Όταν αγαπάς κάτι άστο να φύγει...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422

    Όταν αγαπάς κάτι άστο να φύγει...

    ...Αν γυρίσει πίσω σημαίνει ότι ήταν πάντα δικό σου... Αν δε γυρίσει σημαίνει ότι δεν το είχες ποτέ...
    Άραγε πόσο αλήθεια είναι αυτή η φράση; Αξίζει να περιμένεις να γυρίσει κάτι που νόμιζες δικό σου; Αξίζει να κάνεις υπομονή;
    Every morning we are born again

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    86
    Πολυ γενικο ειναι αυτο. Καποιες φορες αξιζει καποιες αλλες οχι. Αναλογα με τα γεγονοτα που εχουν συμβει. Αναλογα με το τι ειναι αυτο που περιμενεις να γυρισει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    salonica
    Posts
    1,049
    Quote Originally Posted by astimatnam View Post
    "Όταν αγαπάς κάτι άστο να φύγει..."...Αν γυρίσει πίσω σημαίνει ότι ήταν πάντα δικό σου... Αν δε γυρίσει σημαίνει ότι δεν το είχες ποτέ...
    OK!, αφήνεις την πόρτα ξεκλείδωτη και δέν πιέζεις με δηλήμματα και όρους. Αγάπη δέν σημαίνει αλισβερίσια. Αλλά δέν κάθεσαι και άπραγος σάν βούδας (...όπως έκανα εγώ με την Μπουμπού περιμένοντας να εκτιμήσει σά να ήταν μάντης ...χαχαχά!! ). Κάνεις ό,τι περνάει απ'το χέρι σου ώστε να νιώθει όμορφα και άνετα. Της δίνεις ό,τι έχεις και ποτέ ό,τι δέν έχεις (γιατί μετά έχεις έλλειμμα και σου δημιουργούνται απωθημένα, και άμα δέν αγαπάς τον εαυτό σου δέν μπορείς ν'αγαπάς και τον άλλο.) Πρέπει να δείξεις και τα "δόντια" σου, όμως, άμα γουστάρει "δόντια". Γιατί δέν γίνεται να σου πεί φερ'ειπείν "καλά, δύναμη δέν έχεις" και να το παίξεις ανώτερος απαντώντας κοφτά και ψύχραιμα "όχι", άσχετα άν τό'κανες γιατί προτιμούσες να της φερθείς "με το γάντι".
    Αυτά ...περί ορέξεως, και σόρυ γιά το πρήξιμο αλλά Μπουμπού είναι μόνο μία :o
    διαρκής αναθεώρηση ________________________________________ Β α σ ί λ η ς

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by astimatnam View Post
    ...Αν γυρίσει πίσω σημαίνει ότι ήταν πάντα δικό σου... Αν δε γυρίσει σημαίνει ότι δεν το είχες ποτέ...
    Άραγε πόσο αλήθεια είναι αυτή η φράση; Αξίζει να περιμένεις να γυρίσει κάτι που νόμιζες δικό σου; Αξίζει να κάνεις υπομονή;

    Αν μιλαμε για καποια σχεση , τοτε με αυτο το σκεπτικο εαν το εχουν και οι δυο , θεωρειτε τετελεσμενη. Απλουστατα περιμενει ο καθενας να ...γυρισει ο αλλος:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    εγω πιστευω οτι ειναι αλλη μια κενολογια που σημαινει πολλα και τιποτε απολυτως.
    τι αλλο δηλαδη μπορεις να το κανεις απ το να το "αφησεις να φυγει"? να το δεσεις απ το ποδι στο κρεβατι? :Ρ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Quote Originally Posted by astimatnam View Post
    ...Αν γυρίσει πίσω σημαίνει ότι ήταν πάντα δικό σου... Αν δε γυρίσει σημαίνει ότι δεν το είχες ποτέ...
    Άραγε πόσο αλήθεια είναι αυτή η φράση; Αξίζει να περιμένεις να γυρίσει κάτι που νόμιζες δικό σου; Αξίζει να κάνεις υπομονή;
    Ανέκαθεν πίστευα πως η φράση αυτή αναφέρεται σε ένα κουτάβι. Οι άνθρωποι δεν ανήκουν σε κανένα (τώρα που το σκέφτομαι, ούτε και τα κουτάβια). Οσο μιά σχέση λειτουργεί και για τους δυό, κανείς δεν νιώθει την ανάγκη να φύγει, εκτός αν με τη φυγή του δηλώνει κάτι που προσπάθησε πριν να δηλώσει με λόγια, αλλά ο άλλος είχε τα αυτιά βουλωμένα. Στην περίπτωση αυτή, εκείνος που μένει πίσω έχει δύο επιλογές: Είτε ενδιαφέρεται να σώσει τη σχέση οπότε κάνει κάθε δυνατή προσπάθεια γι αυτό, είτε δε δίνει δεκάρα για τον άλλο, οπότε του κουνάει το μαντήλι και πάει παρακάτω.
    Απλά πράγματα...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Συγνωμη αλλα εδω ισως να ειναι και λιγο λαθος .... Εαν αγαπας κατι και αξιζει πραγματικα την αγαπη που δινεις τοτε δε το αφηνεις , το κυνηγας και πολεμας γιαυτην εδω την αγαπη .... Το αφηνεις να φυγει εφοσον εχεις παραδοσει ολα σου τα οπλα

  8. #8
    Κάνω υπομονή δε σημαινει πως μένω με τα χέρια σταυρωμένα. Σημαίνει πως το κυνηγώ και το πολεμώ μέχρι να εξαντλήσω τα περιθώρια μου. Κι αμα κανω αυτο αν τελικα τον χάσω η θλιψη θα ειναι λιγοτερη επειδη εκανα ότι πέρναγε απ το χερι μου. Αυτοι που γενικα στη ζωη τους διεκδικουν εχουν λιγοτερα ψυχολογικα θεματα. undermined συμφωνώ μαζι σου.
    Η επιτυχία όμως έγκειται στο να ρθει ο άλλος με δικη του πρωτοβουλία να με βρει και να μου πει προχωράμε επειδή με εκτίμησε γι αυτο που είμαι και γι αυτα που εκανα γι αυτον. Βεβαια ειναι κι ο αλλος ελευθερος, μπορει να μην γουσταρει οποτε δεν ειναι με το ζόρι.
    Ακομα κι αν η αγαπη φτανει στο απόγειο της εχεις πάντα κάπου σε μια γωνια του μυαλου σου τη σκεψη ότι ουδείς αναντικατάστατος, κι οτι δεν υπάρχει απόλυτο στον κόσμο αυτό. Ετσι θα χεις καποιες ελπίδες να επιζησεις απότομης πτώσης.
    γιάννης

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Εξαρτάται από το πόσο αντέχει κανείς.

Similar Threads

  1. Υπαρχει όριο σε όσα μπορει να υποστεις σε μια σχέση , όταν αγαπάς πραγματικα ?
    By Lampros in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 22-05-2012, 14:18
  2. ξαναγυρνάς σε κάτι που αγαπάς????
    By eva-sunstar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 18-02-2012, 04:41
  3. οταν παντα κατι λειπει..
    By kyknos25 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-09-2011, 23:15
  4. Replies: 42
    Last Post: 31-07-2008, 15:59
  5. Οταν η κατα8λιψη σου παιρνει ο,τι αγαπας-Βοη8εια..
    By maria11 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 57
    Last Post: 13-01-2008, 16:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •