Ας καφερουμε να γινουμε απλά δυστυχισμένοι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Athens
    Posts
    24

    Ας καφερουμε να γινουμε απλά δυστυχισμένοι

    θα μπορουσα να ομολογήσω οτι σαν άλλο συνάχι με τριγυρνάει κατάθλιψη τα τελευταία χρόνια . Ωστόσο δεν εχω καταφέρει ακόμα να ξεκαθαρίσω αν είναι όντως κάτι παθολογικό ή απλά κατέκτησα ένα ανωτερο επίπεδο συνηειδητότητας . Αυτή την ιδέα την ενίσχυσε η δημοσίευση ευρυμάτων μιας έρευνας στις Η.Π.Α οπου καταθλίπτικοι ασθενείς πέτυχαιναν συστηματικά υψηλά σκόρ σε κλίμακες εκτίμησης πραγματικότητας .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Δηλώνω καταθλιπτική σε θεραπεία εδώ και 7,5 μήνες...
    Παθολογικά,δε δικαιολογούμαι να μην είμαι μια χαρά -το πάρτι των αντικαταθλιπτικών-.
    Το κεφάλι μου συνεχίζει να λειτουργεί με τον ίδιο (προβληματικό?)τρόπο και δε βλέπω να αλλάζει κάτι.
    Αν είναι κάποιο \"ανώτερο επίπεδο συνειδητότητας\", πώς στο καλό μπορούμε να απαλλαγούμε από αυτό?
    Κι είναι \"συνετό\" να απαλλαχτούμε?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Ναι είναι συνετό αν μας δυσκολεύει τη ζωή...εκτός φυσικά άμα τη γουστάρουμε δύσκολη...
    εκεί πάσο...

    Σάι δώσε αν θες καμμιά παραπάνω πληροφορία για τις \"καινούργιες\" λέξεις που αναφέρεις...
    μιας και ακούγονται ενδιαφέρουσες και φαντάζομαι πως τις έχεις έτοιμες...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Αν η συνειδητοποιημένη εκτίμηση της πραγματικότητας όντως συνοδεύει την ενεργή ταυτότητα του καταθλιπτικού - τότε η καταθλιπτική σημερινή πραγματικότητα θα πρέπει αναλογικά να αποτελεί μια υπαρκτή απειλή του ανθρώπου που πλησιάζει στα τελευταία στάδια της συνειδητοποίησης!!!

    Τώρα p-s-y με προβλημάτισες.........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Όλγα εγραψες πάλι...
    Μου επιτρέπεις να το κρατήσω για να το χρησιμοποιώ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Ότι θες Μιχάλη μου!!! Κάντο και κόπια.......χαλαρά......

    Εμένα άλλωστε μου βγαίνουν αρκετά συχνά τέτοιου τύπου φιλοσοφικά πορίσματα από γενικότερους προβληματισμούς........ Τί να πω.........
    Θα το έχετε μάλλον ήδη συνηθίσει...... Τόσον καιρό είμαι εδώ.....

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Athens
    Posts
    24
    Αγγέλικα η ζωη ειναι μια συνεχής διαπραγματευση του εαυτου (όσο μπορουμε να μειώνουμε την αποσταση που έχουμε απ αυτόν)με την πραγματικότητα . Και τελικα ένα παιχνίδι γνώσης όπου θέλεις και αντέχεις ή οχι να ξέρεις ....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Σάι για την έρευνα που λες υπάρχει κάποια αναφορά στο διαδίκτυο;
    Όταν αναφερόμαστε σε κάτι το δημοσιευμένο καλό είναι να αναφέρουμε και την πηγή μας...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Οταν το υπερεγω δεν ερχεται σε απολυτη αρμονια με το εγω και ο Αλεφαντος προτεινει για εντεκαδα 12 παιχτες το συμπαν δια της διασταλουμενης συστολης, βασικης της σχετικης θεωριτικοτητας του Βικτορος Ουγγο αναγκαζει τον Τομ Σογιερ να την κανει κοπανα στα νησια Μπαρμπαντος. Ως αποτελεσμα των ως πανω τα οποια διαδραματιζομενα μεν απολεσθεντα στο πληρωμα του χρονου δε, εβρεθησαν δια βαθυσκαφους στον Τιτανικο με τον Λεοναρντο Ντι Καπριο που ειχε κλεψει το Μαντολινο του Λοχαγου Κορελι και εκανε τον Μελ Γκιμπσον αυτο το φαινομενο αλκοολικο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Originally posted by olga_soul
    Αν η συνειδητοποιημένη εκτίμηση της πραγματικότητας όντως συνοδεύει την ενεργή ταυτότητα του καταθλιπτικού - τότε η καταθλιπτική σημερινή πραγματικότητα θα πρέπει αναλογικά να αποτελεί μια υπαρκτή απειλή του ανθρώπου που πλησιάζει στα τελευταία στάδια της συνειδητοποίησης!!!

    Τώρα p-s-y με προβλημάτισες.........
    Ουφ..........

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Δεν ξέρω τί ακριβώς έχω συνειδητοποιήσει αλλά σα να μου φαίνεται πως νιώθω λίιιιιιγο δυστυχισμένη........

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Μηπως εφαγες πολυ σοκολατα Λενακι που λεει μια ερευνα Αυστραλων ειδικων οτι αν τρως σοκολατα μπορει να μελαγχολεις. Εγινε πολυ μεγαλο θεμα και εσκασε σαν βομβα!!!! Σοκολατοβμβα ηταν βλακειοβομβα δεν ξερω αλλα διαβασα οτι η ειδηση αυτη εσκασε σαν βομβα. Απο τοτε κυκλοφορο με κρανος! Για αυτο να προσεχεις μη φας πολυ σοκολατα γιατι μια αλλη την βγαζει και απο αλλου αλλα δε λεω γιατι ειναι σιχαμερο σημειο του σωματος.....μπλιαααξξ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    :P

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Το ξέθαψα το θεματάκι, γιατί έχω απορίες διαφορετικές από την τελευταία φορα...

    Οι καταθλίπτικοι ασθενείς μπορεί να πέτυχαιναν συστηματικά υψηλά σκόρ σε κλίμακες εκτίμησης πραγματικότητας, όμως μήπως ισχύει το ίδιο και για τους \"θεραπευμένους\" ή τους \"υπό παρακολούθηση\"?

    Σήμερα αισθάνομαι πολύ καλά, καλύτερα απ\'ό,τι είχα συνηθίσει, και δε νομίζω ότι έχει αλλάξει η προσωπικότητά μου. Συνεχίζω να είμαι κυνικότατη και προσγειωμένη, αλλά πια σε τελείως διαφορετική βάση.

    Μήπως απλά κάποιοι χαρακτήρες, με κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ή δε ξέρω εγώ τι άλλο, έχουν την τάση να \"χτυπούν\" υψηλά σκόρ σε κλίμακες εκτίμησης πραγματικότητας, αλλά και την προδιάθεση για κατάθλιψη?

    Απλά μπήκα σε σκέψεις ... και δεν έχω και την κατάλληλη κατάρτιση ... οπότε μπορεί και να λέω βλακείες ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •