υπνος...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2

Thread: υπνος...

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    28

    υπνος...

    καλησπερα
    τον τελευταιο καιρο ο υπνος μου ειναι κακιστος απο καθε αποψη!κατ'αρχας οι ωρες που κοιμαμαι ειναι μεταβαλλομενες και αλλοπροσαλες(μπορει να κοιμαμαι ολη τη μερα χωρις να κοιμηθω καθολου το βραδυ ή να κοιμηθω πολυ νωρις το βραδυ κ να ξυπνησω πολυ πρωι).Αυτες οι εναλλαγες ισως να οφειλονται στο οτι ειμαι ανεργος(δεν εχω καποιο προγραμμα) και διαβαζω οτι ναναι ωρες για κτ εξετασεις που εχω κ επισης καταναλωνω και πολλες ωρες μπροστα στον Η/Υ. Πέρα απο τις ωρες η ποιοτητα του υπνου μου ειναι η χειροτερη!!βλεπω συνεχεια αλλοπροσαλα και παρα πολλα ονειρα στη διαρκεια του υπνου με συνεχως ειτε νεα προσωπα(ασχετα) ειτε οικεια μου προσωπα και καταστασεις που ειναι τοσο μα τοσο πολυ εντονες και βιωματικες που οταν ξυπναω πραγματικα δεν ξερω αν εχω ξυπνησει η κοιμαμαι ακομα!!οταν ανοιγω τα ματια μου, μου φαινονται ολα ονειρικα κ απομακρα που μπαινω στην (τρελη?) διαδικασια να αναρωτιεμαι αν ακομα κοιμαμαι ενω ειμαι ξυπνιος και εχω παντα χαλια διαθεση ολη τη μερα κ νομιζω πως χανω τον εαυτο μου!!καλα δεν μιλαμε για ξεκουραση...(ισα ισα νομιζω οτι εσκαβα παρα κοιμομουν) πραγματικα τα ονειρα που βλεπω ειναι βιωματικα κ εντονα που φοβαμαι πλεον να κοιμηθω!επισης πεταγομαι στον υπνο μου πολλες φορες εντρομος και αποπροσανατολισμενος!τελο� � κτ που δεν ανεφερα ειναι οτι στην αρχη οταν παω να κοιμηθω μου ερχονται συνεχεια σκεψεις...υπαρξιακες κτλ(χωρις να το προκαλεσω) και αγχωνομαι...οπως επισης στην αρχη που κλεινω τα ματια μου κ παει να με παρει ο υπνος λες και χανω τον εαυτο μου νιωθω και βλεπω φευγαλεα πολλα προσωπα που υποτιθεται οτι ειμαι εγω (δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως) κ μου παιρνει αρκετη ωρα να συνελθω μετα κ να ηρεμησω εν μεσω ταχυκαρδιων παντα. που μπορω να απευθυνθω Η αληθεια ειναι οτι εχω ιστορικο με αγχος κ καταθλιψη(με κρισεις πανικου) παλαιοτερα κ επισης η ολη κατασταση που επικρατει στη χωρα με την ανεργια στα υψη το οποιο κ σκεφτομαι σε καθημερινη βαση αλλα δεν ξερω αν ειναι αυτη η αιτια...Που μπορω να απευθυνθω για τον υπνο κ τι μπορει να συμβαινει αραγε??Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    123
    σε καταλαβαινω το εχω παθει χιλιαδες φορες...Μια λυση που θα σου προτεινα ειναι να δραστηριοποιηθεις εντονα σε καποιον τομεα, ωστε να σου αφηνει και λιγοτερο χρονο να σκευτεσε, ή απλα να αποκτησεις καινουργιες και διαφορετικες εμπειριες που θα σε ξεκολισουν απο τον φαυλο κυκλο των ψυχοφθορων αυτοπροσανατολισμενων σκεψεων.Ετσι θα φτιαξεις το βιολογικο σου ρολοι και οταν ερθει η ωρα θα σε περνει ο υπνος πριν ξεκινησει η ροη αυτων των σκεψεων..που μετατρεπονται σε ψυχεδελικα ονειρα..

Similar Threads

  1. υπνος
    By MARTZI in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 25
    Last Post: 14-01-2016, 01:08
  2. ο ύπνος κι εγώ.
    By νιφάδα in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 18
    Last Post: 27-10-2012, 01:13
  3. Ύπνος
    By Νάντια in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 7
    Last Post: 06-09-2012, 23:28
  4. 'Υπνος, ύπνος και πάλι ύπνος...
    By Konstantinoss in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2011, 11:25
  5. Υπνος
    By MaZanG in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 7
    Last Post: 05-06-2007, 00:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •