Γιατί κλαίω με το παραμικρό;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    10

    Γιατί κλαίω με το παραμικρό;

    Καλησπέρα σας! Είμαι καινούρια στο forum. Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με μία κατάσταση που βιώνω. Είμαι 20 ετών και γενικώς από τότε που με θυμάμαι έχω μια τάση να είμαι απαισιόδοξη, μελαγχολική, ίσως εμμονική με διάφορα θέματα ανά περιόδους, υπερβολικά ευσυγκίνητη σε σημείο να κλαίω καθημερινά. Όταν ήμουν πιο μικρή την κατάσταση αυτή την απέδιδα στις διαταραχές της εφηβείας. Στα 17 μου χρόνια έκανα σχέση με ένα παιδί και τον πρώτο καιρό που είμασταν μαζί ήμουν πολύ χαρούμενη και όλα τα παραπάνω έπαψαν να ισχύουν σε πολύ μεγάλο βαθμό. Άρα σκεφτόμουν ότι όντως ήταν της εφηβείας. Όμως τον τελευταίο ένα χρόνο έχουν αρχίσει να εμφανίζονται. Κλαίω πάλι καθημερινά και νιώθω ότι κρεμάστηκα από πάνω από το αγόρι μου και είχα στηρίξει όλες μου ελπίδες να με κάνει χαρούμενη πάνω του και τώρα με το παραμικρό όταν θα έχουμε μια διαφωνία ή όταν δεν μου κάνει ένα χατίρι ή με παραμελεί για κάτι (γιατί όπως είναι φυσιολογικό έχει και εκείνος τα δικά του θέματα) αμέσως θα νιώσω ότι με απορρίπτει και θα καταρεύσω. Θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί πραγματικά με έχει προβληματίσει πολύ το γεγονός ότι κλαίω συνέχεια και στενοχωριέμαι(για πολλά θέματα όχι μόνο για το αγόρι μου). Μπορεί να είναι κάτι πιο σοβαρό από το ''είμαι ευαίσθητη''; Τι μπορώ να κάνω για να το βελτιώσω; Επίσης, πώς μπορώ να διαφυλάξω τη σχέση μου από αυτό, γιατί τον αγαπώ πολύ. Να συμπληρώσω ότι μένω μόνη μου με τη μητέρα μου η οποία έχει χρόνια κατάθλιψη και ο πατέρας μου ζει μακριά και είχε και εκείνος διάφορα ψυχολογικά θέματα που τον οδήγησαν κάποια περίοδο και στον αλκοολισμο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Δηλαδή για πες ένα παράδειγμα? Πες μια περίπτωση που έκλαιγες.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Δηλαδή για πες ένα παράδειγμα? Πες μια περίπτωση που έκλαιγες.
    Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ότι κλαίω όταν για οποιονδήποτε λόγο σοβαρό ή όχι μου ακυρώνει το αγόρι μου κάτι που έχουμε κανονίσει να κάνουμε μαζί...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Για πες και αλλα παραδειγματα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    10
    Όταν το αγόρι μου πει κάποιο παράπονό του για μένα, όταν λέει άσχετα θέματα και δεν ασχολείται με τη σχέση μας, όταν μου μιλάει απότομα η μητέρα μου, όταν αγχώνομαι με τη σχολή μου και γενικώς με ό,τι υποχρέωση αναλαμβάνω, όταν κάνω πολλά πράγματα και πιέζομαι, σε οποιονδήποτε έντονη συζήτηση που νιώθω ότι αδικούμαι, σε ταινία και σε ό,τι βρω κάθε μέρα. Αλλά κυρίως κλαίω γιατί συνέχεια σκέφτομαι. Συνέχεια στο κεφάλι μου υπάρχουν σκέψεις αρνητικές και απαισιόδοξες... Ελπίζω να μουν κατατοπιστική!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Μηπως τα εχεις επανοθεσει ολα στον δικο σου κ τον εχεις θεοποιησει στο μυαλο σου, με αποτελεσμα ετσι να παραμελεις τον εαυτο σου? διοτι μπορει ετσι να νιωθεις ασφαλης, αλλα σκεψου οτι πρεπει να στηριχτεις κ στις δικες σου δυναμεις! κ οχι να ζεις στην σκια του!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Απο ποια ηλικια ξεκινησε το φαινομενο?
    Και το αγορι ειναι το ιδιο με αυτο που γνωρισες στα 17?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    10
    Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον! Έχεις δίκιο σε αυτό που λες... Αλλά δεν ξέρω πώς να το κάνω αφού πριν τη σχέση αυτή ήμουν σε μια διαρκή θλίψη...κάνω πολλά πράγματα στη ζωή μου έχω τους φίλους μου τη σχολή μου τη δουλειά μου αλλά δεν είμαι χαρούμενη! Μόνο ο έρωτας με έκανε να ξεχαστώ και να ζήσω τόσο όμορφα!!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Απο ποια ηλικια ξεκινησε το φαινομενο?
    Και το αγορι ειναι το ιδιο με αυτο που γνωρισες στα 17?
    Ναι το ίδιο είναι. Το φαινόμενο αν εννοείς της θλίψης ξεκίνησε από τις τελευταίες τάξεις του δημοτικού και πιο μικρή ήμουν πολύ αγχώδες παιδί απότι λίγο θυμάμαι και μου λέει και η μητέρα μου δεν ξερω αν σχετιζεται! Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μαλιστα. Για την ευκολια στο κλαμα,απο ποτε?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Μαλιστα. Για την ευκολια στο κλαμα,απο ποτε?
    Από δευτέρα γυμνασίου 13 ετών εκεί...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εγω νομιζω οτι η μαμα σου ειναι υπερπροστατευτικη και καλοβολος ανθρωπος.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Εγω νομιζω οτι η μαμα σου ειναι υπερπροστατευτικη και καλοβολος ανθρωπος.
    Είναι και τα 2 όντως! παίζει κάποιο ρόλο αυτό πιστεύεις;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Βεβαιως, διοτι το ποιον ενος ανθρωπου διαμορφωνεται και απ το περιβαλλον στο οποιο ανατραφηκε, περαν της φυσικης καταβολης.
    Απο σπουδη τι κανεις ακριβως?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Βεβαιως, διοτι το ποιον ενος ανθρωπου διαμορφωνεται και απ το περιβαλλον στο οποιο ανατραφηκε, περαν της φυσικης καταβολης.
    Απο σπουδη τι κανεις ακριβως?
    στο τμήμα φυσικής σπουδάζω..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβος για το παραμικρο
    By AnastasiaF in forum Κακοποίηση
    Replies: 5
    Last Post: 29-08-2012, 23:29
  2. Με το παραμικρό κατηγορείτε οποιονδήποτε ως τρολλ
    By 12345 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 14
    Last Post: 12-11-2011, 11:51
  3. Replies: 10
    Last Post: 24-09-2011, 20:49
  4. καθε μέρα κλαιω
    By Σαρα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 07-02-2010, 01:52
  5. με το παραμικρο
    By hrsta in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 03-12-2008, 15:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •