Αύξηση δόσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    16

    Αύξηση δόσης

    Γειά σας παιδιά. Είμαι νέος στο forum. Πριν τέσσερα χρόνια είχα ένα ψυχωσικό επεισόδιο. Το ξεπέρασα και τώρα μετά από δύσκολες εξετάσεις διορίστηκα στο δημόσιο! Επίσης, άλλαξα πόλη και ήρθα από επαρχία Αθήνα. Εδώ ψάχνω γιατρό. Και σε όλους όσους πήγα χωρίς να έχω υποτροπή μου αυξάνουν πολύ την δόση των Geodon. Από 2 20άρια σε 2 40άρια. Τί σημαίνει αυτό ; Στην Αθήνα οι δόσεις είνια πιο υψηλές ; Είναι μέχρι να με γνωρίσει και μετά μείωση ; Θέλω να ακούσω την γνώμη σας ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω περιεργο μου φαινεται...μηπως θελει να ειναι καλυμενος για καλο και για κακο...ή μηπως επειδη αντιμετωπιζεις πολλες αλλαγες φοβουνται υποτροπη?
    Δεν ξερω....
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    16
    Nαι περίεργο. Ίσως για σιγουριά. Ίσως μέχρι να με γνωρίσουν. Φοβουνται και με την αλλαγή αν υπάρχει υποτροπή. Επίσης, η επίσκεψη 110 ευρώ δεν είναι ακριβά ; Από την εμπειρία σας τι με συμβουλεύεται να κάνω ;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Τον γιατρο σου τον ρωτησεσ? τι ειπε?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    και ναι 110 ευρω ειναι ακριβα συνιθωσ ειναι στα 50 ε....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    16
    Αν και δεν ξέρω αν επιτρέπονται ονόματα στο forum, έχετε να μου συστήσετε κανέναν που παίρνει 50 ευρώ ;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    εγω να φανταστεισ θα πηγαινω σε κεντρο ψυχικησ υγειασ..την γειτονια σ μου και θα δινω 3 ευρω... μεχρι να μπορεσω να ειμαι τοσο ανετη οικονομικα ωστε να παω σε εναν με 50 ε την επισκεψη...... τα κ.ψ.υ τα κοιταξεσ?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    16
    Eυχαριστώ! Είχα πάει σε ένα Νοσοκομείο συστημένος. Αλλά δεν ήμουν ευχαριστημένος γιατί από τον πολύ κόσμο, δεν αφιέρωνε ο γιατρός πολύ ώρα. Για να είμαι ειλικρινής οικονομικά δεν έχω πρόβλημα, απλώς δεν θέλω να με εκμεταλλεύονται για μην χρησιμοποιήσω άλλη έκφραση. Αυτός είναι ψυχοθεραπευτής και με κράτησε σχεδόν μία ώρα. Δεβ ξέρω στα κέντρα ψυχικής υγείας. Πώς λειτουργούν ;
    Και παρεπιπτόντως σου εύχομαι όλα να σου παν καλά ώστε να μπορείς να πηγαίνεις σε έναν με 50 ευρώ !!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Αφού εισαι ασφαλισμένος στοΔημόσιο γιατί δεν πας σε εναν συμβεβλημένο γιατρο αντι να πληρωνεις τοσα πολλά?
    110 ευρωπουλα εινα παρα πολλλλααααααα!!!!!!Στη θεσ/νικη είναι συνηθως 60-70...Πριν 3 χρονια ενας λουγκρας νοσοκομειακος μου ειχε παρει 80 ευρω για επισκεψη 15 λεπτων!!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    16
    Ευχαριστώ LOSTRE
    Στο βιβλιάριο του Δημοσίου δεν θέλω να γράφω, για να μην στιγματιστώ γιατί τα θεωρεί ο Διευθυντής της υπηρεσίας κάθε χρόνο. Ίσως να είμαι κια υπερβολικός βέβαια. Τα 110 είναι πολλά αλλά το έχω ξανακούσει από μεγάλα ονόματα ! εσύ από Θεσ/νίκη είσαι γιατί και εγώ από εκεί κοντά ήρθα Αθήνα ;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Ψάξε για κάποιον που παίρνει λιγότερα!!Ξέρω ότι τα βιβλιαρια τα θεωρεί ο Δντής της Υπηρεσίας αλλά δεν νομίζω να κάθεται να βλέπει τις επισκέψεις!!!Τέλος πάντων εσύ ξέρεις αλλά στο ξαναλέω ότι τα 110 ειναι υπερβολικά ακριβά!!!Και το φάρμακο το πληρώνεις από την τσέπη σου?Πόσο κοστίζει?
    Από Θεσ/νίκη είμαι...Στον γιατρό εδώ πόσο πλήρωνες?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    16
    Με το βιβλιάριο φοβάμαι γιατί είμαι δόκιμος ακόμα. Eκεί έγραφα στο βιβλιάριο του πατέρα μου και τα φαρμακα έτσι τα παίρνω. Στη Θεσ/νίκη που πήγαινα ένα διάστημα έπαιρνε 50. Είμαι από μία γειτονική πόλη, από Δράμα. Θα ψάξω να βρω κάποιον άλλο.
    Ωραία η Βόρεια Ελλάδα !

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Όσον αφορά το δημόσιο είναι γνωστό ότι θα κυκλοφορήσει παντού, άρα καλύτερα βρες κάποιον άλλο τρόπο. Δεν νομίζω ότι κάνει καλό στην υγεία να ακούς μισόλογα δίπλα σου.
    Βέβαια αν εργάζεσαι και συμπεριφέρεσαι σωστά δεν πολυασχολούνται. Το γράφω επειδή εργάζομαι στο δημόσιο.
    Πήγαινα επίσης σε συμβεβλημένο γιατρό με έξι ευρώ την επίσκεψη ο οποίος μου έγραφε μόνο φάρμακα. Αυτό κάνω και τώρα με γιατρό της υπηρεσίας. Η μία ώρα ψυχανάλυσης μου ακούγεται σαν ανέκδοτο. Με 50 ευρώ ο γιατρός με άκουγε και μου απαντούσε για ένα τέταρτο σε ψυχοθεραπευτικό κέντρο.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    16
    Δυστυχώς από την εμπειρία σου επιβεβαιώνεται η διστακτικότητά μου. Ο στιγματισμος είναι παντού. Τώρα πως θα βρούμε μία γυναίκα να μας αγαπήσει με το πρόβλημά μου, αυτό είναι ένα άλλο αγκάθι.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Κανενα αγκαθι, μαθε να ζεις με το προβλημα σου και πολεμησε το, κατανοησε το, νικησε το.
    Απλο ειναι, το προβλημα ειναι μεχρι να το συλλαβεις οτι ειναι ετσι.
    Μην παραμυθιαζεσαι με τιποτα, ουτε καν με τα χαπια.
    Φαντασου οτι ολα ειναι παιχνιδια του μυαλου και μεχρι εκει.

    Γιατρο εχω να σου προτεινω, ξερω οτι παιρνει 80 ευρω, αλλα ειναι κορυφαιος.
    Το οτι στο προτεινω εχει να κανει οτι ειναι της σχολης ψυχιατρων που αποφευγει τα φαρμακα εαν μπορει να γινει αυτο.
    Αρκετοι ειναι αυτοι που σε χαπακωνουν για να ξεμπερεδευουν.
    Αν σε ενδιαφερει στειλε μυνημα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •