Διάκριση της πραγματικότητας και της ψευδαίσθησης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    11

    Διάκριση της πραγματικότητας και της ψευδαίσθησης

    Γεια σας ,
    Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο μπορείτε να διακρίνετε τη πραγματικότητα από τη ψευδαίσθηση της ψύχωσης και πως το κάνετε να μη σας επηρεάζει ψυχολογικά.
    Εγώ δηλαδή ζω όλη μέρα με τη ψύχωση μου, δε μπορώ να αποδεχτώ ότι όλα συμβαίνουν μέσα στο κεφάλι μου. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία?όπως το να ακούς φωνές από τους ανθρώπους γύρω σου και να μη μπορείς να ξεχωρίσεις αν αυτές συμβαίνουν όντως στη πραγματικότητα ή είναι ψευδαισθήσεις?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by ryan584 View Post
    Γεια σας ,
    Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία?όπως το να ακούς φωνές από τους ανθρώπους γύρω σου και να μη μπορείς να ξεχωρίσεις αν αυτές συμβαίνουν όντως στη πραγματικότητα ή είναι ψευδαισθήσεις?
    δεν ειναι συνηθες αυτο, βασικα οι ποιο πολλοι που ακουν φωνες δεν εχουν προβλημα να διαχωρισουν την πραγματικοτητα απ τις φωνες

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    εχω συναντήσει άνθρωπο που μου έλεγε ότι άκουγε φωνές αλλά κατά τ' αλλα φαινόταν μια χαρά.
    προφανώς οι περισσότεροι αρχίζουν ν' αντιλαμβάνονται την διαφορά ανάμεσα στην πραγματικότητα κ την ψευδαίσθηση
    όταν τα φάρμακα αρχίζουν κ επιδρούν
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    εγω εχω φωνες συνεχως τωρα τελευταια εχουν μειωθει λιγο αλλα ειναι εκνευριστικες και με αποδιοργανωνουν...
    και εγω τις περισσοτερες φορες δεν καταλαβαινω απο που προερχονται νομιζω οτι ειναι ο φιλος μου οι γειτονες και αλλοι στο δρομο σε καφετεριες..
    αλλα εχω και 3 φωνες που ειναι στανταρ και τις αναγνωριζω οποτε τις ακουω..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •