Ο ΟΡΟΣ ΦΟΒΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    41

    Ο ΟΡΟΣ ΦΟΒΟΣ

    ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΟΝ ΦΟΒΟ? ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΟΒΙΖΕΙ. ΤΙ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΚΕΙ?

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    72
    Ο φόβος είναι μέσα μου. Αυτό που φοβάμαι είναι η ίδια μου η αρρώστεια ( κατάθλιψη) την οποία δεν αναγνωρίζω ακόμη καλά. Νομίζω ότι αν την γνώριζα καλύτερα θα τη φοβόμουν λιγότερο. Αυτόλοιπόπν που με φοβίζει περισσότερο είναι το άγνωστο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    341
    O Παπακωνσταντίνου το είχε τραγουδήσει πολύ πετυχημένα κάποτε: \"Φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για μένα χωρίς εμένα...\". Για μένα αυτό αντιπροσωπεύει όλες εκείνες τις αποφάσεις που παίρνουν τα δήθεν \"μεγάλα\" κεφάλια και οι γνώστες της ανθρωπότητας και της ανθρωπιάς γενικότερα. Ειλικρινά φοβάμαι για το σε τι κόσμο έχω φέρει το παιδί μου και σύντομα θα φέρω και το δεύτερο όμως δυστυχώς ή ευτυχώς εκτός από το να ζω την κάθε μέρα σαν να είναι η πρώτη της υπόλοιπης ζωής μου και να είμαι ο εαυτός μου δεν βλέπω και πολλές άλλες επιλογές..

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    41
    ΕΒΑΛΑ ΣΤΟΝ GOOGLE ΤΙ ΛΕΞΗ ΦΟΒΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΠΕΛΕΞΑ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ WIKIPEDIA ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΛΕΕΙ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΟΒΙΑ.
    Φόβος
    Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
    Μετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση

    Αυτό το άρθρο αναφέρεται στο συναίσθημα \"φόβος\". Για το δορυφόρο του πλανήτη Άρη, δείτε Φόβος (δορυφόρος).

    Ο φόβος είναι ένα βασικό συναίσθημα που προκαλείται από τη συνειδητοποίηση ενός πραγματικού ή πλασματικού κινδύνου. Είναι ένας μηχανισμός που μας προστατεύει. Όταν όμως ο φόβος συνεχίζει να υφίσταται, ενώ δεν υπάρχει πραγματικός κίνδυνος, τότε μετατρέπεται σε φοβία και γίνεται εμπόδιο στην φυσιολογική αντιμετώπιση της καθημερινότητας του ατόμου.

    Φοβία
    Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
    Μετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση

    Με τον όρο Φοβία δηλώνεται ο φόβος ενός ατόμου, ο οποίος συνεχίζει να υφίσταται, παρ\' όλο που στην πραγματικότητα δεν υπάρχει αληθινός κίνδυνος.η φοβία ενός ατόμου μπορεί να οφείλεται είτε από μια ασχημη εμπειρία, είτε απο αγχος μηπως κ αποτύχουν,είτε απο αλλες αιτιες.Τα αποτελεσματα παντως ειναι σιγουρα δυσάρεστα εφόσον το ατομο αναγκαζεται να αποκόβεται απο δραστηριότητες που εχουν σχεση με την συγκεκριμένη φοβία και να ζουν σε αγχος η ακομη κ πανικο μολις επρόκειται να το αντιμετωπίσουν.Σε κάθε είδος φοβίας το άτομο μπορεί να πάθει κρίση και να μην καταλαβαίνει τι γίνεται γύρω του.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •