SOS - MOUDIASMATA SE OLO TO KORMI APO STRES?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    4

    SOS - MOUDIASMATA SE OLO TO KORMI APO STRES?

    EXO MOYDIASMATA SE OLO MOU TO KORMI EDO KAI 9 MHNES TI NA KANO ?
    OLOI MOU LENE OTI EINAI STRES
    EXEI KANEIS TA IDIA MOUDIASMATA - MIRMIGIASMATA GIA NA TO SIZITISOUME !!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    341
    Μου είχε τύχει κάποιες φορές στο παρελθόν και όταν αποφάσισα πως πλέον δεν μπορούσα να το ανεχτώ άλλο πήγα και έκανα ένα γενικό τσεκ-απ. Τελικά διαπιστώθηκε ότι δεν είχα κάτι οργανικό και ότι το πιθανότερο ήταν να προέρχεται από άγχος και στρες. Ετσι λοιπόν άρχισα να διαμορφώνω το καθημερινό μου πρόγραμμα με λίγο πιό ήρεμους ρυθμούς. Επειτα από λίγες εβδομάδες δεν είχα πλέον τέτοια συμπτώματα.

    Εσύ όμως έχεις πάει σε κάποιο γιατρό να δεις τι σου συμβαίνει ή απλά βασίζεις την διάγνωσή σου σε αυτά που σου λένε οι φίλοι σου;

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Souli καλώς ήλθες στο e-psychology.
    Πρώτα από όλα θέλω να σου ζητήσω να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες μιας και τα greeklish δε διευκολύνουν σε τίποτα τη συζήτηση.
    Δεύτερον, δε χρειάζεται να ρωτάς το ίδιο πράγμα σε 4 διαφορετικά θέματα. Ανοιξες δικό σου καινούριο θέμα και πολύ καλά έκανες! Οποιος ξέρει/θέλει/μπορεί, θα σου απαντήσει σε αυτό.

    ΑΠό κει και πέρα, πάρα πολύ συχνά, τα μουδιάσματα είναι σωματοποίηση χρόνιου στρες.
    Αν ρίξεις μια ματιά στο φόρουμ, θα βρεις ότι παρόμοια προβλήματα αντιμετωπίζουν κι άλλα μέλη του φόρουμ.

    Καλή συνέχεια!
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Χμ, δεν αναφέρεις καμιά λεπτομέρεια, υπάρχουν μουδιάσματα και μουδιάσματα, άλλα που καταλαβαίνεις ότι προκαλούνται ως αντίδραση σε κάτι συγκεκριμένο, άλλα σε διαφορετικά σημεία του σώματος, άλλα που έχουν διαφορετική διάρκεια κλπ. Αν σε ανησυχούν τόσο έχεις κάνει εξετάσεις;

    Π.χ σε μένα έχει τύχει σε κρίση πανικού να νιώθω ότι όλη η μισή πλευρά του σώματός μου είναι μουδιασμένη (από το κεφάλι μέχρι τα πόδια) και όταν πέρασε η κρίση να περάσει και το μούδιασμα.

    Και υπάρχουν και τα συνηθισμένα μου μουδιάσματα, μυρμυγκιάσματα στα άκρα (χέρια, πόδια) που καταλαβαίνω ότι οφείλονται σε κακό κυκλοφορικό. Δε χρειάστηκε να το πω ποτέ σε γιατρό γιατί φαίνεται από μόνο του το πράγμα. Αν για ένα διάστημα δε κινούμαι καθόλου και καπνίζω πολύ με πιάνουν σε σημείο να μελανιάζουν τα χέρια μου, να μη μπορώ να σκύψω καθόλου, ή να γονατίσω και να μη σηκώνω τα χέρια μου. Αλλά μόλις αρχίσω γυμναστική (αερόβια) αρχίζουν να φεύγουν τα συμπτώματα μέχρι μετά από 1-2 εβδομάδες να μην τα έχω καθόλου. (α, και επίσης τα έχω παρατηρήσει πιο έντονα όταν έχω έλλειψη σιδήρου αλλά και πάλι με το κυκλοφορικό σχετίζεται).

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    4
    Έχω μουδιάσματα συνεχεία σε όλο το κορμί και δεν φεύγουν καθόλου.Απλα αυξομειώνονται.
    Με ενοχλούν πάρα πολύ όταν περπατάω ( κάτι σαν κάψιμο ) .
    Στην αρχή νόμιζα ότι είχα σκλήρυνση καταπλάκας – στην συνέχεια αυχενικό κλπ.
    Επειδή όμως δεν θέλω να επισκεφτώ γιατρό λόγω χρόνιας φοβίας δεν ξέρω τι να κάνω .
    Όλοι μου λένε ότι επειδή αυτό το χρόνο σρεσαρίστικα αυτό φταιει
    Που θα φτάσει όμως ?
    Μπορεί να παραλύσω?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    341
    Souli,

    Καταρχήν καλημέρα.

    Το ότι έχεις χρόνια φοβία είναι κάτι απόλυτα κατανοητό και αποδεκτό. Ομως...

    Δυστυχώς κανένας μας από όσο γνωρίζω δεν είναι γιατρός αλλά ακόμα κι αν είμασταν δεν θα μπορούσαμε μέσω διαδικτύου να σου κάνουμε διάγνωση για το ποιό ακριβώς σε κάνει να αισθάνεσαι αυτά τα μουδιάσματα. Ετσι λοιπόν και πάλι δυστυχώς ο μόνος τρόπος θα είναι να επισκεφτείς κάποιον γιατρό ο οποίος θα σε εξετάσει και θα αποφανθεί. Εφόσον δεν μπορείς μόνη σου ζήτησε από κάποιον κοντινό σου άνθρωπο ή κάποιον τέλος πάντων που εμπιστεύεσαι να σε συνοδέψει. Διαφορετικά δεν νομίζω πως θα βγάλεις άκρη για το τι ακριβώς σου συμβαίνει και πως να το αντιμετωπίσεις. Το μόνο σίγουρο είναι πως ρωτώντας γενικότερα θα ακούσεις πολλές γνώμες και απόψεις χωρίς απαραίτητα αυτές να είναι οι κατάλληλες για την περίπτωσή σου. Είναι η αρχή του \"όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι... κλπ, κλπ.\"

    Καλό κουράγιο και εύχομαι να έχεις σύντομα απαντήσεις και λύσεις στο θέμα σου!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •