Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή:Υπάρχει ελπίδα; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 49 of 49
  1. #46
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    1
    μπορείς μηπως να μου πεις ποιος γιατρός ήταν? Ζω στη Θεσσαλονίκη και με ενδιαφέρει να ρωτήσω και άλλους γιατρούς για το πρόβλημά μου


    Quote Originally Posted by giapapa View Post
    Αγαπητή Ελένη,
    Κι όμως θεραπεύεται η ιψδ. Την είχα για πολλά πολλά χρόνια και δυστυχώς τα καλύτερα της ζωής μου. Η πείρα μου όμως σχετικά με την ασθένεια είναι μεγάλη και μπορώ να σε βοηθήσω.
    Ξεκινάει από άγχος και πανικό. Εκεί πάνω έρχονται και οι εικόνες. Πολλές, πιεστικές, ακατάβλητες, χιμαιρώδεις και χειμαρώδεις. Φόβος πολύς, ιδρώτας, ταχυκαρδία, κούραση πολλή, ησυχία δεν βρίσκεις πουθενά. Θέλεις να κοιμάσαι για να ξεχνάς. Κι΄όταν ξυπνάς αρχίζει ο γολγοθάς. Αυτά μέχρι να συνειδητοποιήσεις τι φοβάσαι. Και τότε - ευτυχώς βρήκα στη Θεσσαλονίκη έναν καταπληκτικό γιατρό - άρχισε το κυνήγι με τη σκούπα απ΄οποιαδήποτε μεριά του μυαλού μου. Θέλει αγώνα όμως και επιμονή σε καθημερινή βάση. Το μυστικό λέγεται κατακλυσμιαία παρουσία αυτού που σε προκαλεί το φόβο. Του ερεθίσματος δηλαδή. Στην δική μου περίπτωση ήταν ο φόβος της τρέλας. Ξέρετε δύο είναι οι μεγαλύτεροι φόβοι στον άνθρωπο. Ο φόβος της τρέλας και ο φόβος του θανάτου. Πίστευα ότι θα τρελαθώ, ότι θα σπέρνω εγκλήματα δεξιά κι αριστερά αρχίζοντας από τη γυναίκα μου και τα παιδιά μου. Δεν πήγαινα στο γιατρό γιατί φοβόμουνα μήπως με κλείσουν μέσα. Την άλλη την παράλλη και την παράλλη μέρα τα συμπτώματα γίνονταν περισσότερα μεγαλύτερα και προσθέτονταν και κάτι καινούριο. Αδυσώπητοι αγώνες χωρίς τελειωμό. Επέστρεφα ράκος από τη δουλειά. Το κρεβάτι η μόνη λύση. Πνιγόμουν στον ιδρώτα και την ταχυκαρδία. Μετα από εννιά χρόνια τραγικά βρήκα αυτόν που με έσωσε.
    Το γιατρό ψυχοθεραπευτή και επιστήμονα μαζί που ήταν πολύ σίγουρος για τον εαυτό του. Αυτό με βοήθησε τα μέγιστα. Άρχίσαμε μαζί το κυνήγι της τρέλας. Σενάριο που έγραφα με πρωταγωνιστή τον εαυτό μου. Να κάνω τα πάντα και σε όλους. Μακελάρης στα χειρότερα χιτσκοκικά θρίλερ. Τύφλα να΄χει Άντονι Πέρκινς στο Ψυχώ. Να διαβάζω οτιδήποτε φοβόμουνα. Εκεί να δείτε φόβος. Κιάλλα πολλά που να σας τα περιγράφω. Το άγχος γινόταν πύραυλος. Αυτό θέλαμε να μπούμε στοι σπίτι του εχθρού και αν το κυριέψουμε. Να κάνουμε το δικό μας παιχνίδι. Νιώθεις απαίσια βέβαια. Αλλά εκεί δεν τα παρατάς. Στην αρχή ήμουν συνέχεια κάτω. Μετά από λίγο καιρό άρχισα να έχω καλές στιγμές. Μία μέρα χωρίς αγχος και δέκα με άγχος. Αυτό προοδευτικά αυξανόταν μέχρι που έγινε μία με άγχος και δέκα χωρίς. Δεν το έβαζα κάτω. Έκανα τα πάντα. Μέχρι και στο ψυχιατρείο σαν επισκέπτης πήγαινα για να ανεβεί κατακόρυφα το άγχος γιατί γνώριζα ότι μακροπρόθεσμα θα είχα βοήθεια. Και μια μέρα είδα το φως του ήλιου. Ζεστό, δυνατό και γαλήνιο μες στην καρδιά μου. Εύχομαι με τον ίδιο τρόπο να βρει γιατρειά και η αδελφούλα σου. Στο σαιτ μπήκα γιατί θέλω να βοηθήσω όλους που έχουν ανάγκη. Παιδιά είπαμε κατακλυσμιαίο βύθισμα σ΄αυτό που προκαλεί το άγχος. Θα βρείτε τον τρόπο εσείς.

  2. #47
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    1
    Kalispera!
    giapapa tha ithela k gw to onoma tou giatrou se parakalw.

  3. #48
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    7
    Επασχα από ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή για δυο χρόνια, από τα 16 εως τα 18. Μετά η διαταραχή και οι εμμονές εξαφανίστηκαν και μου το γύρισαν σε ψυχωτική κατάθλιψη όπως το διέγνωσε ο ψυχίατρος μου, η οποία κράτησε άλλα δυο χρόνια. Όσο διαρκούσε η ψύχωση δεν είχα εμμονές καθόλου και σήμερα έχω συνειδητοποιήσει πως οι εμμονές προκάλεσαν τη ψύχωση. Πιστεύω πως κάποιος που έχει ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή πρεπει να το προσέξει από την αρχή ώστε να μη γίνει βαριά περίπτωση γιατί αυτό μετά θα τον οδηγήσει στην ψύχωση. Σήμερα δέκα χρόνια μετά δεν έχω πια εμμονές γιατί πάντα φροντίζω να είμαι σπασχολημενη και δεν αφήνω την εμμονή να κυριαρχεί στη ζωή μου, άρα προσωπικά πιστεύω πως υπαρχει θεραπεία.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Giapapa τυχαία έπεσα πάνω στο ποστ σου. Σε παρακαλώ θα ήθελα το τηλέφωνο του γιατρού σου, είμαι σε απόγνωση

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή:Υπάρχει ελπίδα;
    By Elen30 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 03-02-2013, 00:25
  2. Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή!
    By anna75 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 18-10-2011, 17:55
  3. ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη
    By mr.blond in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2010, 20:45
  4. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2008, 14:50
  5. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By ρεβη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 14-12-2007, 15:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •