ΧΑΛΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ...PLEASE HELP!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    ΧΑΛΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ...PLEASE HELP!!!

    Καλημερα σε ολα τα μελη!Το προβλημα μου ξεκινησε πριν 5 μερες,αρχισαν να με πιανουν πονοι στα κατω ακρα...πλεον ο πονος εχει χειροτερεψει,εχω εντονες μυαλγιες απο τη μεση μεχρι και τις πατουσες!Εψαξα να βρω πληροφοριες στο ιντερνετ για τα συμπτωματα και διαβασα για καρκινο,σκληρυνση κατα πλακας και αλλα πολλα,εχω πανικοβληθει διαβαζοντας ολα αυτα.Ειμαι 26 χρονων,και πασχω απο αγχωδης διαταραχες,κρισεις πανικου και νοσοφοβια εδω και 6 χρονια(η αγωγη που ακολουθω ειναι λαντοζ και ζαναξ)...υπαρχει πιθανοτητα τα συμπτωματα να ειναι ψυχωσωματικα και οχι οργανικα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    Καλησπερα, ολοι εδω κατι εχουμε κατι μας ποναει η κατι μας ανησυχει. Καπου εχω διαβασει οτι μυαλγιες ειναι συμπτωμα της αγχωδους διαταραχης. Παντως αυτο που μπορω με σιγουρια και απο πειρα να σου πω ειναι μην ψαχνεις στο ιντερνετ για συμπτωματα. Αν εχεις την ευαισθησια με τις αρρωστιες μην μπαινεις και διαβαζεις. Ο γαστρεντερολογος που πηγα γιατι ειχα ενοχλησεις στο στομαχι και ημουν σιγουρη απο αυτα που ειχα διαβασει στο ιντερνετ οτι εχω καρκινο στο στομαχι μου ειπε οτι το ιντερνετ ειναι ενας πολυ καλος..κακος συμβουλος. Για οτι αρρωστια με ανησυχουσε ποτε δεν εγινα καλυτερα ψαχνοντας
    [B]μπορει να ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα αλλα τουλαχιστον εχουμε ο ενας τον αλλον[/B]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Ρε συ minaspap 6 χρόνια ταλαιπωρίεσαι με αυτή την κατάσταση δεν εχεις καταλάβει ακόμα οτι είναι απο το άγχος;Πάρε λίγο και την άλλη εκδοχή πιο σοβαρά.Οτι όλα προκαλούνται απο το άγχος και είναι φανταστικοί πόνοι και όχι πραγματικοί.Εξετάσεις σίγουρα θα έχεις κάνει πάρα πολλές και αν θυμάμαι και καλά είσαι και αθλητής 26 χρονών.Τι να πάθεις ρε συ;Αμα πάθεις εσυ 26 χρονών αθλητής σκλήρυνση ο πατέρας μου που είναι 71 τι να πεί;

    Άλλαξε λίγο την σκέψη σου και πές οκ μπορεί να νιώθω οτι έχω κάτι αλλά είναι απο το άγχος και μόνο και προχώρα παρακάτω.Κάνε και μια κίνηση να αλλάξεις τα χάπια σου.6 χρόνια αμα τα παίρνεις οτι είχαν να κάνουν το κάνανε.Πές το γιατρό σου να δοκιμάστε κανα άλλο και αν δεν θέλει πήγαινε σε άλλον.

    Σορρυ αν ήμουν λίγο απότομος.Σε καταλαβαίνω απόλυτα απλά δεν λέει να ταλαιπωριέσαι χωρίς λόγο και συ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μηνά ακου τον shifter. Μια χαρα στα λεει.
    Εδω και εξι χρονια το παλευεις , ξερεις οτι ειναι ψυχοσωματικα.
    Προσπαθησε να μην δινεις σημασια . Κανε κατι να ξεχαστεις , βγες εξω , βρες κανενα χομπυ , αν εχεις κατοικιδιο παρτο για βολτιτσα ...
    Οσο το σκεφτεσαι τοσο θα επιμενει

  5. #5
    .. μου φαινεται πως εξη χρόνια δεν εκανες τιποτα για να αλλάξεις τον τροπο που σκέφτεσαι. εκει ειναι η πηγη του αγχους. τα φαρμακα απο μονα τους δεν πιστευω να εχουν την ικανοτητα να αλλάζουν τον τροπο με τον οποιο σκεφτομαστε, απλα μας ηρεμούν. πήγαινε και σε καποιο καλο ψυχολογο.
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    ioannis2 αυτό που μόλις είπες είναι η ουσία και η λύση για όλες τι αγχωτικές διαταραχές.Όποιος το καταλάβει είναι ενα βήμα πιο κοντά στην λύση του προβλήματος.

  7. #7
    Quote Originally Posted by shifter View Post
    ioannis2 αυτό που μόλις είπες είναι η ουσία και η λύση για όλες τι αγχωτικές διαταραχές.Όποιος το καταλάβει είναι ενα βήμα πιο κοντά στην λύση του προβλήματος.
    Εκπαιδευεις τη σκεψη να εκλογικεύει αυτα που σε αγχώνουν και τότε πλην εξαιρεσεων ηρεμάς και κάνεις πιο εύκολα βήματα. Η εκλογίκευση διωχνει τον παραλογισμο και την υπερβολή. Το ατομο επισης με τον τροπο αυτο κανει πιο ευκολα πραγματα που υποτιθεται του προκαλούν φόβο. Ξερω ότι δεν ειναι ευκολα τα πράγματα. Το να τα περιμενεις όλα απο τα φαρμακα σε κανει τεμπέλη ως προς το να επιδιωξεις να εκπαιδευσεις τη σκεψη. Εχω ενα φιλο που εδω και εξη χρονια παίρνει φαρμακα για κρισεις πανικού και καταθλιψη, μετα απο ενα διαζυγιο, δεν εχει κανει όμως τιποτα για να αλλάξει τη σκεψη του. Προσφατα που του το υπεδειξα ήταν λες και δεν το σκεφτηκε και περιμενει την αλλαγη μονο απο τα φαρμακα.
    γιάννης

Similar Threads

  1. ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ,ΖΑΛΑΔΑ...ΧΑΛΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 29-12-2017, 20:55
  2. Τι έμαθα από τα χάλια μου...
    By Dimitris78 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 11-09-2011, 11:20
  3. Χάλια ψυχολογία με τις σκέψεις
    By Minas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 20-09-2010, 20:23
  4. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ-ΑΓΧΟΣ-ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΧΑΛΙΑ
    By ΕΜΜΥ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 92
    Last Post: 04-09-2009, 18:45
  5. Replies: 14
    Last Post: 30-06-2008, 15:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •