θα γινει κατι τρελό?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    110

    θα γινει κατι τρελό?

    παιδια δεν υπαρχουν αυτα που σκεφτομαι..παει τρελαθηκα τελειως πηρε στροφη ασχημη το μυαλο μου.
    δεν θα επρεπε να σκεφτομαι τοσο πολυ.

    για 6-7 χρονια ειχα κλασσικες ιδεοληψιες και κολλαγα σε ασημαντα πραγματα.παραλληλα εκανα και ψυχοθεραπεια η οποια με ειχε φερει σε ικανοποιητικο επιπεδο

    Πριν δεκα μερες αρχισα να σκεφτομαι υπαρξιακα ζητηματα του στυλ γιατι να ζω,τι νοημα εχει η ζωη κλπ.Το προχωρησα στο μυαλο μου και κατεληξα οτι αφου ολα ειναι ματαια και οταν πεθαινουμε δεν θυμομαστε τπτ για ποιο λογο να μην αρχισω να κανω ''οτι να ναι'' δηλαδη να σκοτωνω,να παρω οπλο και να δολοφονησω ακομα και γιατι να μην αυτοκτονησω αφου στην τελικη δεν θα θυμαμαι τιποτα.με εχουν φερει σε απελπιστικα ασχημη ψυχολογια και ειμαι βεβαιος οτι θα τα πραγματοποιησω.δεν ξερω αν ειχα οπλο τι θα εκανα.

    αυτα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ε πηγαινε παλι σε ψυχολογο να το συζητησεις.

    Εμενα ολο αυτο μου μοιαζει με τις κλασσικες ιδεοληψιες απωλειας ελεγχου .
    Απλα με τα χρονια επειδη σου προκαλουν λιγοτερο τρομο απο οτι στην αρχη, νομιζεις οτι θα τις κανεις πραξη αυτη την φορα. αλλα δεν , τζαμπα εχεις φρικαρει
    Last edited by betelgeuse; 15-02-2013 at 05:18.

  3. #3
    Quote Originally Posted by gamder11 View Post
    παιδια δεν υπαρχουν αυτα που σκεφτομαι..παει τρελαθηκα τελειως πηρε στροφη ασχημη το μυαλο μου.
    δεν θα επρεπε να σκεφτομαι τοσο πολυ.

    για 6-7 χρονια ειχα κλασσικες ιδεοληψιες και κολλαγα σε ασημαντα πραγματα.παραλληλα εκανα και ψυχοθεραπεια η οποια με ειχε φερει σε ικανοποιητικο επιπεδο

    Πριν δεκα μερες αρχισα να σκεφτομαι υπαρξιακα ζητηματα του στυλ γιατι να ζω,τι νοημα εχει η ζωη κλπ.Το προχωρησα στο μυαλο μου και κατεληξα οτι αφου ολα ειναι ματαια και οταν πεθαινουμε δεν θυμομαστε τπτ για ποιο λογο να μην αρχισω να κανω ''οτι να ναι'' δηλαδη να σκοτωνω,να παρω οπλο και να δολοφονησω ακομα και γιατι να μην αυτοκτονησω αφου στην τελικη δεν θα θυμαμαι τιποτα.με εχουν φερει σε απελπιστικα ασχημη ψυχολογια και ειμαι βεβαιος οτι θα τα πραγματοποιησω.δεν ξερω αν ειχα οπλο τι θα εκανα.

    αυτα
    Πώς είσαι τόσο σίγουρος πως όταν πεθαίνουμε δεν θυμόμαστε , μπορεί απλά να περνάμε σε άλλη διάσταση, ή κάτι άλλο. Το τί υπάρχει μετά θάνατον κανείς δεν ξέρει, ούτε και η θρησκεία καλά καλά, άλλα πιστεύει ο ορθόδοξος, άλλα ο ινδουιστής κτλ. Επίσης, αν σου έρθει ξανά η επιθυμία να σκοτώσεις, ξεκίνα από κάποιους πολιτικούς , τουλάχιστον να κάνεις και κανένα καλό στην πατρίδα, που ξέρεις μπορεί να δοξαστείς σαν εθνοσωτήρας μετά θάνατον!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    7
    Για σας καλησπερα, για να μην ανοιγω νεο θεμα γραφω εδω.
    Ειμαι 18.5 ετων κ' εχω ακριβος της ιδιες σκεψεις με το παιδι απλα πιο ηπιας μορφης. Αυτο το επαθα ενω ειμουν υγιεστατος χωρις προβληματα γεματος ζωη, ποτε δεν ειχα παει σε ψυχίατρο, ειμουν και ειμαι πολυ καλος χωρις να εχω κανει το παραμικρο και ολοι λεγανε και λενε παντα τα καλυτερα για μενα. Οι σκεψεις εμφανιστηκαν σχεδον ξαφνηκα... για την ακριβεια κατα πασα πιθανoτητα απο ενα πολυ γνωστο game το GTA IV-SanAndreas γενικα μονο αυτο το game επαιζα και πιο πολυ για να περνα η ωρα αλλα το εχω σταματισει εδω και χρονια παρολαυτα μου ειρθαν στην επιφανεια η σκεψεις αρκετα μετα. Σσκεφτομαι ή νομιζω οτι θα σκωτοσω ολους τους γνωστους μου και μου ερχοντε πολυ φρικαλεα στο μυαλο... απο βιασμους εως τρελα πραγματα οτι και ο gamder11.
    Παω σε Ψυχολογο και με βλεπει αλλα δεν εχω δει βελτιωσει ακομα... τι χριαζομαι, πως θα το αντιμετωπισω, μηπως εχω τρελαθει τελιος???Δεν θελω να με δειχνουν με το δαχτυλο και να λενε να ο τρελος, θελω να ειμαι αυτος που ειμουν πριν :( :(

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Αρχικα να πας σε εναν ψυχιατρο για να γινει διαγνωση.
    Μετα οι επιλογες θεραπειας ποικιλουν αναλογα την διαγνωση.
    Και απο την στιγμη που σε πειραζουν τα ηλεκτρονικα παιχνιδια καλυτερα να τα αποφευγεις.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Αρχικα να πας σε εναν ψυχιατρο για να γινει διαγνωση.
    Μετα οι επιλογες θεραπειας ποικιλουν αναλογα την διαγνωση.
    Και απο την στιγμη που σε πειραζουν τα ηλεκτρονικα παιχνιδια καλυτερα να τα αποφευγεις.
    Πηγενω και μου λεει οτι εχω ψυχαναγκαστικες σκεψεις που δημιουργουνται χωρις να το θελω... και μου ειπε να βγαινω με φιλους και να κανω διαφορα πραγματα για να ξεχαστω... τα κανω και δεν εχω δει μεγαλη διαφορα απο πριν... μηπως θα επρεπε να παρω χαπια ή να παω σε καποιου ειδους κεντρο ψυχοθεραπειας? Το εχει παθει κανεις και εχει θεραπευτει απο τετοιου ειδους σκεψεις?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    chtinick οπως σου ειπα και πιο πανω μεθοδοι θεραπειας υπαρχουν αρκετες . το ποια θα επιλεξεις θα πρεπει να το συζητησεις με καποιον ψυχιατρο , οχι με ψυχολογο που λες οτι πας.
    Αυτο που ειπες οτι σου λεει , οτι εχεις ψυχαναγκαστικες σκεψεις δεν ειναι διαγνωση. τετοιες σκεψεις εμφανιζονται σε διαφορες διαταραχες , αρα το πρωτο που πρεπει να γινει ειναι διαγνωση ξεκαθαρη και οχι γενικολογιες. Μετα θα μπορεσεις να επιλεξεις την σωστη θεραπεια για εσενα.

Similar Threads

  1. τρελό άγχος κ έντονα προαισθήματα.....
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 20-08-2012, 03:54
  2. Είναι δυνατό να γίνει κάτι... μετά από αυτό;
    By SupernovaNebula in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 77
    Last Post: 03-08-2011, 02:14
  3. Απο μικρό παιδί και απο τρελό θα μάθεις την αλήθεια...
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 145
    Last Post: 16-12-2009, 16:28
  4. Τρελο κολιμα
    By Σωτηρης1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 13-10-2007, 13:34
  5. Προβολή ντοκυμανταίρ: ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΛΕΝΕ ΤΡΕΛΟ
    By NikosD. in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 21-09-2004, 04:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •