ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ-ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ-ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ!!!Η ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    4

    ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ-ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ-ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ!!!Η ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ..

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΝΥΧΤΑ ΠΟΥ ΑΦΗΝΩ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΑ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΟΤΕ...ΜΠΟΡΩ ΠΙΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΑΩ, ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΒΓΩ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΚΑΙ ΖΩ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ.
    ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΩΣΠΟΥ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΟΛΑ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ. ΖΩ ΣΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ, ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗ, ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ. ΟΛΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ. ΕΧΩ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΑΓΑΠΟΥΝ, ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ, ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ( ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ). ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΜΕ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΥΠΕΡΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ. ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΒΙΩΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΣΧΗΜΟ ΝΑ ΜΗ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΖΩΗ ΓΕΜΑΤΗ ΡΟΔΟΠΕΤΑΛΑ. ΟΜΩΣ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΣΑΝ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ. ΖΟΥΣΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ ΣΕ ΚΟΣΜΟ ΑΓΓΕΛΙΚΑ ΠΛΑΣΜΕΝΟ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΕ ΑΓΑΠΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑΝ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΒΙΩΣΕΙ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΝΤΙΝΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΠΟΜΟΝΩΝΑΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΖΗΣΩ. ΚΙ ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΟΛΑ...
    ΑΡΧΙΣΑΝ ΞΑΦΝΙΚΑ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΗΜΟΥΝ ΔΕΜΕΝΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ. ΣΤΗΝ ΚΗΔΕΙΑ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ, ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΟΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ. ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΒΙΩΣΑ ΘΑΝΑΤΟ ΚΟΝΤΙΝΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ. ΜΕΤΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΔΟΚΙΜΑΖΕ ΕΦΕΥΓΑΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΛΛΟ. ΛΥΓΙΣΑ. ΕΠΕΣΑ ΣΤΑ ΒΑΘΙΑ ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ. ΕΠΙΑΣΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ( ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΖΟΡΙΣΤΩ). ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ.
    ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΣΑΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΣΕ ΟΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΚΟΡΜΙ , ΜΑΔΟΥΣΑΝ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ, ΕΙΧΑ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ, ΜΟΥΔΙΑΖΑΝ ΤΑ ΑΚΡΑ ΜΟΥ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΡΕΧΩ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΜΟΥ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΠΟΝΟΥΣΑ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ. ΕΝΙΩΘΑ ΤΟΣΟ ΑΠΑΙΣΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΙΧΑ ΤΑΣΕΙΣ ΦΥΓΗΣ ΔΕΝ ΜΕ ΓΕΜΙΖΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΖΙ. ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΟΛΟ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝΑ. ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΠΕΛΠΙΣΤΗΚΑ. ΜΕΤΑ ΕΠΙΑΣΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΚΡΟ. ΕΚΑΝΑ ΜΠΑΝΙΟ 4 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΡΟΥΝ ΚΑΘΑΡΗ. ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΟΙ ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΧΩΡΟΙ ΜΕ ΕΠΝΙΓΑΝ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΟΙ ΧΟΝΤΡΕΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ. ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΤΟΥ 2004 ΗΡΘΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ. ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΡΙΣΗ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΑΙ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΟ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΠΗΡΑ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΘΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΩ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΟΛΓΑ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΜΕ ΠΑΝΤΑ ΚΕΦΑΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ, ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΝΑ ΜΙΖΕΡΟ ΠΛΑΣΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΕ ΦΟΒΙΖΑΝ.ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΕΝΑ ΨΥΧΙΑΤΡΟ. ΜΟΥ ΧΟΡΗΓΗΣΕ LEXOTANIL KAI ZOLOFT ΚΑΙ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ. ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ. ΠΩΣ ΜΕ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.
    ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ. ΑΛΛΑ ΔΟΥΛΕΨΑ ΠΟΛΥ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΕΠΑΨΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΠΗΡΑ ΤΗ ΖΩΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ. ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΣΤΟΥΣ 4 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ...ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΗ ΖΩΗ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΤΕΛΙΚΑ. ΠΛΕΟΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΟΙΝΟΤΥΠΑ ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ...ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΛΕΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΜΗ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ. ΜΠΟΡΟΥΜΕ...!! ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙ ΑΥΤΗ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ. ΤΟ ΠΑΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΜΕ ΜΑΚΡΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΥΡΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ. ΖΗΣΤΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΑΣ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ. ΒΓΕΙΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΙΠΑΚΙ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    72
    Ολγα είναι μεγάλη παρηγοριά να ακούω ότι κάποιος γλύτωσε. Αν θες πες μας κάποιες λεπτομέρειες για το πωςτο αντιμετώπισες. Αν θες μας λες σε ποιον ψυχίατρο πήγες?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Καλημέρα σε όλους,

    Όλγα, χαίρομαι πάρα πολύ που κατάφερες και βγήκες από αυτό το πρόβλημα. Η λύση είναι μέσα μας, στη δύναμη που κρύβουμε στα βάθη της ψυχής μας. Κανένα φάρμακο και κανένας ιατρός δεν μπορεί από μόνος του να μας βγάλει από αυτή την κατάσταση. Όλα συνεπάγονται από τη δική μας προσπάθεια και, μέσω αυτής, καταφέρνουμε να ξεριζώσουμε το πρόβλημα από μέσα μας.

    Σου εύχομαι ολόψυχα να χαίρεσαι κάθε στιγμή της ζωής σου από εδώ και πέρα. Οφείλουμε να ζούμε κάθε ημέρα σα να είναι η τελευταία και να ονειρευόμαστε σα να είναι η πρώτη..

    Να είμαστε όλοι καλά,

    Δημήτρης
    Ένα κερί δε χάνει τίποτα αν χρησιμοποιηθεί για να ανάψει κάποιο άλλο...

    Υ.Γ. Οτιδήποτε γράφω, εκφράζει προσωπική άποψη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Μπράβο Ολγα που τα κατάφερες.Μακάρι να βρούμε όλοι τη δύναμη να ξεπεράσουμε τα προβλήματά μας.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    41
    ΟΛΓΑ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.
    ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΕΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΕΚΡΥΒΕΣ ΜΕΣΑ ΣΟΥ. ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο pratsdim ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΝ ΔΕΝ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΣΟΥΜΕ ΜΟΝΗ ΜΑΣ. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΕΣΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ.ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΟΥ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    4
    ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ... ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΤΕ ΣΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ....ΠΡΙΝ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΣΕ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΙΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΨΥΧΗΣ ΜΑΣ..ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΑΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΜΒΥΡΙΝΘΟ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΜΑΣ..ΤΟ ΑΝΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΚΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΠΕΛΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΝΩ ΜΑΣ ΖΩΝΤΑΝΑ...ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΒΑΛΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΤΟ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ..ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΝΙΚΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ,ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟΙ ΨΥΧΙΚΑ,ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΣΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΤΟΥΜΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ!!ΝΑ \'ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ...ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΚΑΘΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΘΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ!!ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΠΟΥ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ...ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΟΣΟ ΟΜΟΙΟΙ.. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ....Giota73,Dalia,Foolish,και σε ευχαριστω Pratsdim....ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    14
    μπραβο.πολυ περιεκτικη η περιγραφη σου,τα ειπες ολα.Συγχαρητηρια κ καλη συνεχεια στη ζωη σου.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    3
    Εδω και μερικά χρόνια ταλαιπωρούμαι κι γώ.

    Πήγα σε ψυχίατρο, πήρα χάπια, ένιωσα ΠΟΛΥ καλύτερα. Δεν έφτασα στο 100%, αλλά στο 80 με 90.
    Οι κρίσεις πανικού φύγανε.

    Τον χειμώνα, άρχισα να \"πέφτω\". Ο γιατρός μου μου έδωσε κανονική δόση των φαρμάκων (μου έδινε πριν .. μισά χάπια χεχε).

    Βελτιώθηκα!

    Σήμερα, πάλι χάλια. Όπως πριν αρχίσω.

    Ο ψυχίατρος θέλει να προσπαθήσω μόνος μου. Να διώξω τις κακές μου σκέψεις.

    Ανάθεμα κι αν μπορούσα. Κι εγώ θέλω, αλλά οι σκέψεις εκεί, στροφιλίζουν το μυαλό μου...

    Βαθιά μέσα μου το ξέρω ότι δεν πρόκειται να συμβεί τίποτα, αλλά δεν σκέφτομαι τίποτα άλλο παρά το ότι θα ξαναπάθω κρίση πανικού.

    Πρέπει να φύγουν αυτές οι σκέψεις. Το θέμα είναι το πως.......

  9. #9
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    antgr για να φύγει μια σκέψη πανικού πρέπει να την αμφισβητήσεις. Όσο την σκέφτεσαι τόσο δίνεις δύναμη στον πανικό. Το άγχος αναμονής για μια πιθανή κρίση πανικού, δε βοηθάει καθόλου. Πόσες κρίσεις πανικού είχες που τελικά τις ξεπέρασες και είδες ότι τίποτα από όσα φοβόμουν δε συνέβησαν; Πολλά πράγματα είναι στο μυαλό μας. Τα υπερβάλουμε, τα παρερμηνεύουμε επειδή είμαστε εκείνη την ώρα αγχωμένοι και έτσι αυξάνουμε περισσότερο τον πανικό. Όσο φοβάσαι ότι θα πάθεις πανικό, τόσο τον προκαλείς. Αλλά και να έρθει και τι έγινε;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    3
    Originally posted by Eagle
    antgr για να φύγει μια σκέψη πανικού πρέπει να την αμφισβητήσεις. Όσο την σκέφτεσαι τόσο δίνεις δύναμη στον πανικό. Το άγχος αναμονής για μια πιθανή κρίση πανικού, δε βοηθάει καθόλου. Πόσες κρίσεις πανικού είχες που τελικά τις ξεπέρασες και είδες ότι τίποτα από όσα φοβόμουν δε συνέβησαν; Πολλά πράγματα είναι στο μυαλό μας. Τα υπερβάλουμε, τα παρερμηνεύουμε επειδή είμαστε εκείνη την ώρα αγχωμένοι και έτσι αυξάνουμε περισσότερο τον πανικό. Όσο φοβάσαι ότι θα πάθεις πανικό, τόσο τον προκαλείς. Αλλά και να έρθει και τι έγινε;
    Δεν έχεις άδικο.
    Βαθιά μέσα μου το ξέρω.

    Δεν έχω καθημερινές κρίσεις, έχω όμως ένα τρομερό πλάκωμα κλπ, ότι ΘΑ μου έρθει.

    Ακόμα κι αν έρθει, στην τελική δεν έγινε τίποτα, το ξέρω, ή τουλάχιστον, έτσι θέλω να πιστεύω.

    Προσπαθώ, αλλά δεν μου βγαίνει, τουλάχιστον ακόμα...

    Το χειρότερο είναι αυτό που λες, η αναμονή. Το βλέπω, ότι πχ συνήθως έχω τρομερό άγχος για να κάνω κάτι, με αποτέλεσμα να μου χαλάει η διάθεση και να μην έχω όρεξη για τίποτα. Κι όταν τελικά πάω να κάνω αυτό για το οποίο είχα άγχος, βλέπω ότι τελικά δεν συνέβη τίποτα.

    Αυτό το πριν είναι που μου χαλάει όμως όλη τη διάθεση....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    antgr, πέρα απο τον ψυχίατρο σου, έχεις σκεφτεί να δεις κ εναν ψυχοθεραπευτή?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    3
    Το έχω σκεφτεί... Δεν το έχω κάνει ακόμα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    να το κανεις...ξέρω πώς δεν ειναι το πιο εύκολο πραγμα στον κόσμο, όμως ο συνδιασμός ψυχοθεραπειας κ φαρμακευτικής αγωγής ειναι πολλές φορές εξαιρετικά βοηθητικος...υπάρχουν σίγουρα πράγματα μέσα σου, που σε οδηγουν σε ολες αυτές τις κρίσεις...και ήρθε η ώρα να τα δεις καλύτερα...όσο κάνεις οτι δεν τα βλέπεις. τόσο θα επιμενουν...έτσι πάει συνήθως. Ηρθε μάλλον η ωρα να σε προσέξεις καλύτερα

    Εύχομαι να παρεις σύντομα αυτή την απόφαση....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    Είναι ωραία να ακούς και για το τέλος του εφιάλτη. Ναι κάποτε τελειώνει. Μέχρι τότε? Μέχρι τότε ζούμε. Το θέμα είναι πως ζούμε? Η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι μέχρι τότε πρέπει να ζούμε όσο καλύτερα γίνεται. Να κάνουμε για τον εαυτό μας όσα δεν κάναμε μέχρι τώρα. Να χαρούμε ότι δεν χαρήκαμε. Να ζήσουμε όσα δεν ζήσαμε. Και το τέλος να μας βρει διαφορετικούς, καλύτερους διαχειριστές του εαυτού μας. έρω πολύ καλά πόσο δύσκολο είναι ναζεις ότανδεν βρίσκεις νόημα σε τίποτα, όταν ξημερώνει η μέρα και λες τι να την κάνω και αυτή τη μέρα , πως είναι να πονάειτοσώμα σου και η ψυχή σου και πάνω από όλα πως είναι να είσια τρομοκρατημένος. Αλλά μέσα σε αυτά τα συναισθήματα πρέπειναβρουμε και τη διάθεση και το κίνητρο να ζήσουμε ..........ΠΡΕΠΕΙ αλλιώς δεν θα φτάσουμε ποτέ στο ΤΕΛΟΣ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    παιδια καλημερα κιεγω το παλευω παω πολυ καλυτερα..με τον αρραβωνιαστικο μου περναω πολυ καλα βεβαια παραμενουν οι ασταθειεσ και η μυικη ταση.αληθεια νιωθει κανεις μονιμα σα να τρεμει εσωτερικα και σαν να ψιλαζαλιζεται?εγω 12 χρονια τα ιδια!αλλα ο μονιμος πονοκεφαλος που ειχα περασε!και κρισεις πανικου εχω πολυ σπανια.διαβαστε το βιβλιο<σπαζωντας τα δεσμα της νευρωσης>της βενης παπαδημητριου εκδοσεις λιβανη.εκπληκτικο.πεστε μου τι συμπτωματα εχετε εσεις!δωστε μου λιγο θαρρος...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •