Πολλά τα χρόνια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Πολλά τα χρόνια

    Θελει πολλα χρονια για να γινουμε καλα και να περασουμε σε φαση υφεσης.Εγω αυτο καταλαβα μετα απο 5 χρονια θεραπειας.Δυστηχως τα σημερινα φαρμακα δεν γιατρευουν αμεσα αλλα καταπολεμουν τα συμπτωματα της ψυχωσης.Ελπιζω να κυκλοφορησουν νεα φαρμακα που να δρουν πιο γρηγορα και να μην πρεπει να περασουμε ολα τα σταδια της ψυχωσης.Να μας πανε κατευθειαν στην υπολλειμματικη φαση της ψυχωσης.

  2. #2
    με την παροδο των δεκατιων! καταλαγιαζει η ψυχωση.δλδ ζησε μαι μου να φας τρυφιλη...

  3. #3
    Rich-Deleted-06-06-2016b
    Guest
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Θελει πολλα χρονια για να γινουμε καλα και να περασουμε σε φαση υφεσης.Εγω αυτο καταλαβα μετα απο 5 χρονια θεραπειας.
    Εξαρτάται.. Εγώ πάντως αισθάνομαι μια χαρά,μετά απ'τη τελευταία νοσηλεία μου το 2010, έγινα καλά μετά απο 1,5 χρόνο περίπου. Το μόνο που με ενοχλεί τώρα, είναι οι παρενέργειες του φαρμάκου.


    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Δυστηχως τα σημερινα φαρμακα δεν γιατρευουν αμεσα αλλα καταπολεμουν τα συμπτωματα της ψυχωσης.
    Τα φάρμακα ποτέ δεν σε γιατρέυαν,απλά εμποδίζουν την υποτροπή...


    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Ελπιζω να κυκλοφορησουν νεα φαρμακα που να δρουν πιο γρηγορα και να μην πρεπει να περασουμε ολα τα σταδια της ψυχωσης.Να μας πανε κατευθειαν στην υπολλειμματικη φαση της ψυχωσης.

    Φίλε μου, εγώ ονειρέυομαι να βγούν φάρμακα που να μας κάνουν οριστικά καλά :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Και καλα με τα θετικα συμπτωματα της ψυχωσης το παλευουμε με φαρμακα το θεμα με τα αρνητικα συμπτωματα ομως τι γινεται?Απλα περιμενουμε να βγει το φαρμακο της εταιρειας Roche RG-1678 και ισως να γινεται και ερευνα και για αλλα φαρμακα που καταπολεμουν τα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης.

  5. #5
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Και καλα με τα θετικα συμπτωματα της ψυχωσης το παλευουμε με φαρμακα το θεμα με τα αρνητικα συμπτωματα ομως τι γινεται?Απλα περιμενουμε να βγει το φαρμακο της εταιρειας Roche RG-1678 και ισως να γινεται και ερευνα και για αλλα φαρμακα που καταπολεμουν τα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης.
    για καντω λιανο για το φαρμακο ρε μιχαλη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Δημητρη ειναι ενα νεο φαρμακο της εταιρειας Roche που λεγεται RG-1678 ή αλλιως botopertin και αναμενεται να κυκλοφορησει δεν ξερω κι εγω ποτε για τα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης.Παρακατω παραθετω εναν συνδεσμο για να διαβασεις περισσοτερα :

    http://www.docguide.com/bitopertin-d...phrenia?tsid=5

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω πσντως πιστευω οτι ισως ο καλυτερος τροπος αντιμετωπισης των αρνητικων συμπτωματων ειναι οι δραστηριοτητες. Για μενα ειναι τα διαφορα χομπυ που εχω που ειναι τοσα που μερικες φορες αναγκαζομαι να παρατησω καποια....με κρατανε σε εγρηγορση η οποια ερχεται τελειως φυσικα. Δηλαδη δεν ζοριζω τον εαυτο μου να κανει κατι , το κανω επειδη το θελω. Θα υπαρχουν και μερες φυσικα που ολα θα φαινονται ανουσια , αλλα αυτο ειναι σε ολους τους ανθρωπους. Ακομα και τωρα που δεν εχω δουλεια γιατι μας εβγαλε οφ η κριση, βρισκω τροπους να απασχολησω τον εαυτο μου και μακαρι να χρειαζομουν λιγοτερο υπνο , ωστε να κανω περισσοτερα πραγματα. Τωρα εχω ξεκινησει κατι καινουριο και εαν τα καταφερω μπορει να με οδηγησει και σε επαγγελματικη αποκατασταση , αλλα ειναι εξαιρετικα δυσκολο ... εαν το πετυχω θα ειναι το τελειο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Εμενα η γιατρος μ παντως μ λεει οτι σε 5 χρονια αμα δν εχω κανενα συμπτωμα θα τα σταματησω, αφου πρωτα γινει βεβαια σταδιακη μειωση της δοσολογιας!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    είναι τα 5 χρόνια ορόσημο; διότι το έχω ακούσει κ άλλες φορές.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

Similar Threads

  1. Χρόνια πολλά!
    By garyfalia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 02-01-2012, 04:52
  2. χρονια πολλα
    By mateo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 15-02-2011, 16:26
  3. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
    By Margaritta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2011, 21:46
  4. χρονια πολλα
    By lola in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 24-12-2009, 10:55
  5. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!!
    By coma in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 24-04-2006, 18:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •