online μαθηματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1

    online μαθηματα

    Τι εχετε να πειτε για σαιτς σαν το coursera.org? Έχει παρει κανεις καποιο μάθημα?
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

  2. #2
    Κανείς? Εγω τελειωνω σημερα το πρωτο μου. Δεν αναγνωριζονται ακδημαικα, αλλα μπορουν ανετα να μπουνε στο βιογραφικο σου αν θες για π.χ μαστερ.
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ δινουν καποια πιστοποιηση? Βασικα εγω εχω μανια με κατι τετοια , εχω πληρωσει αδρα , αλλα και δωρεαν. Βασικα οταν πληρωνεις περιμενεις να παρεις ενα "χαρτι" που μετραει. Εαν δεν παιρνεις χαρτι που μετραει τοτε κυνηγας τις γνωσεις , μαθαινεις οσα περισσοτερα μπορεις. Δοκιμασε και εκπαιδευτικα πακετα οπως της Lynda.com κλπ. Διαλεγεις το αντικειμενο που θες και το μαθαινεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Δινουνε πιστοποιητικο. Οχι ολα αλλα τα περισσοτερα που δινουνε το λενε. Δεν ειναι φυσικα αναγνωρισμενο ακαδημαικα ποσο μαλλον εν Ελλαδι. Εγω το κανω γιατι θα ειμαι υποψηφιος για ενα μαστερ και θελω απλα να ενισχυσω το βιογραφικο - να δειξω "ενδιαφερον". Εκανα κατι αναλογο με το μαστερ. Εχει πολλα μαθηματα για ολους τους τομεις. Ολα δωρεαν ενω για καποια με 50 δολαρια μπορουνε να σου στειλουνε πιστοποιητικο στυλ πτυχιου. Αλλιως το εκτυπωνεις εσυ αν δε θες να πληρωσεις.
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το μελλον ειναι εκει. Τα Πανεπιστημια καλα κρατουν ακομα ως αυτονομοι οργανισμοι , αλλα η ποιοτητα τετοιων εγχειρηματων και το νετ θα αλλαξουν το τοπιο δραστικα στο μελλον. Υπαρχουν courses τετοιας ποιοτητας πολλες φορες που καμμια διδασκαλια σε πανεπιστημιο, μεσα σε μια αιθουσα δεν μπορει να φτασει. Αλλωστε και μερικα πανεπιστημια εχουν μπει σε αυτο το παιχνιδι, οπως το ΜΙΤ και προσφερουν δωρεαν μαθηματα ( http://ocw.mit.edu/index.htm ).

    Πριν λιγο καιρο ηταν πολυ θολο το τοπιο , γιατι ψαχνομαι με το θεμα χρονια , αλλα τωρα ξεπεταγονται σαν τα μανιταρια τετοια σαιτ.

    Υπαρχει πχ και το https://www.udemy.com/ και πολλα αλλα. Επιτελους ενα κοσμος γνωσεων , δωρεαν προς ολους . Ναι το ιντερνετ σκετο μπορει να σου δωσει την πληροφορια αλλα ειναι σε πολυ αναρχη μορφη , ενω ενα course μπορει να ξεδιαλυνει τα πραγματα.


    Η πιστοποιηση ειναι παντα ενα θεμα γιατι οταν καταθετεις το βιογραφικο σου και εχεις τελειωσει, ας πουμε ,Harvard , μετραει ..... ενω εαν εχεις παρακολουθησει τα αντιστοιχα μαθηματα μεσω νετ.... ποιος θα σε πιστεψει κατα καποιο τροπο και ποιος μπορει να εγγυηθει τις γνωσεις σου και οτι εφτασες σε ενα Α επιπεδο.

    Βεβαια δεν εχουν ολοι τις οικονομικες δυνατοτητες και αλλες προυποθεσεις, οπως βλεπουμε να γινεται και με την κριση στην Ελλαδα, αλλα η αποκομοιδη γνωσεων αρχιζει να γινεται πλεον περισσοτερο θεμα του να εχεις μερακι και παθος παρα του να εχεις χρημα. Και η γνωση ειναι δυνατο εφοδιο , τοσο για να επιβιωσεις , οσο και γιατι σε γεμιζει αυτο που κανεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    υπάρχει και το eap.gr βέβαια σε δέχονται κατόπιν κλήρωσης και μπορείς να παρακολουθήσεις μαθήματα από μακριά μέσο διαδικτύου, είναι ελληνικό και αναγνωρισμένο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το ΕΑΠ το πληρωνεις αδρα ομως και δεν μπορεις να παρακολουθησεις και πολλα μεσω διαδικτυου. Απλως σου πετανε υλη , σου δινουν εργασιες να κανεις και βγαλτα περα. Βεβαια μπορεις να εχεις επικοινωνια με τους καθηγητες τηλεφωνικη ή με email κλπ.

    Ειναι εκπαιδευση απο αποσταση θα ελεγα και οχι online εκπαιδευση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Rich-Deleted-06-06-2016b
    Guest
    Το ΕΑΠ έχει πολύ καλό επίπεδο και θέλει πολύ διάβασμα.

    Εγώ δοκίμασα τον Νοέμβριο να εισαχθώ,άλλα δεν τα κατάφερα... (κλάψ)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω εχω ασχοληθει πολυ με ΕΑΠ , αλλα δεν ειναι online εκπαιδευση σε καμμια περιπτωση και ναι θελει πολυ διαβασμα για να τα καταφερεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Βασικα να μου πεις πως οριζεις την online εκπαιδευση. Εχμ την οριζω ως μια εικονικη ταξη που να μπορεις να θετεις αποριες και να παιρνεις απαντησεις , να μπορεις να κανεις εργασιες και να στις διορθωνουν και να υπαρχει υλικο τοσο σε μορφη βιβλιων , αλλα και σε MULTIMEDIA υλικο δηλαδη διαλεξεις πανω στο αντικειμενο κλπ.

    Γιατι το ΕΑΠ δεν βγαζει σε καθε μαθημα μια σειρα απο διαλεξεις ωστε να μπορουν οι μαθητες να παρακολουθουν απο αποσταση και μετα online να καταθετουν αποριες και να κανουν συζητηση πανω σε αυτο που διδαχτηκαν?

    Ισως γιατι θελει δουλεια και ισως γιατι θα "διαρευσουν" στο νετ και για μη προνομιουχους.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    είναι δύσκολο αυτό να το καταφέρεις online, θα ήταν ωραίο να υπήρχε κάτι που να μπορούσαν όλοι οι μαθητές να παρακολουθήσουν το μάθημα από τον υπολογιστή τους go to school όπως το go to meeting, εγώ πιστεύω ότι απλά δεν θέλουν να μπουν στην διαδικασία, γιατί και αν είχαν διαρροές τι θα τους πείραζε κάποιος να παρακολουθεί απλά, για να μάθει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Γιατι τοτε τοσα χρονια δεν εχουν φτιαξει . Ξερεις οτι στο ΕΜΠ μπορεις να παρακολουθησεις μαθηματα με online περιεχομενο....multimedia παρουσιασεις της κακιας ωρας και να πληρωσεις ας πουμε καμμια 600 αρια ευρω για ενα course? Εχω κανει.


    Δυστυχως δεν υπαρχει τιποτα το ελληνικο που να γνωριζω και να ειναι σε αξιολογο επιπεδο ακομα στο θεμα της online εκπαιδευσης. Αλλα για να ειμαστε και ακριβοδικαιοι σε παγκοσμιο επειπεδο τωρα εχουν αρχισει τα "δειλα" βηματα προς αυτη την κατευθυνση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το online course που παρακολουθησα εγω ΕΜΠ ειχε Multimedia παρουσιαση πανω σε ενα πακετο software που διδασκοταν ως εξης:

    Καρτελες powerpoint με μερικες αραδες κειμενο η καθεμια και μια φωνη να σου διαβαζει...αυτα που βλεπεις lol. Αυτο ηταν το multimedia....600 ευρω.

    Στο νετ ακομα και youtube απο ερασιτεχνες βρισκεις πιο αξιολογα πραγματα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    ίσως είναι και γιαυτό ότι δεν υπάρχει κάτι πραγματικά κρατικό και δεν θέλουν επιπλέον έξοδα, ή απλά θέλουν να συντηρούν τα πανεπιστήμια με τα άσχημα κτήρια και τα λοιπά ή και τις πόλης που τα έχουν, είναι πολλά, φαντάσου οι φοιτητές να είχαν το δικαίωμα να μένουν στον τόπο τους χωρίς να πληρώνουν πραγματικά και να μην χρειαζόταν να πάνε να σπουδάσουν κάπου αλλού, είναι κάτι πολύ του μέλλοντος, παίζουν πολλά συμφέροντα και έτσι καταλήγουμε στο τέτοια link να χρυσαφί ζουν.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μαριαννα πολυ καλη η σκεψη σου, δε το ειχα δει ετσι. Οτι δηλαδη εξυπηρετουν οικονομικα συμφεροντα με το να μη μεταδιδοντε οι διαλεξεις ωστε ο φοιτητης να μπορει να παρακολουθει απ το σπιτι. Ευκαιρια τωρα με την κριση να γλυτωναμε λεφτα αλλα στο ελαδισταν δεν προκειται να γινει ποτε. Γουινστον και κειπ γοκιν πολυ καλα τα λινκς, δε τα γνωριζα και θα τα ψαξω.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 7
    Last Post: 02-11-2012, 16:59
  2. πανελληνιες και μαθηματα
    By Maria99 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 14
    Last Post: 16-02-2012, 15:05
  3. Συμπληρωματικά μαθήματα από ΔΟΑΤΑΠ
    By Katy1977 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 01-02-2012, 16:08
  4. Μαθήματα ζωής απο γάτες. Βίντεο
    By pelariry in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 26-04-2010, 18:43
  5. Μαθήματα anger management...
    By km80 in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 1
    Last Post: 01-12-2008, 22:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •