Τι πρεπει να κανω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    44

    Exclamation Τι πρεπει να κανω?

    Καλησπερα...Εχω ενα θεματακι εδω και καιρο το οποιο δεν ξερω τι ειναι ακριβως και με ταλαιπωρει..Εχω ξαναποσταρει 2-3 φορες σε αυτο το σαιτ για καποιες φοβιες που ειχα(και εχω αλλα πολυ πιο ηπια )..για αυτο θα σας τα πω ολα μαζεμενα..Πριν ξεκινησω να σας πω καποια πραγματα για εμενα..ειμαι 17 χρονων και γενικα σαν παιδι εχω χαμηλη αυτοεκτιμηση φοβαμαι γενικα πολλα πραγματα(θα αναφερω πιο κατω αυτα που με ταλαιπωρουν),κλειστος και πολυ μα πολυ αγχωδεις..Λοιπον,ολα ξεκινησαν πριν 4,5 μηνες..καθομουν λοιπον με ενα οικογενειακο μελος ειχα ακουμπησει το κεφαλι μου στον ωμο της και εκεινη την στιγμη θυμηθηκα την κοπελα που μου αρεσει και σκεφτηκα οτι την φιλαω και εκεινη την στιγμη καπως μπηκε αυτο το οικογενειακο μελος στην μεση..και επειδη ενιωσα καπως ωραια τρομαξα και σκεφτομουν:Γιατι ενιωσα ετσι?Λες να νιωθω κατι?Αμα νιωθω κατι οταν την βλεπω θα με πιανει κατι (που με επιανε κατι λογο αγχους και φοβου)..ποο αν ισχυει τι θα κανω γ*** την τυχη μου κλπ..Και αυτο με ειχε τρομαξει τοσο πολυ γιατι ειμουν και χαλια..και σκεφτομουν διαφορες βλακειες..Ετσι πηρα την αποφαση να παω σε εναν ψυχολογο(εγω ψυχιατρο ηθελα αλλα ο πατερας μου εχει θεμα με αυτους και δεν με αφηνε..οποτε κατεληξα εκει)..Πηγα εκει λοιπον και ξεκινησα ψυχοθεραπεια..μετα απο 2-3 συνεδριες ο ψυχολογος κατεληξε στο οτι εχω διαταραχες αγχους και αυτο φταει κυριοτερα στο οτι σκεφτομαι αρνητικα και επειδη σκεφτομαι πολυ..Μεσα σε μια περιοδο 2 μηνων ειμουν χαλια και απο το αγχος και απο διαφορα που συζηταγα με τον ψυχολογο και θυμαμαι ακομα μια μερα ξυπνησα και λεω:Τι τρεχει..νιωθω περιεργα..σαν να εχει αλλαξει κατι σε εμενα ή στον κοσμο ή κατι τετοιο..μολις το πα αυτο..πανικοβληθηκα και αρχισα να ψαγνω στο ιντερνετ..Βρηκα την αποπροσωποποιηση..διαβασα τα συμπτωματα..και επειδη ειχα 1 ή 2 συμπτωματα λεω αυτο εχω..και γενικα εγινα χαλια..ελεγα στον εαυτο μου: να τοσο ατυχος που εισαι το επαθες και ΑΥΤΟ..ολα τα ασχημα και τρελα σε εμενα συμβαινουν κλπ (γενικα με θεωρω πολυ ατυχο/κακοτυχο)..Τοτε το συζητησα με τον ψυχολογο και μου ειπε..νιωθεις περιεργα λογο του αγχους..και αποπρωσοποποιηση να χες για να το ξεπερνουσες θα πρεπε πρωτα να αντιμετωπισεις αυτα που σου προκαλουν αγχος..
    Και φτανουμε στο τωρα...εδω και εναν μηνα ειμαι πολυ καλυτερα απο παλια..αλλα ακομα δεν νιωθω καλα..σκεφτομαι ακομα οολα αυτα που περασα και λεω στον εαυτο μου..μηπως νιωθεις ακομα ετσι?Μηπως σε πιανει κατι υποσεινηδητα οταν βλεπεις το οικογενειακο αυτο μελος?Μηπως τελικα εχεις αποπρωσοποιηση..και με αυτη την σκεψη ερχοντε οι χειροτερες σκεψεις οπως..:ειναι αληθινα ολα αυτα?Μηπως τελικα εχω αποπροσωποποιηση?Πιο απλα κανω εναν βασανιστικο κυκλο ο οποιος ειναι:1η σκεψη..Εχω κατι/Νιωθω περιεργα-2η σκεψη..Λες να μην ζω πλεον οπως παλια/Λες ολα να μην ειναι αληθινα/Λες να χω τελικα αποπρωσοποιηση?-3η σκεψη αν δεν εχω αποπροσωποποιηση ή κατι παρομοιο..λες να φταινε τα ατομα γυρω μου που νιωθω ετσι?(Συνηθως το κανω αυτο κατηγορωντας το ερωτικο κομματι ή το φοβιστικο)-4η σκεψη Δεν μπορω αλλο..γιατι πρεπει σοι και καλα να χω κατι? (Μαλλον επειδη εχω πιστει οτι εχω κατι και οτι δεν νιωθω οπως παλια)Θεε μου σε παρακαλω βοηθα με..Αυτος ειναι ο κυκλος που κανω..σκεφτομαι ολα αυτα κυριως οταν χαζευω(κατι που κανω συχνα),οταν παρατηρω κατι για πολυ ωραια θα σκεφτω αν ειναι αληθινο ή οχι κλπ..ή οταν σκεφτω κατι απο παλια..θα θυμηθω και το πως ενιωθα και θα με τεσταρω να δω αν ισχυει..Το οτι νιωθω περιεργα ή οτι εχει αλλαξει κατι στην ζωη μου το σκεφτομαι γιατι οντως νιωθω καπως περιεργα..Νιωθω μια ενοχληση στο πισω μερος του κεφαλιου..μια βαρεμαρα/υπνηλια..μια καταθλιπτικη διαθεση συνεχως..μερικες φορες η αισθηση οτι δεν μπορω να απολαυσω τιποτα..αυτα κυριοτερα..Εχω φτασει λοιπον σε αυτο το σημειο..και δεν ξερω τι να κανω..ολες αυτες οι σκεψεις και οπως νιωθω μερικες φορες με εχουν κταστρεψει..με κρατανε πισω δεν με αφηνουν να απολαυσω τιποτα..σκεφτηκα λοιπον να ξαναπροτινω στους γονεις μου να παω σε εναν ψυχιατρο....αλλα μερικες φορες σκεφτομαι οτι δεν ειναι καν αναγκη να πω..δεν ξερω τι να κανω..εσεις τι μου προτινετε?Τι θα κανατε στην θεση μου?Υ.Γ..Συγγνωμη για τα πολλα απλα ηθελα να τα πω ολα μαζι μπας και μπορεσει καποιος να μου βρει μια λυση γιατι με εχει κουρασει ολη αυτη η εφηβικη φαση που περναω..

  2. #2
    Άτυχε μου,εγω δεν ειμαι ουτε ψυχολογος,ουτε και πολυ σχετικη με αυτα τα θεματα.Θα σου μιλησω απλα σαν μια κοπελα της ηλικιας σου που εχει περασει παρομοιες φασεις.Πρωτα απο ολα,δε χρειαζεται πιστευω να βαζεις ταμπελακια σε αυτο που νιωθεις και να κανεις ακομη χειροτερες σκεψεις.Θα συμφωνησω απολυτα με τον γιατρο σου που σε συμβουλευει να αντιμετωπισεις ολες σου τις φοβιες.Εισαι σε μια ηλικια πολυ ευαισθητη και λογικο ειναι να σε ταλανιζουν διαφορες ανησυχιες για το μελλον και την προσωπικη σου ζωη.Προσπαθησε να δεις ξεκαθαρα ποιος εισαι,ποσο μικρος εισαι ακομα,ποσα πραγματα εχεις να δεις και να ζησεις.Η ζωη ειναι ενας ατελειωτος αγωνας.Τιποτα δεν θα σου δωθει απλοχερα.Οσο για το οτι θεωρεις τον εαυτο σου κακοτυχο,όλοι έχουμε περασει ασχημες φασεις και ατυχιες σαφως.Αμεσως μετα ομως,θα ερθουν και τα καλα.Ευχομαι να ακουσεις ακομη καλυτερα πραματα εδω μεσα που θα σε κανουν να νιωσεις θαρραλεος και ετοιμος για την πορεια σου.Λυπαμαι αν δε βοηθησα,είναι απλα η ταπινη μου γνωμη :P

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by Fire View Post
    Άτυχε μου,εγω δεν ειμαι ουτε ψυχολογος,ουτε και πολυ σχετικη με αυτα τα θεματα.Θα σου μιλησω απλα σαν μια κοπελα της ηλικιας σου που εχει περασει παρομοιες φασεις.Πρωτα απο ολα,δε χρειαζεται πιστευω να βαζεις ταμπελακια σε αυτο που νιωθεις και να κανεις ακομη χειροτερες σκεψεις.Θα συμφωνησω απολυτα με τον γιατρο σου που σε συμβουλευει να αντιμετωπισεις ολες σου τις φοβιες.Εισαι σε μια ηλικια πολυ ευαισθητη και λογικο ειναι να σε ταλανιζουν διαφορες ανησυχιες για το μελλον και την προσωπικη σου ζωη.Προσπαθησε να δεις ξεκαθαρα ποιος εισαι,ποσο μικρος εισαι ακομα,ποσα πραγματα εχεις να δεις και να ζησεις.Η ζωη ειναι ενας ατελειωτος αγωνας.Τιποτα δεν θα σου δωθει απλοχερα.Οσο για το οτι θεωρεις τον εαυτο σου κακοτυχο,όλοι έχουμε περασει ασχημες φασεις και ατυχιες σαφως.Αμεσως μετα ομως,θα ερθουν και τα καλα.Ευχομαι να ακουσεις ακομη καλυτερα πραματα εδω μεσα που θα σε κανουν να νιωσεις θαρραλεος και ετοιμος για την πορεια σου.Λυπαμαι αν δε βοηθησα,είναι απλα η ταπινη μου γνωμη :P
    Σε ευχαριστω για την απαντηση σου..αυτο που λες οτι δεν χρειαζετε να βαζω ταμπελακια γιατι θα νιωσω χειροτερα μου το λεει και ο ψυχολογος μου,αλλα εγω προτιμω να βαλω ΜΟΝΟ 1 ταμπελα στον εαυτο μου..και οχι ενα σορο οπως κανω συνηθως..ειδικα πριν κατι μηνες που ακομα ψαχνομουν..εβρισκα ενα σορο πραγματα και εβαζα στον εαυτο μου σχεδον καθε εβδομαδα και 2 διαφορετικα ταμπελακια...για αυτο πιστευω ειν κλτρα να βαλω μονο 1...Φοβαμαι να σκεφτομαι το μελλον γιατι υπαρχει αυτο το ''αν''..σκεφτομαι και ''αν'' ακομα τα σκεφτομαι αυτα και δεν με αφησουν να ζησω? κλπ...Και σχετικα με την κακοτυχια μου..αυτα τα ''καλα'' που λες για εμενα ειναι λιγα..κακοτυχο δεν με λεω για κατι συγκεκριμενο..με θεωρω κακοτυχο γενικα..απο κατι χαζο που θα συμβει μεχρι κατι σοβαρο..ολα (τις περισσοτερες φορες)μου πανε στραβα..αρα δυστυχως σε αυτο το θεμα δεν μπορω να αλλαξω ετσι απλα τα πιστευω μου οταν ολα μου πανε στραβα..

  4. #4
    Καταλαβαινω το αγχος σου και την αβεβαιωτητα που νιωθεις για το μελλον.Εγω πιστευω πως εισαι αρκετα απαισιοδοξος αλλα με το καταλληλο στηριγμα διπλα σου,ολα θα πανε καλα.Όταν αρχισουν να μπαινουν ολα σε μια σειρα (σπουδες,παρεες,νεες δραστηριοτητες),πιστευω πως θα ηρεμησεις και θα το αντιμετωπισεις.Εχεις μιλησει ποτε για αυτες σου τις ανησυχιες σε φιλους ή στην οικογενεια σου?Πώς σε αντιμετωπιζουν?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by Fire View Post
    Καταλαβαινω το αγχος σου και την αβεβαιωτητα που νιωθεις για το μελλον.Εγω πιστευω πως εισαι αρκετα απαισιοδοξος αλλα με το καταλληλο στηριγμα διπλα σου,ολα θα πανε καλα.Όταν αρχισουν να μπαινουν ολα σε μια σειρα (σπουδες,παρεες,νεες δραστηριοτητες),πιστευω πως θα ηρεμησεις και θα το αντιμετωπισεις.Εχεις μιλησει ποτε για αυτες σου τις ανησυχιες σε φιλους ή στην οικογενεια σου?Πώς σε αντιμετωπιζουν?
    οχι ποτε..στην οικογενεια μου λιγο στην αρχη αλλα μετα οτι ηθελα να πω μονο στον ψυχολογο..οι γονεις μου τωρα που ξερουν οτι περναω αυτη την φαση απλα δεν με πιεζουν τοσο πολυ για το σχολειο τιποτα αλλο..

  6. #6
    Ναι καταλαβαινω,ειναι δυσκολο να το αντιμετωπισουν αν δε γνωριζουν ομως.Πρεπει μονος σου να κανεις την αρχη.Εστω με τους πιο απλους τροπους.Βαλε λιγη μουσικη,βγες βολτες και κανε πραγματα που σε χαλαρωνουν με την παρεα σου.Σκεφτεσαι και τις σπουδες σου παραλληλα?Σε προβληματιζει ή εχεις αλλου ειδους ανησυχιες?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    44
    Κανω τα παντα ακουω μουσικη,παιζω μουσικη,ασχολουμαι γενικα με πολλα πραγματα..αλλα παντα εστω και λιγο θα το σκεφτω αυτο και θα μου κολλησει πιο μετα....σαν εμμονη ιδεα ειναι :/

  8. #8
    Ο γιατρος σου τι αλλο σου λεει?Πώς αλλιως μπορεις να το αντιμετωπισεις?

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by Fire View Post
    Ο γιατρος σου τι αλλο σου λεει?Πώς αλλιως μπορεις να το αντιμετωπισεις?
    Ο γιατρος μου λεει οτι πρεπει να αντιμετωπισω ολα αυτα που με τρομαζουν/αγχωνουν για να μου περασει..

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 15-08-2012, 16:03
  2. Πρέπει να πάω;
    By Κύκνος in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 43
    Last Post: 10-02-2011, 20:55
  3. Τι πρεπει να κανω??
    By prince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 20-02-2009, 22:21
  4. Δεν ξερω τι πρεπει να κανω...
    By igloo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 26-09-2008, 00:33
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
    By ΜΑΡΚΕΛΛΑ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 22-11-2006, 23:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •