Γρίφος.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7

Thread: Γρίφος.

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456

    Γρίφος.

    Μία ιστορία θα σας πω (αφού έχω τόσο ελεύθερο χρόνο αυτές τις ημέρες) και θα μου πείτε τι νομίζετε. Θεωρώ ότι είναι ενδιαφέρουσα. Μου τη διηγήθηκε ένας φίλος.

    Έχει να κάνει με ένα κορίτσι γύρω στα 26. Αυτό το κορίτσι, όπως διηγήθηκε στο φίλο μου, βλέπει από την παιδική του ηλικία τον εξής εφιάλτη:

    Είναι μόνη της, εμφανίζεται ο σατανάς, την κοιτάζει στα μάτια και της λέει, η ψυχή σου ανήκει σε μένα.

    Μπορεί να ακούγεται αστείο, ιδίως σε όσους δεν έχουν και πολλά νταραβέρια με τη θρησκεία, αλλά το κορίτσι ξυπνάει σχεδόν κάθε βράδυ από αυτόν τον εφιάλτη κατατρομοκρατημένο. Κι αυτό γίνεται συνέχεια για όλη της τη ζωή. Η οικογένεια της το κρατάει ως επτασφράγιστο μυστικό. Δεν το έχουν πει σε κανένα. Ο φίλος μου, επειδή την ψιλογούσταρε κι έκαναν παρέα, κι επειδή είναι άνθρωπος που πιστεύει στο Θεό, μου είπε αυτή την ιστορία. Ίσως για να ακούσει μια διαφορετική άποψη.

    Η δική του άποψη, με την οποία διαφωνώ, είναι ότι αυτό συμβαίνει επειδή η μητέρα της κοπέλας κάποια στιγμή είχε απευθυνθεί σε μία \"μάγισσα\" στο χωριό της η οποία με ακρίβεια προέβλεψε, όπως λέει, κάποια πράγματα. Αλλά υπήρχε και αντάλλαγμα.... η ψυχή της κόρης της....


    Από την πλευρά μου τα θεωρώ όλα αυτά κουραφέξαλα. Δέχομαι, αν και μου είναι πολύ δύσκολο να το αποδεχτώ, ότι το κορίτσι πάσχει από αυτούς τους εφιάλτες όλη του τη ζωή.

    Όμως, για να είναι κάτι τόσο έντονο και τόσο διαρκές κάτι πρέπει να έγινε στην παιδική της ηλικία το οποίο \"βγήκε\" με αυτό τον τρόπο. Είπα στον φίλο μου ότι πρέπει να τη πείσει να πάει σε έναν ειδικό. Δεν ξέρω αν πήγε ή όχι αλλά νομίζω ότι πρέπει να είναι κάτι το εξαιρετικά επώδυνο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    κουραφεξαλα δεν ειναι
    τσ χω ζησει οταν πηγαινα comics ημουν γυρω στα 20 χωρις τετοιες ιστοριες με αγριους
    ομως τα comics μου ηταν φιλοσκοταδιστικα.
    ξεκινησα μια φρικτη ιστορια με εφιαλτες κ ξυπνουσα κ τ αζωγραφιζα χαραματα,στο μεσο της νυχτας..
    το πρωι τ αδιαβαζα κ ετρεμα απο το φοβο μου
    πολυ ωραια σκιτσαρισμενα,λογια μαγνητικα αλλα ολοενα κ πιο φιλοσκοταδιστικα

    μην αντεχοντας αλλο τους εφιαλτες μια μερ ατα εκαψα
    οι εφιλατες παψαν, εγω στερεψα κ σταματησα τα comics(2 χρονοαποφοιτουσα) κι ετσι βρεθηκα γραφιστας.

    η πνευματικη αντιληψη του καθενα οριζει το κατα ποσο επιρεαζομαστε απο αυτα
    αν πιδτευεις σε Θεο αυτοματα πιστευειος κ στον Αντιδικο
    κι αν ανακαταυτεις με τα πιτουρα σε τρωνε οι κοτες.

    ετσι απλα ειναι
    κ με το καψιμο των comics(κατα την αποψη μου προωθηση ιδεων του σκοτους)κ με το που αφησα τη σχολη μου
    οι εφιαλτες σταματησαν
    κ σα γραφιστας ναι,επαγγελματικα παω καλα
    κ ενισχυθηκε η πιστη μου
    κι αφου η σταση μου ηταν σαφης κ ενηργησα πρακτικα σταματόντας τ αcomics
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    Καλύτερα να απευθυνθεί σε κάποιον ειδικό και να του πει την εμπειρία της. Θα τη βοηθήσει αρκετά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    κάθε όνειρο έχει να κανει με το υποσυνείδητο μας...άρα η κοπέλα κάτι φοβάται, εχει βάρος, αγωνίες δεν ξέρω τί και βγαινουν στο ονειρό της ....αυτά με τις μάγγισες τα θεωρώ αηδίες. καλά έκανες κ της ειπες να απευθυνθει σε ειδικο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Αν η ιστορία με τη μάγισσα έγινε με τον τρόπο που είπε ο φίλος σου (δηλαδή είτε είπε η \"μάγισσα\" ότι σαν αντάλλαγμα θα είναι αυτό ή κάποιος άλλος) και το άκουσε η κοπέλα τότε δε καταλαβαίνω που είναι το περίεργο.

    Ένα από τα σημαντικότερα θέματα που με επηρέασαν μικρή και πιστεύω ότι έπαιξαν ρόλο στις απόπειρες αυτοκτονίας που έκανα είναι η διδαχή της Αποκάλυψης από τη δασκάλα μου στο Δημοτικό. Τα παιδάκια στην τρίτη, τετάρτη δημοτικού δεν έχουν την κρίση να απορρίψουν αυτά που τους λέει η δασκάλα τους, που υποτίθεται είναι ο άνθρωπος που εμπιστεύονται για να μάθουν. Ευτυχώς που κάποια στιγμή της έβαλε τις φωνές ένας γονιός γιατί το παιδί του είχε αρχίσει να έχει εφιάλτες και σταμάτησε (και της κακοφάνηκε κιόλας).
    Το θέμα είναι ότι εγώ επηρεάστηκα, σίγουρη ότι σε λίγα χρόνια ο κόσμος θα καταστραφεί και για να μπορέσω να ανταπεξέλθω σε αυτό το φόβο δημιούργησα μία διαφορετική οπτική γωνία περί θανάτου. Κι ενώ μεγάλωνα και είχα πια την κρίση να τα απορρίψω και δεν τα πίστευα ουσιαστικά καταλάβαινα ότι η επιρροή δεν είχε πάψει. Πολλές φορές η λογική μας λέει άλλα, νομίζουμε ότι έτσι σκεφτόμαστε κι αν ψάξουμε πολύ ανακαλύπτουμε ένα φόβο που μας φαίνεται ανεξήγητος. Μα εγώ δε σκέφτομαι έτσι, λέμε. Κι όμως.

    Γνωρίζω μια άλλη κοπέλα που πιστεύει ότι έχει δει μερικές φορές δαίμονες. Μα είναι από μία οικογένεια που έχει όλες αυτές τις θρησκευτικές δυσειδαιμονίες, κάθονται και λένε τέτοιες ιστορίες, ασχολούνται γενικά με αυτά, φυσικό δεν είναι να έχει επηρεαστεί;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    12
    Είχα τέτοιες φοβίες στο σχολείο. Μου είχα δημιουργηθεί από ταινίες κλπ...

    Έχω δει μερικά αρκετά φοβιστικά όνειρα με δαίμονες τα οποία ήταν ιδιαιτέρως έντονα.

    Για μένα είναι στρες πίεση και άγχος και η φαντασία (υποσυνείδητο) της κοπέλας βρίσκει αυτόν τον τρόπο να τα εκτονώσει.

    Δεν πιστεύω σε θεούς και δαίμονες, με ανατριχιάζουν τέτοιες ιστορίες αλλά σκέφτομαι πάντα λογικά για να ισιώσω.

    Α και από ιστορίες και τέτοια πράγματα άλλο τίποτα γενικά. Το θέμα είναι να μην πιστεύεις ότι βλέπεις αλλά ότι σου εξηγούν τεκμηριωμένα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εμενα δεν μου φαινεται για γριφος παντως...
    μου φαινεται βεβαια μια εξαιρετικα επωδυνη για την κοπελα, κατασταση..
    για να ξερει ο φιλος σου για την ιστορια με τη μανα και την μαγισσα, προφανως την ξερει και η κοπελα κι απο αυτην το εμαθε...
    ε δεν ειναι και λιγο να σου πει η μανα σου οτι εχει χαρισει την ψυχη σου στον διαβολο, ακομα κι αν δεν πιστευεις.Ποσο μαλλον αν πιστευεις...
    εγω νομιζω θα πρεπει η κοπελα να λειτουργησει αναλογα με τα πιστευω της...
    αν πιστευει, καλο θα ειναι να δει εναν πνευματικο και να κανει οτι της πει εκεινος. Δεν εχει σημασια αν η θρησκεια ισχυει η οχι, σημασια εχει αν ισχυει για εκεινην...
    αν , παρολο που εχει επηρρεαστει τοσο, δεν πιστευει και το θεωρει ασκοπο να στραφει στην εκκλησια, να δει εναν ειδικο. η και τα δυο...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •