Ποσο το παλεύετε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Ποσο το παλεύετε?

    Απο τοτε που διαγνωστηκατε με ψυχωση ποσο το παλευετε οι ιδιοι για να ειστε καλα?Εγω μπορω να πω οτι στην αρχη ειχα αφεθει και με πηρε απο κατω ενω τωρα προσπαθω και ο ιδιος να ειμαι οσο το δυνατον καλυτερα.Για πχ παλι απεφευγα να βγαινω εξω ενω τωρα το επιδιωκω για να ξεχνιεμαι.Επισης δεν κανω ασχημες σκεψεις ενω παλια ελεγα οτι δεν θα γινω καλα ποτε.
    Βεβαια πιστευω πως με βοηθησαν τα φαρμακα με τον καιρο να ειμαι καλυτερα και να βγαινω πιο πολυ γιατι παλια ειχα ιδεες οτι με παρακολουθουν και αλλα τετοια σημαδια ψυχωσης ενω τωρα δεν τα εχω.Εσεις λοιπον τι κανετε για να ειστε οσο το δυνατον καλυτερα εκτος της φαρμακευτικης αγωγης και της βοηθειας του ψυχιατρου?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    γεια σας εγω νομιζω δεν μπορω να το πολεμησω γιατι αυτα που αισθανομαι ειναι τα αρνητικα συμτωματα της ψυχωσης και τα γνωστικα ελλειματα , ετσι εχω μια βαρια διαθεση και δεν μπορω να την αλλαξω . στη δουλεια προσπαθω να παιρνω προτοβουλιες αλλα μου ληπει η ταχυτητα εκτελεσης. και σε αυτο δεν μπορω να κανω τιποτα. τωρα οσο αφορα τα γνωστικα ελειματα μου ειναι δυσκολο να παρακολουθω συζητησεις και αν τις αναζητω ειναι δυσκολο να κανω κατι για αυτο. μερικες φορες αισθανομαι να με παρακολουθουν και πιστευω οτι τεχνικες σαν το ρεικη θα με βοηθησουν περα απο την φαρμακευτικη αγωγη. κατι αλλο στο οποιο δεν μπορω να κανω κατι για αυτο ειναι οτι δεν μπορω να συγκεντρωθω ευκολα οταν διαβαζω. κατα τα αλλα προσπαθω να βγαινω εξω να διασκεδαζω και να μη κληνομαι στον εαυτο μου , κατι που μου αρεσει πολυ ειναι και η ψυχοθεραπεια που κανω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Πολυ! (απανταω στην ερωτηση του τιτλου!) Παντα κ για παντα! Οσο μας παλευει εκεινο τοσο το παλευουμε κι εμεις! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Rich-Deleted-06-06-2016b
    Guest
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Απο τοτε που διαγνωστηκατε με ψυχωση ποσο το παλευετε οι ιδιοι για να ειστε καλα?Εγω μπορω να πω οτι στην αρχη ειχα αφεθει και με πηρε απο κατω ενω τωρα προσπαθω και ο ιδιος να ειμαι οσο το δυνατον καλυτερα.Για πχ παλι απεφευγα να βγαινω εξω ενω τωρα το επιδιωκω για να ξεχνιεμαι.Επισης δεν κανω ασχημες σκεψεις ενω παλια ελεγα οτι δεν θα γινω καλα ποτε.
    Βεβαια πιστευω πως με βοηθησαν τα φαρμακα με τον καιρο να ειμαι καλυτερα και να βγαινω πιο πολυ γιατι παλια ειχα ιδεες οτι με παρακολουθουν και αλλα τετοια σημαδια ψυχωσης ενω τωρα δεν τα εχω Εσεις λοιπον τι κανετε για να ειστε οσο το δυνατον καλυτερα εκτος της φαρμακευτικης αγωγης και της βοηθειας του ψυχιατρου?
    Προσπαθώ όσο το δυνατόν να περνάω καλά και να σκέφτομαι πάντα αισιόδοξα. :)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    11
    Εγώ προσωπικά είμαι με τις ώρες μου, άλλες ώρες τη παλεύω και άλλες όχι. Συνήθως περνάω όλη τη μέρα μου με τη ψύχωση μου , μη μπορώντας να χαρώ όπως θα ήθελα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    Quote Originally Posted by ryan584 View Post
    Εγώ προσωπικά είμαι με τις ώρες μου, άλλες ώρες τη παλεύω και άλλες όχι. Συνήθως περνάω όλη τη μέρα μου με τη ψύχωση μου , μη μπορώντας να χαρώ όπως θα ήθελα.
    και εγω RYAN περνω πολλες ωρες σκευτομενος την ψυχωση φανταζομαι πως αυτο δεν ειναι σωστο και
    θα πρεπει να με απασχολουν και αλλα πραγματα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by nikopoul View Post
    και εγω RYAN περνω πολλες ωρες σκευτομενος την ψυχωση φανταζομαι πως αυτο δεν ειναι σωστο και
    θα πρεπει να με απασχολουν και αλλα πραγματα
    Δίκιο έχεις nikopoul αλλά μπορείς να κάνεις κι αλλιώς? είναι έτσι η φύση της ψύχωσης που δε μπορείς να ξεφύγεις.

  8. #8
    εγω το παλευω παρα πολυ με τον εαυτο μου ξεκινοντας απο το να μην σκεφτομαι μερικα πραγματα ως το να εχω δραστηριοτητες και ολες τις ενδιαμεσες βαθμιδες.αλλα ενας τρελος ειπε οτι την ψυχωση οσο την πας κοντρα θεριευει...Λετε να εχει δικιο?εγω παντως θα πεσω μαχομενος!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    εγω το παλευω παρα πολυ με τον εαυτο μου ξεκινοντας απο το να μην σκεφτομαι μερικα πραγματα ως το να εχω δραστηριοτητες και ολες τις ενδιαμεσες βαθμιδες.αλλα ενας τρελος ειπε οτι την ψυχωση οσο την πας κοντρα θεριευει...Λετε να εχει δικιο?εγω παντως θα πεσω μαχομενος!
    μια χαρα τα λεγε ο τρελλος..ακριβως η περιπτωση μου, οσο πηγαινα κοντρα τοσο πιο βαθια επεφτα......το μονο που κανω πλεον ειναι να μην δινω πολυ σημασια σε αυτα που μου περνανε απο το μυαλο...πιστεψτε με λειτουργει καλυτερα απο ολα οσα δοκιμασα κ εφαγα τα μουτρα μου

  10. #10
    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    μια χαρα τα λεγε ο τρελλος..ακριβως η περιπτωση μου, οσο πηγαινα κοντρα τοσο πιο βαθια επεφτα......το μονο που κανω πλεον ειναι να μην δινω πολυ σημασια σε αυτα που μου περνανε απο το μυαλο...πιστεψτε με λειτουργει καλυτερα απο ολα οσα δοκιμασα κ εφαγα τα μουτρα μου
    σουλφλου ο τρελος ομως ειχε χασει σαν και εμας το μετρο.δλδ ειχε εν μερη δικιο, το να το πολεμουμε με καποιο μετρο πιστευω οτι εχει λιγο! οφελος τελικα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    πως γινεται ρε παιδια ομως να αγνοειτε την ψυχωση;
    εγω πχ δεν μπορω να αγνοησω τις φωνες η τις οπτικες ψευδαισθησεις κυριολεκτικα τρελαινομαι!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    πως γινεται ρε παιδια ομως να αγνοειτε την ψυχωση;
    εγω πχ δεν μπορω να αγνοησω τις φωνες η τις οπτικες ψευδαισθησεις κυριολεκτικα τρελαινομαι!
    σηψη δεν ακουω πλεον φωνες κ αν ακουσω ειναι αμυδρες επισης δεν ειχα ποτε οπτικες παραισθησεις...ειμαι γενικα σε φαση υφεσης...απλα το μυαλο μου πολλες φορες μου κανει παιχνιδακια του στυλ να μου μπαινουνε ιδεες οτι ακουνε τη σκεψη μου κτλπ

Similar Threads

  1. Πόσο ζυγίζει η ζωή και πόσο η αγάπη;
    By Κύκνος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 52
    Last Post: 08-12-2012, 15:19
  2. πόσο χειρότερα????
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 18-09-2012, 22:47
  3. δεν ημουν ετσι... ποσο λυπαμαι.. ποσο φοβαμαι... Ποσο...
    By darsel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 28-08-2012, 22:57
  4. πόσο ακόμη ?
    By mavrompizelo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 14-03-2011, 12:40
  5. τι κανω αφου μετα απο 3 χρονια καταλαβα ποσο την πληγωσα και ποσο μου λειπει?
    By harrisxr650 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2008, 06:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •