όταν νευριάζετε, πώς αντιδράτε? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 80
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Εκφοβιστικός απέναντι σε τι;
    Η διαφορετική σου άποψη δεν μου στοιχίζει. Και μάλιστα ελεύθερα τη δέχομαι αν σε κάνει εσένα να λειτουργείς καλύτερα.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Εκφοβιστικός απέναντι σε αυτό που έχεις κάθε φορά να αντιμετωπίσεις. Δεν είναι εκφοβιστικός ο άνθρωπος ο οποίος δηλώνει οτί είναι \"φίδι κολοβό\'\';


    Αν π.χ. ένας άνθρωπος κάνει ένα λάθος μαζί σου, είπες, θα το πληρώσει και μάλιστα όχι μια φορά αλλά δύο. Ναι;

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Ναι. Αν μπορώ. Αργά ή γρήγορα.
    Αλλά αν είναι λάθος κι αναγνωριστεί τότε δεν έχει τίποτα να πληρώσει. Την πρώτη φορά.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Αν πω οτί προτιμώ να μη σου μιλήσω γιατί μπορεί και να σε θίξω, θα θύμώσεις μαζί μου;

    Δεν έχεις πάντοτε απέναντι σου ανθρώπους αγγελικά πλασμένους, ούτε είναι οι άλλοι άνθρωποι μέσα στο μυαλό σου για να καταλάβουν πάντα τι είναι αυτό που θα σε ενοχλήσει. Επομένως αν ένας άνθρωπος προβεί σε κάποιο σφάλμα, θα έχει να το θυμάται, κατα πως λες. Και μη μου πεις οτί σφάλματα δε γίνονται. Οι ανθρώπινες σχέσεις είναι γεμάτες απο δαύτα.

    Τα λεω καλά;

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Σφάλματα όλοι κάνουμε. Οι προθέσεις είναι αυτές που διαφοροποιούν. Αν κάποιος/α κοιτάει τον εαυτό του σε σημείο που θα με θίξει ασφαλώς θα υπάρξει αντίδραση. Ακριβώς επειδή ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος. Θα \"πονέσει\" δύο φορές.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Πως εγώ ξέρω τι θα σε θίξει; Είμαι μέσα στο μυαλό σου;

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Χρησιμοποίησε τη κοινή λογική. Όχι εσύ εδώ γενικά μιλώντας.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Θεωρείς οτί υπάρχει κοινή λογική στις ανθρώπινες σχέσεις;
    Οτί δλδ υπάρχουν \"αυτονόητα\"; Έχεις δηλαδή στο μυαλό σου έναν όπως λένε hard and fast rule στον οποίο θα πρέπει να συμμορφώνονται όλοι οι άνθρωποι, όλα αυτά τα εκατομμύρια προσωπικότητες του πλανήτη;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Ναι. Κι αν δεν συμμορφώνονται είναι στο χέρι σου να το πληρώσουν. Σε όλες τις σχέσεις. Προσωπικές, επαγγελματικές. Στα πάντα.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Τότε οι κοσμοθεωρίες μας δε συμφωνούν Αλέξανδρε.
    Δεν μπορώ λοιπόν να μιλήσω \"ελεύθερα\" σε έναν άνθρωπο που ασπάζεται μια ιδεολογία απόλυτα ικανή να αντιπροσωπεύσει όλον τον πλανήτη.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Δεν είναι ιδεολογία. Σεβασμός του εαυτού σου είναι.
    Και μάλιστα σε απελευθερώνει όταν τα \"πυρά\" πηγαίνουν εκεί που πρέπει.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Δλδ ο αυτοσεβασμός ο δικός μου σημαίνει οτί θα πρέπει να είμαι συνέχεια με το δάχτυλο στη σκανδάλη σε όποιον δεν συμμορφώνεται με τον προσωπικό μου ιδεολογικό πλαίσιο;

    Εξήγησε το μου αυτό σε παρακαλώ. Και αν θέλεις φυσικά και δεν ενοχλείσαι, εξήγησέ μου πως φαντάζεσαι οτί αυτό θα επηρεάσει τις σχέσεις μου.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Μα δεν μιλάμε για συμμόρφωση στο δικό σου προσωπικό ιδεολογικό πλαίσιο. Μιλάμε για πράγματα που σε θίγουν. Εσένα. Ο καθένας είναι ελεύθερος να ζει τη ζωή του όπως θέλει αρκεί να μην επηρεάζει αρνητικά τον άλλον.
    Δεν \"ενοχλούμαι\" από τη διαφωνεία σου. Απλώς δεν την έχω καταλάβει ακόμα. Δεν μου την έχεις εξηγήσει.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Το ίδιο πράγμα είναι. Αυτά που με θίγουν είναι το προσωπικό μου ιδεολογικό πλαίσιο. Τα κριτήρια αξιολόγησης τα δικά μου.
    Πιστεύεις οτί τα κριτήρια μου, τα γνωρίζει ο κόσμος όλος;

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Δεν είναι το ίδιο. Μπορείς να σχετιστείς με ανθρώπους που δεν ασπάζονται την \"ιδεολογία\" σου στο ελάχιστο. Αλλά όμως δεν σε θίγουν.

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •