Έρωτας και Κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Έρωτας και Κατάθλιψη

    Γεια σας...

    Θα ήθελα να μοιραστώ κάτι με ανθρώπους άγνωστους που ίσως έχουν ζήσει παρόμοια εμπειρία...

    Περίπου πριν απο 2 χρόνια μετά απο έναν πολύ δυνατό έρωτα, έπαθα κατάθλιψη και κράτησε για πολύ καιρό...

    Μέχρι τότε δεν ήξερα τι πάει να πει κατάθλιψη... το μόνο που είχα βιώσει ήταν η διαταραχή της αποπροσωποποίησης, η οποία αν θυμάμαι καλά έκανε την εμφάνιση της για πρώτη φορά γύρω στα 19 κ απο τότε εμφανιζόταν ανα τακτά χρονικά διαστήματα..κάθε φορά με όλο και μεγαλύτερη διάρκεια...

    Δεν θέλω να μακρυγορώ.. Η κατάθλιψη με άλλαξε τελείως σαν άνθρωπο

    Έπαψα να είμαι το χαμογελαστό και γεμάτο ζωντάνια πλάσμα που όλοι ήξεραν.. δεν χαμογελούσα, μάλωνα με όλους, κλεινόμουν στο δωμάτιο μου.. όλο και περισσότερο στον εαυτό μου..
    Είχα αρχίσει να γίνομαι και επικίνδυνη.. υπήρχαν στιγμές που αν είχα μαχαίρι στα χέρια μου, σίγουρα θα σκότωνα άνθρωπο..τα άκρα ήταν για μένα η καθημερινότητα μου

    ένιωθα μόνη, ένιωθα πως κανείς δε νοιαζόταν για μένα, πως κανείς δε μ'αγαπά

    είναι πολύ οδυνηρό, ακόμα και τώρα που γράφω αυτές τις λίγες λέξεις με πιάνουν τα κλάμματα

    είχα και αυτοκτονικές τάσεις, αλλά το σχέδιο στο μυαλό μου δε μπήκε ποτέ σε εφαρμογή

    Το καλοκαίρι του 2012, γνωρίζω κάποιον, με τον οποίο η σχέση τέθηκε αρχικά σε ένα φιλικό επίπεδο(είχε μια σχέση που μόλις τέλειωσε)
    με τον άνθρωπο αυτόν αισθάνθηκα πολύ άνετα απο την αρχή, το ίδιο και αυτός.. βέβαια μας χώριζαν 500 χιλιόμετρα κι έτσι δεν βλεπόμασταν συχνά

    Μιλούσαμε σχεδόν καθημερινά για κάποιους μήνες, ερχόμασταν κάθε μέρα όλο και πιο κοντά.. ώσπου αποφάσισα να τον συναντήσω μετά απο τόσο καιρό, για να δω πως αισθάνομαι, αν είναι αληθινά όλα αυτά τα συναισθήματα που έχω για αυτόν και αν όντως νιώθω να με ελκύει ερωτικά!

    Πήγα τον βρήκα... μετά απο ένα μεγάλο ταξίδι.. τον αγκάλιασα, ένιωσα τόσο όμορφα που τον είδα, έζησα 2 ολόκληρες μέρες μαζί του και ένιωθα σα να τον αγαπάω μια ζωή αυτόν τον άνθρωπο... σαν να υπήρχε μια ζωή κοντά μου, και πάντα τον ήξερα και πάντα τον αγαπούσα...
    αλλά προς μεγάλη μου απογοήτευση, δεν ένιωσα να με ελκύει ερωτικά
    Εκείνο το διάστημα έκανα ψυχανάλυση και ο γιατρός μου, με συμβούλεψε να μην τον κόψω και ίσως στην πορεία του χρόνου να αισθανθώ, πάθος και ερωτική έλξη.. γενικότερα είμαι λίγο απόλυτη σαν άνθρωπος και ήμουν έτοιμη να του πω οτι το μόνο που θέλω απο αυτόν είναι να είμαστε φιλοί..

    Κι έτσι συνεχίσαμε... και κάναμε σχέση με αυτόν τον άνθρωπο... απο την αρχή αυτή η σχέση είχε κάτι που δεν είχα ξαναζήσει
    ήταν υπερβολικά σοβαρή, δεν είχε ανεμελιά, είχε ένα βαρός. δεν είχε τρέλλα, δεν είχε παιδιαρίσματα. Και είχε πολύ έντονα το αμοιβαίο συναίσθημα ότι γνωρίζαμε απο πάντα ο ένας τον άλλον.

    αυτός ο άνθρωπος νιώθω οτι με έχει βοηθήσει, ίσως χωρίς να το ξέρει.. :'(
    το ξέρει οτι έχω κατάθλιψη, αλλά δεν ξέρει τι βιώνω ακριβώς...

    είμαι πολύ στεναχωρημενη και δε μπορώ να σταματήσω να κλαίω


    τον αγαπώ πάρα πολύ... αλλά δεν είμαι σίγουρη για τον αν με ελκύει ερωτικά...
    Στην ζωή μου όλες μου οι σχέσεις είχαν έντονο ερωτικό πάθος και συναίσθημα, και είχα πάντα την ανάγκη να νιώθω πρώτα ερωμένη και έπειτα σύντροφος.
    Είμαστε 6 μήνες μαζί με αυτόν τον άνθρωπο και δεν νομίζω πως έχω νιώσει ερωτικό πάθος μαζί του... και άλλες φορές μισώ τον εαυτό μου κι άλλες φορές αυτόν...
    Δεν μπορώ να καταλάβω... αν φταίει η κατάθλιψη που δεν με ελκύει, ή αυτός ο ίδιος δεν μου ταιριάζει... και τον αγαπώ τόσο :'(

    έχει βιώσεις κάποιος κάτι ανάλογο?

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Μηπως γνωριστηκατε μεσω διαδικτυου?
    Πως ξεπεραστηκε το θεμα της αποστασης τωρα? Πηγες να μεινεις στην πολη του?

  3. #3
    όχι κερασι. Έχουμε μεγαλώσει στην ίδια πόλη. Οι συνθήκες εργασίας τον ανάγκασαν να φύγει απο εδώ.
    Βρισκόμαστε 1 φορά την εβδομάδα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Μαλιστα. Καταρχην δεν ειναι καθολου πρωτοτυπη η ιστορια σου αλλα πριν σου πω τη γνωμη μου να σε ρωτησω λιγο ακομη καποια πραγματα.
    Οι λογοι που χωρισατε με τον πρωην σου ποιοι ειναι? Τι ακριβως εγινε?
    Απ οτι λες ο χωρισμος εγινε πριν 2 ετη. Μετα ειχατε καποιου ειδους επικοινωνια μεχρι σημερα?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Γνωμη μου ειναι να αφησεις τον χρονο να κυλησει και επειτα βλεπεις .... Τα σημαδια θα σε δειξουν , αφησε το λιγο ειμαι σιγουρος οτι μπορει να αλλαξει κατι στη πορεια ... Δε πρεπει να ειμαστε παντοτε απολυτοι για κατι ... εαν δεν γνωρισεις καλα αυτο που κρυβει ο αλλος μεσα του ... Η ουσια ειναι στο μεσα ... Καλη συνεχεια και ευχομαι ολα να σε πανε καλα και οπως τα θελεις

  6. #6
    Σ'ευχαριστώ undetermined... και οι συμβουλές φίλων είναι παρόμοιες με τις δικές σου..

    Κεράσι δυστυχώς δεν μπορώ να επεκταθώ με ακρίβεια στους λόγους για τους οποίους χώρισα με τον πρώην, διότι ούτε εγώ τους γνωρίζω ακριβώς.
    Ο ψυχαναλυτής μου έλεγε οτι χώρισα γιατί ήθελα να είμαι δυστυχισμένη. εγώ του έλεγα γιατί φοβόμουν μήπως χάσω το πάθος μου για αυτόν τον άνθρωπο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Πρακτικα τι εγινε? Ποιος εφυγε πρωτος απ τη σχεση? Για ποιους λογους? Πρεπει να τα δεις αυτα τα θεματα για να ξερεις τι σου γινεται κ να μην εισαι ανερματιστη συναισθηματικα. Φανταζομαι ηταν μια πολυ καλη σχεση. Περνουσε ο καιρος λοιπον μεχρι που κατι θα εγινε αλλιως θα σασταν μαζι ακομα.

    Τη φραση του ψυχαναλυτη δεν την καταλαβαινω. Δεν υπαρχει ανθρωπος που αποζητα τη δυστυχια κ τον πονο.
    Ουτε τη δικη σου καταλαβαινω. Τι εννοεις? Οτι φοβοσουν οτι θα χαθει καποια στιγμη το παθος κ εφυγες νωριτερα?
    Και να ρθουμε κ στα τωρινα μετα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by kerasi View Post

    Τη φραση του ψυχαναλυτη δεν την καταλαβαινω. Δεν υπαρχει ανθρωπος που αποζητα τη δυστυχια κ τον πονο.
    Ουτε τη δικη σου καταλαβαινω. Τι εννοεις? Οτι φοβοσουν οτι θα χαθει καποια στιγμη το παθος κ εφυγες νωριτερα?
    Και να ρθουμε κ στα τωρινα μετα...

    Mαλλον εβλεπε την φλογα της σχεσης σιγα σιγα να σβηνει και την "μαγεια" να εξαφανιζεται...
    Αρχισε να γινεται βαρετο...
    Ε και παντα οταν ριχνεις εσυ το "ακυρο" σου ειναι πιο ευκολο να το χωνεψεις απο το να γυρισει ο αλλος να σ πει..Χωριζουμε...

    Τανγκο κανω λαθος;;

  9. #9
    Ναι κεράσι. Έφυγα ενώ ήμουν πιο ευτυχισμένη απο ποτέ στην ζωή μου. Και μετά τον χωρισμό έπαθα κατάθλιψη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Θες να μου το εξηγησεις λιγο παραπανω αυτο? Αφου λοιπον ειχες μια καλη σχεση γτ να χωρισεις? Εδω λεμε αμαν να ταιριαξουμε με εναν ανθρωπο κ κ τι δυσκολες που ειναι οι σχεσεις κ συ εφυγες? Δε το καταλαβαινω, θα καραφλιασω με αυτα που λες. Για εξηγα λιγο παραπανω κ θα ρθω κ στα παρακατω.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Τα λαθη ειναι ανθρωπινα , το σωστο ειναι να αναγνωριζεις τα λαθη σου και να συγχωρεις τον εαυτο σου για οποιοδηποτε λαθος και να εχεις κανει ... Η ζωη ειναι γεματη απο λαθηι και ολα αυτα ειναι μαθηματα ζωης .... Οπως σε ειπα και πιο πανω αφησε το χρονο να κυλησει και μην πιεζεις τον εαυτο σου ... Ολα καποια στιγμη θα σου φανερωθουν και τοτε εσυ θα ξερεις το τι ακριβως θα πρεπει να κανεις

  12. #12
    καλησπερα....δεν ξερω αλλα ειχα την αναγκη να μιλησω καπου...ολα ξεκινησαν το 2008 εγω και αυτοσ....μια σχεση απο αποσταση...μετα απο χρονια τωρα που ειμαστε μαζι ηταν καλα.αυτοσ πηγε εξωτερικο και εγω εμεινα ελλαδα ξερω οτι με κοροιδευει ξερω οτι εχει κανει πολλα πραγματα εκει με αλλεσ κοπελες με κοροιδευει λεει πως ειμαι τα παντα γι αυτον και στουσ φιλουσ του αλλα.γιατι δεν εχω το κουραγιο να το τελειωσω?εχω πεσει ψυχολογικα,εχω χασει κιλα δεν ειμαι καλα ολη μερα μεσα στο σπιτι.παντα ημουν ενασ πολυ δυνατοσ ανθρωποσ παντα εχουν τυχει πολλα κακα σε μενα και στην οικογενεια μου παντα ημουν το στηριγμα.γιατι εχω πεσει τοσο πολυ?θελω απλα δυναμη

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,664
    Ποιος ήταν συνήθως ο λόγος διακοπής στις προηγούμενες σχέσεις σου? Τι διαρκεια είχαν συνήθως?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    ειναι τοσο ΑΠΛΟ που αναρωτιεμαι γιατι το κανεις ολοκληρο θεμα. ΧΩΡΙΣΕ ΤΟΝ ΤΩΡΑ! και μεινετε φιλοι. δηλαδη ελεος! γιατι να μην μπορουν να ειναι φιλοι ενας αντρας και μια γυναικα; δεν το καταλαβαινω αυτο! στο 2013 ζουμε. ΕΛΕΟΣ!

Similar Threads

  1. Έρωτας;
    By adam321 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 25-01-2013, 08:40
  2. ΑΓΧΟΣ & ΕΡΩΤΑΣ
    By liodaraki_23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 02-11-2011, 11:41
  3. Σεξ&Ερωτας
    By Michaelgr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 62
    Last Post: 11-06-2010, 20:45
  4. Εφυγε ο ερωτας??
    By heart27 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 18-11-2009, 16:49
  5. Έρωτας?
    By Moi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 13-11-2009, 13:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •