Σας κοροϊδεύουν στο δρόμο χωρίς εμφανή λόγο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320

    Σας κοροϊδεύουν στο δρόμο χωρίς εμφανή λόγο;

    Το θέμα αυτό είναι άσχετο με το προηγούμενο που είχα ανοίξει και αναφέρεται σε κάτι που μόλις συνέβει. Δεν φτάνουν τα προβλήματα που ήδη έχω και είναι σοβαρά, έρχονται και οι άνθρωποι να με κάνουν χειρότερα.
    Δεν μπορώ να καταλάβω τους ανθρώπους. Είμαι εγώ η τρελή και όλοι οι άλλοι είναι καλά; 'Η το αντίστροφο;
    Θα σας περιγράψω κάτι που μόλις χθες έγινε. Χθες βγήκα με μία φίλη μου (και την μοναδική) με την οποία σπάνια βγαίνουμε αλλά επειδή κατάλαβε ότι είμαι χάλια ψυχολογικά μου πρότεινε να βγούμε.
    Και αυτό που έπαθα πρώτη φορά μου συμβαίνει. Βγαίνω από το σπίτι μου και καθώς περνάω το δρόμο για να πάω στο μετρό περιμένει στο φανάρι ένας κύριος με την κοπέλα του. Αυτός περίπου 55 χρονών αυτήν δεν την παρατήρησα. Και καθώς περιμένω να ανάψει πράσινο γυρνάει και της λέει : ''την κοπέλα της είδες πως είναι;'', ''είναι χάλια, χάλια σου λέω χάλια, τώρα θα την δεις περίμενε''. Και με το που περνάμε τον δρόμο της λέει ''να την δες την'', ''είναι ΧΑΑΑΑΑΛΙΑ, ΧΑΑΑΑΛΙΑ, ΧΑΑΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ'' ''μιλάμε είναι ΧΑΑΑΛΙΑ'' και μιλάμε να φωνάζει όχι αστεία. Να οδύρεται ότι είμαι λέει χάλια. Εγώ έπαθα σοκ. ΠΟΤΕ δεν μου είχε τύχει κάτι τέτοιο και μια ζωή όλη μου λένε πόσο ωραίο σώμα έχω. Και γενικά και στην μάνα μου όταν πηγαίναμε μαζί στην παραλία μια ζωή και μέχρι το περασμένο καλοκαίρι έλεγαν πόσο τέλειες αναλογίες έχω, και ωραίο χαμόγελο κλπ. Εγώ δεν είμαι καμία ψωνισμένη, ξέρω τα θετικά και τα αρνητικά μου και δέχομαι τον εαυτό μου όπως είναι. Και πιστεύω ότι έχω όντως πολύ ωραίο σώμα και ένα μέτριο πρόσωπο κατά τη γνώμη μου. Λοιπόν με το που συναντώ τη φίλη μου την ρωτάω πως είμαι και μου λέει ωραία είσαι μου αρέσεις.
    Της λέω τι έγινε και γυρνάει και μου λέει ότι είμαι μία χαρά και ότι κάθομαι και ακούω τον τρελόγερο και ότι τρελός θα ταν. οκ λέω εγώ μπορεί να ήταν και τρελός για να φωνάζει μες τη μέση του δρόμου σκέφτηκα, αλλά και πάλι μου έκανε τεράστια εντύπωση αυτό που έγινε.
    Περνάει η βραδιά κανονικά χωρίς κανένα άλλο απρόοπτο. Καθώς γυρνάμε σπίτια μας με το μετρό με το που βγαίνουμε από το συρμό συμβαίνει το εξής:
    Μαζί με εμάς αποβιβάζεται ένα νεαρό αυτή τη φορά ζευγάρι 20-22, σαν εμένα περίπου στην ηλικία. Και με το που βγαίνουμε και με βλέπει το αγόρι, τραβάει την κοπέλα του να μην προχωρήσει και με δείχνει και αρχίζουν και με κοιτάνε και γελάνε. Έπαθα πάλι σοκ και γυρνάω και λέω στην φίλη μου ''το είδες αυτό;'' και το είδε και εκείνη και στην αρχή δεν κατάλαβε τι έγινε και νόμιζε ότι γέλαγαν μαζί της αλλά μετά που της είπα πως όχι και το παρατήρησε και εκείνη ότι με κοιτάνε και γελάνε, αρχίζει να μου λέει με απορία ''ρε δεν πάμε καλά''.
    Παιδιά εγώ ειλικρινά έχω πάθει απίστευτο σοκ. Έχει συμβεί και σε εσάς κάτι παρόμοιο χωρίς κανέναν απολύτως λόγο; Και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω. Άλλα μάτια έχει η φίλη μου και εγώ και άλλα αυτοί οι άνθρωποι;
    Και αν μου συνέβαινε πάντα θα το είχα συνηθίσει, αλλά πρώτη φορά μου έγινε και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Άλλη φορά μάλλον θα κάθομαι ολομόναχη μες στους 4 τοίχους...ΜΟΝΗ
    Καλά είμαι ολομόναχη τελικά. Δεν κάνω εγώ για αυτόν τον κόσμο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    χαχα και στις δυό περιπτώσεις πάντως, θα γύριζα το κεφάλι μου γύρω-γύρω για να δω ποιά κοροϊδεύουν, γιατί με τίποτα δεν θα δεχόμουν ότι κοροϊδεύουν εμένα.
    Άρα, γιατί δεν δέχεσαι τις απόψεις της φίλης σου ότι και μια χαρά είσαι, όπως κι εσύ το ισχυρίζεσαι εξάλλου κι ότι όντως δεν πάμε γενικά καλά σαν κοινωνία, γιατί
    είναι άρρωστο ακόμα και κάτι να έχει ο άλλος εμφανισιακά, να υπάρχουν άνθρωποι που συμπεριφέρονται κατ' αυτό τον ηλίθιο τρόπο?! Έλεος!
    Πάντως, δεν είναι λόγοι αυτοί για να κάτσεις μες το σπίτι τη στιγμή, που έχεις έναν δικό σου άνθρωπο, που σε νοιάζεται και θέλει την παρέα σου.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  4. #4
    Βρε σκατακι!Προφανως το πρωτο περιστατικο ηταν τελειως ασχετο.Η' προκειται για οντως καποιον τρελογερο ή εγινε παρεξηγηση.Και χαλια να του φανηκες 55 χρονων ανθρωπος δε καταλαβαινε οτι εισαι κοντα και τον ακους?Ισως μιλουσαν για κατι αλλο.Τωρα για το δευτερο τι να πω.Ισως ησουν ηδη ψαρωμενη απ τον αλλον κυριο.Στο κατω κατω δε συνανταμε λιγους τρελους στον δρομο καθε μερα,ειδικα σε μεγαλουπολεις.Να εχεις εμπιστοσυνη στον εαυτο σου και σε αυτα που σου λενε οι δικοι σου ανθρωποι και να μη νοιαζεσαι για κακογουστα σχολια.Σιγουρα δε μπορουμε να αρεσουμε σε ολους αλλα σκεψου ποσο ufo μπορει να ειναι ενας ανθρωπος που μιλαει ετσι για μια κοπελα που ουτε καν γνωριζει μες στη μεση του δρομου.Αρα οι αποψεις τους δε πρεπει καν να σε αγγιζουν.Και να βγαινεις οσο πιο συχνα μπορεις,θα σε κανει καλυτερα πιστευω. :)
    Πρέπει να συμβιβαστείς με την ιδέα ότι κάποιες μέρες είσαι το περιστέρι και κάποιες μέρες το άγαλμα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Πάντως όχι είναι σίγουρο ότι για μένα έλεγαν. Και στις δύο φορές. Και στην δεύτερη ήταν μπροστά και η φίλη μου την οποία έβαλα να τσεκάρει και όντως το κατάλαβε και εκείνη και μου είπε ότι ο νεαρός κάτι έλεγε στην κοπέλα και αυτή με κοίταγε συνέχεια και μετά γελάγανε.
    Οκ με τον πρώτο κύριο σκέφτηκα ότι ήταν απαράδεκτος και ότι δεν θα ναι και πολύ σόι για να φωνάζει μες τη μέση του δρόμου. Αλλά τα άλλα παιδιά τα οποία γέλαγαν δεν το έκαναν τόσο φανερά και φαινόντουσαν μια χαρά. Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχω. Ποτέ δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο και ήταν πολύ άσχημο και το χειρότερο είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Μα όλα τα περίεργα σε εμένα συμβαίνουν;
    Μα οκ ο κύριος, αλλά και οι τα νέα παιδιά; Μα δεν γίνεται. Κάτι φταίει :(

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Το μόνο ειλικρινά που σκέφτηκα ότι μπορεί να φταίει είναι ότι είμαι αρκετά αδύνατη και με ψηλό μποτάκι μπορεί να φαινόμουν ακόμα πιο αδύνατη και να με πέρασαν για ανορεξική. Αλλά και πάλι θα γέλαγαν με την ασθένεια του άλλου; Αν είναι δυνατόν. Δεν ξέρω τι να πω. Εγώ έχει τύχει να δω κοπέλες που έχουν όντως νευρική ανορεξία στο δρόμο και το μόνο που δεν μου ήρθε ήταν να γελάσω. Δεν ξέρω τι κόσμος κυκλοφορεί εκεί έξω ειλικρινά. Εκτός και αν είναι πάλι κάτι άλλο που ούτε μπορώ να φανταστώ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Συμφωνώ απόλυτα με την Fire! Λύση στο πρόβλημά σου είναι και η κοινωνικοποίηση κι όχι οι τέσσερις τοίχοι, που θα σε κάνουν τελικά να πιστέψεις ότι πράγματι έχεις πρόβλημα!
    Κι αυτό που φταίει είναι ότι δεν έχουμε παιδεία, γιατί αν είχαμε, τη στιγμή που π.χ. βλέπουμε κάποιον με πρόβλημα, δεν γελάμε, ούτε κοροϊδεύουμε, αντίθετα συμπονάμε.
    Last edited by μαρκελα; 09-02-2013 at 16:06.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αγαπητη φιλη, εφοσον ενοχληθηκες απο τα φωναχτα σχολια των ανθρωπων αυτων, γιατι δεν τους ρωτησες? Οχι με κακο τροπο, αλλα ετσι να σου λυθει κ η απορια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    ναι και εγώ το σκέφτηκα ότι ίσως έπρεπε να ρωτήσω, αλλά δεν ξέρω αν θα ήταν και ότι καλύτερο να τσακώνομαι στη μέση του δρόμου και δεν ήξερα και τι είδους απάντηση θα έπαιρνα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ποιος σου ειπε να τσακωθεις? Ερωτηση θα εκανες κ μετα θα εφευγες. Για να σου φυγει η απορια. Αμα δε θες να τσακωθεις δεν τσακωνεσαι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Ποιος σου ειπε να τσακωθεις? Ερωτηση θα εκανες κ μετα θα εφευγες. Για να σου φυγει η απορια. Αμα δε θες να τσακωθεις δεν τσακωνεσαι.
    Άμα ο άλλος μου απαντήσει προσβλητικά τσακώνομαι και μάλιστα πολύ. Και έτσι όπως τον έκοβα τον γέρο που με προσέβαλε μπροστά στη μούρη μου θα γινόταν χαμός και θεώρησα καλύτερο να το αφήσω. Που ξέρω εγώ ότι δεν ήταν και επικίνδυνος.

  12. #12
    Ακριβως!Δε ξερεις τι τρέλα κουβαλάει ο καθένας.Πάντως συμφωνώ με την Μαρκέλα..τετοιου ειδους συμπεριφορες μόνο ανθρωπινες δεν είναι.Δε χρειαζεται να παιρνεις κατακαρδα ο,τι συμβαινει.Εισαι πιεσμενη ψυχολογικα και τα παντα σε κανουν να νιωθεις άσχημα αλλα δε χρειαζεται να σε νοιαζει η γνωμη του καθε ασχετου.Ηρεμησε και συγκεντρωσου στα πραγματικά προβλήματα που έχεις και όχι με μικροψυχους ανθρωπους!!!
    Πρέπει να συμβιβαστείς με την ιδέα ότι κάποιες μέρες είσαι το περιστέρι και κάποιες μέρες το άγαλμα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ο γερος γτ δε φοβηθηκε μηπως εσυ εισαι καμμια περιεργη κ σου τη βιδωσει?
    Μηπως ειχες αφησει κανενα φερμουαρ ανοιχτο ή κατι τετοιο στα ρουχα?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Quote Originally Posted by skata View Post
    Άμα ο άλλος μου απαντήσει προσβλητικά τσακώνομαι και μάλιστα πολύ. Και έτσι όπως τον έκοβα τον γέρο που με προσέβαλε μπροστά στη μούρη μου θα γινόταν χαμός και θεώρησα καλύτερο να το αφήσω. Που ξέρω εγώ ότι δεν ήταν και επικίνδυνος.
    καλα ρε σκατα αυτο σε βασανιζει μονο αυτο ειναι απλο δεν δινεισ σημασια κ τελειωνει σιγα τα αυγα εγω σ πα θελω να ακουσω κατι χειροτερο αυτα δεν ειναι τιποτα σε παω κ κοντρα αμα θεσ να δεισ οτι σε εχω για πλακα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Ο γερος γτ δε φοβηθηκε μηπως εσυ εισαι καμμια περιεργη κ σου τη βιδωσει?
    Μηπως ειχες αφησει κανενα φερμουαρ ανοιχτο ή κατι τετοιο στα ρουχα?
    Όχι δεν είχα αφήσει τίποτα ανοιχτό

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Τι θα σκεφτοσασταν για καποιον που ιδρωνει πολυ χωρις λόγο?
    By Winston_man in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 47
    Last Post: 20-07-2015, 16:19
  2. Φόβος στο δρόμο...
    By astimatnam in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 19-06-2012, 15:03
  3. κλάμα χωρίς ιδιαίτερο λόγο
    By stellou1989 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2010, 20:07
  4. Αγχος σχετικά με την σχέση μου χωρίς λόγο
    By Michaelgr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-2010, 20:54
  5. Ληστειες στο δρομο
    By nikosgr123 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 06-09-2008, 22:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •