Μεταιχμιακή Διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146

    Μεταιχμιακή Διαταραχή

    Παιδιά καλησπέρα! δαιβάζοντας για τα συμπτώματα της μεταιχμιακής διαταραχής και τις συμπεριφορές που βγάζουν αυτά τα άτομα βρίσκω πολλά κοινά στοιχεία με μένα και με έχει πιάσει μια ανησυχία μήπως το εχω. αρχικά να σας πω οτι εχω ιστορικο με αγχώδη διαταραχη,κρισεις πανικού και γενικά η νευρωση προσωποποιημένη ειμαι. κρίνοντας όμως από τη συμπεριφορά μου στις σχέσεις μου βλέπω οτι παρουσιαζω αρκετα συμπτωματα αυτης της διαταραχης. φυσικα τα αναγνωριζω, ξερω οτι φταιω γι αυτα, ξερω οτι ειμαι παραλογη εγω και οχι ο συντροφος μου τις περισσοτερες φορες αλλα οταν με πιανει δεν μπορω να το ελεγξω. ας πουμε ζηλευω πολυ και αδικαιολογητα και ενω μπορει μεσα μου να ξερω οτι δεν υπαρχει λογος να το δειχνω απλως ετσι "για σπασιμο".. αντιδρω υπερβολικα καποιες φορες αν δεν μου εχει τηλεφωνησει ας πουμε, η αν με κλεισει στο τηλεφωνο αποτομα και νευριαζω προσβαλλοντας τον. ξερω οτι ολα αυτα δεν ειναι λογικα και αναγνωριζω το λαθος μου αλλα δεν ξερω γιατι συμπεριφερομαι ετσι. θελω να ειμαι το κεντρο της προσοχης του και νιωθω καποιες φορες ζηλεια για πραγματα που κανει στη ζωη του και ας μην συνδεονται με κατι ερωτικο με αλλο προσωπο ας πουμε. αυτο γινεται καποιες φορες,οχι μονιμως..κυριως τις φορες που ειμαι πιο ευαλωτη. αλλες φορες προφανως και εγω η ιδια θελω το χωρο μου και δεν ειμαι τοσο πολυ "επανω το".. γενικως παντως παντω στην απορριψη αντιδρουσα ασχημα, εκανα καιρο να την ξεπερασω και το χρεωνα σε εμενα "δεν με θελει επειδη ειμαι βαρετη, επειδη δεν ειμαι πολλη για εκεινον" κλπ.. εχω εντονο στρες και η διαθεση μου αλλαζει συχνα αλλα με καποια αιτια συνηθως, οχι ετσι στο ακυρο. γενικα δεν εχω αυτοκαταστροφικες τασεις, ουτε ασταθεια στην συμπεριφορα μου απλως καποια στοιχεια αυτης της διαταραχης μου θυμιζουν εμενα. και δεν ξερω αν πρεπει να τα εκλαβω ως συμπτωματα της η απλα ως καποια χαρακτηριστικα που αρκετοι ανθρωποι εχουν. ο λογος που με φοβιζει το να εχω αυτη τη διαταραχη ειναι η συνδεση της με την ψυχωση, ειναι οντως ετσι?? οταν στο παρελθον ειχα παθει κρισεις πανικου φοβομουν οτι θα παθω ψυχωση και μου ειχε γινει εμμονη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Παντως τα οσα αναφερεις περι ζηλειας και απορριψης τα χει ο περισσοτερος κοσμος, καμμια σχεση με bpd.
    To αγχος και τις κρισεις πανικου απο ποτε τα χεις και γιατι?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    απο μικρη ταλαιπωρουμαι απο αυτο,δεν ξερω πως ξεκινησε. αλλοτε με αρρωστοφοβια, αλλωτε με κρισεις πανικου αλλωτε με λιγο απο ιδεοψυχαναγκστικα συμπτωματα.. παντως 2 ψυχολογοι που με εχουν δει εχουν διαπιστωσει αγχωδι διαταραχη και οτι γενικα ειμαι νευρωτικο ατομο. για διαταραχη προσωπικοτητας δεν ειχαν κανει λογο ισως επειδη τα συμπτωματα μου τοτε ηταν αλλου ειδους. τι να πω. ρωτησα μιας και εδω ατομα που εμφανιζουν αυτη τη διαταραχη η που γνωριζουν καποιον που την εμφανιζει θα ξερουν να μου πουν ποια ειναι τα κυρια χαρακτηριστικα της. ας πουμε πως συμπεριφερεται καποιους που την εχει? εστιαζοντας στον τομεα των σχεσεων μου, ναι η πλειοψηφια τους ειναι προβληματικες και φταιω εγω γι αυτο επειδη ειμαι καχυποπτη, φοβαμαι την αποριψη και εχω ανασφαλεια. ορισμενες φορες εχω τετοιες εκριξεις που απορω και εγω η ιδια με τον εαυτο μου ταλαιπωροντας και τον ανθρωπο που εχω διπλα μου. δηλαδη διαβασα περιπτωσεις εδω μεσα που μιλουσαν για συντροφο με οριακη διαταραχη και σκεφτηκα "μαλλον τα ιδια θα λεει και ο δικος μου για μενα" :P παντως αυτοκαταστροφικες τασεις δεν εχω ουτε αλλαζω συντροφους συχνα. καποια ασταθεια στις αποψεις την εχω με την εννοια οτι οσο εξελισσομαι και "μεγαλωνω" μαθαινω πραγματα και αναθεωρω, η κατι που μου αρεσε παλαιοτερα τωρα δεν μου αρεσει, η αλλαζω τους στοχους μου. εκει οπου θελω να καταληξω, ειναι οτι αν εχεις αυτη τη διαταραχη τα σημαδια ειναι πολυ εμφανη και εντονα??

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ας τα παρουμε ενα ενα. Με τη διαγνωση της αγχωδους διαταραχης συμφωνεις?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    θεωρω πως ναι γιατι παρουσιαζα αρκετα απο τα συμπτωματα αλλα κυριως επειδη εγινε απο δυο ειδικους. φοβος μου τοτε ηταν μην "παθω ψυχωση" η κατι τετοιο,οποτε οποιαδηποτε αλλη διαγνωση πλην αυτου μου εκανε :P παρεπιμπτοντως μετα εμαθα οτι αυτη η εμμονη με το να μην παθουν ψυχωση την εχουν αρκετα ατομα που αντιμετωπιζουν κρισεις πανικου κ αγχος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    To αγχος το ειχες για ποιο λογο? μηπως παθεις ψυχωση, μηπως αρρωστησεις ή υπηρχε καποιο αλλο προβλημα που αντιμετωπιζες? Τις κρισεις πανικου για τους ιδιους λογους? Την ιδψ?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    γενικα ειχε ξεκινησει στο ακυρο ολο αυτο και κυριως ειχα αγχος για θεματα υγειας και ψυχικης υγειας. φοβομουν μην τρελαθω τη μια,την αλλη οποιο συμπτωμα ειχα θεωρουσα οτι προμηνυε μια σοβαρη αρρωστια με αποτελεσμα να τρεχω συνεχως για εξετασεις κλπ κλπ. ολα αυτα βεβαια σε διαφορετικες περιοδους. ποτε ειχα το ενα ποτε το αλλο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αρα ολα περιστρεφοντε γυρω απ την αρρωστοφοβια? Σε ρωτησα γτ μπορει καποιος αλλος λογος να ευθυνεται, καποιο σοβαρο ζητημα, για σενα τουλαχιστον σοβαρο. Καλα ως εδω ή υπαρχει καποιο αλλο προβλημα πχ οικογενειακο?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Μην ξεχνάς chesire ότι το άγχος σε συνδυασμό με την πληροφόρηση από το διαδίκτυο, μπορεί να σε κάνει να σκεφτείς χίλια δυο σενάρια σχετικά με το τι σου συμβαίνει και βέβαια να ενισχύσει τους φόβους σου. Σε τέτοιες περιπτώσεις, μην αφήνεις τις σκέψεις να κάνουν πάρτι. Πήγαινε και συζήτησε αμέσως τους προβληματισμούς σου με τον έναν από τους δύο ψυχολόγους που όπως λες σε έχουν δει, ώστε να έχεις μια έγκυρη άποψη. Πάντως, αυτά που περιγράφεις για εσένα, μπορούν θαυμάσια να θεωρηθούν και ως 'φυσιολογικά', για έναν άνθρωπο με άγχη και ανασφάλειες.

Similar Threads

  1. ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΑΓΧΟΥΣ
    By malamataki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 18-12-2013, 11:17
  2. Ψυχοσωματικη διαταραχη
    By Fearg in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 23-11-2010, 13:38
  3. διαταραχη?
    By assembly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 02-07-2010, 01:01
  4. Μεταιχμιακή Διαταραχή - Χρόνος, Κοινωνικότητα και απόρριψη
    By psychangel in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 24-02-2010, 23:00
  5. Διαταραχή
    By anonymizer in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 24-04-2007, 22:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •