????
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: ????

  1. #1

    ????

    Γεία σας,

    Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να αναφερθώ σε θέματα που με προβληματίζουν! Είμαι 21 χρονών, μέχρι τώρα δε θυμάμαι να είχα μια σχέση που θα δοθώ ολοκληρωτικά, ακόμα και η πρώτη μου ολοκληρωμένη σχέση στα 20 ήταν με ένα παιδί που δε έδωσα τον εαυτό μου, που δε μοιραζόμουν πράγματα μαζι του απλά περνούσα καλά, τον γνώριζα πολλά χρόνια και είχε δείξει πως με θέλει πολύ γι αυτό και πήρα την απόφαση να είμαι μαζί του. Το πρόβλημα μου είναι πως οι σχέσεις με κουράζουν, υπάρχουν περίοδοι στη ζωή μου που μπορεί να έχω μια σχέση και στο μήνα να έχω κουραστεί, να μη μπορώ να μοιραστώ απλά καθημερινά πράγματα μαζί του, θέλω απλά ώρες ώρες να με αφήνει μόνη μου και μετά απο λίγο καιρό απλά να μην τον αντέχω χωρίς ιδιαίοτερο λόγο απλά μου συμβαίνει.... Είναι κάτι που επαναλαμβάνεται και με προβληματίζει τ είναι αυτο που φταίει και με κάνει να φέρομαι τόσο χαζά....:/ Βέβαια μπορεί να υπάρχουν φορές που είμαι μόνη και νιώθω την ανάγκη μιας σχέσης, τότε μπορεί να φλερτάρω με κάποιον, να βρεθώ με κάποιον που έχει εκδηλώσει κάποιο ενδιαφέρον για εμένα,δίχως να μου αρέσει ιδιαίτερα και μέσα σε δυο μέρες απλά είμαι οκ... Το τελευταίο μήνα έχει αρχίσει να μ αρέσει ένα παίδι είναι απ τη σχολή μου, είναι πάρα πολυ καλό παιδι ξεκίνησα με βλέματα και χαμόγελα και πρόσφατα μια κοινη μας γνωστή μου είπε πως τ αρέσω.! Φοβάμαι πως αν ξεκινήσω κάτι μαζί του,θα ξανα κάνω τα ίδια και είναι τόσο καλός...... :/ Τ μου συμβαίνει,γιατί φέρομαι έτσι,τ με συμβουλεύεται να κάνω με το παιδί..??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    στην ουσια κουκλιτσα δε θελεισ κανεναν αγαμια λεγεται απο την οποια ξεθωλονεισ μεσα σε 2-3 φορεσ κ μετα βγαινει στην επιφανεισ ο πργματικοσ σου εαυτοσ που ειναι αυτο δηλαδη οτι δεν θελεισ κανεναν παιζεισ εσυ τωρα τον εαυτο σου δεν ξερεισ ακομα μικρη εισαι μην ανυσηχεισ δεν ειναι τπτ σοβαρο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Εχώ πάει μόνο με έναν,με το πρώτο.. Με τους άλλους μπορει μόνο να μιλήσουμε και τίποτα παραπάνω.. Με δυο σχέσεις που έκανα μετά από αυτόν,κρατησαν λιγο και είχαμε μόνο φιλία και χάδια,δε είναι ότι κάνω μια σχέση επειδή αναζητώ το σεξ. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    ενταξει τ αλλαζω μπορει να θεσ αποδοχη ασφαλεια κλπ γεμιζεισ λιγο αισθανεσαι δυνατη φευγεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    7
    απλα αποσα διαβασα, ενθουσιαζαι πολυ αυκολα..νιωθεις οτι πνιγεσαι στην ιδεα της σχεσης?

  6. #6
    Είμαι πολυ συγκρατημένη σαν άνθρωπος δε θα έλεγα πως ενθουσιάζομαι εύκολα! Αγχώνομαι μόνο στην ιδέα, δυσκολεύομαι να έχω μια κοινή πορεία με τον άλλον,με κουράζει. Δε είναι καθόλου ωραίο αυτό. Συγκεκριμένα ήμουν κάποια στιγμή με κάποιον για 2 μήνες μετα δεν αντεχα αλλό χωρισαμε είναι πολυ καλός αυτός συνέχιζε να το παλεύει αλλα εγώ πνιγόμουν χωρις ιδιαίτερο λόγο και απομακρυνόμουν και δε του φερόμουν καλά.. Ξέρω ότι είναι πολυ παιδιάστικο,ανόητο και πως μπορεί να πληγώνει ορισμένους ανθρώπους αλλα δυσκολεύομαι να τ ελεγξω και δε ξέρω πως να διορθώσω αυτή τη συμπεριφορά μου :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    ενταξει εισαι μοναχικοσ τυποσ ασ πουμε κουκλιτσα η ηλικια σου σημαινει λιγεσ εμπειριεσ κ με λιγεσ εμπειριεσ ουτε τον εαυτο σου ξερεισ ουτε τον κοσμο οποτε μην αγχωνεσαι ασε να μεγαλωσεισ κ θα δει πωσ θα παει για την ωρα μη σε απασχολει
    μεγαλονωντασ στρωνουν αυτα μη στεναχωριεσαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Ξερω πολλους ανθρωπους που δυσκολευονται να ερωτευτουν η δεν ερωτευτηκαν ποτε τους ωστε να δωθουν ολοκληρωτικα σε καποιο.
    Οι ανθρωποι που λειτουργουν με την λογικη γενικα στους αλλους τομεις της ζωης τους συχνα "εκλογικευουν" και τις ανθρωπινες σχεσεις και εκει που βασιλευει η λογικη το συναισθημα ατροφει.

    Αλλα πιστευω οτι και νεαρο της ηλικιας παιζει μεγαλο ρολο.
    Δεν κανεις καμια υποχωρηση γιατι εχεις χρονια μπροστα σου.
    Μεγαλωνοντας ολοι αρχιζουν να παραβλεπουν καποια πραγματα και να κανουν παραχωρησεις πανω στο θεμα των σχεσεων.

    Ετσι πιστευω αλλα αυτη ειναι απλα η αποψη μου.

    Αν και αυτο που λες το ακουω ολο και απο περισσοτερους ανθρωπους οσο περναει ο καιρος.

  9. #9
    Η αλήθεια είναι πως λειτουργώ με τη λογική,δε αφήνομαι σε συναισθήματα και δε εκφράζομαι.! Επειδή όμως δε ειμαι μόνη σε αυτό και δε θέλω να πληγώνω και να στεναχωρώ τους άλλους θέλω να το παλέψω και για αυτό το σκέφτομαι και είναι κάτι που με προβληματίζει! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μπορει να σε πιανει φοβια της δεσμευσης. Παντως αν ερωτευτεις πραγματικα και υπαρχει επικοινωνια, χημεια, μαθηματικα, φυσικη, αρχαια κλπ θα θες να εισαι ολη μερα με τον αλλο. Ισως να εχεις μεσα σου καποιες αποψεις περι σχεσεων ερωτα αλλο φυλο κλπ που υποσεινηδητα να σε κανουν να σαμποταρεις την ολη φαση. Ισως να υπαρχουν κ αλλοι λογοι, με περισσοτερες λεπτομερειες μπορει να φανει. Αν γνωρισεις ομως αυτον που θα ξερει τι να κανει για σενα χωρις να σε ρωτησει, τοτε θα εισαι οκ, αλλιως θα φταις εσυ. Δωσε βαση βεβαια στο γεγονος οτι η ερωτικη ελξη δεν δημιουργειται βασει λογικης, δεν ειναι επιλογη. Στην πρωτη σχεση σου λοιπον λες τη φραση πηρα την αποφαση γτ με ηθελε χρονια, ειναι καλος κλπ. Αρα δεν υπηρχε αυτο το κατι να σε τρελενει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by moby View Post
    Είμαι πολυ συγκρατημένη σαν άνθρωπος δε θα έλεγα πως ενθουσιάζομαι εύκολα! Αγχώνομαι μόνο στην ιδέα, δυσκολεύομαι να έχω μια κοινή πορεία με τον άλλον,με κουράζει. Δε είναι καθόλου ωραίο αυτό. Συγκεκριμένα ήμουν κάποια στιγμή με κάποιον για 2 μήνες μετα δεν αντεχα αλλό χωρισαμε είναι πολυ καλός αυτός συνέχιζε να το παλεύει αλλα εγώ πνιγόμουν χωρις ιδιαίτερο λόγο και απομακρυνόμουν και δε του φερόμουν καλά.. Ξέρω ότι είναι πολυ παιδιάστικο,ανόητο και πως μπορεί να πληγώνει ορισμένους ανθρώπους αλλα δυσκολεύομαι να τ ελεγξω και δε ξέρω πως να διορθώσω αυτή τη συμπεριφορά μου :)
    νομιζω οτι αυτο που συμβαινει ειναι οτι εχεις αναγκη απο μια ομορφη και ενθουσιωδη σχεση, αλλα δεν εχεις συναντησει ακομα καποιον που να σε ενθουσιασει. "προσπαθεις" ετσι να ανταποκριθεις σε σχεσεις με καποιους που τους αρεσεις, αλλα εσυ δεν τρελαινεσαι κιολας, γιαυτο σου ξεφουσκωνει πολυ γρηγορα.
    οταν ερωτευτεις με καποιον αμοιβαια, θα δεις οτι ολα θα κυλανε μονα τους και μαγικα χωρις να εχεις καμια απορια και αγωνια.

  12. #12
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Μπορει να σε πιανει φοβια της δεσμευσης. Παντως αν ερωτευτεις πραγματικα και υπαρχει επικοινωνια, χημεια, μαθηματικα, φυσικη, αρχαια κλπ θα θες να εισαι ολη μερα με τον αλλο. Ισως να εχεις μεσα σου καποιες αποψεις περι σχεσεων ερωτα αλλο φυλο κλπ που υποσεινηδητα να σε κανουν να σαμποταρεις την ολη φαση. Ισως να υπαρχουν κ αλλοι λογοι, με περισσοτερες λεπτομερειες μπορει να φανει. Αν γνωρισεις ομως αυτον που θα ξερει τι να κανει για σενα χωρις να σε ρωτησει, τοτε θα εισαι οκ, αλλιως θα φταις εσυ. Δωσε βαση βεβαια στο γεγονος οτι η ερωτικη ελξη δεν δημιουργειται βασει λογικης, δεν ειναι επιλογη. Στην πρωτη σχεση σου λοιπον λες τη φραση πηρα την αποφαση γτ με ηθελε χρονια, ειναι καλος κλπ. Αρα δεν υπηρχε αυτο το κατι να σε τρελενει.
    Συμφωνώ με αυτό.Πιθανότατα είναι η ηλικία σου, αν όμως το βλέπεις να συνεχίζεται τότε μάλλον όντως είναι ο φόβος της δέσμευσης.Εσύ θα το δεις αυτό.Πάντως αν καταλήξεις στη δεύτερη περίπτωση τότε ψάξε το λόγο που σε πνίγει ο άλλος.Τι σημαίνει για σένα να είσαι σε σχέση με κάποιον,πώς το έχεις όλο αυτό στο μυαλό σου.Παίζει ρολο και η οικογένειά σου,για παράδειγμα,κάποιες κοπέλες που έχουν μεγαλώσει σε μονογονεική οικογένεια συχνά παρουσιάζουν αυτό το φόβο,χωρίς βέβαια να είναι απόλυτο.

  13. #13
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας είναι κάτι που συνεχίζω να το ψάχνω και να το σκέφτομαι και μια συζήτηση που είχα πρόσφατα κατέληξε σε ακριβώς αυτό που μου λέτε πως ίσως να μην έχει βρεθεί αυτός που θα με ξεκλειδώσει.. Διάβασα μια θεωρία τη θεωρία δεσμού ενός ψυχολόγου το 1957 (νμζ) και έλεγε υπάρχουν άνθρωποι που λόγο σχέσης με τους γονείς να υπάρχουν φορές που έχουν ανάγκη τους ανθρώπους και να αναζητούν τη δέσμευση και την ίδια στιγμή να απομακρύνονται νιώθοντας πως αυτό που έχουν δε τους εκφράζει και δε τους γεμίζει ακριβώς αυτό που νιώθω... Προσπαθώ να θυμηθώ και να αναλύσω τη συμπεριφορά μου ως παιδί δε ξέρω το ψάχνω ακόμα!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εγω λεω να πραξεις οπως νιωθεις καλυτερα. Αμα εισαι σε μια σχεση και δε γουσταρεις καντηνε μ ελαφρα. Αν δε θες να κανεις σχεση, μην κανεις. Δεν υπαρχει κανονας να λεει οτι το φυσιολογικο ειναι το ταδε ή το δεινα. Και κατι αλλο, απεφυγε τα καλα παιδια γιατι δυσκολα θα σε συγκινησουν. Δεν πας για γαμο στην ηλικια σου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    123
    αυτο ακριβως συμβαινει και σε μενα...Εχω γνωρισει και εχω κανει σχεσεις με πολυ καλα πεδια αλλα πραγματικα μετα απο 2 μερες το πολυ νιωθω κενη,χωρις συναισθημα και κινητρο...Δεν ειμαι αναισθητη ή σκληρη αμα το κοβω αποτομα στον αλλο απλα δεν εχω ερωτευτει και θα ηταν αδικο και για τους δυο να συνεχιστει...και τοτε ναι πιστευω πως ολα θα ειναι ξεκαθαρα..

    Δεν ξερω για ψυχολογικες θεωριες ή για την περιπτωση να εχω καποιου ειδους ψυχολογικη δυσλειτουργια επειδη οταν εχω σχεση νιωθω οτι πνιγομαι και ολα τα συμπτωματα που περιεγραψες...αν και διαβαζω διαφορα αρθρα περι φοβου της δεσμευσης που με προβληματιζουν ... http://e-psychology.gr/relations-sex...-ths-desmeushs

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •