anorexia pali
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13

Thread: anorexia pali

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    4

    anorexia pali

    helloo...eixa ksanagrapsei prin apo ligo kairo sto forum...loipon. eimai 162 kai imoun mexri prin 2 vdomades,43 kila. den einai kai ypervolika xamilo varos,to kserw,alla einai xamilo varos.prin apo 2 vdomades loipon,apofasisa oti den mporousa na dwsw eksetaseis(paw 2a lykeiou) stin katastasi pou vriskomoun,diladi na zalizomai synexeia,na ponaw pantou apo ypervoliki gymnastiki e kai ktl...den ypirxe periptwsi na dwsw eksetaseis etsi.apofasisa loipon na allaksw.arxisa na trww kanonika.diladi oso pio kanonika mporw,to paleyw,trww peripou 600 thermides kathe mera( apo 180 pou etrwga prin).omws to thema einai oti den thelw na valw kila.thelw na niwthw kala me ton eayto mou alla na min valw kila...poses thermides mporw na trww xwris na paxynw allo?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    118
    Axxxx ξεκόλλα απ\'το μυαλό σου!!!!

    Πως μπορεί να νιώθεις καλά όταν είσαι μόνο 43 κιλά σε αυτή την ηλικία; Δε ξέρω πως μοιάζεις εξωτερικά με αυτά τα λίγα κιλά που λες αλλά επειδή προσπαθώ να το φανταστώ σου λέω να μην αρχίσεις τις εμμονές με τα κιλά και τις θερμίδες !! 180 θερμίδες;;;; 600;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    180 θερμίδες; 600 θερμίδες; Ξέρεις πόσο πρέπει να τρώει μια κοπέλα στην ηλικία σου που είναι ακόμα στην ανάπτυξη και διαβάζει για το σχολείο; 2000 θερμίδες. Εδώ δίαιτα δίνουν για να χάσει κιλά κάποιος και απαγορεύεται να κατέβει κάτω από 1000 θερμίδες. Συνήθως δίνουν 1200 για δίαιτα (σε γυναίκες με μέτριο ύψος, γιατί σε άντρες δίνουν συνήθως 1600). Και κάνεις και μανιωδώς γυμναστική;

    Δε ξέρω πως ακριβώς σου έχει μείνει η ιδέα ότι τα 43 κιλά δεν είναι υπερβολικά χαμηλό βάρος για το 1,62 ύψος. Αλλά είναι. Και όταν έχεις ήδη τόσα συμπτώματα πως μπορείς να συνεχίζεις; Έχεις ιδέα πόσο κινδυνεύεις; Αλλά το κυριότερο. Καταλαβαίνεις πόσο διαστρεβλωμένη ιδέα έχεις για το σώμα σου και για τον εαυτό σου;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Έχεις σκεφτεί να επισκευτείς κάποιον ειδικό?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    κοριτσι μου
    εχεις καποιες εμμονες με το σωμα και τα κιλα σου. οκ δεν ειμαι ουτε ειδικος για να στο λυσω ουτε ειμαι εδω για να σε κρινω αλλα να σε βοηθω με οποιον τροπο μπορω.
    Παρα την εντονη ανησυχια σου λοιπον για τα κιλα, σκεφτηκες πολυ ωριμα οτι η προτεραιοτητα σου τωρα ειναι οι πανελληνιες σου. Νιωθεις αδυναμη και σωματικα και πνευματικα- κατι καθολου παραξενο διοτι εισαι ελλειποβαρης και αρα ο οργανισμος υπολειτουργει.
    Τουλαχιστον για την περιοδο αυτη γινε οσο πιο ελαστικη μπορεις στο θεμα αυτο. Κι ας νιωσεις και λιγο ασχημα με το θεμα της εμφανισης. Μπορεις να συνεχισεις τις διατροφικες ακροτητες μετα τις εξετασεις- ετσι δεν ειναι? ( χωρις αυτο να το παρεις ως ενθαρρυνση, το καλυτερο θα ηταν να πας σε ειδικο και να δουλεψεις σοβαρα με αυτο το θεμα που απορροφα οπως φαινεται ολο το ειναι σου)
    προχωρα εισαι σε καλο δρομο, καλα εκανες και αυξησες τις θερμιδες. Κι ας παει και λιγο πισω η γυμναστικη. Παρε και καμια βιταμινη για να μπορεις να εχεις μεγαλυτερη συγκεντρωση και διαυγεια.
    Ειναι κρισιμη περιοδος και χρειαζεται ενα δυνατο σωμα!! Γι αυτο βαλε πισω τα αλλα και κοιτα να το δυναμωσεις οσο μπορεις.
    Ειμαστε διπλα σου.
    Φιλια

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    συμφωνω απολυτα με οσα σου λεει η weird.....

    και να προσθέσω πώς ειτε σ αρέσει είτε όχι, αν συνεχισεις έτσι με 180 θερμίδες/ημέρα όχι μόνο θα εξακολουθεις να νιωθεις αδύναμη και σκατα γενικοτερα, αλλα θα σταματήσεις να χάνεις και κιλά αφου έτσι καταστρέφεις και τον μεταβολισμό σου....μπορεις να ρωτήσεις και εναν διαιτολογο, ο οποιος θα σε κράξει για το διατροφικο μοντέλο που ακολουθεις........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    177
    Καλή μου στο σημείο που βρίσκεσαι τώρα με τις 150-600 θερμίδες σε διαβεβαιώ οτι ο οργανισμός σου έχει σταματήσει να κάνει καύσεις. Φαντάσου οτι ο οργανισμός σου έχει μια ασφαλιστική δικλείδα και μόλις δει οτι λιμοκτονεί ...¨κλείνει\" τις μηχανές καύσης για να αποθηκεύσει ενέργεια. Οπότε με το να τρως λιγάκι και να σκοτώνεσαι στη γυμναστική δεν καταφέρνεις απολύτως τίποτα.
    Τώρα όταν κάποιος ασκείται έχει αυξημένες ανάγκες για θρεπτικά συστατικά...καταρχάς χάνεις πολλά υγρά οπότε θυμήσου να πίνεις πολύ νερό που δεν βλάπτει και σε τίποτα και επίσης ΠΡΕΠΕΙ να τρως ειδάλλως καταπονείς ασκόπως τον οργανισμό σου.
    Σύμφωνα με το ύψος σου το 43 κιλά είναι υπερβολικά λίγο.

    Μπράβο σου που πήγες στις 600 θερμίδες προσπάθησε να το κρατήσεις αυτό και δεν θα πάρεις κιλά αυτό είναι βέβαιο. Ίσα ίσα θα αισθανθείς πιο δυνατή.
    Θα σου πρότεινα επίσης μια και που είσαι και σε δύσκολη φάση...να παίρνεις μια πολυβιταμίνη κάθε μέρα γιατί και με την τόσο αυστηρά υποθερμιδική δίαιτα που έκανες δεν θα έπαιρνε ο οργανισμός σου τις απαραίτητες βιταμίνες.

    Προσπάθησε οι 600 θερμίδες σου να είναι οτι καλύτερο μπορείς να φας (οχι παγωτα και πίτσες πχ) για παράδειγμα ρύζι, μακαρόνια, αυγό, κρέας, ψάρι και τεσπα οτι σε ευχαριστεί και μπορείς να το φας πιο εύκολα..

    Στην φάση που είσαι το άγχος έιναι μεγάλο (2α λυκείου) φρόντισε λίγο τον εαυτό σου..πάρε την πολυβιταμίνη, πιες νερό πολύ φάε οτι μπορείς και σε ευχαριστεί και θυμίσου κάνε και καμια βολτούλα έξω αν δεν κάνεις θα νιώσεις πολύ καλύτερα.

    Φιλιά, Αγγελική

    PS: Αν θες γράψε μου με λεπτομέρεια τι τρως αυτή την περίοδο.

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    67
    Καλό μου κορίτσι

    Είδα ότι ο προβληματισμός σου είναι μόνο πως θα αισθάνεσαι καλά καθώς θα συνεχίσεις να υποσιτίζεσαι.
    Γιατί θα πρέπει να καταλάβεις ότι αυτό κάνεις.

    Ισως να σκεφτεις, τι μου λέτε τώρα? Δεν βλέπετε ότι έτσι είναι όλα τα μοντέλα, έτσι ειναι όλες οι σταρ, και όλες οι πετυχημένες στην τηλεόραση και στον κινηματογράφο?

    Αυτό που βλέπουμε, αυτό που βλέπεις και εσύ αλλά και άλλα κορίτσια στην ηλικία σου είναι μόνο αυτό που λάμπει κάτω απο τους προβολείς.
    Αυτό που δεν βλέπουμε είναι το πόσα προβλήματα δημιουργεί αυτή η στέρηση στον οργανισμό αυτών των κοριτσιών. Οτι χάνουν ακόμα και την ζωή τους στην προσπάθειά τους να είναι όλο και πιο αδύνατες.

    Φαντάζομαι ότι οι δικοί σου άνθρωποι που σε αγαπούν θα ανησυχούν που είσαι τόσο αδύνατη, που καταπονεις τον εαυτό σου με την τόση γυμναστική και με την εξάνληση που αισθάνεσαι.
    Μίλησε μαζί τους, πες τους αυτό που σε απασχολει. Ζήτησε ίσως και την βοήθεια κάποιου ειδικού.
    Σκέψου ότι για να μπορέσεις να κάνεις στην ζωή σου τα όνειρά σου πραγματικότητα θα πρέπει να εισαι δυνατή.

    Ολα να πάνε καλά σου εύχομαι.
    Μαρίνα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    Βρε lalala ξυπνα επιτελους,
    και αντε εσυ εισαι στον κοσμο σου, οι γονεις σου τι κανουν? Δεν σε βλεπουν πετσι και κοκαλο που φανταζομαι να εισαι με τοσα λιγα κιλα?
    Τι κανουν? μου φαινεται αδιανοητο.... Τετοια αδιαφορια.
    Ενταξει και εμενα μου αρεσει το αδυνατο σωμα αλλα το κοκκαλιαρικο ειναι μια αηδια. Για το υψος σου πρεπει να εισαι 50 κιλα για να εισαι αδυνατη, απο κει και κατω εισαι ενα ματσο κοκκαλα! σορυ που σου μιλαω ετσι αλλα πρεπει να δεις την πραγματικοτητα, η οποια ειναι πως για να βλεπεσαι και να εισαι ωραια πρεπει να βαλεις καποια κιλα. Και παλι θα εισαι αδυνατη αλλα ομορφη. Αυτα απο μενα.
    Οι φιλοι σου τι σου λενε? οτι εισαι ωραια ετσι?

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    η κοσμάρα μουυυυυυυυ!!!
    Posts
    39
    και εγω δευτερα λυκειου ειμαι και δινω πανελληνιες σε ενα χρονο το ιδιο και εσυ.Σκεψου λιγο τις προτερεοτητες που βαζεις στη ζωη σου.Νομιζεις οτι θα περασεις εκει που θες αν δεν τρεφεσαι σωστα αν δεν εχεις ενεργεια?πως θα δοσεις εξαιτασεις?πως θα διαβασεις?εδω κρινεται το μελλον σου!Ειναι η χροινια σου!Δεν παιζουμε με αυτα!Δεν σκεφτεσαι λιγακι οτι δινουμε πανελληνιες και πρεπει να τα δοσουμε ολα για να περασουμε, οχι για να μην περασουμε.Εχουμε ολη τη ζωη μπροστα μας για να αδυνατισουμε και ολα τα σχετικα.τωρα μετραει αυτο!Αυτο και μονο!Ετσι να σκεφτεσαι...και εγω ετσι σκεφτομαι.

    ασε που εισαι και πολυ αδυνατη!υπερβολικα θα ελεγα....εισαι υπερβολικα αδυνατη.εμενα αν με εβλεπες θα με ελεγες υπερβαρη δλδ...με υψος 1.66 και 57 κιλα.!!!ειμαι και ενα κιλο παραπανω απο το να λεγομαι αδυνατη!κι ομως δεν με νοιζει πια...καποτε με ενοιαζε παρα πολυ.αλλα ειναι απλα κομπλεξ αυτο!Καλα θα κανεις να το αποβαλεις...!!

    και οι φιλες σου δεν σου λενε κατι?τι δσου λενε?οπι γονεις σου τι σου λενε?δεν βλεπουν οτι δεν τρως?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    104
    Το μόνο που μπορώ να σου πω και καλό θα ήταν να το ακούσεις είναι ότι τα ίδια έλεγα...Δυστυχώς είναι θέμα του μυαλού όλο αυτό και όσο προχωράει τόσο πιο πολύ βυθίζεσαι... Τα 43 κιλά ναι είναι πολύ λίγα και που να δεις όταν τα 43 γίνουν 40 και μετά 38 πως θα νιώθεις... ήμουν τρίτη λυκείου, διάβαζα συνέχεια, δεν έτρωγα τίποτα-είχα αρχίσει απο δευτέρα σαν και εσένα- ήμουν μαθήτρια του 18 και από τις λυποθημίες μέσα στις πανελλήνιες έγραψα για 13.300. Τώρα θα σου πω οτι είμαι ικανοποιημένη από τη σχολή μου -τελειώνω κοινωνική λειτουργός- αλλά τότε που ήθελα τόσο να περάσω ψυχολογία ένιωσα οτι με κατέστρεψα εγώ η ίδια. όταν άρχισα ήμουν 48 με ύψος 1.62... Μετά ήρθαν τα 45, μετά τα 42, μετά τα 40, 38, μετά με σώσαν... Στο τσακ, στο λέω...Οι γονείςμου με πήγαν σε ενδοκρινολόγο που είπε οτι δεν μπορεί να κάνει τπτ γιατί το πρόβλημα είναι ψυχιατρικό και με παρέπεμψε σε ψυχίατρο, που δεν ξέρω πως αλλά μόνο αυτός με βοήθησε. Επί 2 χρόνια έκανα εμετούς όποτε με πίεζαν να φάω \"κανονικό\" φαί, ένιωθα οτι ενώ μιλούσα ότι είμαι αλλού (το σώμα μου σαν να μην ήταν εκεί, πιθανόν να σου είναι γνώριμο), έκρυβα φαγητά για να τα πετάξω στο δρόμο προς το σχολείο, αρρώσταινα συνέχεια, έκλαιγα συνέχεια, απομονωνόμουν και ήθελα να είμαι μόνη μου και να ακούω μουσική, έκανα 400 κοιλιακούς ημερησίως, είχα κόκκινα άκρα (δάχτυλα χεριών στις άκρες τους) από την αβιταμίνωση, σίδηρο και φεριτίνη υπερβολικά χαμηλά, χάλασαν τα μαλιά μου,κρύωνα συνέχεια, άρχισα το κάπνισμα και μελάνιαζα με το παραμικρό ΚΑι μέσα σε όλα κοιμόμουν 4 ώρες ημερησίως και διάβαζα σαν τρελή!!!!!!!!! Οι αρχικοί μου στόχοι ήταν : 1) Ωραίο, αδύνατο ,γυμνασμένο σώμα
    2) Να περάσω ψυχολογία παντείου
    Αποτέλεσμα:
    1) Άρρωστο σώμα, άρρωστο μυαλό
    2) Να περάσω σε κάτι ναι μεν πολύ ωραίο για τα δικά μου δεδομένα αλλά κατώτερο των τότε δυνατοτήτων μου
    Θα μου πεις τι σε νοιάζει η ιστορία μου.... Άπλά θα ήθελα να σε αποθαρρύνω να ζήσεις όλο αυτό τον κυκεώνα που ήδη έχεις αρχίσει να ζεις......Πρόσεξε γιατί δεν ξαναγυρνάς...Και ξέρω νιώθεις ότι εσένα δεν σε αφορά, δεν θα πάθεις τπτ, δεν είσαι και τόσο αδύνατη, αυτά σκέφτεσαι μάλλον...Είναι κατηφόρα όμως , κάτι σαν τα ναρκωτικά, εθίζεσαι στο να γίνεσαι όλο και πιο αδύνατη και χάνεις τον έλεγχο... ΑΚΟΥΣΕ ΜΕ ΕΙΝΑΙ ΕΠΩΔΥΝΟ!!!!!!! Σήμερα μετά από 4 χρόνια από αυτήν την ιστορία είμαι 47 κιλά και τώρα που στο γράφω νιώθω χάλια και ας με λένε όλοι αδύνατη (το μυαλό αργεί περισσότερο από το σώμα να επανέλθει), θέλω να φτάσω 45, μετά 43 σαν και σένα αλλά τώρα πια σταματάω και λέω ΟΧΙ!!!!!! Δεν χρειάζεται να καταπιέζεσαι τόσο, να καταπονείς το σώμα σου και την υγεία σοιυ... ΓΙΑΤΙ? Για να είσαι η πιο αδύνατη από όλες, για να έχεις την γράμμωση, για να αρέσεις?? Έχεις τόσα άλλα όμορφα μέσα σου να δείξεις που επισκιάζουν κατά πολύ τα 43 σου κιλά....

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    20
    μελιτα μου μπραβο που εχεις αποκτησει την δυναμη να λες ΟΧΙ...ειναι πραγματικα μεγαλο βημα...επιασες πατο και εφτασες ξανα στην κορυφη..αυτο σου αξιζει..αυτο αξιζει σε ολες μας...φιλια

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    104
    Patoylini σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Εύχομαι η φίλη μας να φανεί πιο δυνατή από εμένα και να μην χρειαστεί ποτέ να πιάσει πάτο. Κορίτσια δεν αξίζει για τπτ στον κόσμο να προσβάλλουμε έτσι την υγεία μας.!!!!!!!!!!! Ας ψάξουμε μέσα μας και σίγουρα θα βρούμε ομορφιά. Φιλάκια σε όλους!!!!!!!!!!!!!:)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •