Περιοδος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    86

    Θα ερθει?

    Γεια σας λεγομαι Ελεανα και ειμαι 20 ετων.Το Δεκεμβριο εκανα εκτρωση. Ο γιατρος μου ειπε πως η μερα της εκρωσης θα θεωρειται η πρωτη μερα του κυκλου μου καθως ειχα κανονικα αιμα. Ωστοσο το αιμα κρατησε για αρκετο καιρο περιπου τρεις εβδομαδες. Βεβαια σε πολυ μικροτερη ποσοτητα και με πιο σκουρο χρωμα. Κανονικα με βαση το κυκλο μου επρεπε να μου ερθει στις 19 Ιαινουαριου.Πρεπει να ανησυχησω? Διαβασα σε ενα site οτι μετα την εκτρωση η περιοδος μπορει να καθυστερησει ακομα και 60 μερες? Αληθευει κατι τετοιο?
    Last edited by eleana011; 05-02-2013 at 10:17.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by eleana011 View Post
    Γεια σας λεγομαι Ελεανα και ειμαι 20 ετων.Το Δεκεμβριο εκανα εκτρωση. Ο γιατρος μου ειπε πως η μερα της εκρωσης θα θεωρειται η πρωτη μερα του κυκλου μου καθως ειχα κανονικα αιμα. Ωστοσο το αιμα κρατησε για αρκετο καιρο περιπου τρεις εβδομαδες. Βεβαια σε πολυ μικροτερη ποσοτητα και με πιο σκουρο χρωμα. Κανονικα με βαση το κυκλο μου επρεπε να μου ερθει στις 19 Ιαινουαριου.Πρεπει να ανησυχησω? Διαβασα σε ενα site οτι μετα την εκτρωση η περιοδος μπορει να καθυστερησει ακομα και 60 μερες? Αληθευει κατι τετοιο?
    θα παρεις ενα τηλεφωνο τον γιατρο σου να τα ρωτησεις αυτα, αν και κανονικα θα πρεπε να σου πει να πας απο εκει σε κανενα μηνα να σε δει.
    το αιμα κρατησε πολυ, αλλα δεν ξερω αν ειναι ανησυχητικο.
    δεν ξερω τι ειδους ανησυχιες εχεις, αν σκεφτεσαι μηπως για καποιο λογο δεν "επιασε" η εκτρωση, αυτο ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    86
    Οχι η εκτρωση εγινε κανονικα. Γιατι με ειδε λιγες μερες αφου εγινε και μου ειπε πως ολα ειναι ενταξει. Απλα με ανησυχει το γεγονος οτι δε μου εχει ερθει ακομα. Κανουμε σεξ με το φιλο μου αλλα περνουμε προφυλαξεις. Ο γιατρος μου ειναι στη Θεσ/νικη εγω ειμαι σε αλλη πολη λογω σπουδων οποτε δε μπορω να παω αμεσα. Αλλα εχω αγχωθει πολυ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by eleana011 View Post
    Οχι η εκτρωση εγινε κανονικα. Γιατι με ειδε λιγες μερες αφου εγινε και μου ειπε πως ολα ειναι ενταξει. Απλα με ανησυχει το γεγονος οτι δε μου εχει ερθει ακομα. Κανουμε σεξ με το φιλο μου αλλα περνουμε προφυλαξεις. Ο γιατρος μου ειναι στη Θεσ/νικη εγω ειμαι σε αλλη πολη λογω σπουδων οποτε δε μπορω να παω αμεσα. Αλλα εχω αγχωθει πολυ.
    αφου σε ειδε και ηταν ολα καλα και παιρνετε προφυλαξεις, να μην σε ανησυχει τιποτε κι αν κατι εκτακτο συμβει οπως μια αιμοραγια ασχετη η πονοι κλπ,να τον παρεις αμεσως τηλεφωνο.
    θα εχεις παρατηρησει οτι η περιοδος ειναι πολυ ευαισθητη απο τις συνθηκες της ζωης σου.ακομα και ενα αγχος η μια διαιτα μπορει να την απορυθμισουν. οταν ηρεμησει το σωμα σου ολα θα επανερθουν στο φυσιολογικο.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    86
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αφου σε ειδε και ηταν ολα καλα και παιρνετε προφυλαξεις, να μην σε ανησυχει τιποτε κι αν κατι εκτακτο συμβει οπως μια αιμοραγια ασχετη η πονοι κλπ,να τον παρεις αμεσως τηλεφωνο.
    θα εχεις παρατηρησει οτι η περιοδος ειναι πολυ ευαισθητη απο τις συνθηκες της ζωης σου.ακομα και ενα αγχος η μια διαιτα μπορει να την απορυθμισουν. οταν ηρεμησει το σωμα σου ολα θα επανερθουν στο φυσιολογικο.
    Λες ε? Σε ευχαριστω ελπιζω να ερθει συντομα για να ηρεμισω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by eleana011 View Post
    Οχι η εκτρωση εγινε κανονικα. Γιατι με ειδε λιγες μερες αφου εγινε και μου ειπε πως ολα ειναι ενταξει. Απλα με ανησυχει το γεγονος οτι δε μου εχει ερθει ακομα. Κανουμε σεξ με το φιλο μου αλλα περνουμε προφυλαξεις. Ο γιατρος μου ειναι στη Θεσ/νικη εγω ειμαι σε αλλη πολη λογω σπουδων οποτε δε μπορω να παω αμεσα. Αλλα εχω αγχωθει πολυ.
    Καλημέρα Ελεάνα Καλό θα ήταν για να ξεπεραστεί λίγο το άγχος και να ηρεμήσεις, να του έκανες ένα τηλέφωνο να τον ρωτήσεις.. και να τον ενημερώσεις σχετικά..
    Ίσως κιόλας η καθυστέρηση να οφείλεται στο γεγονός ότι ανησυχείς υπερβολικά και λογικό αυτό είναι μετά από έκτρωση!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    86
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Καλημέρα Ελεάνα Καλό θα ήταν για να ξεπεραστεί λίγο το άγχος και να ηρεμήσεις, να του έκανες ένα τηλέφωνο να τον ρωτήσεις.. και να τον ενημερώσεις σχετικά..
    Ίσως κιόλας η καθυστέρηση να οφείλεται στο γεγονός ότι ανησυχείς υπερβολικά και λογικό αυτό είναι μετά από έκτρωση!
    Μιλησα μαζι του καποια στιγμη και μου ειπε πως δε χρειαζεται να ανησυχω. Φοβαμαι ομως πολυ μη μου ξανασυμβει.Εχω και χαλια ψυχολογια λογω αλλων θεματων και τα εχω ολα μες στο μυαλο μου και κοντευω να τρελαθω.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Νομίζω ελεάνα ότι αν ανησυχείς για ένα τέτοιο θέμα, καλό θα ήταν να πας να σε δει ένας γυναικολόγος στην πόλη που ζεις τώρα. Θα έλεγα να μην το αμελήσεις και να πας, όπως επίσης και να δεις τι επιλογές έχεις για το θέμα 'αντισύλληψη'. Ο γιατρός δεν σου πρότεινε κάτι, πχ αντισυλληπτικά για το διάστημα μετα την έκτρωση?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    οι εκτρώσεις στην Ελλάδα είναι νόμιμες;
    Συγνώμη αλλά δεν έχω ιδέα πάνω στο θέμα

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    86
    Ναι δε σου κανουν κατι αν κανεις εκτρωση. Υπαρχουν γιατροι οι οποιοι δεν κανουν εκτρωσεις. Για πολλους λογους. Αλλα ειναι νομιμες

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ναι ειναι νομιμες μπορεις να κανεις σε δημοσιο νοσοκομειο με προγραμματισμενο ραντεβου, ειναι επεμβασεις ρουτινας πλεον..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά και περίοδος
    By ermione in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 12-07-2020, 13:28
  2. Κατάθλιψη ή απλά δύσκολη περίοδος;
    By ania in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 30-03-2012, 18:34
  3. Διαταραχή ή κακή περίοδος;
    By Manos88 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 15
    Last Post: 21-03-2008, 19:16
  4. Η γυναίκα και η περίοδος!
    By nutcase in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 22-11-2006, 20:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •