Υποκατάστατα γεύματος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Υποκατάστατα γεύματος

    Πασχω απο ψυχωση και παιρνω φαρμακα.Δυστηχως με το zyprexa εβαλα πολλα κιλα περιπου 25.Σκεφτομαι να παρω υποκατασταο γευματος για να αδυνατισω.Συγκεκριμα θελω να παρω της Herbal Life.Το εχει παρει κανεις και αν ναι ειδε αποτελεσμα?Βασικα ειναι και ακριβο αλλα πιο πολυ φοβαμαι μην με επηρρεασει με το θεμα της ψυχωσης.Γνωριζει κανεις κατι?
    Στη σελιδα τους ισχυριζονται οτι ενα ροφημα της Herbal Life εχει λιγοτερες απο 220 θερμιδες και το πινεις-ἄντικαθιστας 2 γευματα την ημερα.Ας βοηθησει καποιος.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    15
    τα χω παρει και αυτα....αν εχεις να χασεις πολλα κιλα ,λενε,πως πρεπει να παρεις ολο το πακετο ,που κοστιζει αρκετα,θελει να κανεις και γυμναστικη για να δεις αποτελεσμα.τωρα δεν ξερω αν τα φαρμακα που παιρνεις κανει να τα συνδιασεις με ολα αυτα.προσωπικα παντως δεν με βοηθησαν,ουτε καν στην ορεξη.με αυτο το προγραμμα ημερισιως παιρνεις λιγες θερμιδς,οποτε και λογικα χανεις ετσι και αλλιως.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Μιχαλη λενε οπου ακους πολλα κερασια κρατα κ μικρο καλαθι! Δεν ξερω ποσα κιλα εισαι, αλλα δεδομενου οτι παιρνεις το συγκεκριμενο φαρμακο το οποιο προκαλει αυξηση βαρους κ ειναι αντιψυχωσικο, θα επρεπε πριν παρεις οποιοδηποτε σκευασμα αδυνατισματος/ υποκαταστατο/ βιταμινες κτλ, να ενημερωσεις το γιατρο εστω προληπτικα, μπορει πχ να περιεχει μια ουσια π αλληλεπιδρα η να εχει καποια ανεπιθυμητη ενεργεια την οποια δν θα μπορουσες μονος σ να προβλεψεις.. Επισης ρε συ αν απο εκει π τρως φυσιολογικα (κ αν καταλαβαινω σωστα λιγο παραπανω λογω του φαρμακου που παιρνεις), ξαφνικα κοψεις το φαι κ παιρνεις το υποκαταστατο αυτο, ο οργανισμος σ θα παθει τραλαλα, μεχρι κ σε κωμα μπορει να πεσεις! Επισης αν εισαι διαβητικος θελει εξτρα προσοχη! Δν παιζουμε με αυτα!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    εγώ δοκίμασα πρόσφατα 3 προϊόντα για έλεγχο βάρους, τη φόρμουλα, τις μπάρες κ κάτι γλυκά σαν σοκολατίτσες.

    η φόρμουλα κ οι μπάρες μου φάνηκαν πολύ νόστιμα κ με κρατάνε πολύ καλά από θέμα πείνας, 4-5 ώρες άνετα με μία φόρμουλα [σκόνη για Milk shake] ή μια μπάρα. οι μπάρες είναι καλές για το δρόμο, αντί για τυρόπιτες από το γρηγόρη κ σάντουιτς από τα έβερεστ.

    δεν πολυέχασα κιλά γιατί είμαι κ λιχούδα κ έσπαγα τη δίαιτα με άλλα φαγητά ή γλυκά. αλλά έιμαι στην αρχή κ προσπαθήσω να τηρώ το πρόγραμμα.

    αν συνδυάσεις 1-2 γεύματα χέρμπαλ λάιφ ημερησίως με προσεκτική διατροφή, πχ ένα κυρίως γεύμα ψητό κ σαλάτα, κ αν βάλεις κ λίγη πορεία στη ζωή σου λογικά θα χάσεις.

    να έχεις πρόβλημα με την ψύχωση δεν το νομίζω. εγώ έχω δοκιμάσει τρόφιμα κ καλλυντικά από τη herbal life, και την θεωρώ πολύ καλή εταιρία κ πολύ ποιοτική. είμαι ευχαριστημένη από τα προϊόντα που έχω δοκιμάσει.

    επίσης σε πρώτη ανάλυση είναι κάπως ακριβά, αλλά σε δεύτερη ανάλυση, επειδή κρατάνε καλά από άποψη πείνας [εμένα τουλάχιστον], περιόρισα δαπάνες να αγοράζω βλακείες για φαγητό δεξιά κ αριστερά, οπότε τελικά δεν είναι τόσο ακριβά κ είναι σίγουρα πιο υγειεινά. κ δεν χρειάζονται κ μαγείρεμα.

    αν είσαι αποφασισμένος να αδυνατίσεις, πιθανώς να σε βοηθήσουν. αν είσαι λιχούδης κ πέφτεις εύκολα στους πειρασμούς κ επίσης τρως όχι επειδή πεινάς αλλά από συνήθεια κ από χόμπυ επειδή δεν έχεις τί να κάνεις στη ζωή σου, δεν θα σε βοηθήσουν. θα πρέπει γενικότερα να αλλάξεις κάπως τις συνήθειές σου.
    Last edited by Lou!; 11-02-2013 at 02:40.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Lou χωρις να θελω να σε απογοητευσω, αμα δν περιορισει κανεις τη μασαμπουκα κ δν ασκεται μια ωρα καθημερινα (θες περπατημα, θες διαδρομο, θες στεπ, παντως εντονη ασκηση), κιλα δν χανει, κ οταν λεω κιλα εννοω λιπος κ οχι υγρα.. Αυτα ολα τα κ καλα "χαπακια" κ "τσαγακια" ειναι ημιμετρα, αλλωστε αμα διαβασεις πανω στις συσκευασιες γραφουν παντα σε συνδυασμο με ισορροπημενη διατροφη κ σωματικη ασκηση. Αμα ηταν ετσι απλο οπως ξαναεγραψα θα πιναμε ολοι 2 τσαγακια κ 2 χαπακια κ θα γινομασταν τοπ μοντελ. Αμα περιορισεις το φαι, ασκεισαι, και πινεις τα τσαγακια κ τα χαπακια, ΝΑΙ θα δεις αποτελεσμα, αμα μασαμπουκωνεις ολη μερα, καθεσαι στο πισι αλλα παραυτα πινεις τα τσαγακια κ τα χαπακια, ΔΕΝ θα δεις αποτελεσμα. Το παν ειναι να βρεις κινητρο ωστε να σου μειωθει η ορεξη κ να νιωθεις αλλιως, κ αυτο δν το βρισκεις στα χαπακια κ στα τσαγακια, αλλα σε αλλους τομεις κ εκφανσεις της ζωης σου.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    λάκρυ συμφωνώ μαζί σου!

    δεν πήρα τσαγάκια, ούτε χαπάκια από τη χέρμπαλ, αλλά μπάρες δημητριακών κ σκόνη για milkshake! τεσπά, εμένα μου αρέσουν, οπότε τα τρώω αντι για φαγητό για να μη μαγειρεύω κι όλας [που το σιχαίνομαι]!

    πάντως ναι αν κάποιος κάνει όλα αυτά που λες, λογικά θα αδυνατίσει κ χωρίς herbalife!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    2
    το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 29-03-2014 at 13:15.

  8. #8
    λοιπόν παιδια κιλά μόνο με υποκαταστατα δεν χάνετε , πρόσφατος είδα ομως φιλαρακι που έχασε καμια 50 κιλά αλλα με σκληρή προπονιση σε γυμναστηριο και ποδηλατο και με την βοηθεια παντα διαιτολογου σκέψου μονο οτι αν γυμναζεσαι θα μπορεις να τρως ενα εξτρα 10 % και επίσεις αφου ξέρεται ρε παιδια οτι τα χαπια παχαίνουν γιατί δεν πάτε γυμναστήριο , το θεμα ειναι να τρως υγειινα και γυμναστική ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΙΑΔΡΟΜΟ!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    μιας και που κανω διαιτα, εχω χασει 16 κιλα και επομενως θεωρω οτι μπορω να εχω σωστη αποψη για αυτο το θεμα, εχω να πω να μην παρεις τιποτα απο υποκταστατα γευματος και τετοιες βλακειες
    η πιο καλη λυση ειναι διαιτολογος αλλα αμα δεν θες να πας προτεινω να τρως παρα πολλες σαλατες την ημερα χωρις λαδι και σε οση ποσοτητα θελεις ωστε να γεμιζει το στομαχι και να μην αισθαναισαι πεινασμενος. μπορεις να φας οσες θελεις μαρουλοσαλατες, χωριατικες σαλατες χωρις λαδι η λιγο πχ μια κουταλια και λιγες πχ 5 ελιες λαχανοσαλατες με καροτα πρασινες πιπεριες ροκα σελινο και τετοια πραγματα.....εγω τρωω τουλαχιστον 4-5 την ημερα. η θερμιδες τους ειναι ελαχιστες, θα χασεις κιλα θα τρως υγειινα δεν θα εχεις προβλημα με την τουαλετα κτλ
    θα δεις βελτιωση απο την δευτερη μερα και αυτο θα σε κανει να εχεις περισσοτερη ορεξη για να συνεχισεις

Similar Threads

  1. Kινητρα, αντικινητρα, επιθυμιες, υποκαταστατα και δε συμμαζευεται.
    By λιλιουμ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 03-04-2012, 22:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •