Οριακή μου αγάπη - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 30 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 437
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by Odette View Post
    Θα προσπαθούσα να προστατεύσω τον εαυτό μου εάν έβλεπα πως δεν αντέχω να συμμετέχω σε μια τέτοιου είδους σχέση.
    Στο παρελθόν είχα περισσότερο υπομονή και κότσια να αντέξω συμπεριφορές που με πλήγωναν. Πλέον δεν το αντέχω και αντιδράω.
    Το να κόψω κάθε επαφή φαντάζει πολύ δύσκολο, αλλά μετά από ένα Χ διάστημα που νιώθω ότι αυτή η κατάσταση με καταστρέφει, απλά το βάζω στα πόδια ή τουλάχιστον προσπαθώ απελπισμένα μέχρι που το καταφέρνω.

    Είναι θέμα αντοχών, κατά τη γνώμη μου. Συνήθως υπομένουμε αυτό που αντέχουμε.
    Με μια ανάσα το προσπαθώ κι εγώ, χωρίς κουράγιο, χωρίς ελπίδα μόνο με αναμνήσεις... να τελειώσει θέλω

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Αυτό το εφαρμόζεις πολύ άνετα, όταν έχεις πλέον λύσει τα θέματα που σε κράτησαν κοντά σε έναν άνθρωπο που σε βλάπτει.
    Αν όχι, θα έρχεσαι με τον έναν ή άλλον τρόπο συνεχώς σε επαφή με τα θέματα που δεν έχεις λύσει.
    Δυστυχώς, η διαύγεια να το αντιληφθείς όλο αυτό, δηλαδή για ποιο λόγο είχες την τάση να εμπλέκεσαι σε "προβληματικές" σχέσεις (και δεν μιλάω μόνο για ερωτικές) έρχεται συνήθως όταν έχεις λύσει το πρόβλημα και έχεις προχωρήσει παραπέρα.
    Για κάποιους συμβαίνει πολύ γρήγορα, για κάποιους άλλους δεν συμβαίνει ποτέ.
    Κάτι που διάβασα πρόσφατα και βρίσκω ότι πρόκειται για μεγάλη αλήθεια, ότι δεν υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσουμε και να διατηρήσουμε σχέσεις με άτομα που είναι συναισθηματικά πιο ώριμα από εμάς.
    Άρα, οι σχέσεις μας, κατά έναν τρόπο φανερώνουν, πού βρισκόμαστε συναισθηματικά τη δεδομένη στιγμή.
    Ταυτίζομαι μαζί σου

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,594
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Αυτό το εφαρμόζεις πολύ άνετα, όταν έχεις πλέον λύσει τα θέματα που σε κράτησαν κοντά σε έναν άνθρωπο που σε βλάπτει.
    Αν όχι, θα έρχεσαι με τον έναν ή άλλον τρόπο συνεχώς σε επαφή με τα θέματα που δεν έχεις λύσει.
    Δυστυχώς, η διαύγεια να το αντιληφθείς όλο αυτό, δηλαδή για ποιο λόγο είχες την τάση να εμπλέκεσαι σε "προβληματικές" σχέσεις (και δεν μιλάω μόνο για ερωτικές) έρχεται συνήθως όταν έχεις λύσει το πρόβλημα και έχεις προχωρήσει παραπέρα.
    Για κάποιους συμβαίνει πολύ γρήγορα, για κάποιους άλλους δεν συμβαίνει ποτέ.
    Κάτι που διάβασα πρόσφατα και βρίσκω ότι πρόκειται για μεγάλη αλήθεια, ότι δεν υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσουμε και να διατηρήσουμε σχέσεις με άτομα που είναι συναισθηματικά πιο ώριμα από εμάς.
    Άρα, οι σχέσεις μας, κατά έναν τρόπο φανερώνουν, πού βρισκόμαστε συναισθηματικά τη δεδομένη στιγμή.
    στα υπολοιπα συμφωνω απολυτα, αλλα το υπογραμμισμενο δεν το καταλαβαινω.
    αν υποθεσουμε οτι οντως διατηρουμε σχεσεις με πιο ανωριμα ατομα, εκεινα διατηρουν σχεσεις με εμας (τα πιο ωριμα). αρα , καποιοι διατηρουν σχεσεις με πιο ανωριμα και καποιοι με πιο ωριμα. πως ειναι δυνατον να διατηρουν ολοι σχεσεις μονο με πιο ανωριμα συναισθηματικα ατομα??

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    στα υπολοιπα συμφωνω απολυτα, αλλα το υπογραμμισμενο δεν το καταλαβαινω.
    αν υποθεσουμε οτι οντως διατηρουμε σχεσεις με πιο ανωριμα ατομα, εκεινα διατηρουν σχεσεις με εμας (τα πιο ωριμα). αρα , καποιοι διατηρουν σχεσεις με πιο ανωριμα και καποιοι με πιο ωριμα. πως ειναι δυνατον να διατηρουν ολοι σχεσεις μονο με πιο ανωριμα συναισθηματικα ατομα??
    Τί ακριβώς εννοείς?

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,594
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Τί ακριβώς εννοείς?
    λεει η μαριον, οτι εχει καταληξει οτι δημιουργουμε σχεσεις με ατομα που ειναι πιο ανωριμα απο εμας.
    και αναρωτιεμα,. πως ειναι δυναντον να κανουμε ολοι σχεσεις με πιο ανωριμους, εφοσον οταν καποιος κανει σχεση με πιο ανωριμο, αυτοματως ο συντροφος του εχει σχεση με πιο ωριμο... επομενως οι ανωριμοτητες ειναι μοιρασμενες. πως ειναι δυνατον να ισχυει το αξιωμα?

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    στα υπολοιπα συμφωνω απολυτα, αλλα το υπογραμμισμενο δεν το καταλαβαινω.
    αν υποθεσουμε οτι οντως διατηρουμε σχεσεις με πιο ανωριμα ατομα, εκεινα διατηρουν σχεσεις με εμας (τα πιο ωριμα). αρα , καποιοι διατηρουν σχεσεις με πιο ανωριμα και καποιοι με πιο ωριμα. πως ειναι δυνατον να διατηρουν ολοι σχεσεις μονο με πιο ανωριμα συναισθηματικα ατομα??
    Άλλο θέλει να πει. Ότι σε γενικές γραμμές, βρισκόμαστε στο ίδιο επίπεδο συναισθηματικής ωριμότητας με αυτόν που διατηρούμε σχέση.
    Όχι ότι διατηρούμε σχέσεις μόνο με άτομα πιο ανώριμα από μας.
    Βασικά είναι ένα καμπανάκι για όσους έχουν την ψευδαίσθηση ότι αυτοί είναι μια χαρά, σωστοί, ώριμοι και συνειδητοποιημένοι και τους έλαχε ένας ανώριμος και προβληματικός άνθρωπος.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,594
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Άλλο θέλει να πει. Ότι σε γενικές γραμμές, βρισκόμαστε στο ίδιο επίπεδο συναισθηματικής ωριμότητας με αυτόν που διατηρούμε σχέση.
    Όχι ότι διατηρούμε σχέσεις μόνο με άτομα πιο ανώριμα από μας.
    Βασικά είναι ένα καμπανάκι για όσους έχουν την ψευδαίσθηση ότι αυτοί είναι μια χαρά, σωστοί, ώριμοι και συνειδητοποιημένοι και τους έλαχε ένας ανώριμος και προβληματικός άνθρωπος.
    ααααααααααα ααααααααααα ααααααααααα :P
    ετσι ναι. συμφωνω και μ αυτο.

  8. #38
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Valhalla
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by IVAN View Post
    Με μια ανάσα το προσπαθώ κι εγώ, χωρίς κουράγιο, χωρίς ελπίδα μόνο με αναμνήσεις... να τελειώσει θέλω
    Συνήθως τελειώνει όταν οι αναμνήσεις έχουν φθήνει τόσο ώστε να μην έχουν έλεγχο στο μυαλό μας. Δυστυχώς αυτό εξαρτάται από τον άνθρωπο και δεν υπάρχει μια μαγική φόρμουλα, τουλάχιστον δεν έχει πέσει στην αντίλληψή μου.
    Κατά καιρούς μου έχουν δώσει φίλοι διάφορες συμβουλές όταν ήμουν σε αντίστοιχη κατάσταση (και είμαι ακόμα τρόπο τεινά). Καμιά δεν δουλεύει σε εμένα. Μόνο ο χρόνος που κυλάει μέσα από τον ακατάπαθστο συναισθηματικό πόνο μοιάζει να λειτουργεί.
    Υποθέτω πως υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι έτσι. Άλλοι αποσπούν την προσοχή τους με μύριους άλλους τρόπους, βλ. αλκαόλ, σεξ, ναρκωτικά, φαγητό/γλυκά, ανάπτυξη επιθετικής ή αυτοκαταστροφικής συμπεριφοράς, κλπ.

    Υπάρχουν και οι υγιείς τρόπο βέβαια. Η τέχνη, η δημιουργία, η επικοινωνία, η άσκηση είναι οι κύριοι τρόποι, αλλά αν δεν έχουν αναπτυχθεί σε υγιείς περιόδους της ζωής μας, είναι πιο δύσκολο να καταφύγουμε σε αυτούς για ανακούφιση όταν προκύπτει λόγος. :-/

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Τι είναι ο οριακός? Τι συμπτώματα έχει? Πολύ φοβάμαι οτι τα έχω...
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  10. #40
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Valhalla
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Τι είναι ο οριακός? Τι συμπτώματα έχει? Πολύ φοβάμαι οτι τα έχω...
    Χριστινάκι, ρίξε μια ματιά σε αυτές τις εικόνες: http://www.pinterest.com/analanda399...polar-2why-me/
    Μη σε μπερδεύει το «Bipolar». :-)
    Τις βρίσκω εξαιρετικά περιγραφικές. Είναι από μια κοπέλα που έχει αυτήν τη διαταραχή και περιγράφει το πως νιώθει. Είναι πραγματικά συγκινητικό να βλέπεις έναν άνθρωπο με διαταραχή να σου περιγράφει το πως βλέπει τον κόσμο μέσα από τα μάτια του. Να βλέπεις τη φρίκη που ζει καθημερινά. :-/

    Symptoms and signs:

    http://www.mayoclinic.org/diseases-c...s/con-20023204

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    '' Μόνο ο χρόνος που κυλάει μέσα από τον ακατάπαθστο συναισθηματικό πόνο μοιάζει να λειτουργεί.''
    ..... Ο χρόνος όμως κυλά απελπιστικά αργά σ΄αυτές τις περιπτώσεις, μουδιάζει το μυαλό μου...
    το μόνο που μπορώ, κι έχει κάποια αποτελέσματα, είναι να συμπεριφέρομαι καλύτερα σε όλους γύρω μου, νιώθω κάπως καλύτερα έτσι..

  12. #42
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Valhalla
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by IVAN View Post
    '' Μόνο ο χρόνος που κυλάει μέσα από τον ακατάπαθστο συναισθηματικό πόνο μοιάζει να λειτουργεί.''
    ..... Ο χρόνος όμως κυλά απελπιστικά αργά σ΄αυτές τις περιπτώσεις, μουδιάζει το μυαλό μου...
    το μόνο που μπορώ, κι έχει κάποια αποτελέσματα, είναι να συμπεριφέρομαι καλύτερα σε όλους γύρω μου, νιώθω κάπως καλύτερα έτσι..
    Ταυτίζομαι απολύτως με τα λόγια σου. Είναι ακριβώς ο τρόπος που λειτουργώ κι εγώ.
    Δυστυχώς, πολύ δυστυχώς, δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος τρόπος, μακάρι να γνώριζα κάποιον που να ήταν αποτελεσματικός για περιπτώσεις σαν εμάς.
    Πολύς χαμένος χρόνος από τη ζωή μας, μεγάλες οι πληγές. Στο παρελθόν θεωρούσα ότι γινόμουν πιο σοφή μέσα από αυτόν τον πόνο. Πλέον δεν θέλω άλλη σοφία με αντάλλαγμα τη συναισθηματική μου ισορροπία και ηρεμία.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by Odette View Post
    Ταυτίζομαι απολύτως με τα λόγια σου. Είναι ακριβώς ο τρόπος που λειτουργώ κι εγώ.
    Δυστυχώς, πολύ δυστυχώς, δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος τρόπος, μακάρι να γνώριζα κάποιον που να ήταν αποτελεσματικός για περιπτώσεις σαν εμάς.
    Πολύς χαμένος χρόνος από τη ζωή μας, μεγάλες οι πληγές. Στο παρελθόν θεωρούσα ότι γινόμουν πιο σοφή μέσα από αυτόν τον πόνο. Πλέον δεν θέλω άλλη σοφία με αντάλλαγμα τη συναισθηματική μου ισορροπία και ηρεμία.
    >>>>>>Like! :D<<<<<<
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by Odette View Post
    Χριστινάκι, ρίξε μια ματιά σε αυτές τις εικόνες: http://www.pinterest.com/analanda399...polar-2why-me/
    Μη σε μπερδεύει το «Bipolar». :-)
    Τις βρίσκω εξαιρετικά περιγραφικές. Είναι από μια κοπέλα που έχει αυτήν τη διαταραχή και περιγράφει το πως νιώθει. Είναι πραγματικά συγκινητικό να βλέπεις έναν άνθρωπο με διαταραχή να σου περιγράφει το πως βλέπει τον κόσμο μέσα από τα μάτια του. Να βλέπεις τη φρίκη που ζει καθημερινά. :-/

    Symptoms and signs:

    http://www.mayoclinic.org/diseases-c...s/con-20023204
    Σε ευχαριστώ! :)
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  15. #45
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Valhalla
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Σε ευχαριστώ! :)
    Χαρά μου! :-)

Page 3 of 30 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. οριακη διαταραχη της προσωπικοτητας
    By merliou in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 30-04-2019, 17:10
  3. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  4. ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By KIM in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-2010, 13:59
  5. οριακή διαταραχή και χρήματα
    By lucifair100 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 14-01-2010, 21:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •