Ψυχανάλυση και κρίσεις πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    πειραιάς
    Posts
    85

    Ψυχανάλυση και κρίσεις πανικού

    Καλημέρα και καλή εβδομάδα. όπως έχω ξαναγράψει και παλαιότερα, έχω ιστορικό με αγχωδη διαταραχή και κρίσεις πανικού. Από τον Σεπτέμβριο , κάνω ψυχανάλυση και έχω δει κάποια βελτίωση. Το θέμα μου είναι ότι παρουσιάζω διακυμάνσεις. Δηλαδή, εκεί που πάω να δω κάποια βελτίωση, ξαφνικά μου επανέρχονται τα συμπτώματα και κατά συνέπεια όλοι μου οι φόβοι. Τις τελευταίες μέρες, έχω πάλι αυτό το απαίσιο συναίσθημα απώλειας του εέλχου, σαν να τρελλαίνομαι, ιδρώνω, έχω πλάκωμα στο στήθος και ζαλάδα. Ειλικρινά, είμαι έτοιμη να πάω στο νοσοκομείο, αν και δεν έχω πάει ποτέ στο παρελθόν. Κάτι με ωθεί να αρχίσω να ψάχνομαι πάλι με γιατρούς και με αρρώστιες. Η ψυχολόγος , μου λέει ότι το ταξίδι της ψυχής είναι μεγάλο και θεωρεί ότι όλα αυτά ειναι φυσιολογικά. Πώς όμως δεν θα τρομάζω και δεν θα το βάζω κάτω? Φοβάμαι. Κάνω μια δουλειά που δεν μου αρέσει, και λόγω της καταστασης είμαι αναγκασμένη να αντιμετωπίζω την βαρετή καθημερινότητά της. Αυτό, ξέρω ότι με φορτίζει συναισθηματικά. Πόσο όμως θα αντέξω ώστε να χτίσω εκ νέου τον ψυχισμό μου και να μην επιτρέπω στα αρνητικά και στις τυχόν μάυρες σκέψεις ,να με επηρεάζουν?
    Οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν πολύτιμη. Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    129
    να φανταστω θα γνωρίζεις το μοντελο του πανικου με την έννοια πως προκαλλείται ο πανικος!ετσι?
    σαν μια πρωτη συμβουλη ειναι οταν βρισκεσαι απεναντι απο ενα ερεθισμα που παει να σου δημιουργησει πανικο θα πρεπει να χαλαρωνεις με καποιες τεχνικες χαλαρωσης που θα σου εχει μαθει και η ψυχολόγο σου. θα πρεπει να υπενθυμίζεις στον εαυτο σου οτι τα συμπωματα που εχεις δεν ειναι κατι το σοβαρο αλλα κπ φυσιολογικη αντιδραση απεναντι στο φοβο και να προσπαθησεις να ελεγχεις τη συμπεριφορα σου!
    [I][COLOR="#800080"]δεν γυρεύω μήτε το σταμάτημα.....
    μήτε το γύρισμα προς τα πίσω....
    γυρεύω το νου, την ευαισθησία και το κουράγιο
    των ανθρώπων που προχωρούν μπροστά!!!!!![/COLOR][/I]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Κατπιρ εισαι σιγουρη οτι η ψυχαναλυση εινια η μορφη θεραπειας που σου ταιριαζει ?
    Εινια αρκετα χρονοβορα και δεν επικεντρωνεται στο προβλημα που εχεις αυτη την στιγμη.
    Μηπως να δοκιμαζες γνωσιακη ή καποια αλλη μορφη βραχυχρονης θεραπειας?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    πειραιάς
    Posts
    85
    ναι πίστη το γνωρίζω,απλά εκείνη την ώρα μπλοκάρω τόσο που δεν μπορώ να το διαχειριστώ.Εκεί είναι το μεγάλο μου πρόβλημα,στην διαχείριση.Η ψυχολόγος με έχει βοηθήσει αρκετά αλλά σε αυτό το κομμάτι μάλλον πρέπει να κάνω κάτι μόνη μου.
    Quote Originally Posted by πίστη View Post
    να φανταστω θα γνωρίζεις το μοντελο του πανικου με την έννοια πως προκαλλείται ο πανικος!ετσι?
    σαν μια πρωτη συμβουλη ειναι οταν βρισκεσαι απεναντι απο ενα ερεθισμα που παει να σου δημιουργησει πανικο θα πρεπει να χαλαρωνεις με καποιες τεχνικες χαλαρωσης που θα σου εχει μαθει και η ψυχολόγο σου. θα πρεπει να υπενθυμίζεις στον εαυτο σου οτι τα συμπωματα που εχεις δεν ειναι κατι το σοβαρο αλλα κπ φυσιολογικη αντιδραση απεναντι στο φοβο και να προσπαθησεις να ελεγχεις τη συμπεριφορα σου!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    πειραιάς
    Posts
    85
    Γνωσιακή έκανα με άλλον ψυχολόγο .Υπήρχαν διαστήματα που ήμουν τέλεια και άλλα που έπεφτα ξανά. Στα διαστήματα που ήμουν καλά,ο ψυχολόγος μου αραίων τις συνεδρίες και γενικά μου είχε δημιουργήσει μια σχέση εξάρτησης. Με το παραμικρό τον έπαιρνα τηλέφωνο και πάντα ήταν ανοιχτός στο να τον επισκεφτώ. Κατέληξα ότι δεν μου έκανε. Εξάλλου ,δεν μπορούσα να συνεχίσω με έναν άνθρωπο που ναι μεν με βοηθούσε αλλά είχε γίνει ''ο σωτήρας μου'' .Με την νέα ψυχολόγο, με καλύπτει η διαδικασία της ψυχανάλυσης γιατί έχω πολλά να βγάλω από την παιδική μου ηλικία και την καταπίεση που έχω δεχθεί. Απλά, πρέπει να της πω όλα αυτά που νιώθω ,μήπως και με κατευθύνει πάντως.Γενικά, δεν με καθοδηγεία,απλά με ακούει, με βοηθάει να αναλύσω αυτά που λέω και σκέφτομαι και να βγάζω μόνη μου τα συμπεράσματα.
    Ο προηγούμενος ψυχολόγος, μιλαγε πολύ, με κατεύθυνε, άσε που με εξέταζε και σωματικά, σαν γιατρός. Να σκεφτείς, το πρόβλημα που έχω με την δουλειά μου, του το είχα αναλύσει,και η απάντηση του ήταν ΄΄ή παραιτείσαι ή θα πηγαίνεις εκεί και θα αρχίσεις τα φάρμακα΄΄Τράβηξα μεγάλο λούκι μέχρι να βρω τη δύναμη να αποκοπώ.Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές, και εσένα και την πίστη.
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Κατπιρ εισαι σιγουρη οτι η ψυχαναλυση εινια η μορφη θεραπειας που σου ταιριαζει ?
    Εινια αρκετα χρονοβορα και δεν επικεντρωνεται στο προβλημα που εχεις αυτη την στιγμη.
    Μηπως να δοκιμαζες γνωσιακη ή καποια αλλη μορφη βραχυχρονης θεραπειας?

Similar Threads

  1. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  2. Κρίσεις πανικού
    By Dimitris1979 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 11
    Last Post: 12-07-2014, 03:07
  3. Κρίσεις πανικού.
    By panicgirl in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 09-10-2012, 22:27
  4. κρίσεις πανικού
    By maritimo32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 25-02-2012, 17:45
  5. Κρίσεις Πανικού
    By Aggelos76 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 03-01-2008, 13:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •