νιώθω ότι θα ήταν καλύτερο για όλους να μην υπήρχα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    1

    νιώθω ότι θα ήταν καλύτερο για όλους να μην υπήρχα

    νιώθω ότι θα ήταν καλύτερο για όλους να μην υπήρχα. Είμαι ένα βάρος για όλους μια πληγή, για τους γονείς μου για του φίλους μου για τους συνεργάτες μου! Δεν έχω καταφέρει τίποτα στη ζωή μου! Είμαι εντελώς άχρηστος!

    έχω αρχίσει να σκεφτομαι πολύ σοβαρά τον θάνατο, αυτές οι σκέψεις με κρατούν ξύπνιο τα βράδια……… νιώθω μέρα με την μέρα να βυθίζομαι στην απελπισία, χρειάζομαι βοήθεια; Την θέλω; Δε ξέρω…

  2. #2
    Για να τα λες αυτά συμπεραίνω ότι συμβαίνουν πράγματα στην προσωπική και επαγγελματική σου ζωή τα οποία σε οδηγούν σ'αυτή την απογοήτευση.Ωστόσο μάλλον κάτι άλλο ειναι,πιο βαθύ, που σε ταλαιπωρεί και γι'αυτό κάνεις αυτές τις σκέψεις.Κανείς δεν είναι τέλειος αλλά δεν απελπίζονται όλοι,γι'αυτό λέω πως στην πραγματικότητα άλλη είναι η αιτία.Τη ξέρεις;

  3. #3
    Quote Originally Posted by adams View Post
    νιώθω ότι θα ήταν καλύτερο για όλους να μην υπήρχα. Είμαι ένα βάρος για όλους μια πληγή, για τους γονείς μου για του φίλους μου για τους συνεργάτες μου! Δεν έχω καταφέρει τίποτα στη ζωή μου! Είμαι εντελώς άχρηστος!

    έχω αρχίσει να σκεφτομαι πολύ σοβαρά τον θάνατο, αυτές οι σκέψεις με κρατούν ξύπνιο τα βράδια……… νιώθω μέρα με την μέρα να βυθίζομαι στην απελπισία, χρειάζομαι βοήθεια; Την θέλω; Δε ξέρω…
    Καλώς όρισες στον υπό ίδρυση σύλλογο μας.

    Μην αγχώνεσαι. Δεν είσαι ο μόνος ούτε μόνος. Είμαστε πολλοί κι εγώ παρών που διεκδικώ και την προεδρία του συλλόγου.

    Καλώς ήρθες, και ψηλά το κεφάλι.

    Γιατί είναι τα μεθοδικά παιγχνίδια της ζωής, να ελαττώσει και μειώσει τις αδυναμίες μέσα μας, και να αυξήσει και δυναμώσει τα λίγα καλά μέσα μας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    καλως ορισες στο φορουμ

  5. #5
    Ας μην ρίχνουμε παρακαλώ το φταίξιμο στην ζωή...

    Η ζωή είναι αυτό που είναι... και σίγουρα σε αυτό που είναι δεν περιέχεται το μεθοδικό παιχνίδι που περιγράφεις

    Τα κοινωνικά πρότυπα είναι που μας φέρνουν σε αυτό το σημείο! και οχι η ίδια η ζωή!

  6. #6
    τα επίθετα που χρησιμοποιείς, άχρηστος, ανίκανος, δεν έχω καταφέρει τίποτα...

    δεν έχουν σχέση με εσένα τον ίδιο... ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΒΕΒΑΙΗ πως ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΣ ΕΙΣΑΙ και ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ

    είναι η ίδια η κοινωνία που μας εξωθεί να καταλήγουμε να νιώθουμε ματαιομένοι και ανίκανοι, τα λανθασμένα πρότυπα που έχουν οικοδομηθεί και με τα οποία μας έχουν γαλουχίσει οι κακόμοιροι γονείς μας...

    Ξέρεις πόσες φορές έχω ακούσει τον αδερφό μου να λέει ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ???
    μερικές φορές οργίζομαι και με τον ίδιο μου τον εαυτό γιατι ίσως να έχω ξεστομίσει και γω τις ίδιες αυτές λέξεις..

    οργίζομαι με τους γονείς μας... που μας έβαζαν στην διαδικασία της σύγκρισης.. και αναζητούσαν την τελειότητα της "αποτυχημένης" τους εικόνας μέσα απο εμάς
    πόσο... μα πόσο λάθος...

    Μετά προσπαθώ να τους δικαιολογήσω και να πω, τόσα ήξεραν τόσα έκαναν...

    Μην στεναχωριέσαι καλέ μου ανταμς.... Διάβασε αυτά που σου γράφω... και προσπάθησε να τα σκεφτείς....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    τι σου συμβαινει ακριβως; πες μας. τι παει τοσο χαλια στη ζωη σου; και τι παει καλα; δε μπορει. θα υπαρχει.

Similar Threads

  1. ΕΡΕΥΝΑ.ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟ ΦΑΡΜΑΚΟ
    By kriti28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 61
    Last Post: 10-02-2021, 19:25
  2. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 02:20
  3. χρειαζομαι τον καλυτερο ψυχοθεραπευτη ΓΣΘ!!Βοηθηστε με
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 123
    Last Post: 27-01-2010, 01:01
  4. Να προσπαθεις για το καλυτερο...παντα?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 06-07-2008, 12:47
  5. ΕΙΜΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΦΙΛΟ
    By ΜΑΡΚΕΛΛΑ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 23-08-2006, 21:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •