Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή:Υπάρχει ελπίδα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    11

    Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή:Υπάρχει ελπίδα;

    Είμαι από τη Θεσσαλονίκη. H αδερφή μου είναι 26 χρονών που εδώ και 5 χρόνια πάσχει από βαριάς μορφής ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή. Έχουμε επισκεφτεί πάνω από 10 ψυχιάτρους. Πήρε πάρα πολλά φάρμακα σε διάφορους συνδυασμούς. Κάθε φορά που αυξάνονται οι δοσολογίες αντί να υπάρχει έστω και μια μικρή βελτίωση, αυτή βγάζει καινούρια πράγματα κι παιδεύεται όλο και περισσότερο.
    Τί μπορώ να κάνω? Είμαι σε απόγνωση. Αν κάποιος διαβάζει αυτές τις γραμμές, έζησε κάτι παρόμοιο και βρήκε κάποια λύση ας με βοηθήσει παρακαλώ..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ελεν δε γνωριζω τι πρεπει να κανει αλλα μου κανει εντυπωση που περασε απο τοσους γιατρους. Τι θεματα αφορουν αυτες οι ιδεοψυχαναγκαστικες διαταραχες?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    κοιτα εγω ξερω 2 ατομα που ισωσ θα μπορουσαν να σ βοηθησουν τι συμπτωματα εχει η αδερφη σου;εχει κ ψυχαναγκασμουσ κ καταναγκασμουσ;σ εχω στειλει κ μινημα πανω δεξια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Ελεν δε γνωριζω τι πρεπει να κανει αλλα μου κανει εντυπωση που περασε απο τοσους γιατρους. Τι θεματα αφορουν αυτες οι ιδεοψυχαναγκαστικες διαταραχες?
    Όλα ξεκίνησαν μετά από μια έντονη φοβία που είχε για τα μικρόβια και αυτό σιγα σιγα εξελίχθηκε. Καθόταν στο μπάνιο πολλές ώρες και πλυνόταν όλη τη ώρα μήπως και έχει μικρόβια. Στη συνέχεια συνδύαζε καταστάσεις στο μυαλό της:αν δεν πλυθώ θα γίνει κάτι κακό κτλ. Το ένα έφερε το άλλο και πλέον δε μπορεί να κάνει βήμα ελεύθερα. Π.χ θέλει πλεόν όταν σκέφτεται κάτι να μην την αποσπούν. Αν δεν έχει το μυαλό της καθαρό από άλλα πρόσωπα που δε συμπαθεί θα σημαίνει ότι δεν έκανε μπανιο...Έχει ξεφύγει πλέον η κατάσταση και βασανίζεται. Έχει κλαειστεί στον εαυτό της, μένει μέσα και δεν έχει πλέον ούτε φίλο, ούτε φίλες. Η μαμά μας είναι σε απόγνωση. Δεν ξέρουμε πια τι να δοκιμάσουμε.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    11
    Όλα ξεκίνησαν μετά από μια έντονη φοβία που είχε για τα μικρόβια και αυτό σιγα σιγα εξελίχθηκε. Καθόταν στο μπάνιο πολλές ώρες και πλυνόταν όλη τη ώρα μήπως και έχει μικρόβια. Στη συνέχεια συνδύαζε καταστάσεις στο μυαλό της:αν δεν πλυθώ θα γίνει κάτι κακό κτλ. Το ένα έφερε το άλλο και πλέον δε μπορεί να κάνει βήμα ελεύθερα. Π.χ θέλει πλεόν όταν σκέφτεται κάτι να μην την αποσπούν. Αν δεν έχει το μυαλό της καθαρό από άλλα πρόσωπα που δε συμπαθεί θα σημαίνει ότι δεν έκανε μπανιο...Έχει ξεφύγει πλέον η κατάσταση και βασανίζεται. Έχει κλαειστεί στον εαυτό της, μένει μέσα και δεν έχει πλέον ούτε φίλο, ούτε φίλες. Η μαμά μας είναι σε απόγνωση. Δεν ξέρουμε πια τι να δοκιμάσουμε.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    11
    απάντησα παρακάτω για τους ψυχαναγκασμούς. Ποία άτομα γνωρίζεις; Είχαν παρόμοιο πρόβλημα; Είναι καλά τώρα;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ελεν πασχω απο ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη εδω και 10 χρονια , τωρα ειμαι 26 χρονων.
    Η δικη μου εμπειρια μου λεει οτι η ιψδ ειναι μονιμη αλλα με τον καιρο μαθαινεις να την διαχειριζεσαι και μπορεις να ζεις σχετικα καλα.
    Η αδελφη σου περα απο την φαρμακευτικη αγωγη εχει κανει κατι αλλο ? Καποια μορφη ψυχοθεραπειας ισως?
    H ιδια πως βλεπει την κατασταση της?
    Aντιλαμβανεται οτι εχει προβλημα ή οχι?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Ελεν πασχω απο ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη εδω και 10 χρονια , τωρα ειμαι 26 χρονων.
    Η δικη μου εμπειρια μου λεει οτι η ιψδ ειναι μονιμη αλλα με τον καιρο μαθαινεις να την διαχειριζεσαι και μπορεις να ζεις σχετικα καλα.
    Η αδελφη σου περα απο την φαρμακευτικη αγωγη εχει κανει κατι αλλο ? Καποια μορφη ψυχοθεραπειας ισως?
    H ιδια πως βλεπει την κατασταση της?
    Aντιλαμβανεται οτι εχει προβλημα ή οχι?
    Το αντιλαμβάνεται αλλά δε μπορεί να κάνει κάτι για αυτό. Νιώθει εγκλωβισμένη και καταδικασμένη να κάνει συνεχώς τα ίδια πράγματα. Πέρα από θεραπευτική αγωγή δεν έχει κάνει κάτι άλλο. Ψυχοθεραπεία δεν πάει γιατί το θεωρει χαζό και δε μπορέι κιόλας να ετοιμαστεί για να πάει. Βασανίζεται από σκέψεις που την έχουν κλείσει επί μονίμου βάσεος στο σπίτι.. Οι δικοί σου ψυχαναγκασμοί με τι έχουν να κάνουν; Εξελίχθηκαν με τον καιό; Έχεις πάρει αγωγή;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Καλημερα Ελεν .
    Εγω κυριως εχω προβλήμα με ιδεοληψιες απωλειας ελεγχου ( θα πω κατι που δεν πρεπει , θα αυτοκτονησω , θα σκοτωσω και λοιπα) δεν εχω τοσο μεγαλο προβλημα με τους ψυχαναγκασμους μονο μικροπραγματα πχ μετραω αποστασεις , βηματα , τσεκαρω αν ολα ειναι στην "θεση " τους κλπ.
    Συμπτωματα , οχι σοβαρα , ειχα απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου αλλα απο τα 16 που αρχισα να παθαινω και κρισεις πανικου αρχισα να χειροτερευω . Απο τα 20 μεχρι τα 24 ειχα μεγαλο προβλημα και ειχα κλειστει μεσα στο σπιτι και μετα αρχισα να συνερχομαι σιγα σιγα.
    Φαρμακα εχω παρει αλλα τα εκοψα μονη μου μετα απο μια εβδομαδα , αρα δεν μπορω να εχω αποψη για την αποτελεσματικοτητα τους. Εχω κανει ομαδικη ψυχοθεραπεια η οποια δεν βοηθησε τοσο στην καταπολεμηση της ιψδ αλλα με βοηθησε να την αποδεχτω και να μην νιωθω ντροπη για αυτο . Τωρα κανω ατομικες συνεδριες με ψυχολογο εδω και λιγο καιρο και επισης νιωθω οτι με βοηθαει.

    Η αδελφη σου ποσο καιρο εχει που ειναι κλεισμενη μεσα? Mηπως εχει και καταθλιψη ταυτοχρονα?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Καλημερα Ελεν .
    Εγω κυριως εχω προβλήμα με ιδεοληψιες απωλειας ελεγχου ( θα πω κατι που δεν πρεπει , θα αυτοκτονησω , θα σκοτωσω και λοιπα) δεν εχω τοσο μεγαλο προβλημα με τους ψυχαναγκασμους μονο μικροπραγματα πχ μετραω αποστασεις , βηματα , τσεκαρω αν ολα ειναι στην "θεση " τους κλπ.
    Συμπτωματα , οχι σοβαρα , ειχα απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου αλλα απο τα 16 που αρχισα να παθαινω και κρισεις πανικου αρχισα να χειροτερευω . Απο τα 20 μεχρι τα 24 ειχα μεγαλο προβλημα και ειχα κλειστει μεσα στο σπιτι και μετα αρχισα να συνερχομαι σιγα σιγα.
    Φαρμακα εχω παρει αλλα τα εκοψα μονη μου μετα απο μια εβδομαδα , αρα δεν μπορω να εχω αποψη για την αποτελεσματικοτητα τους. Εχω κανει ομαδικη ψυχοθεραπεια η οποια δεν βοηθησε τοσο στην καταπολεμηση της ιψδ αλλα με βοηθησε να την αποδεχτω και να μην νιωθω ντροπη για αυτο . Τωρα κανω ατομικες συνεδριες με ψυχολογο εδω και λιγο καιρο και επισης νιωθω οτι με βοηθαει.


    Η αδελφη σου ποσο καιρο εχει που ειναι κλεισμενη μεσα? Mηπως εχει και καταθλιψη ταυτοχρονα?

    Καλησπέρα.
    Η αδερφή μου έχει καιρό που είναι μέσα στο σπίτι. Πριν κάνα 5μηνο χώρισε και με τον φίλο της και πλέον βγαίνει καμμιά βόλτα για λίγο μόνο με τη μαμά μου, αλλά μόνο τις μέρες που έχει να κάνει μπάνιο, για να μην κολλήσει μικρόβια. Κατάθλιψη δεν έχει επίσημα αλλά την πιάνει πολλές φορές το παράπονο και κλαίει βρίζοντας για την κατάστασή της. Η αδερφή μου έχει και θυροειδή και αυτό επιβαρύνει τη κατάσταση. Είναι πιο ανωριμη σε πολλά ζητήματα σαν αποτέλεσμα του θυροειδή. Ξεκίνησε σε κάποια φάση ψυχολόγο αλλά βασανίζονταν στο να ετοιμάζεται και σταμάτησε. Θέλει όταν ετοιμάζεται να μη σκέφτεται κανέναν άσχετο. Αν γίνει κάτι τέτοιο σταμάτα ότι κάνει και το ξανακάνει γιατί αλλιώς αυτό σημαίνει ότι δεν έχει κάνει μπάνιο και άρα έχει μικρόβια...Βγάζεις άκρη; Εμείς όχι... Το ψάξαμε πολύ αλλά τίποτα. Δεν είναι σχιζοφρένεια, μας το είπαν όλοι.αν ήταν σχιζοφρένεια θα αντιμετοπίζονταν πιο εύκολα..εσύ νομίζω ότι το παλεύεις μια χαρά. Φίλους έχεις; τ γνωρίζουν; τι θα μας συμβούλευες; καλό απόγευμα για την ώρα..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Elen30 View Post
    Είμαι από τη Θεσσαλονίκη. H αδερφή μου είναι 26 χρονών που εδώ και 5 χρόνια πάσχει από βαριάς μορφής ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή. Έχουμε επισκεφτεί πάνω από 10 ψυχιάτρους. Πήρε πάρα πολλά φάρμακα σε διάφορους συνδυασμούς. Κάθε φορά που αυξάνονται οι δοσολογίες αντί να υπάρχει έστω και μια μικρή βελτίωση, αυτή βγάζει καινούρια πράγματα κι παιδεύεται όλο και περισσότερο.
    Τί μπορώ να κάνω? Είμαι σε απόγνωση. Αν κάποιος διαβάζει αυτές τις γραμμές, έζησε κάτι παρόμοιο και βρήκε κάποια λύση ας με βοηθήσει παρακαλώ..
    Γειά σου Ελένη! Δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο, αλλά είμαι της άποψης πως όλα τα προβλήματα έχουν τη λύση τους κι αυτό ισχύει πιστεύω και για τα ψυχολογικά.
    Πριν μέρες βρήκα ενδιαφέρον εδώ αυτό το ποστ, που νομίζω πως κάτι κι εσύ μπορείς ν' αποκομίσεις, τη στιγμή που συμμετέχεις στην προσπάθεια για να βρείτε διέξοδο..

    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...l=1#post420198
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Γειά σου Ελένη! Δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο, αλλά είμαι της άποψης πως όλα τα προβλήματα έχουν τη λύση τους κι αυτό ισχύει πιστεύω και για τα ψυχολογικά.
    Πριν μέρες βρήκα ενδιαφέρον εδώ αυτό το ποστ, που νομίζω πως κάτι κι εσύ μπορείς ν' αποκομίσεις, τη στιγμή που συμμετέχεις στην προσπάθεια για να βρείτε διέξοδο..

    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...l=1#post420198
    Σε ευχαριστώ πολύ Μαρκέλλα!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by Elen30 View Post
    Καλησπέρα.
    Θέλει όταν ετοιμάζεται να μη σκέφτεται κανέναν άσχετο. Αν γίνει κάτι τέτοιο σταμάτα ότι κάνει και το ξανακάνει γιατί αλλιώς αυτό σημαίνει ότι δεν έχει κάνει μπάνιο και άρα έχει μικρόβια...Βγάζεις άκρη;
    Κι ομως βγαζω ακρη .
    Ελεν εσυ δυστυχως δεν μπορεις να κανεις πολλα απο μονη σου απ την στιγμη που η ιδια δεν το επιθυμει.
    Μπορεις μονο να εισαι διπλα της και να προσπαθεις να της φτιαχνεις την διαθεση και να την παρατρυνεις να ασχολειται με πραγματα που της αρεσουν . Μπορεις επισης να της προτεινεις να διαβασει αρθρα για την ιψδ .
    Α και μην συμμετεχεις καθολου στους ψυχαναγκασμους και τα τελετουργικα της.

    Υ.Γ.: με εντυπωσιαζει το γεγονος οτι γνωριζετε του ψυχαναγκασμους και τις ιδεοληψιες της. Εγω το εκρυβα , σχεδον κανενας δεν ειχε καταλαβει κατι μεχρι που αρχισα εγω να μιλαω .Μονο την καταθλιψη ειχαν αντιληφθει οι αλλοι.
    Αυτο μπορει αν ειναι και θετικο , το οτι μπορει να το συζητα.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Κι ομως βγαζω ακρη .
    Ελεν εσυ δυστυχως δεν μπορεις να κανεις πολλα απο μονη σου απ την στιγμη που η ιδια δεν το επιθυμει.
    Μπορεις μονο να εισαι διπλα της και να προσπαθεις να της φτιαχνεις την διαθεση και να την παρατρυνεις να ασχολειται με πραγματα που της αρεσουν . Μπορεις επισης να της προτεινεις να διαβασει αρθρα για την ιψδ .
    Α και μην συμμετεχεις καθολου στους ψυχαναγκασμους και τα τελετουργικα της.

    Υ.Γ.: με εντυπωσιαζει το γεγονος οτι γνωριζετε του ψυχαναγκασμους και τις ιδεοληψιες της. Εγω το εκρυβα , σχεδον κανενας δεν ειχε καταλαβει κατι μεχρι που αρχισα εγω να μιλαω .Μονο την καταθλιψη ειχαν αντιληφθει οι αλλοι.
    Αυτο μπορει αν ειναι και θετικο , το οτι μπορει να το συζητα.
    Δυστυχώς δεν της αρέσει πλέον τίποτα. κανένα ενδιαφέρον... ούτε τα βασικά.π.χ τηλεόραση. Βασανίζεται πλέον με τα πάντα. ακόμα και αν κάνει δοθλειές δε θέλει να μιλάμε για άλλους γιατί ξανακάνει τα ίδια από την αρχή.. άσε.δύσκολη καατάσταση και δυστυχώς δε βλέπω ένα φως στο τούνελ...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    8
    Η γνώμη μου είναι με όμορφο τρόπο να την πείσετε να αρχίσει ψυχοθεραπεία.Θα της κάνει πολύ καλό πιστεύω.Όποιος δεν το έχει περάσει δεν μπορεί να καταλάβει.. Υπομονή θέλει..

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή:Υπάρχει ελπίδα;
    By Elen30 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 02-02-2013, 23:25
  2. Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή!
    By anna75 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 18-10-2011, 16:55
  3. ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη
    By mr.blond in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2010, 19:45
  4. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2008, 13:50
  5. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By ρεβη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 14-12-2007, 14:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •