καταθληψη,κρισεις πανικου και σεξ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    13

    καταθληψη,κρισεις πανικου και σεξ

    εκπεμπω ςος!!!!!!!!!!ειμαι εδω και 3 χρονια σε μια κατασταση δυσκολη με πανικους (τους οποιους καταφερα να ελενχω σε ικανοποιητικο βαθμο..με ψυχαναλυση)με καταθληψη που με εχει εξουθενωσει,με το ζορι κανω οτι κανω και με εναν υπεροχο συντροφο που βεβαια κινδυνευει να γινει φιλος απο την μη ορεξη για σεξ απο την πλευρα μου.το παλαιβω οσο μπορω αλλα με παλαιβει και εκεινο αναρρωτιεμαι αν θα βγω απο αυτην τη θεση συντομα........

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    στον ψυχαναλυτή σου τα έχεις αναφέρει όλα αυτά?Γιατί όλα αλληλένδετα είναι.Είναι φυσιολογικό όταν υποφέρεις από κατάθλιψη να μην έχεις όρεξη για σεξ.Σύντομος δρόμος δεν ξέρω αν υπάρχει,πιθανόν με χορήγηση κάποιων φαρμάκων,αλλά ο ψυχαναλυτής σου θα σε κατατοπίσει για το τι πρέπει να κάνεις

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    13
    εχω κανει καποια συζητηση αλλα ικανοποιητικη απαντηση δεν εχω παρει.η ανησυχια μου ειναι τι μπορω να κανω τωρα.εχω αγχος για την σχεση αυτη και δεν θα ηθελα να την φτασω σε αδιεξοδο.προσπαθω εστω και με το ζορι να τα καταφερω γιατι δεν ειναι ευκολο ο συντροφος να καταλαβει οτι δεν εχει σχεση με αυτην την αρνηση και αισθανεται αποριψη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    iris σε καταλαβαίνω...καταλαβαινω και την αγωνία σου για τη σχέση σου, η απουσια διάθεσης για σεξ ειναι \"λογική\" στα πλαισια της κατάθλιψης.

    Η θεραπεια σου μετράει 3 χρονια? έχεις δει βελτίωση στη κατάθλιψη που περνάς κατά τη διάρκεια των τριων αυτών χρόνων? αν οχι, το έχεις συζητήσει με τον ψυχαναλυτή σου? τί λεει αυτος? νομίζω οτι μια αποτελεσματικη θεραπεια, θα πρεπει να συνοδεύεται απο βελτίωση της διάθεσης σου ή και εξαφάνιση της κατάθλιψης...έχεις σκεφτεί να δεις άλλον ψυχοθεραπευτή ή αν χρειαστεί κ ψυχίατρο?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    13
    εχω 3 σχεδον χρονια ψυχαναλυσης και εχω δει βελτιωση.καταφερα να ελεγχω τους πανικους σε ικανοποιητικο βαθμο αλλα συναισθηματικη ηρεμια δεν καταφερα να αποκτησω...τους τελευταιους δυο μηνες επισκεφτηκα ψυχιατρο γιατι ειχα κυκλοθυμικη συμπεριφορα,απο την βαρεμαρα στην απιστευτη ενεργητικοτητα και οτι αυτο συνεπαγεται...το δυσκολο γιαυτη μου την φαση ειναι οτι μετακομησα στην επαρχεια και δεν ειναι ευκολο να κανω με προγραμα κατι ,παντως δεν εγκαταλειπω.ο ψυχιατρος μου εδωσε καποιο φαρμακο το οποιο παιρνω και η αληθεια ειναι οτι αισφανομαι λιγο καλυτερα.σκεφτομαι να σταματησω την ψυχαναλυση για καποιο διαστημα ισως γιατι κανω ψυχοθεραπεια με τον ψυχιατρο.νομιζω οτι και τα υο μαζι μαλλον θα με μπερδεψουν παρα θα με βοηθησουν.νομιζω....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •