυχής. Όλες οι ψυχικές διαταραχές άλλωστε μεταφράζονται σε σωματικά συμπτώματα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    341
    Πολύ όμορφο τραγούδι με πολύ δυνατούς στίχους...

    Οντως το μυαλό μας είναι ικανό να γεννήσει παράδεισους αλλά και τέρατα, όπως επίσης είναι ικανό να μετακινήσει βουνά ολόκληρα μεταφορικά και καμμιά φορά και κυριολεκτικά.

    Ομως εσύ τι ακριβώς θέλεις να πεις μέσα από αυτό Γιώτα;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    29
    Originally posted by Souli
    Exo moydiasmata se olo mou to kormi edo kai 9 mines .
    xerete ti mporei na einai ?
    Oloi mou lene oti einai panikos - stres !
    T i na kano?
    Κοίτα, αν έλεγες ότι τα έχεις εδώ και ένα μήνα, θα σου έλεγα να τσεκάρεις το αρτηριακό σου (συνηθίζω να αντιμετωπίζω τα συμπτώματα παθολογικά ώστε να μπορώ να έχω καθαρή άποψη της αιτίας μην παλεύω τσάμπα!).

    Αλλά επειδή κάτι που έχεις 9 μήνες, αν ήταν παθολογικό θα ακολουθούσε σίγουρα πορεία χειροτέρευσης, το πιθανότερο είναι αυτό που σου λένε... Μην τρομοκρατείσαι κυρίως, θα το \"ταϊσεις\" το σιχαμένο (περί μυαλού που λέγαμε)!

    Δεν είναι απαραίτητο να εξελιχθεί... Εγώ το έχω βιώσει σε άσχημη μορφή αλλά μια φίλη μου με φοβερά μουδιάσματα στα χέρια και στα πόδια δεν έπαθε τίποτε άλλο, μια που το \'παθε για κάτι μήνες και μία που πέρασε.

    Αν πίνεις πολλά καφεδάκια, μείωσέ τα.
    Πίνε το βράδυ 1-2 κούπες χαμομήλι ή τήλιο ή βαλεριάνα, ηρεμιστικά βοτανάκια.
    Προσπάθησε να μην ζορίζεις τον εαυτό σου σε επίπεδο υποχρεώσεων, ίσως να χρειάζεσαι μια μικρή ανάπαυλα.
    Γενικά πρέπει να εστιάσεις στη χαλάρωση για το συγκεκριμένο.
    Νομίζω ότι θα σου περάσει, μην ανησυχείς.

    Αν δεν δεις βελτίωση...

    ...και φυσικά αν δεις οτιδήποτε να αλλάζει σε σωματικό επίπεδο, κάνε και μια ερώτηση σε ένα γιατρό. Τα μουδιάσματα μπορεί να αφορούν θυρεοειδή ή υψηλή πίεση. Που δεν το νομίζω, μη σου βάζω ιδέες, απλά λέμε, πιθανότητες.


  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    Εννοειται πως ολα ειναι στο μυαλο. Πως ομως θα μπορεσουμε να το κουμανταρουμε?

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    67
    Όλα είναι στο μυαλό
    Στίχοι-σύνθεση -Μανώλης Φάμελλος
    Ερμηνευτής : Χαρούλα Αλεξίου
    Συμμετέχει ο Γιάννης Κότσιρας

    Ένα σημάδι βαθύ που δεν θα σβήσει ποτέ.
    Δεν θα σβήσει.
    Ένα σημάδι παλιό
    που δεν αφήνει η χαρά να κρατήσει.

    Και στις σιωπές περιπλανιόμαστε
    μ\' αυτό που μας πονά.
    Για ένα τίποτα χανόμαστε
    στου δρόμου τα μισά.

    Μάτια μου αν σ\'αγαπώ
    τι να φοβάμαι πια;
    Όλα είναι στο μυαλό,
    πόνος και γιατρειά.

    Αν σε σκεπάζουν σκιές
    τότε να γέρνεις να κλαις στο πλευρό μου
    και με το δάκρυ σου εγώ
    θα σβήνω κάθε παλιό εαυτό μου.

    Κι αν στις σιωπές περιπλανιόμαστε
    μ\' αυτό που μας πονά
    όταν στα δύο μοιραζόμαστε
    δεμένους μας κρατά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Μου αρέσει πολύ αυτό το τραγούδι.Είναι απίστευτο το πόσα πράγματα μπορεί να προκαλέσει η σκέψη,πόσα συμπτώματα.Μακάρι να μπορούσαμε να το συνειδητοποιήσουμε ότι όλα ξεκινάνε από το μυαλό μας και να αλλάξουμε τρόπο σκέψης.Αλλά είναι τόσο δύσκολο...

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    72
    Ναι είναι δύσκολο να αλλάξουμε τις σκέψεις μας. Αλλά λέω μήπως είναι μια καλή αρχή να καταλάβουμε ότι οι σκέψεις μας είναι αυτές που φέρνουν το καλό και το κακό. Είμαστε δέσμιοι του μαυλού μας μας ή έχουμε την ελευθερία να φτάσουμε στα όνειρά μας σκεπτόμενοι θετικά.

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    72
    Φοβάμαι Μαρίνα το σημάδι που δεν θα σβήσει. Με τρόμαξε πολύ η κατάθλιψη με τα ψυχωσωματικά της. Δεν με τρόμαξε τίποτα στη ζωή μου με τρόμαξε όμως ό ίδιος ο εαυτός μου. Και μέσα μου λαχταρώ ανυπομονώ να περάσουν όλα και να ξεχαστούν. Μπορεί ο τρόπος που εζησα μέχρι τώρα να με έφερε σε αυτή την κατάσταση αλλά ναι μου λέιπει πολύ ο παλίος μου εαυτός. Μου λείπει κυρίως το ενδιαφέρον μου για τα πράγματα και τα πρόσωπα , ε΄χω κολλήσει με εμλενα και τα προβλήματα μου τόσο πολύ που πλέον δεν με ενδιαφέρουν πολλά πράγματα γύρω μου. Για τη δουλειά μου πχ κουράστηκα πάρα πολύ πάλεψα μόνη μου και τα κατάφερα πολύ καλά αλλά τώρ δεν δίνω δεκάρα. Μία απάθεια. Δεν με αναγνωρίζω. Εχω ξεχάσει τι έκανα και πως περνούσα τη μέρα μου πριν την κατάθλιψη. Τλώρα οι μλερες πρέπει να γεμίσουν δεν περνλανε σαν νερό όπως παλιά που δεν μου φτάνανε. Στο σπίτι δεν κουνιέμαι καθόλου, ε΄χω άνθρωπο να μαγειρεψει και να συγιρίσει αλλά παλιά πάντα έυρισκα να κάνω τώρα δεν βλέπω γύρω μου. Προσπάθω να ξαναβρώ το ενδιαφέρον μου . Κια αναρρωτιέμαι θα το βρω? Είναι γερό χαστούκι η κατάθλιψη. Σε ταρακουνάει. Λες ότι ήμουν μέχρι τώρα με έφερε μέχρι εδώ στο μηδέν. Και απαξιώνεις το ότι ήσον μέχρι την πτώση. Μέχρι να αρχίεις να ξεκαθαρίζεις τι από αυτά που ήσουν το κρατας και τι το πετάς. Εγώ προς το πα΄ρον πε΄ταξα πολλά και ρποσπαθώ σιγλά σιγά να μαζ\'εψω από τα σκουπίδια τα στοιχεία του εαυτού μου που θέλω να κρατήσω, να τα μαζέψω να τα καθαρίσω να τα ξαναβάλω μέσα μου.

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    67
    Originally posted by giota73
    Φοβάμαι Μαρίνα το σημάδι που δεν θα σβήσει. Με τρόμαξε πολύ η κατάθλιψη με τα ψυχωσωματικά της.
    Γιώτα
    Θα ήταν άσχημο αν δεν σε τρόμαζε. Αυτό θα σήμαινε ότι θάσουν βυθισμένη τελείως μέσα στην κατάθλιψη και δεν θα μπορούσες ουτε να προβληματιστεις .
    Τα σημάδια ............ χμμμμμμ
    Καλή μου Γιώτα , ολες οι πληγές όταν αρχίσουν και επουλώνονται αφήνουν άσχημα σημάδια. Με την κατάλληλη περιποιήση , και με τον χρόνο, βλέπεις ότι στο τέλος μένει απλά ένα ελάχιστο ίχνος απο σημαδάκι, που σου θύμιζει ότι εκει υπήρξε μια πληγή που σε είχε πονέσει και σε ειχε ταλαιπωρήσει τόσο , ίσως ειναι μια υπενθύμιση να προσέχουμε περισσότερο!!

    Αναρωτιέσαι που πήγε εκεινο το ενδιαφέρον σου για ζωή. που πήγε η ζωντάνια σου που πήγαν όλα όσα ειχες και με αυτα είχες μάθει να ζεις......
    Αναρωτιέσαι γιατί ενδιαφέρεσαι μόνο για σένα .....
    Θέλει δουλειά με τον ψυχίατρο ή τον ψυχολόγο, θέλει την φαρμακευτική σου αγωγή να την ακολουθήσεις πιστά και όλα σιγά σιγά θα αρχίσουν να επανέρχονται στον φυσιολογικό τους ρυθμό.
    Το ότι αγαπάς τον εαυτό σου και ενδιαφέρεσαι για σένα , νομίζω ότι θά σε βοηθήσει να συνέλθεις γρηγορότερα.
    Θα φροντίσεις γιαυτό που αγαπάς , να το κάνεις καλά , εσένα δηλαδή.
    Θα ήταν χειρότερα αν δεν αγαπούσες τον εαυτό σου, θάθελες περισσότερο χρόνο , γιατί έπρεπε να το μάθεις αυτό , είναι απαραίτητο !!
    Σημασία έχει να μην αφήνεις την θεραπεία κάθε φορά που θα αισθάνεσαι καλύτερα νομίζοντας ότι παει πέρασε, αυτό ήταν !!
    Οπως σημαντικό ειναι να μην απαγοητευτείς όταν πάνω που λες ειμαι καλύτερα, η κατάθλιψη ξαναγυρνά.
    Ερχεται όλο και πιο εξασθενημένη, και εσύ θάσαι όλο και πιο δυνατή!!
    Θα σου έλεγα από προσωπική μου εμπειρία ότι μέσα από την κατάθλιψη γνωρίζουμε καλύτερα τον εαυτό μας , τις δυνατότητές μας , αλλά και το τι είναι σημαντικό για μας και τι όχι.
    Ανακαλύπτουμε πολλά που δεν ξέραμε για μας αλλα και για την ζωή γενικά και βγαίνουμε νικητές αλλά και σοφότεροι.

    Δώσε λοιπόν την μάχη σου και σίγουρα θα την κερδίσεις !!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η πραγματικοτητα ειναι αυτη που ειναι και δεν βρισκεται μεσα στο μυαλο.
    Το θεμα ειναι πως αντιλαμβανομαστε αυτην την πραγματικοτητα....για να πω και εγω την απλη αμπελοφιλοσοφια μου.
    Πιστευω giota73 απο τη στιγμη που εχεις \"αισθηση\" του προβληματος σου θα τα καταφερεις να αντεπεξελθεις με τον ενα ή τον αλλο τροπο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    εγω νιωθω οτι στο μυαλο μου εχω μια σφαιρα!!
    αυτο ειναι απο ανεκδοτο!
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και τι του περασε εκεινη τη στιγμη απο το μυαλο....ενα βλημα ναααααα αυτο δεν ειναι? lol
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    ναι κηπ!!!!!!
    γιατι αν ολα ειναι στο μυαλο εγω ειμαι αυτου του ανεκδοτου!
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •