Ακομη ενα θέμα για την βουλιμια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    5

    Ακομη ενα θέμα για την βουλιμια

    Σας διαβαζω μερικες μερες τωρα και παρατηρω οτι οι περισσοτερες περιπτωσεις εχουν σχεση με τη βουλιμια και την υπερφαγια.Θα ηθελα απο οσους εχουν βιωσει για τουλαχιστον ενα χρονο και βουλιμια να μου πουν τι ειδους επιπτωσεις ειχε για τον οργανισμο τους και αν τελικα γιατρεφτηκαν.Σας ευχαριστω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γιατι ρωτας αγαπη?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    5
    απλα θελω να γνωριζω το ποσο κακο κανουν οι εμετοι κατα ποσο κανουν ανεπανορθωτη ζημια στον οργανισμο.εχω διαβασει πολλα εχω δει κ βιντεο ειδικα σε ενα ελεγε πως μια κοπελα ειχε κανει τοσο κακο στον οργανισμο που δν μπορουσε να επανελθει κ τελικα πεθανε..ρωταω γιατι ζω και εγω αυτον τον γολγοθα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Για ποιους λογους πιστευεις οτι οδηγηθηκες στη βουλιμια? Πριν ποσο καιρο ξεκινησε?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    5
    τους λογους τους ψαχνω πλεον με την βοηθεια ειδικου εχω ενα ιστορικο 6 χρονων ανορεξιας-βουλιμιας δν θα ηθελα να αναφερθω σε αυτα στο κατω κατω ειναι μια σχετικα κοινη ιστορια το μονο που θελω ειναι να μαθω τις μακροχρονιες επιπτωσεις γενικα γνωριζει κανεις αν μπορω να συμβουλευτω καποιον γιατρο?γαστεντερολογο ασ πουμε?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Mαλιστα. Δε γνωριζω να σου πω αν η μεγαλη συχνοτητα εμετων κανει μονιμο προβλημα, προφανως ομως σιγουρα δεν ειναι κατι καλο να κανεις συνεχεια εμετο. Σε ρωτησα αρχικα μηπως μπορεσεις κ επανελθεις σε μια κανονικη διατροφη οποτε δεν κανεις κ εμετους....Αν θες παντως να γραψεις περιπου τι σου λεει ο ειδικος θα ταν ενδιαφερον συνοπτικα. Για το γιατρο μπορεις να ρωτησεις κ παθολογο φανταζομαι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Αγαπημενη Αγαπη οι εμετοι μπορουν να δημιουργησουν πολλες τοσο μακροπροθεσμες οσο βραχυπροθεσμες βλαβες στον οργανισμο! Εκανα εμετους κ χρηση καθαρτικων χρονια, κ πραγματικα ευχομαι να μην μ ειχε συμβει ποτε! Ξεκινησα κι εγω στα 17 με ανορεξια κ επειτα ταλαιπωρουμουν με νευρικη βουλιμια, φετος τελη καλοκαιριου μπορεσα να το ξεπερασω μετα απο 5 χρονια, πλεον τρωω φυσιολογικα διατηρω σταθερο βαρος κ δν παθαινω εμμονες αν παω πχ σε ταβερνα η σε γενεθλια κ εχει μπουφε! Για να επανελθω στο θεμα των εμετων, εγω μεχρι κ καυτηριασεις εκανα! Για πονο στον λαιμο δν το συζητω κ ειδικα αν εισαι καπνιστρια, ακομα χειροτερα, νιωθεις συνεχεια εκεινη την απαισια ξινη αισθηση! Μπορει να επελθει χαλαση του σφιγκτηρα του οισοφαγου μετα απο μακροχρονια προκληση εμετων! Μπορεις ναι να συμβουλευτεις γαστρεντερολογο κ να κανεις μια γαστροσκοπηση για να διαγνωσει αν εχεις πχ ελκος, η αιμορραγια η οτιδηποτε αλλο σχετιζεται με το πεπτικο συστημα! Αλλα το βασικοτερο ειναι να σταματησεις τους εμετους κ να εστιασεις στο ψυχολογικο κομματι της αρρωστιας! Αυτα! Ευχομαι ολα να σου πανε καλα! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. 2 ώρες ακόμη...
    By ΕΡΗ_1982 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 25-05-2012, 16:22
  2. πόσο ακόμη ?
    By mavrompizelo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 14-03-2011, 12:40
  3. έχω ακόμη πρόβλημα
    By soupsoup in forum Κακοποίηση
    Replies: 38
    Last Post: 09-09-2009, 21:18
  4. arktos ακόμη ζει...
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 08-03-2009, 16:09
  5. Πόσο θα αντέξω ακόμη?
    By aval in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 25-07-2006, 17:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •