Καλησπέρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930

    Καλησπέρα

    Καλησπέρα,
    Να σας πω λίγα λόγια για μένα, για να καταλάβετε. Όταν πήγαινα δημοτικό, είπα στον εαυτό μου εγώ δεν έχω ανάγκη επειδή τα είχα όλα τότε, οι άλλοι έχουνε ανάγκη αυτούς να βοηθάω συνέχεια και από τότε μου άλλαξε όλη η ψυχολογία. Μιλάμε για μικρή ηλικία έτσι; Δευτέρα δημοτικού. Από τότε, γ.........ταν να το πω έτσι η δική μου ψυχολογία, για να είμαι εγώ καλά, έλυνα τα προβλήματα των άλλων ή γινόμουν χάλια γι'αυτά, και άφηνα στο περιθώριο τον εαυτό μου, έλεγα δεν πειράζει, δεν πειράζει (και λέω ακόμα 25 χρόνια μετά). Ίσως σε αυτό συνετέλεσε και η θρησκεία, που έλεγε να μην έχουμε καθόλου εγωισμό, εγώ δεν είχα καθόλου ποτέ από τότε σιγά σιγά συνθλίβονταν και έφτασα στο σημείο να αρρωστήσω πολύ βαριά. Επίσης όλοι με ποδοπατούσανε σαν να ήμουν μυρμηγκάκι γιατί είμαι μυρμηγκάκι δεν μπορώ να πειράξω κανέναν εκτός όταν έχω φτάσει στο αμήν και δεν πάει άλλο και νιώθω ότι άμα δεν αντιδράσω θα τρελαθώ. Τι έχετε να μου προτείνετε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Αυτό το μυρμηγκάκι μου θυμίζει δέκα μικρούς μήτσους λολ

    Λοιπόν το πρόβλημά σου απ'ότι καταλαβαίνω είναι η έλλειψη διεκδικητικότητας,
    ίσως μάλιστα να πιστεύεις ότι δεν αξίζεις τόσο όσο οι άλλοι, ότι έχεις λιγότερα
    δικαιώματα, όμως δεν είναι έτσι!

    Αφού λες ότι έχεις φτάσει στο αμήν, δεν χρειάζεται να περάσεις στο άλλο άκρο,
    αυτό της επίθεσης, απλά πρέπει να μάθεις να ορίζεις τα προσωπικά σου όρια και
    να μην αφήνεις κανένα να τα παραβιάζει. Θέλει δουλειά αλλά γίνεται.

    Για να το κάνεις αυτό σου προτείνω ψυχολόγο + το παρακάτω βιβλίο:

    http://www.books.gr/Images/Products/Normal/4369160.jpg

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ. Εχτές ήμουν ιδιαίτερα φορτισμένη γι'αυτό τα γραψα αυτά. Ελπίζω να το πάρω το βιβλίο και να πάνε όλα καλά. Να 'σαι καλά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Να αντιδρασεις. Οσο αφηνεις μεσα σου την οργη, στρεφεται εναντιον του εαυτου σου κ σε κατατρωει. Να διεκδικεις κ να μη φοβασαι τιποτα κ κανεναν. Δεν εχεις κατι να χασεις.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    86
    Να παρεις τη ζωη στα χερια σου και να τους αντιμετωπισεις ολους. Δε σου λεω να τους ποδοπατησεις οπως εκαναν αυτοι με σενα αλλα να μην τους αφησεις να το ξανακανουν σε σενα. Αντιμετωπισε τους στα ισια. Καντο εσυ για μας που δε μπορουμε να το κανουμε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο αγαπητο μελος, προσπαθησε να απομακρυνεσαι απο τετοια βλαβερα περιβαλοντα που φερονται ετσι, εφοσον κοντευεις να εκραγεις εχεις αναγκη απο εκτονωση, ισως θα ηταν ωφελιμο να γραφτεις σε καποιο γυμναστηριο, δεν φανταζεσαι ποσο καλο κανει κ ποση ευεξια νιωθεις!

Similar Threads

  1. Καλησπέρα σας...
    By kotzanastas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 02-12-2011, 18:23
  2. Καλησπερα
    By moufa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 24-03-2011, 20:06
  3. Καλησπερα
    By moufa in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 21-03-2011, 02:33
  4. Καλησπέρα
    By Mystic in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 08-08-2010, 22:02
  5. Καλησπερα..
    By Ifigeneia24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 26-07-2006, 22:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •